News

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile telefonla görüştü – Son Dakika Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonla görüştü. Erdoğan, Dağlık Karabağ’da ulaştırma hatlarının verimliliği için 3 ülke uzmanlarının bir araya gelebileceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile telefonla görüştü - Son Dakika Haberleri

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye-Rusya ilişkilerini geliştirecek adımların ele alındığı görüşmede, bölgesel meseleler de değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede Dağlık Karabağ’da 11 Ocak Mutabakatı’nı takiben yeniden tesisi için çalışmaların sürdüğü kara ve demiryolu ulaştırma hatlarının daha verimli olması için Türk ve Rus uzmanların Azerbaycanlı muhataplarıyla bir araya gelebileceğini ifade etti.

Ağdam’daki Ortak Merkezin ateşkesin gözetlenmesi ve denetlenmesi görevini başarıyla icra ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ateşkesin korunması için tüm konularda ortak çaba sarf edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Suriye meselesini en kısa sürede çözüme kavuşturmanın ortak menfaat olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’da da barış ve istikrar için oluşan fırsatın heba edilmemesi gerektiğine dikkati çekti. 

Aydınlık

Avrasya, enerji, güvenlik, emek, ekonomi, toplum spor ve dünyadan son dakika haberler

Aydınlık

aydinlik.com.tr gerçeklerin farkında olmaktır.

Kurucu: Şefik Hüsnü Değmer Genel Müdür: Osman Erbil Genel Yayın Yönetmeni: Beyhan Korkman

Telefon: (0212) 251 21 14-15-16 Adres: İstiklal Caddesi Deva Çıkmazı No.3/5 Beyoğlu – İstanbul

Kuruluş: 1921, Yıl: 100 Güncellenme: 03-02-2020 22:30:42

Putinden Erdoğana Kanal İstanbul uyarısı: Montrö rejiminin sürmesi önemli

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan telefonda görüştü. Putin’in, Kanal İstanbul bağlamında Montrö Sözleşmesi’nin önemini vurguladığı belirtildi.

Putinden Erdoğana Kanal İstanbul uyarısı: Montrö rejiminin sürmesi önemli

DUVAR – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna krizi konusunda bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği açıklandı. Kremlin’den yapılan açıklamada, görüşmede Kanal İstanbul’un da gündeme geldiği, Putin’in “Karadeniz’e açılan Boğazlardaki mevcut Montrö rejiminin sürmesinin önemli olduğunu vurguladığı’ belirtildi.

Kremlin açıklamasında, iki liderin görüşmede Ukrayna krizinin yanı sıra Kanal İstanbul’a ilişkin tartışmaları, Suriye, Libya, Rus yapımı Sputnik V aşısının olası ortak üretimi ve Dağlık Karabağ gibi konuları ele aldığı belirtildi.

Açıklamada, “Türkiye’nin Kanal İstanbul inşaatı planlarıyla bağlantılı olarak Rus tarafı, bölgesel istikrarın ve güvenliğin garanti edilmesi adına, Karadeniz Boğazlarındaki mevcut rejimin 1936 tarihli Montrö Sözleşmesi’nin maddeleriyle uyumlu şekilde sürdürülmesinin önemini vurguladı” denildi.  

????? #Rusya Devlet Başkanı Vladimir #Putin, #Türkiye Cumhurbaşkanı @RTErdogan ile telefonda görüştü.@KremlinRussia’nın açıklaması:➡️? ?? https://t.co/gAbGTsWJts? ??: https://t.co/aMtByJDCdx pic.twitter.com/wIqHqX3RqH

Putin-Erdoğan görüşmesi, ABD’nin Karadeniz’e iki savaş gemisi göndermeyi planladığı yönündeki iddianın Dışişleri Bakanlığı kaynaklarınca doğrulanmasının ardından geldi. ABD’nin iki savaş gemisinin Boğazlardan geçerek Karadeniz’e gideceği yönünde Montrö Sözleşmesi çerçevesinde Türkiye’ye bildirimde bulunduğu, gemilerin 4 Mayıs’a kadar Karadeniz’de kalacakları belirtiliyor.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksander Gruşko ise bu doğrulamanın ardından “Bu tür askeri hareketliliklerin Montrö Sözleşmesi’yle uyumlu olması gerekir” açıklaması yapıp ‘Karadeniz’de son günlerde artan faaliyetlerden endişeli olduklarını’ söylemişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da, ‘Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin alternatifinin bulunmadığını ve Türkiye’nin bu sözleşmeye uyum konusunda sorumlu bir yaklaşım sergileyeceğini umduklarını’ belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putinden aşı gündemli görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Rus aşısı Sputnik V’nin tedariki ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putinden aşı gündemli görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi yaptı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Rus aşısı Sputnik Vnin tedariki ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre, bahse konu görüşmede, iki ülke ilişkilerini geliştirecek adımlar, yeni tip koronavirüs (COVID-19) ile mücadelede iş birliği ve bölgesel hususlar ele alındı. 

Erdoğan, aşı teslimatı hakkında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlanan anlaşma çerçevesinde Rusya’dan ülkemize gönderilecek Sputnik V aşısının lojistiğinin planlanan şekilde tamamlanmasını beklediklerini dile getirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Rusya’nın birçok alanda tesis ettiği iş birliğine aşı üretiminin de ilave olmasından dolayı büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Rus aşısı Sputnik Vnin tedariki ele alındı.

Suriye’de kalıcı güvenlik ve istikrar ortamının sağlanmasında iki ülke iş birliğinin önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yukarı Karabağ hususunda da bölgesel normalleşme ve istikrar adımlarının olumlu yönde kullanılması gerektiğini sözlerine ekledi. 

Büyük miktarda aşı geleceğini söylemişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Rus aşısı Sputnik Vnin tedariki ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz cuma namazının ardından yaptığı açıklamada, Sputnik V aşısına ilişkin olarak, “Rusya’dan, gerçekleştirdiğimiz görüşmeler sonucunda, Sputnik V aşısı inşallah geliyor ve gelecek. Hatta gerektiği durumlarda Sayın Başkan Putin ile de görüşmemizi gerçekleştireceğiz. Çok ciddi bir sayıda Sputnik V aşısı inşallah ülkemize gelecek.” sözlerini sarf etmişti. 

Haber Kaynagi :
www.trthaber.com
www.aydinlik.com.tr
www.gazeteduvar.com.tr
www.habernediyor.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button