News

Bir bebek yaşasın diye olimpiyat madalyasını sattı

Bir bebek yaşasın diye olimpiyat madalyasını sattı

Polonyalı Maria Andrejczyk, ülkesindeki bir bebeğin kalp ameliyatı için 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda kadınlar cirit atmada kazandığı gümüş madalyayı açık artırmada sattı.

Bir bebek yaşasın diye olimpiyat madalyasını sattı

Andrejczyk, geçen hafta Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, ameliyat olması gereken 8 aylık Miloszek Malysa için düzenlenen bağış kampanyasından bahsederek, yardımcı olmak amacıyla kariyerindeki tek olimpiyat madalyasını açık artırmaya çıkaracağını belirtti.

25 yaşındaki sporcu, sonrasında Instagram hesabından gerçekleştirdiği açıklamada, müzayedeyi, Zabka şirketinin (Polonya’daki bir süpermarket zinciri) kazandığı ve kampanya sonucu yarım milyon zlotiden (yaklaşık 1,1 milyon lira) fazla bağış toplandığı bilgisini verdi.

Zabka firması ise Miloszek’in operasyonunu karşılamaya ve örnek davranışından dolayı madalyanın Andrejczyk’te kalması gerektiğine karar verdiklerini Twitter hesabından duyurdu.

Akörenli Çiftçiler Tohumluk Arpa Sevinci Yaşadı

Akörenli Çiftçiler Tohumluk Arpa Sevinci Yaşadı

Silivri Belediyesi 2019 yılında başlattığı Çiftçiye Tohumluk Arpa Desteği Projesi kapsamında kendi arazilerinde yetiştirdiği yerli, milli ve sertifikalı tohumluk arpaların dağıtımına devam ediyor. Akören Mahallesi’nde “Yerli ve Milli Tohumluk Arpa Töreni” düzenleyen Silivri Belediyesi, 50 çiftçiye maddi değeri 60.000 TL olan 10 ton tohumluk arpayı hediye etti. Üreticiler kendilerine hibe edilen bu ürünlerle yaklaşık 500 dönüm araziye ekim yapabilecek.

Bu yıl 2 bin 500 dönüm belediye arazisinde tarım faaliyeti gerçekleştiren Silivri Belediyesi, bu arazilerin 1000 dönümüne yaptığı Seymen marka yerli ve milli, sertifikalı tohumluk arpa ekiminden elde ettiği 400 ton ürünü 200 kiloluk dilimler halinde 2.000 çiftçiye dağıtmayı sürdürüyor. Silivri Belediyesi bu çalışma ile çiftçilere 2,5 milyon TL değerinde destek sağlamış olacak. Hediye edilen ürünlerle 20.000 dönüm araziye ekim yapabilecek olan çiftçiler elde ettikleri 10.000 ton ürünü tekrar tohumluk olarak kullanabilecek. Silivri Belediyesi böylece küçük ve orta ölçekli üreticilerin yaklaşık 25 milyon TL ciro elde etmesine imkân sunmuş olacak.

ERGİN: “BAŞKANIMIZ ÜRETİCİLERE BÜYÜK DESTEK VERİYOR”

Törenin açılış konuşmasını yapan Akören Mahallesi Muhtarı Hüseyin Ergin, “Belediye Başkanımız tarafından geçtiğimiz günlerde hayvancılara 50’şer balya saman dağıtımı yapıldı. Bugün de 50 çiftçimize yerli ve milli tohumluk arpa dağıtılıyor. Başkanımız iki sezondur çiftçi ve hayvancılarımıza büyük destek veriyor. Ben üretime verdiği desteklerden dolayı kendisine teşekkür eder, hepinize saygılarımı sunarım.” ifadelerini kullandı.

