News

İngiltere den Covid-19 da depresiflik araştırması

Loading the player...

Oxford Üniversitesinden dikkat çeken koronavirüs araştırması: Akıl sağlığını da tehdit ediyor – Haberler

Kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili İngiltere’de yeni bir araştırma yapıldı. Oxford Üniversitesi’den araştırmacılar, koronavirüs tanısı konulan kişilerin yüzde 20’sine 90 gün içinde akıl sağlığı bozukluğu tanısı konulduğunu açıkladı.

Oxford Üniversitesinden dikkat çeken koronavirüs araştırması: Akıl sağlığını da tehdit ediyor - Haberler

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dünya genelinde 1 milyon 271 binden fazla insan yaşamını yitirdi, 51 milyonu aşkın insan ölümcül salgına yakalandı. Salgına karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları devam ederken, İngiltere‘de salgınla ilgili yeni bir araştırma yapıldı. Oxford Üniversitesi’den araştırmacılar koronavirüs tanısı konulan kişilerin yüzde 20’sine 90 gün içinde akıl sağlığı bozukluğu tanısı konulduğunu duyurdu.

Oxford Üniversitesi araştırmacılarından koronavirüse karşı yeni bir uyarı geldi. İngiliz araştırmacıların yürüttüğü çalışmaya göre Kovid-19 tanısı konulan kişilerin yüzde 20’sinde 90 gün içinde akıl sağlığı bozukluğu baş gösterdi. Çalışmada korona virüs bulaşan ve iyileşen kişilerin geliştirdiği ruh sağlığı sorunları arasında en çok kaygı, depresyon ve uyku bozukluğuna rastlandı. Araştırmaya öncülük eden Profesör Paul Harrison, “Kovid-19 geçirenlerin akıl sağlığı sorunları açısından daha büyük risk altında olacağından endişeleniliyor ve bulgularımız bunun muhtemel olduğunu gösteriyor” dedi. Harrison, dünyanın dört bir yanındaki doktorların ve bilim adamlarının Kovid-19’a yakalanıp iyileşen kişilerin geliştirdiği akıl sağlığı bozukluğunun nedenlerini acilen araştırması ve yeni tedavilerin belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

The Lancet Psychiatry dergisinde yayınlanan çalışmada, ABD’de 69 milyon kişinin verileri incelendi. Kovid-19 testi pozitif çıktıktan sonra 3 ay içinde 5 kişiden 1’inde ilk kez anksiyete, depresyon veya uyku bozukluğu görüldüğü kaydedildi. Çalışmada ayrıca, akıl sağlığı bozukluğu bulunan kişilerin Kovid-19’a yakalanma risklerinin yüzde 65 daha fazla olduğu ortaya kondu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Araştırma: Koronayı atlatanlar psikolojik ve nörolojik sorun yaşıyor

Koronavirüsü atlatan hastaların üçte birinin altı ay içinde nörolojik ve psikolojik sorunlar yaşadığı tespit edildi. Hastalarda en sık anksiyete bozukluğu ve ani duygu değişimi görüldü.

Araştırma: Koronayı atlatanlar psikolojik ve nörolojik sorun yaşıyor

Koronavirüsü atlatan hastaların üçte birinin altı ay içinde nörolojik ve psikolojik sorunlar yaşadığı tespit edildi. Hastalarda en sık anksiyete bozukluğu ve ani duygu değişimi görüldü.

İngiltere’de yayınlanan Lancet Psychiatry adlı tıp dergisinde yer alan son bir araştırmaya göre Covid-19 hastaları solunum yolu rahatsızlıkları olan diğer hastalara göre daha fazla nörolojik ve psikolojik sorunlar yaşıyor.

Araştırmanın yazarlarından Oxford Üniversitesi’nden Max Taquet “Elde ettiğimiz sonuçlar beyin hastalıkları ya da psikiyatrik bozuklukların grip veya solunum yolları rahatsızlıklarına göre Covid-19 sonrasında daha sık rastlandığını ortaya koydu” dedi. Ancak araştırmada bunun nedeni tespit edilemedi.

Araştırmada çoğu ABD’de bulunan 236 bin 379 koronavirüs hastasının verileri incelendi. Hastalığı atlattıktan sonra altı ay içerisinde bu hastaların yüzde 34’ünde anksiyete bozukluğu veya ani duygu değişimleri tespit edildi.

Analiz edilen bütün hastalarda en fazla rastlanan sorunlar yüzde 17 ile anksiyete bozukluğu veya yüzde 14 ile ruh hali değişikliği. Bunun dışında hastaların yüzde 5’inde uyku bozukluğu, yüzde 2,1’inde tromboz sonucu kalp krizi ve yüzde 0,6’sında beyin kanaması tespit edildi.

