News

Evden Çalışırken Omurga Sağlığınızdan Olmayın

Evde Çalışırken Sağlığımızı Düşünmeyi İhmal Etmeyelim: Beslenme ve Egzersiz Önerileri

Covid-19 salgınına karşı çalışanların ve toplumun sağlığını düşünerek çoğu kurum evden çalışma modeline geçti. Peki evden çalışırken sağlığımıza nasıl dikkat edebilirsinizz?

Evde Çalışırken Sağlığımızı Düşünmeyi İhmal Etmeyelim: Beslenme ve Egzersiz Önerileri

Sağlıklı Besinler Tüketmeliyiz

​Covid-19 salgınına karşı şu anda ülkemizdeki birçok iş yeri ve kamu kuruluşu çalışanlarının sağlıklarını önceleyerek tedbirler aldı. Bazı kurumlar çalışma saatlerini düzenlerken bazıları da evden çalışma sistemine geçtiler. Bireysel ve toplumsal sağlığımız için en uygun şekilde alınmış bu kararlara salgının yayılmasını önlemek amacıyla riayet etmeliyiz. Her bir değerli vatandaşımızın bu konuda büyük bir sorumluluğu bulunuyor. Eğer toplum olarak hijyen kurallarına uyar ve resmî açıklamalar ışığında gerekli adımları atarsak en kısa zamanda eski günlerimize hep birlikte dönebiliriz.

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. B​u nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İşbu blog sayfası aracılığı ile sunulan tavsiyelere dayanarak alınan/alınacak yatırım kararlarının ve yapılan/yapılacak alım satım vb. işlemlerinden ve bu işlemlerin olası neticelerinden Türkiye İş Bankası A.Ş. herhangi bir surette sorumlu değildir.”​​​​​​​

İşyerinde boyun ve sırt ağrılarını önlemek için üç teknik

Boynunuzda bir sertlik ve ağrı hissi var mı, başınız ve omuzlarınız ağrıyor mu? Öyleyse işyerinde büyük olasılıkla duruş bozukluğu sorunu yaşıyorsunuz. Michael Page tavsiyelerine kulak verin

İşyerinde boyun ve sırt ağrılarını önlemek için üç teknik

İş tanımınızı gönderin

Bilgisayar ekranı karşısında gününüz nasıl geçti? İşyerinde her 30-40 dakikada bir kalkıp hareket ettiniz mi? Boynunuzda bir sertlik ve ağrı hissi var mı, başınız ve omuzlarınız ağrıyor mu? Öyleyse işyerinde büyük olasılıkla duruş bozukluğu sorunu yaşıyorsunuz.

Sürekli tekrarlanan ya da uzun süre yapılan hareketler kasları, bağ dokularını, tendonları ve boyun ve sırt bağlantı noktalarını etkiler. Bu hareketler ise genellikle aşağıdaki şekildedir:  

Boynunuzu korumanın yöntemi başınızı ve boynunuzu nötr bir pozisyonda tutmak, başınızı destekleyen servikal omurganızın doğal eğrisini korumaktan geçer. Omurga ve boynunuzu korumak için aşağıdaki teknikleri uygulayın.

İşyerinde çoğu kişi yüksek masada, bilgisayar ekranı çok alçaktayken oturur ve oturduğu sandalyeyi kendi bedenine en uygun oturma ortamını yaratacak düzenlemeleri yapmadan çalışmaya başlar. Günlük rutinlerinizin neden olduğu ağrıları önlemek için aşağıdakileri uygulayın.

Hafif ya da ağır bir eşya kaldırırken omurganızı korumanız çok önemli. Dikkatli olmazsanız yerden ataş ya da bozuk para alırken bile sıkıntılara neden olabilirsiniz.

Bedenlerimiz hareket etmeyi sever. Ne kadar doğru bir duruşta olsanız da, aynı pozisyonda uzun saatler geçirirseniz vücudunuza yüklenen baskı artacaktır.