ÖZER: “ÇALIŞMALAR TÜM BELEDİYE BAŞKANLARINA ÖRNEK OLACAKTIR”

Ergin’in ardından kürsüye gelen Silivri Ziraat Odası Başkanı Sabri Özer, “Pandemi döneminde tarımın ne kadar önemli olduğu çok net anlaşıldı. Bu nedenle Başkanımız Volkan Yılmaz’a üretime yaptığı bu özverili desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki bu çalışmalar Türkiye genelinde bütün belediye başkanlarına güzel bir örnek olacaktır.” diye konuştu. 

“TÜRKİYE’DEN BİRÇOK BELEDİYE FAALİYETLERİMİZ HAKKINDA BİLGİ İSTİYOR”

Bu yıl belediye tarafından yapılan tarımsal faaliyetlerle üreticilere ciddi bir destek verdiklerini ifade eden Başkan Yılmaz, “Burada yerli, milli ve sertifikalı tohumluk arpaların dağıtımı için bir aradayız. Biz yola çıkarken Silivri’nin yalnızca merkezden yönetilecek, sahil ve çarşı meydanından ibaret görülecek bir ilçe olmadığını söylemiştik. Eğer bütüncül bir anlayışla bu şehir yönetilmezse, köylü ve çiftçi görmezden gelinir, köyler görmezden gelinirse bunun Silivri’ye ihanet olacağını söyledik. Bu nedenle hemen kolları sıvadık ve köylerin tekrar üretebilmesi, tarımsal faaliyetlerin ve hayvancılığın canlanması adına çalışmalarımıza başladık. Silivri’de ekilmeyen, dikilmeyen tüm arazilerimizi tespit ettik. Tespit ettiğimiz arazilerimizde Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz ile iki yıldır ziraat yapıyoruz. Bu yıl 2 bin 500 dönüm belediye arazisini üretime kazandırdık. Bu arazilerde bal üretiyoruz, fide üretiyoruz, aromatik bitki, yerli ve milli arpa, buğday, silajlık mısır ve ayçiçeği üretiyoruz. 1.000 dönüm araziye yaptığımız arpa ekiminden elde ettiğimiz 400 ton arpayı 2.000 çiftçimizle paylaşıyoruz. 75 dönüm araziye ektiğimiz silajlık mısırın hasadına başladık. Elde edeceğimiz 500 ton silajlık mısırı küçük ve orta ölçekli hayvancımızın kaba yem ihtiyacına destek olmak adına 1.000 hayvancımıza 500 kiloluk paketler halinde dağıtacağız. Yine arpa ve buğday ekimlerinden elde ettiğimiz 50.000 balya samanı dar gelirli hayvancılarımızla paylaşıyoruz. 500 dönüm arazimize yaptığımız ayçiçek ekiminden elde edeceğimiz 50.000 litre ayçiçek yağını 5 kiloluk tenekeler halinde 10 bin ihtiyaç sahibi aileye ulaştıracağız. Belediye olarak bu yıl çiftçi ve hayvancılarımıza direkt olarak 7 milyon TL destek vermiş olacak. Önümüzdeki yıl hem üretim kapasitemizi hem de yaptığımız yardımları yüzde 50 oranında artırmayı hedefliyoruz. Biz, öncü, önder olmak adına çıktığımız bu yolda çok mesafe kat ettik. Türkiye’nin farklı bölgelerinden birçok belediye bu faaliyetleri nasıl yaptığımız, nasıl sürdürdüğümüz konusunda arayıp bizden bilgi istiyor. Üstelik bu destekleri belediyemizin bütçesinden tek kuruş para çıkarmadan, kasamıza da tek kuruş para koymadan üreterek gerçekleştiriyoruz. Silivri için üretmeye, Türkiye için geliştirmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

“ÜRETİMİ KONUŞABİLMEK İÇİN ÖNCELİKLE TOPRAKLARIMIZI KORUMALIYIZ”

