News

Görevden alınan Merkez Bankası başkanları iki yıl boyunca maaşlarını almaya devam edebilecek

Görevden alınan Merkez Bankası başkanları iki yıl boyunca maaşlarını almaya devam edebilecek

Haberin Detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

Görevden alınan Merkez Bankası başkanları iki yıl boyunca maaşlarını almaya devam edebilecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından misyondan alınan Merkez Bankası (MB) liderlerine iki yıl daha maaş verilebildiği ortaya çıktı. Üstelik bunun yalnızca MB ile hudutlu olmadığı, kamudaki tüm üst seviye vazifeliler için geçerli olduğu öğrenildi.

MB Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Şerif Uygun, ferdî olarak şu andakilerin alıp almadığını bilmediğini fakat mevzuatın yalnızca MB değil üst kademe tüm kamu yöneticileri için bu imkanı sağladığını açıkladı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda “torba teklifin” görüşmeleri sırasında eski Merkez Bankası Lideri, İYİ Partili Durmuş Yılmaz, BDDK Başkanı’nın misyonundan ayrıldıktan sonra iki yıl içerisinde rastgele bir bankada vazife alamadığını, vazifeden ayrıldıktan sonra bir yıl maaşını devletin ödemeye devam ettiğini söyledi. MB Yasası’nda bu türlü bir düzenleme olmadığına dikkat çeken Durmuş, şöyle devam etti:

“MB liderleri da üst yöneticileri de bankalara gidip iki yıl içinde vazife alamazlar lakin onlara rastgele bir maaş falan ödenmiyor. Şu anda vazife mühletleri dolmadan birbiri gerisine vazifeden alınmış 3 tane lider var. Bunlar kamuda rastgele bir misyona atanmadılar, özel kesime de geçmediler. Benim sorum şu, bu sorunun olağan, kayıtlara geçmesi için istiyorum bunu zira bu husus ileride araştırılacaktır, tıpkı 128 milyar rezervle ilgili araştırmanın yapılacağı üzere. Sorum şu: Vazifeden ayrılan birinci lider Murat Çetinkaya, ikinci Murat Uysal, üçüncü Naci Ağbal, şu anda misyonda olan Lider. Bunlar şu anda maaş alıyorlar mı almıyorlar mı? Soru bu. Maaş alıyorlarsa “evet” yahut “hayır” demenizin kayda geçmesi benim için kâfi ve buna da prestij edeceğim.”

MB Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Şerif Uygun soruya şu cevabı verdi:

“MB liderlerinin üst kademe kamu yöneticilerinin atanması hakkında 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde vazife mühletleri dört yıl olarak belirleniyor. Lakin 375 sayılı KHK’nin ek 35. unsuruna nazaran KHK’nin kullandığı tabirle, performanslarının kâfi görülmemesi durumunda bu misyondan alınabiliyorlar. Vazifeden alındıktan sonra ise yeniden bu 375 sayılı KHK’nin ek 35. hususuna nazaran iki yıl boyunca eski misyonlarının fiyatlarını almaları mümkün.”

Uygun, bunun MB’ye has bir düzenleme olmadığını, üst kademe tüm kamu yöneticileri için geçerli olan genel bir düzenleme olduğunu belirtti. Bunun üzerine Durmuş Yılmaz, “Şu an alıyorlar mı” diye sordu. Şerif Uygun, “Yani şahsî olarak şu andakilerin alıp almadığını bilmiyorum lakin 375 sayılı KHK’nin ek 35. unsuru bu imkânı sağlıyor şayet kamu misyonundan seçilmişlerse” dedi.

CHP’li Bülent Kuşoğlu, “Şerif Beyefendi, şunu anladık: MB guvernörleri (başkanlar) özlük haklarını almaya devam ediyorlar, maaş almaya devam ediyorlar. ‘İki yıl mühletle alacaklar’ dediniz” diyerek devam etti. Uygun bir defa daha, “3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne tabi tüm kamu vazifelileri için şayet kamu misyonundan atanmışlarsa bu misyona bu imkânı sağlıyor” dedi.

Bu ortada görüşmelerde daha evvel kabul edilen bir unsur AKP’nin önerisi ile tekrir-imüzakere yoluyla tekrar ele alındı. Devlet üniversitelerindeki öğretim üyelerinin tıpkı vakitte MB Banka Meclisi üyesi olarak da vazife yapabilmelerine imkan sağlayan unsur teklif metninden çıkarıldı. Daha evvel bu Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenmiş fakat Anayasa Mahkemesi yasa gerektiği için iptal kararı vermişti. Görüşmeler sırasında fiyat almamak kaydıyla Banka Meclisi üyelerinin esasen üniversitelerde ders verebildikleri, bu türlü bir düzenlemeye gerek olmadığı lisana getirildi. Görüşmelerde Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin Merkez Bankası Banka Meclisi üyeliğine atanan Prof. Başak Tanınmış Yücememiş ile Prof. Elif Haykır Hobikoğlu için şahsa özel çıkarıldığı tenkitleri yapıldı. MB Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Şerif Uygun bu üyelerin Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin iptaliyle birlikte üniversitedeki vazifelerinden ayrıldıklarını söyledi. Uygun, “Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin yürürlükte olduğu devirdeyse Mayıs 2020 ile Haziran 2021 ortasındaki periyotta, evet, Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin sağladığı hukuksal destekle iki vazifesi birden yerine getirebilmişler” dedi. Bu müddette üyelerin MB ile öğretim üyeliğinden farklı başka maaş alıp almadıkları netleşmedi.

Cumhuriyet

Referans

Görevden alınan Merkez Bankası başkanları iki yıl boyunca maaşlarını almaya devam edebilecek
habert7.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu