News

KİŞİSEL GELİŞİM

Kişisel Gelişim İçin 25 Pratik Öneri

Daha iyi bir kişiliğe sahip olmayı kim istemez? Kendini geliştirmek ve daha iyi olmak, son zamanlarda oldukça popüler. Özellikle kişisel gelişim konus

Kişisel Gelişim İçin 25 Pratik Öneri

Daha iyi bir kişiliğe sahip olmayı kim istemez? Kendini geliştirmek ve daha iyi olmak, son zamanlarda oldukça popüler. Özellikle kişisel gelişim konusunda hem bireysel hem de toplumsal boyutlarda bir çok oluşum ve girişim bulunmaktadır. Kişisel gelişimin bireysel boyutunda kişilerin izleyebileceği bir çok yol vardır. İşte onlardan bazıları;

Kitaplar, bilginin ve gelişimin temel kaynaklarıdır. Okunan her bir kitap, kişinin daha çok bilgiye maruz kalmasını sağladığından, kişisel gelişim için çok önemlidir. Düşün ve Zengin Ol, Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Peynirimi Kim Kaptı? gibi kitaplar hem profesyonel hem de günlük hayat için örnek gösterilebilecek kitaplardır.

donusumunu-baslat

www.donusumunubaslat.com adresine gidip verdiğin cevaplara göre sana özel hazırlanmış kişisel dönüşüm planını uygulayarak:

Daha üretken biri olmak için ihtiyacın olan odaklanmaya, günlük rutinler oluşturmaya ve dış uyaranlara rağmen verimliliğini artırmanın en etkili yollarına dair değişmeyen ilke ve prensipleri öğrenebilir,

Para kazanmak ve kariyer hususlarında dönüşümünü başlatman için ihtiyacın olan mantalite, varlık bilinci, kişisel ekonomi, iş hedefleri ve finansal bilince dair yetkinlikler kazanabilir,

İkili ilişkilerde ihtiyacın olan ilk izlenim, yüz yüze iletişim, kendini ifade edebilmek, özgüven ve özsaygı niteliklerinde kendini geliştirmekle birlikte  objektif düşünebilmek, duygu kontrolü ve sağlıklı bir cinsel hayat konularında maksimum farkındalık seviyesine ulaşabilir ve 

Mutlu olmanın kolay ve basit yollarını keşfederken pozitif düşünce, kendini keşfetmek, mental sakinlik, iç enerji, kendine güven, öz bilinç konularında kendini geliştirebilmenin yanı sıra stresten kurtulmak, öfke kontrolü, sağ duyu, iç huzur ve öz disiplin hususlarında derinlemesine bilgi sahibi olabilirsin.

Yeni bir dil öğrenmek, yepyeni bir beceri edinmekle eşdeğerdir. Bir dilin öğrenim süreci, aynı zamanda yepyeni bir kültürün, yaşam tarzının, yeni alışkanlıkların edinilmesini sağlar. Öğrenilen her dilde, bireyler kendilerine bir şeyler daha katarak, farklılaşma ve gelişim sağlarlar. Bir çok araştırmanın da gösterdiği gibi, birden fazla dil bilen bireyler, daha az dil bilen bireylere göre daha gelişmiş ve başarılı olmaktadırlar.

Modern toplumda hemen hemen herkesin bir hobisi bulunmaktadır. Ama bazen bir konu üzerinde uzmanlaşmaya başlamak, bireyleri bu konudan uzaklaştırmak, sıradanlaştırmak gibi nedenlere yol açabilir. Bu noktada, yeni konulara eğilmek ve denemediğimiz şeyleri denemeye başlamak kişisel gelişim için yararlı olabilir. Örneğin, dağ tırmanışı, eskrim, golf, buz hokeyi gibi yeni ve denemediğiniz bir sporla ilgilenmek; daha dinlendirici etkinlikler olan, şiir yazma, yemek pişirme, şarap tadımı, web dizaynı gibi konularla uğraşmak, kültürel birikimi arttırırken aynı zamanda kişisel gelişimde de oldukça etkilidir.

Bir çok başarılı ve tanınmış kişi tarafından da vurgulandığı gibi, güne erken başlamak, bireylerin yaratıcılığını ve hayat kalitesini arttıran bir eylemdir. Vücudun daha sağlıklı olmasını sağladığı için, gün içinde uğraşılan bütün faaliyetlerde maksimum verimliliğin alınmasına yardımcı olur.

Günlük, haftalık, aylık hatta yıllık kapsamlarda yapılacaklar listesine sahip olmak, mümkün olduğunca bozulmayacak bir düzeni beraberinde getirir. Çok daha yaratıcı ve verimli olmayı sağlayan bu düzen, bireylerin kendilerine koydukları hedeflere ulaşma çabasını da arttırdığı için kişisel gelişim için çok önemli bir yoldur. Yapılacaklar listesi için satılan özel defterler, sanal ortamlarda geliştirilmiş uygulamalar bu konuda yardımcı durumdadırlar.

Oturup düşünüldüğünde hemen hemen herkesin, kurtulmaya çalıştığı bir kötü alışkanlığı vardır. Bu alışkanlıkların etki oranı arttıkça, kişinin gelişimi üzerinde de duraksama ve hatta gerilemelere yol açar. Çok uyumak,çok fazla sigara alkol tüketmek, sürekli geç kalmak, spor yapmamak, tırnak kemirmek… Her biri hayatın bir noktasında etkili olduğu için, büyük problemler haline gelmeden onlardan kurtulmak, kişisel  gelişim için en önemli aşamalardan biridir.

Amerikan girişimci ve yazar Jim Rohn’a göre, bireyler, etrafında bulunan ve zamanlarını harcadıkları beş insanın ortalaması halindedirler. Yani, sürekli olarak pozitif insanlara maruz kalan bireyler çok daha pozitif olmaya meyilliyken, daha negatif ve olumsuz insanlarla haşır neşir olanlar, hayatın her evresinde ve her koşulda çok daha negatif ve pesimistlerdir. Aynı şekilde, bireylerin kendilerini kötü hissettikleri ortamlar, arkadaş ortamı, işyeri, okul vs. birey üzerinde bir çok negatif etkiye sahip olabilir. Bu gibi durumlarda, hem kendini iyi hissetmek adına hem de kendini geliştirmek adına, o ortam ve kişilerden uzak durulmalıdır.

kisisel-gelisim-oneri

Geliştirmek istediğiniz her konuda, sizinle aynı hedeflere sahip insanlarla çalışmak başarılı olmak için önemli bir faktördür. Alanlarında uzmanlaşmış bir çok insan, gönüllü veya belirli ücretler karşılığında, aynı alanlarda çalışmalar yürüten ve danışmana ihtiyaç duyanlara eğitimler, küçük tecrübe paylaşımları, girişimcilik fikirleri vermektedir. Hem sanal ortamlardan hem de yüz yüze sağlanabilen bu destekler, bir çok birey için yalnız çalışmaya göre çok daha verimli bir yöntem olmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre, günlerinin uzun bir süresini tv karşısında geçirip daha sonra bu alışkanlıktan vazgeçen bir çok insan, hayatlarının çok daha iyi bir hale geldiğini bildirmektedir. Televizyonlarda yayınlanan bir çok program ve reklam çoğu zaman bilinçsiz ve özensiz bir şekilde hazırlanmaktadır.  Bu özensizliğin izleyicilere de yansıdığı düşünülürse, zaman içinde geçici ve kalıcı rahatsızlıklara sebep olması kaçınılmazdır. Bunun yanı sıra, günü içinde bireyleri hem mental hem de fiziki açıdan gereksiz bir şekilde meşgul eden bir faaliyet olduğundan, bireylerin kendini geliştirmesini engelleyebilecek durumlara yol açar. Bu sebeplerden, televizyon karşısında olabildiğince az zaman geçirmek kişisel gelişim için de destekleyici olacaktır.

Meditasyon daha sakin ve kendinden haberdar  bir ruh haline sahip olmak için önemli bir etkinliktir. Özellikle geceleri yapılan meditasyon hem daha az uyku ihtiyacı sağlarken hem de güne daha taze bir şekilde başlamasına yardımcı olmaktadır. Artan talep ve popülarite ile hem sanal ortamlarda hem de özel kurslarla, nasıl ve neden yapılması gerektiği öğrenilebilen meditasyon, daha dinç bir vücut ve daha dirençli bir ruh hali ile kişisel gelişime katkı sağlayan bir faaliyettir.

Kimi insanlar, geçmişteki başarısızlıkları ve olumsuz tecrübeleri nedeniyle, ileriye dönük aktivitelerde daha çekingen ve buna bağlı olarak da gelişime daha kapalı olmaktadırlar. Bu noktada, büyük başarıların bir çok başarısız deneme sonucu elde edildiği akla getirilmelidir. Geçmişin geçmişte kaldığı düşünülüp, büyük bir kırılma noktası sonucunda, her şeye en baştan başlanıp nasıl daha başarılı ve gelişmiş olabilirim sorularıyla hareket edilmesi faydalı olur.

Nazik olmak, günlük yaşantıda bir çok insanın gözden kaçırdığı bir durumdur. Beraberinde sabır, anlayış, sevgiyi de getiren naziklik, bir çok küçük sorunun çözülmesine yardımcıdır. Bu durumların gerçekten gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamak için küçük denemelerle işe başlamak faydalı olabilir. Birinin size nazik davrandığında nasıl hissettiğini düşünerek hareket ettiğinizde, kişisel anlamda gelişiminize de katkı sağlamış olursunuz.

Okuyarak ve daha sonra uygulayarak öğreneceğiniz bilgiler, hayatınızda kalıcı değişikliklere yol açabilir. Her gün okuyacağınız bir kişisel gelişim yazısı, hem gündelik hayatınızın kolaylaşmasını hem de kişisel anlamda gelişmenize katkı sağlar. Bu yazılar kimi zaman makale niteliğinde yazılmış olabileceği gibi, konu hakkında uzman kişilerin yazdığı bloglar da olabilir.

Çalışma hayatı, okul hayatı derken bazen nefes alma ihtiyacı hissedilebilir. Bu durumlarda tıpkı benzini olmayan bir aracın çalışamayacağı mantığıyla, kısa bir ara vermek etkili olabilir. Her haftanın ufak bir kısmını kendine ayırmak, rahatlamak kısaca kendiniz şarj etmek, yapacağınız her faaliyet için faydalı olacaktır.

kisisel-gelisim-nedir

Kendiniz için çalışırken, başkalarının gelişmesine ve ilerlemesine yardımcı olmak sizi daha başarılı bir hale getirebilir. Bu amaçla oluşturulacak bir blog, sürekli taze tutulması gerektiğinden  sorumluluk bilincini arttırır. Blogda, kendi tecrübelerinizden bahsetmek, yol gösterici bir role sahip olmak hem sizin hem de takipçilerinizin gelişimi için faydalı olacaktır.

Günlük hayatta bir çok insanla haşır neşir olmak durumda kalınır. Kimileri size destek olabileceği gibi, kimileri de sizi zorlayarak kötü durumlara yol açabilir. Bu noktada yapılması gereken, bu insanların sizi neden zorladığını ciddi şekilde analiz edip, başa çıkmak için çeşitli yollar geliştirmektir. Bu yolları geliştirerek, karşınıza çıkabilecek çok daha büyük zorluklara karşı dirençli olmayı ve onlarla nasıl baş edebileceğiniz çözmeyi öğrenirsiniz.

Her insanın içinde farklı konularda potansiyeller bulunmaktadır. Bir çok insanla muhattap olmanın en güzel yanı, her birinin içinde bulundurduğu potansiyelden öğrenebileceğiniz şeylerdir. En yakın arkadaşınızın potansiyelini düşünün. Örneğin bu çok sabırlı olması olabilir. Onla birlikte geçireceğiniz zamanlarda, bu gibi bir özelliği nasıl barındırdığı ve sürdürdüğünü öğrenebilirsiniz. Bu da herkesin herkesten öğrenebileceği bir şeyler vardır, sözünü kanıtlayıcı bir durumdur.

Bir şeyi öğrenmenin ve geliştirmenin en önemli basamağı harekete geçmektir. Bir şeyin sizin için ne anlama geldiğini düşünüp, ona göre bir plan çizmeniz gerekir. Önem ve aciliyet konuları, harekete geçmek için önemli kriterlerdir. Beklemek size hiç bir şey kazandırmayacağı için bir an önce harekete geçip, ne yapılması gerekiyorsa yapmanız gerekir.

Herkesin eksik olduğu konular vardır. Bu noktada, nasılsa ben bu konuda eksiğim, hiçbir şey yapmamam en iyisi, şeklinde düşünmek yerine bu eksikliği nasıl olumlu bir hale getirebilirim ve onunla nası başa çıkabilirim sorularıyla harekete geçilmelidir. Bu sayede eksik yanlarınızı da geliştirerek, kişisel gelişiminizi için önemli adımlar atmış olacaksınız.

Herkesin sahip olduğu kör noktalar vardır. Bu kör noktalar, kendini geliştirme süreci için önemli noktalardır. Daha açık ve anlaşılır bir şekle getirmek için, yaptığınız her şeyde geri bildirim beklemek akıllıcadır. Bu yolla herhangi bir şeyi doğru bir şekilde yapmış olsanız dahi, daha geniş bir bakış açısına sahip olmak sizi daha da başarılı bir hale getirecektir. Bu geri bildirimi istediğiniz kişiler, kimi zaman aileniz kimi zaman arkadaşlarınız kimi zaman da iş ortamınızdan kişiler olabilir. Gerçekçi olarak yaklaşıldığında faydalı sonuçlar da beraberinde gelecektir.

Rekabet, gelişme katetmek için en önemli faktörlerden biridir. Kendinize koyacağınız bir hedef ve bu hedef için bir örnek oluşturmak gerekli rekabet ortamını yaratabilir. Bunlar için kilo vermek, finansal faktörler, egzersiz örnek gösterilebilir. Etrafınızda bu gibi hedefleri başarmış insanlarla olmak, onlardan destek almak hem sizi hem de onları daha çok geliştirecektir.

Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz? Şu an olmak istediğiniz yerde misiniz? Nasıl bir insan olmak istiyorsunuz? Bu sorulara cevap veren bir mektupla, kendinize kendinizi anlatabilirsiniz.  Öncelikle bir yıl sonrası için yazarak başlayabilirsiniz. Daha sonra beş yıllık ve belki daha uzun süreler için. Her açtığınız mektupta başarılarınızı, eksiklikleriniz görebileceğiniz için kişisel gelişim için oldukça etkili bir methottur.

Size nefret ile yaklaşan insanlara nefretle karşılık vermek oldukça kolaydır. Ama onlara sevgi ve hoşgörüyle yaklaşmak çok daha zorlayıcı bir yöntemdir. Yanlışları unutabilmek, insanlara sevgi göstermek hem içsel anlamda hem de etrafınıza karşı oldukça rahatlatıcı ve yüceltici olacağından, kişisel gelişim sürecinde her bireyin uygulaması gereken bir durumdur.

Satranç,dama,sudoku gibi oyunlar; beyninizi rahatlatırken güçlendiren niteliklere sahiptir. Eğlenceli ve eğitici olmalarının yanı sıra analitik becerileri geliştirdiği için, başarıları kanıtlanmış bir çok birey tarafından önerilirler. Strateji geliştirmek, yeni yollar üretmek gibi becerileri destekleyerek, kişisel gelişimde önemli rol oynarlar.

Hayran olduğunuz insanları ve onların özelliklerini düşünün. Daha sonra onları neden beğendiğinizle ilgili fikirler üretin. Bu insanlar, büyük çoğunlukla, sahip olmadığınız ama aslında gerçekten sahip olmak istediğiniz özellikleri taşır. Bu noktada yapmanız gereken, kendinizi bu özelliklere sahip olmak için nasıl geliştirebileceğinizi düşünmeniz ve harekete geçmenizdir.

Sosyalleşmek kişisel gelişiminiz açısından en önemli konulardan biri, sosyal bir ortamda hem çevrenizi genişleterek hem de yeni bilgiler öğrenerek kişisel gelişiminizi üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Aşk hayatınızda doğru bir partner de kişisel gelişiminize olumlu katkı verecektir. Tabii bu durumların tam tersi kötü arkadaş / kötü partner gibi durumların da sizi olumsuz etkileyeceğini unutmayın!

Nazlıcan Yamankurt

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

8 Adimda Kisisel Gelisim için Yapilmasi Gerekenler

Kisisel Gelisim için yapilmasi gerekenler nelerdir? Bireylerin kendilerini gelistirebilmesi için, farkli birçok metot uygulanmaktadir.

8 Adimda Kisisel Gelisim için Yapilmasi Gerekenler

Kişisel Gelişim için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bireylerin kendilerini geliştirebilmesi için, farklı birçok metot uygulanmaktadır. Bunların başında kişisel gelişim eğitimleri öner çıksa da, kişisel gelişim için yapılması gerekenler de bu süreçte bireyin yaptığı çalışmaların başarıya ulaşmasında önemli rol oynamaktadır. 

İnsanın kendi potansiyelinin farkında olarak, gündelik hayattaki hal ve hareketlerini bilinçli bir şekilde kontrol altına alması ile birlikte gelecek için vereceği kararları daha iyi bir şekilde yönetilmesini sağlayan kişisel gelişim, bireyin hayatına ömür boyu katkı sağlamaktadır. 

Hayatın olağan akışı ile birlikte ekstra olarak alınacak kişisel gelişim eğitimleri için öncelikle kişinin mevcut durumunu dikkate alması gerekir. Yani var olan potansiyelini iyi bir şekilde analiz ederek, hangi alanda daha iyi bir gelişim göstereceğini kestirmesi başarı için önemlidir. 

Maalesef kişisel gelişim de yapılan en önemli yanlışlardan biri, kişinin kendini tanımaktan uzak kalmasıdır. Hal böyle olunca, hayalci bir yapı ortaya çıkmaktadır. Potansiyelinden çok uzak hedefler koymak yapılan çalışmaların da, başarıya ulaşmasını engellemektedir. Bu sebeple ortaya çıkacak hayal kırıklıkları, çalışmanın bütününü olumsuz şekilde etkileyebilir. Elbette ki büyük hedefler koymak, başarıya ulaşmak için önemli olsa da bu hedefleri tamamen bir hayal ürününden meydana getirmek, yanlış bir davranış biçimidir.

İyi bir kişisel gelişim için, kitap okumak büyük bir öneme sahiptir. Gündelik hayatta yaşananlar ile birlikte kitap okuyup edineceğiniz bilgileri harmanlayarak, kişisel gelişim yolunda büyük bir adım atabilirsiniz. 

Hayatınızda her ne kadar farklı tecrübeler edilmiş olsanız da, bunu mutlaka okumakla birleştirmek gerekir. 

Kişisel Gelişim Eğitimi

İnsanın kendini geliştirebilmesi için, yapacağı çalışmaları zaman ayırması ayrı bir önem taşımaktadır. Şayet ciddi anlamda bir gelişim arzu ediyorsanız, kendinize mutlaka zaman ayırmanız gerekir. Kişisel gelişiminiz için ayıracağınız bu zaman, uzun vadede size hayat boyu katkılar sağlayacaktır. 

Her insanın hayatında geçmiş dönemde yaşadıkları, birçok olumsuz durum vardır. Bu olumsuzlukların sizin moral ve motivasyonunuzu etkilemesine izin vermeyerek, yaşadıklarınızdan ders çıkarmak suretiyle geçmiş hata ve sorunlara fazla takılı kalmayın. 

Geçmişte yaşanan tüm olumsuzlukları, acı bir ders alabileceğiniz kaynaklar olarak kabul edip, gelecek zamanla ilgili planlamalarınızı bu kapsamda yeniden değerlendirmeniz çok daha faydalı olacaktır. 

Hayat her zaman için, yeni şeylerin öğrenilmesine gebe bir süreçtir. Bu süreçte yaşayacağınız olumsuzluklar ve karşınıza çıkacak engeller nedeniyle, asla mevcut durumunuzu daha ileriye taşımaktan vazgeçmeyin.  Vazgeçmemek, kişisel gelişim için yapılması gerekenler arasında, ziyadesiyle önemlidir. Engellilerin sizin bu yolda daha sağlam adımlarla ilerlemenizi sağlayacak basit süreçler olduğunu, hiçbir şekilde aklınızdan çıkarmayın.

Kişisel gelişim için yapılması gerekenler arasında büyük önem taşıyan şeylerden biri de, çevrenizdeki insanlarla her zaman iyi ilişkiler içinde olmaktır. Bunu yaparak elde edeceğiniz moral ve motivasyon, sizi çok daha ileriye taşıyacak unsurlardan biridir. Çevrenizde yaşayacağınız sorunların, kişisel gelişim sürecine olumsuz etki edeceğini asla unutmayın. 

Daha profesyonel ve hızlı bir şekilde kendinizi geliştirmek istiyorsanız, farklı birçok kategoride özel eğitim veren kurumlardan kişisel gelişim eğitimleri alabilirsiniz. 

Bu eğitimlerin önemli bir kısmı ücretsiz olarak verildiği gibi, uzaktan kişisel gelişim eğitimleri ile rutin hayatınızdan ödün vermeden bu eğitimleri tamamlayabilirsiniz. 

Üstelik alacağınız kişisel gelişim sertifikası ile bu eğitimlerden, daha fazla fayda sağlayabilirsiniz. Gerek iş bulma ve gerekse iş yerindeki terfi durumlarında, bu sertifikalar sizin avantaj sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Türkiye’nin en prestijli eğitim kurumları arasında yer alan Boğaziçi Enstitüsü olarak, kişisel gelişim eğitimi almak isteyen kişilere alanında uzman eğitmen ve akademisyenlerle uzaktan eğitim vermekteyiz. 

Farklı birçok alanda alacağınız uzaktan eğitim sonrasında başarı elde etmeniz halinde, gerek Türkiye içi ve gerekse uluslararası geçerliliğe sahip iki eğitim sertifikasını da öğrencilerimize vermekteyiz.

Online Eğitim ve Uzaktan Eğitime yeni başlayacaksanız bu rehberi okumanızı tavsiye ederiz: Online Eğitim ve Uzaktan Eğitim

referans :
www.abprojeyonetimi.com
istanbulbogazicienstitu.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button