Silivri’nin en büyük problemlerinden birinin kaçak yapılar olduğunu ifade eden Başkan Volkan Yılmaz,  “Kaçak yapılar konusunu ikiye ayırmamız gerekiyor: 2017 yılından önce yapılan binalar imar affı nedeniyle artık tescillendi ve yapı kayıt belgelerini aldılar. Bu yapılar için artık yapılabilecek hiçbir şey yok. 2017’den sonra bu imar affından cesaret alarak imarlı araziler dururken nasıl olsa bir af daha çıkar diye verimli arazilerimize kaçak yapılar yapanlar var. Böyle düşünenlere şunu söylemek istiyorum; kartvizitinizde ne yazarsa yazsın, abileriniz, amcalarınız, dayılarınız kim olursa olsun ben bu kaçak yapılara müsaade etmeyeceğim. Biz bu tarım topraklarını korumaya devam edeceğiz. Akören bizim, Silivri bizim, bu tarım toprakları, bu orman ve maliye arazileri bizim, bu ülke bizim. Bu topraklar bize miras değil emanet. Bu topraklar bizim namusumuz. Bizim üretimi konuşabilmemiz için öncelikle bu tarım topraklarına sahip çıkmamız gerekir. Ortada toprak kalmazsa nerede ve nasıl tarım yapacağız? Ben görev yaptığım sürece tarım, orman ve hazine arazilerine inşa edilen kaçak yapılara asla göz yummayacağım. Tüm vatandaşlarımdan da bu konuda destek istiyorum.” dedi.

“İBB YÖNETİMİNİ VİCDANI İLE BAŞ BAŞA BIRAKIYORUM”

Akörenlilere Kırsal Mahalle Yasası ile ilgili bilgiler veren Başkan Yılmaz, “Yaklaşık 1,5 yıl önce MHP Grubu olarak İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisinde; Silivri’deki 9 köy de dâhil İstanbul’da bulunan 33 köyün biten indirimli su tarife sürelerinin uzatılmasıyla ilgili bir teklif verdik. Teklif oy birliği ile kabul edilmesine ve tüm ısrarlarımıza rağmen İBB yönetimi zimmet çıkar düşüncesiyle TBMM’den bir düzenleme çıkmazsa bunu yapamayacaklarını söylediler. Daha sonra Cumhur İttifakının üyeleri TBMM’de köylünün köy tüzel kişiliğindeki haklarının birçoğunun iade edildiği Kırsal Mahalle Yasası’nı çıkardı. 2022 yılının Ocak ayında yürürlüğe girecek yasaya göre köylerimiz emlak ve çöp vergisinden muaf olacak. Su tarifeleri indirimli olacak. Köylerdeki kasabımız, marketimiz basit usulde defter tutabilecek. Köyde yaşayan vatandaşlar imar ve ruhsat harcından muaf olacak. Biz bu yasanın yürürlüğe girmesine 9 ay kala belediye meclis üyelerimizin oy birliği ile Silivri’nin köylerinde yapılacak inşaatlardan ruhsat harcı almamayı kararlaştırdık. Yani Silivri Belediyesi olarak yasanın yürürlüğe girmesini beklemeden köylüye, çiftçiye destek vermeye devam ettik. İBB ise 2022 yılının Ocak ayını bekleme kararı aldı ve su tarifelerinde indirime gitmedi. Onları da artık kendi vicdanları ile baş başa bırakıyorum. Biz Silivri Belediyesi olarak köylünün, çiftçinin, hayvancının yanında olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

“ÖNCE EVİMİZİN İÇİNDEKİ YANGINI SÖNDÜRELİM”