Sağlık uzmanları koronavirüsü atlatan hastalarda nörolojik ve psikolojik sorunlara daha sık rastlanması konusunda endişeli. Geçen yıl aynı araştırmacıların yaptığı bir çalışmada Covid-19 geçiren hastaların yüzde 20’sinde hastalığı atlattıktan sonraki 3 ay içinde psikolojik sorun tespit edilmişti.

Oxford Üniversitesi’nden psikoloji Profesörü Paul Harrison “Bireysel olarak bu sorunların teşkil ettiği risk az olsa da bunun topluma etkisi azımsanmayacak derece” dedi.

Araştırmaya katılan bilim insanları sorunların nedenlerini tespit etmek için bu konuda daha fazla araştırma yapılmasının gereğine dikkat çekti.

Geçmişte de nörolojik hastalıklar ile enfeksiyonlar arasında bağlantı kuran araştırmalar yapıldığı belirtiliyor. Ancak kapanma ve kısıtlamalar sonucu meydana gelen izolasyon nedeniyle de bazı bölgelerde psikolojik rahatsızlıkların arttığı belirtiliyor. 2020 yılı sigorta verilerine göre Bavyera’da anksiyete ve depresyon nedeniyle rapor alarak işe gitmeyenlerin sayısında artış yaşandı.

Dpa,rtr / SSB, EC

© Deutsche Welle Türkçe

Alman Bertelsmann Vakfı’nın yaptırdığı bir ankete göre koronavirüs salgınında ev işlerinin yükü kadınların omuzuna bindi. Ankete göre kadınların yüzde 49’u kendilerini fiziken ve psikolojik olarak sınırda görüyor.  

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre, koronavirüs pandemisinden ötürü uygulanan karantina önlemleri psikolojik sorunları artırdı. Özellikle 20-40 yaş arası kesimin karantinadan olumsuz etkilendiği belirtildi. 

7 bin 500’e yakın sağlık çalışanının koronavirüse yakalandığı Türkiye’de sağlık personeli psikolojik sorunlarla uğraşıyor. Psikologlar onlardaki korku ve endişeleri virüsten çok “baskıcı çalışma sistemine” bağlıyor.  

Almanya’da yapılan bir araştırma, koronavirüs önlemleri çerçevesinde kış aylarındaki kapanma sırasında, bir önceki kapanma dönemine göre çocukların günde 91 dakika daha az hareket ettiğini gösterdi.

Covid-19’un hamileliğe etkilerinin incelendiği çalışma, virüsün hamilelikte komplikasyon riskini yüzde 50 arttırdığını ortaya koydu.

Dünyada vaka sayıları açısından üçüncü sırada yer alan Brezilya’da koronavirüs yüzünden ölenlerin sayısı 400 bini geçti. Dünyada kaydedilen koronavirüs vakalarının sayısı da 150 milyonu aştı.

İngilterede Covid-19 salgınıyla depresyon vakaları 2 kat arttı – Sağlık Haberleri

İngiltere’de yapılan bir araştırma salgın döneminde depresyon vakalarını ikiye katlandığını ortaya koydu. Depresyon belirtisi taşıyanların yüzde 84’ü salgının ekonomik etkilerinden endişe ediyor.

İngilterede Covid-19 salgınıyla depresyon vakaları 2 kat arttı - Sağlık Haberleri

Anadolu Ajansı 19.08.2020 – 14:37 | Son Güncelleme : 19.08.2020 – 14:38

İngiltere’de yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınıyla birlikte yetişkinlerde depresyon vakalarının 2 kat arttığı bildirildi.Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), Covid-19 salgını süresince ülkede görülen depresyon vakalarına ilişkin bir rapor yayımladı.Buna göre, geçen yılın temmuz ayından İngiltere’de ilk Covid-19 vakasının görüldüğü mart ayına kadar her 10 yetişkinden birinde depresyon belirtileri görülürken, salgının başlamasında bu yana her 5 yetişkinden birinde depresyon belirtileri kaydedildi.Covid-19 salgını sürecinde gerekli maddi imkanlarının olmadığını söyleyenler, engelliler ve kadınlar en çok depresyon yaşayan gruplar olarak sıralandı.

KAYGININ NEDENİ EKONOMİKDepresyon belirtilerini taşıyanların yüzde 84’ü, Covid-19 salgını nedeniyle refah düzeylerinin etkilendiğini ve bu nedenle kaygılı olduklarını belirtti.Şiddetli depresyon yaşayan her 5 yetişkinden ikisi, Covid-19 salgını sırasında ilişkilerinin etkilendiğini kaydetti.

ONS Araştırma Görevlisi Tim Vizard, raporun yetişkinlerin ruh sağlığına ilişkin önemli bilgiler sunduğunu aktararak, salgınla birlikte depresyon vakalarının 2 kat arttığına dikkati çekti.SALGIN DÖNEMİNDE PLASTİK TÜKETİMİ ARTTI

referans :
www.haberler.com
www.dw.com
www.ntv.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button