Tüm bu önlemlere rağmen tekrarlanan boyun ve sırt ağrılarından şikayetçiyseniz, ağrıların sebebi stresten kaynaklanıyor olabilir.

Stres hem enerjinizi çeker hem de performansızı olumsuz etkiler – sonunda da kimse kazanmaz. İşyerinde mevcut konumumuzun sağlığınızı etkilediğini düşünmeye başladıysanız, birkaç gün izin almanız iyi gelebilir. Hatta belki de yeni bir iş bulmak için gözünüzü açma zamanı gelmiş demektir. Çalıştığınız sektördeki en güncel iş pozisyonlarını kontrol etmek için buraya tıklayın.

Iso-27001 logo

Aydınlık

Avrasya, enerji, güvenlik, emek, ekonomi, toplum spor ve dünyadan son dakika haberler

Aydınlık

aydinlik.com.tr gerçeklerin farkında olmaktır.

Kurucu: Şefik Hüsnü Değmer Genel Müdür: Osman Erbil Genel Yayın Yönetmeni: Beyhan Korkman

Telefon: (0212) 251 21 14-15-16 Adres: İstiklal Caddesi Deva Çıkmazı No.3/5 Beyoğlu – İstanbul

Kuruluş: 1921, Yıl: 100 Güncellenme: 03-02-2020 22:30:42

Kanser ve Cinsel Sağlık – Medicana Sağlık Grubu

Kanserin cinsel sağlığımıza etkileri ve cinsel sağlığımızı korumak için neler yapılabileceği ile ilgili bilgilere burada bulabilirsiniz.

Kanser ve Cinsel Sağlık - Medicana Sağlık Grubu

Cinsel Sağlık Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü cinsel sağlığı “cinsel yaşamın bedensel, psikolojik, zihinsel ve sosyal açıdan bir bütün olarak ele alınması yoluyla kişilik, iletişim ve sevginin olumlu yönde zenginleşmesi ve güçlenmesi” olarak tanımlanmaktadır. Tanımdan yola çıkarak cinsel sağlığın biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörlerle iç içe olduğunu söyleyebiliriz. Bu faktörlerin her biri ayrı ayrı cinsel sağlığımızı olumlu veya olumsuz düzeyde etkileme kapasitesine sahiptir.

Kanser, sağlık üzerinde bozucu etkileri olan aynı zamanda bireyleri psikolojik ve duygusal olarak yıpratan bir hastalıktır. Kanser tanısının alınması ve tedavi sürecine geçilmesi ile birlikte bireylerin cinsel sağlığı da bu durumdan farklı şekillerde etkilenir ve eski seyrinden uzaklaşabilir. Bu etki kanserin türü ve uygulanan tedavi yöntemine göre değişir. Bazı kanser türleri doğrudan üreme organlarını ve işlevini etkileyebilir. Psikolojik olarak hastada ve partnerinde cinsel isteksizlik yaratabilir. Böyle bir durumun yaşanması çok doğal olmakla birlikte yeterli bilgilendirme ve uygun yönlendirme ile bu sorun aşılır.

Kanser tanısı konulan bireyin kafasında birçok soru işareti belirmektedir. Bu soru işaretlerinin bazıları da cinsel sağlık ile ilgili olarak ortaya çıkar.

Çoğu hastanın aklına ilk gelecek şey olmasa bile kanser hastalarının tedavisinde “yaşam kalitesinin” arttırılması anlamında “cinsel sağlık” diğer faktörler ile birlikte göz önünde bulundurulması gereken bir konudur.

Cinsel sağlık, kansr tedavisinde gözetilmesi gereken bir konu olmasına rağmen hastalar genellikle çekindikleri ve utandıkları için cinsellikle alakalı soru sormak istemeyebilirler.  Yeterli bilgiyi ve yönlendirmeyi alamayınca da bu konuda sıkıntılar baş göstermeye başlıyabilir.

referans :
www.isbank.com.tr
www.michaelpage.com.tr
aydinlik.com.tr
www.medicana.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button