Konuşmasının sonunda ülkemizin farklı illerinde yaşanan doğal afetlerle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, “Kastamonu, Bartın ve Sinop’ta sel felaketleri yaşanıyor. Orada yaşayan vatandaşlarımızın acısını paylaştığımızı ifade etmek istiyorum. Devletimiz inşallah bir an önce oradaki yaraları en kısa zamanda saracaktır. Bununla birlikte maalesef orman yangınları da hâlâ devam ediyor. Bu yangınlarda devasa ormanlarımız zarar gördü, canlarımız gitti ama beni en az bu yangınlar kadar üzen ve endişelendiren şey bu yangınlar devam ederken siyaset üretmeye devam edilmesi, kamplaşma ve kutuplaşmaların artması. Ormanları, ağaçları yerine koyarız, bunların hepsini telafi ederiz ama birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi bir kaybedersek ne orman kalır bu memlekette ne buğday, ne arpa kalır. İşte yanı başımızda Suriye’nin yaşadığı hadiseyi görüyoruz. Suriye’de fabrikanız olsa ne olur, binlerce dönüm araziniz olsa ne olur? Tabii ki siyaset yapılacak, tabii ki eleştiriler yapılacak, ortaya bir bilanço çıkarılacak ama öncelikle evimizin içindeki yangını söndürmemiz lazım.

Bu duygu ve düşüncelerle birlik ve beraberliğimizin daim olmasını, ülkemizin ve milletimizin daha güçlü olmasını temenni ediyor, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.  

Tohumluk arpa dağıtım törenine; Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı. Yapılan konuşmaların ardından Akören Spor Kulübü Başkanı Fetih Kepçeli, Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’a spor kulüplerine yaptığı katkılarından dolayı üzerinde Yılmaz’ın isminin yazdığı bir forma ve çiçek hediye etti. Tören çiftçilere yapılan tohumluk arpa dağıtımının ardından sona erdi.

Rumico

Pakdemirli: Her Vatandaşımız İçin 3 Fidan Olacak Şekilde 252 Milyon Fidanı Bu Yıl Dikeceğiz

Türkiye’nin İlk Karabuğday Çalıştayı Sona Erdi

Vali Karaloğlu, çiftçimizin yanında olmaya devam edeceğiz

Ahudududa hasat bereketli başladı

Başkent Tarımına UNDP’den Hibe Desteği

Gümüşyakalı Çiftçiler Tohumluk Arpa Mutluluğu Yaşadı

Vali Karaloğlu, Eğil’de işçilerle badem hasadı yaptı

KOP’un Yenilikçi Projesi Tarla Günü Etkinliğiyle Tanıtıldı

Pakdemirli: Her Vatandaşımız İçin 3 Fidan Olacak Şekilde 252 Milyon Fidanı Bu Yıl Dikeceğiz

Türkiye’nin İlk Karabuğday Çalıştayı Sona Erdi

Bakan Pakdemirli: Tüm yangınları kontrol altına aldık

Atalık Gülnar Nohutunun İlk Hasadını Başkan Seçer Yaptı

Pakdemirli: Hem havadan hem karadan müdahaleyle 16 günde 297 yangını kontrol altına aldık

Tarım ve Orman Bakanlığından Siber Saldırı Hakkında Açıklama

Vali Münir Karaloğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçilerin işlerini kolaylaştırmak, kentte tarımsal üretimi arttırmak amacıyla ,17 ilçede faaliyet yürüten üreticilere makine ve malzeme dağıtım törenine katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal Müdürlüğü’nde gerçekleşen malzeme dağıtımında konuşan Karaloğlu, Diyarbakır’ın yukarı Mezopotamya’nın bereketli hilalin tacında, insanlık tarihi var olduğu sürece insanlığı doyuran bereketli topraklarda kurulmuş bir şehir olduğunu söyledi.

Diyarbakır’ın tarımsal ve hayvancılık faaliyetleri açısından ülkenin lokomotifi olan illerden birisi olduğunu belirten Karaloğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin klasik hizmetlerin yanında tarımsal faaliyetlerde bulunanların işini kolaylaştırmak için de çalışma yürüttüğünü ifade etti.

“Yeni HİS’ler inşa edeceğiz”

Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Kırsalda özellikle hayvancılığın yoğun olduğu bölgelerde HİS diye kısalttığımız hayvan içme suyu göletlerimiz var. O göletlerin bir kısmını geçen sene tamir ettik. Bu sene tamir etmeye yenilerini ilave etmeye devam ediyoruz.”

Kulp ilçesinin ipek böcekçiliği açısından Türkiye’nin önemli üretim merkezlerinden biri olduğunu ve bu sebeple bahar döneminde 20 bin dut fidanı dağıttıklarını aktaran Karaloğlu, çiftçilerin işini kolaylaştırmak için bugün 100 adet süt sağım makinesini dağıtacaklarını vurguladı.

Karaloğlu, 2021 yılını sert kabuklu meyve yılı ilan ettiklerini ve bu çerçevede fıstık, ceviz ve badem fidanı dağıttıklarını, ayrıca meyve vermeyen ağaçlara aşı uyguladıklarını kaydetti.

Badem tarımı ile uğraşan vatandaşların işlerini kolaylaştırmak için bugün çiftçilere, badem soyma, silkeleme ve kırma makine ekipmanı dağıtacaklarını dile getiren Karaloğlu, bölgede bağcılığı ile meşhur olan Eğil, Çüngüş ve Çermik ilçelerindeki üreticilere, 20 adet üzüm pres makinesi vereceklerini belirtti.

Karaloğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Vatandaşımız artık üzümden pekmez, pestil ürünü yaparken çizmeleriyle çiğnemek zorunda kalmadan makineden presten geçirerek üretmek istediği malzemeyi üretsin.”

Felaketlerin yaşandığı bir dönemden geçtiklerine dikkat çeken Karaloğlu, yangın ve sel dışında kuraklığında aslında bir felaket olduğunun altını çizdi.

“Tankerlerle yayla ve meralara su taşıdık”

Karaloğlu, bu yıl hayvanların içme suyuna ulaşamadığı için Diyarbakır’ın yayla ve meralarında erken dönme riskine karşılık Tarım Orman Bakanlığı ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin ortak proje yaptığını aktardı.

Yayla ve meralarda oluşturdukları 10-15 tonluk su depoları ile yalaklara tankerlerle su taşıdıklarına vurgu yapan Karaloğlu, projeyle hayvanların erken dönmesini engellediklerini ve bu sayede ekili arazilerinde zarar görmediğini belirtti.

“Kırsaldaki vatandaşların gelirini artırmak için benzer faaliyetlerimiz devam edecek”

Karaloğlu, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı:

“İşte bütün bu faaliyetlerin maksadı, kırsalda yaşayan vatandaşımızın işini kolaylaştırmak, onların gelirini artırmak bu ve benzeri faaliyetlere önümüzdeki dönemde İnşallah devam edeceğiz. Yeter ki çiftçimiz toprağından kopmasın. Yeter ki çiftçimiz hayvancılığından vazgeçmesin. Devlet ve Büyükşehir Belediyesi olarak elimizdeki imkânlarla her zaman çiftçimizin yanında olduk, yanında olmaya da devam edeceğiz. Evet sevgili çiftçilerimiz, İnşallah emek sizden destek bizden bereketi Allah’tan olsun temennisiyle bugün dağıtımını yapmış olduğumuz malzemelerin Diyarbakır’ımıza çiftçimize, tarım sektörümüze hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından Karaloğlu ve beraberindekiler, Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan proje kapsamında yaklaşık 3 milyon 600 bin Türk Lirası tutarındaki tarımsal makine ve malzemeleri çiftçilere dağıttı.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan proje kapsamında 45 bin 540 metre tarımsal sulama borusu, 10 badem soyma makinesi, 10 badem silkeleme makinesi , 20 üzüm pres makinesi, 100 adet süt sağım makinesi ile 4 adet küçük baş hayvan yıkama makinesi dağıtıldı.

“Destek Bizden, Gayret Sizden” temasıyla düzenlenen malzeme dağıtım törenine Vali Münir Karaloğlu’nun yanı sıra Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem, İl Emniyet Müdürü Dr. Hüseyin Aşkın, İlçe Kaymakamları ile temsili olarak merkez ilçelerde bulunan çiftçiler katıldı.

Rumico

 

Rumico

 Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda kalkınmayı sağlamak ve nitelikli ürünleri çiftçiyle buluşturmak amacıyla Tarım AŞ marifetiyle yürüttüğü ‘Kaliteli Ahududu Yetiştiriciliği Projesi’nde yeni dönem ahududu hasadı başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın tarımda ciddi bir potansiyeli olduğunu, bunu hamasi nutuklarla değil, icraatla ortaya koymaya çalıştıklarını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kırsal Hizmet Dairesi ve TARIM AŞ, aracılığıyla sağladığı desteklerle toprak bereketleniyor, çiftçinin yüzü gülüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı katkılarla yüksek verimli fide ve fidanlarla üretimde verimlilik artarken, farklı ilçelerde yapılan biber, yaban mersini, çörek otu ve siyez buğdayı hasatlarından sonra şimdi de Kestel ilçesinde ahududu hasadı bereketli başladı. Kestel’de ahududu üretiminin yoğun yapıldığı Kozluören Mahallesi’ndeki hasat törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Milletvekilleri Atilla Ödünç ve Zafer Işık, Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, Uludağ İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Senih Yazgan, Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, Kozluören Koopertifi Başkanı Hüseyin Özdeş, mahalle muhtarları ve üreticiler katıldı.

Kalıcı hamleler yapmamız lazım

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, törende yaptığı konuşmada, Bursa’nın bereketli bir şehir olduğunu, tarım alanında daha kalıcı hamleler yapacaklarını söyledi. Birçok farklı yerde, farklı ürünlerin hasatlarını yaptıklarını dile getiren Başkan Aktaş, “Yenişehir’de biber hasadı yaptık. İnegöl’de yaban mersini hasadı yaptık. Keles’te çörekotu ve siyez buğdayının hasadını yaptık. Şimdi ahududu için Kestel’deyiz. Bir başka hasat için başka yerde olacağız. Allah’a hamd olsun. Cenab-ı Allah bu şehre vermiş de vermiş. O kadar güzellikler nasip etmiş ki kıymetini kadrini bilmek gerekir. Daha çılgın projelere imza atıp, daha da kalıcı hamleler yapmamız lazım. Bu işin iki yılda geldiği noktalara hep beraber şahit olduk” dedi.

Ciddi potansiyelimiz var

Tarımın olmazsa olmaz konulardan biri olduğuna değinen Başkan Aktaş, “Türkiye’nin ve Bursa’nın tarımda ciddi bir potansiyeli var. Bunu hamasi nutuklarla değil, icraatla ortaya koymamız lazım. Eksiklikler, aksaklıklar olabilir. Ne iş yaparsak yapalım, kaliteli iş yapmak zorundayız. Mazeretlerin arkasına sığınmaya gerek yok. Biz kendimizi geliştireceğiz, toprağımızı tanıyacağız, yapacağımız işi bileceğiz. Çok çalışacağız, çalıştığımız oradan da göreceksiniz Allah bize fazla fazla verecek. Şükürler olsun biz ahududu ve yaban mersini başta olmak üzere birçok ürünle alakalı çok ciddi mesafeler alıyoruz. Katma değeri yüksek ürünlerde ciddi bir hayat var” diye konuştu.

Alım garantili projeler yolda

Tarım AŞ.’nin sadece tarımda değil hayvancılık alanında da faaliyetlerini başarıyla sürdürdüğünü belirten Başkan Aktaş, tarım faaliyetlerine ciddi şekilde sarılmak gerektiğini belirtti.  Alım garantili destekleri de başlatacaklarını dile getiren Başkan Aktaş, “Tarım AŞ’nin hayvancılıkla alakalı destekleri var. Şimdi gübre desteklerine de başlıyoruz. Ürün alım garantili işler yapacağız. Hızla tarımdan kaçınılan bu dönemde bizim dört elle bu konuya sarılmamız lazım. Biz tarım ihracatımızı geçen yıldan itibaren 60 – 70 milyon civarında arttırdık. Bu rakamlar az. Milyar dolarları bulacak potansiyelimiz var.  Sanayi olacak ama biz nitelikli, katma değeri yüksek sanayi yapacağız. Fasonculuk yapmayacağız artık. İHA’ları, SİHA’ları konuşacağız, teknolojik ürünleri konuşacağız, tekstilde de akıllı tekstili yapacağız. Ama biz tarımda daha kurumsal adımlar atmalı ve bu rakamları acilen yükseltmeliyiz. Elimizde bir altın var, bu altına hep beraber sahip çıkmalıyız. Türkiye’ye ve dünyaya ilan ediyoruz. Bizim bu konuda hedeflerimiz var, çalışmalarımız var. Çok daha iyilerine imza atacağız ve inşallah rakamlarımız itibariyle tarımda da hak ettiğimiz yere inşallah en kısa zamanda ulaşacağız. Bu işte emek veren, destek veren, katkı veren, herkese ama her şeyden öte eli öpülesi üreticilerimize, alın terini, heyecanını, duasını, gayretini sarf eden üreticilerimize yürekten teşekkür ederim” dedi.

Bursa Milletvekili Atilla Ödünç ise, Bursa’da tarım alanında Büyükşehir Belediyesi’nin önemli projeleri olduğunu ve önemli işler ortaya koyduğunu vurguladı.

Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır da bu yılki ahududu hasadının rekoltesinin düşük olmasına rağmen gelirinin arttığını vurguladı. Ahududu’nun Türkiye’deki merkezinin Kestel olduğunu ifade eden Tanır, önümüzdeki senelerde bu rakamın daha da artacağına dikkat çekerek, arttırılan fidan kontenjan sayısı ve destekleri için Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür etti.

Tarım İl Müdürü Hamit Aygül ise ahududu üretimiyle alakalı istatiksel verileri paylaşarak, Türkiye’de üretilen 5445 ton ahududu üretiminin 5323 tonluk kısmının Bursa’da üretildiğinin bilgisini aktardı.

Uludağ İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Senih Yazgan da yurtdışında katıldıkları tüm fuarlarda ahududuna büyük bir ilgi olduğunu belirterek, bu alana daha fazla yoğunlaşmak gerektiğine dikkat çekti.

Törenin ardından protokol üyeleri ve katılımcılar bahçede ürün toplama etkinliğine katıldı.

Rumico

Rumico

Rumico

 Ankara Kent Konseyi, Başkent’te kırsal kalkınmayı desteklemek ve kent ekonomisini canlandırmak amacıyla proje üreten sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yapmayı sürdürüyor. Ankara Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) “GEF Küçük Destekler Programı” ile Başkent’te tarımı destekleyen projelere hibe verilecek.

     Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi, Başkent’te kırsal kalkınmayı ve yerli üreticiyi desteklemek amacıyla yürütülen proje ve çalışmalara öncülük etmeyi sürdürüyor.

    Ankara Kent Konseyi ev sahipliğinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın finansmanı olduğu “GEF Küçük Destekler Programı”nın tanıtıldığı bir toplantı düzenlendi.

     Koordinasyonunu Ankara Kent Konseyi Kırsal Kalkınma Çalışma Grubu, Ankara Forum Derneği, Türkiye Kalkınma Vakfı’nın yürüteceği proje kapsamında Başkent’te tarımı destekleyen projelere hibe verilecek.

DESTEK PROGRAMINA YOĞUN İLGİ 

    Gençlik Parkı Kabul Salonu’nda Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün ve Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz’ın da katıldığı toplantıda çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi yer aldı.

    Ankara Büyükşehir Belediyesinin kırsal kalkınma projesi kapsamında yerli üreticiye verdiği destekler hakkında bilgi veren Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sayın Başkanımız Mansur Yavaş’ın ‘Kapımız herkese açık’ sözünden sonra bize Türkiye’nin her yerinden Türk tarımını kalkındırmak için projeler geliyor. Bizler de bu projeleri değerlendirmeye çalışıyoruz. Türkiye’de büyükşehir belediyeleri içerisinde tarıma en büyük destek veren Ankara Büyükşehir Belediyesi oldu. Gerek fide, gerek tohum, gerek gübre, gerek hayvansal faaliyetler. Ar-ge faaliyetleri de yapıyoruz. Gübre kullanımını en aza indirmek için bakteri gübresi ürettik ve bunları çiftçiye ücretsiz dağıttık.”

HEDEF: BAŞKENT’İ TARIM KENTİ YAPMAK

    Sivil toplum kuruluşlarının projelerine teknik destek de vereceklerini ifade eden Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz da şu açıklamalarda bulundu:

“Toplam yüzde 55 tarım arazisi olan bir kentte ki bunların yüzde 97’si boş, buna rağmen ‘Hayır biz beton kentiyiz, 15 müteahhitin zengin olduğu bir kentiz’ diyebilir miyiz? Bu kente karşı suçtur. Başkent tarım kentidir. 13 organize sanayi bölgesiyle, 8 teknokentimizi yüzde 55’lik olan tarımla buluşturabiliriz. Bu tarım ürünlerinin tamamını yan sanayi ile bir araya getirmeliyiz. Böylece tarım arazilerinin kente olan katkısını yüzde 55’e çıkarabiliriz. Bu kentte bizleri dinleyen bir Ankara Büyükşehir Belediyesi var.”

   Sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan ön toplantıda, Ankara’nın dezavantajlı ve kapasite gelişimine ihtiyaç duyduğu değerlendirilen 8 ilçesinde projeyi anlatmak amacıyla bilgilendirme ziyaretleri yapılması da kararlaştırıldı.

Rumico

Rumico

Saç açıcı ile saçlar nasıl açılır?

Saç Boyası Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Küllü Kumral Saç Rengi Seçimi

Eset Lisans Anahtarları Güncel Liste Yenilendi

Saç Boyaları Hakkında Bilgiler ve Boya Seçimi

Hayvanlarda zehirlenmeler, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Buzağı Besleme: ikişerli grup halinde barındırmanın önemi

Sağmal Hayvanların Karbonhidrat ihtiyaçları

Olimpiyat madalyasını bir bebek için açık artırmada sattı

Polonyalı Maria Andrejczyk, ülkesindeki bir bebeğin kalp ameliyatı için 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda kadınlar cirit atmada kazandığı gümüş madalyayı açık artırmada sattı. – Anadolu Ajansı

Olimpiyat madalyasını bir bebek için açık artırmada sattı

Fotoğraf

Video

60 saniyede bugün

İnsana dair

FETÖ’nün kodları

Darbe üssünde o gece

İfadeler ve gerçekler

Olimpiyat şampiyonu gönüllere girdi! Madalyasını kalp ameliyatı için sattı

Son dakika haberleri… Tokyo 2020’de madalya kazanan Polonyalı sporcu alkışlanacak bir harekete imza attı.

Olimpiyat şampiyonu gönüllere girdi! Madalyasını kalp ameliyatı için sattı

Japonya’da düzenlenen 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda cirit atmada  gümüş madalya kazanan Polonyalı Maria Andrejczyk, 8 aylık bir bebeğin kalp ameliyatı için kazandığı madalyayı açık arttırmayla sattı.

Maria’nın kariyerindeki tek madalyasını Polonya’da hizmet veren  bir süpermarket sahibi 200.000 bin Dolar karşılığında satın aldı.

Polonyalı atlet Maria Andrejczyk, Olimpiyat Oyunları’nda kazandığı gümüş madalyayı 8 aylık bir bebeğin kalp ameliyatı için açık arttırmada sattı. pic.twitter.com/0b4bLPtBHj

Referans :
www.yenicaggazetesi.com.tr
www.rumico.com.tr
www.aa.com.tr
www.trhaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu