News

Akıncının sosyal medyada gündem olan “Rumlara toprak vermeliyiz” sözleri aslında ne zaman ve ne amaçla söylenmişti? – Sputnik Türkiye

Akıncının sosyal medyada gündem olan “Rumlara toprak vermeliyiz” sözleri aslında ne zaman ve ne amaçla söylenmişti? – Sputnik Türkiye

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın gündem olan “Rumlara toprak vermeliyiz” sözleri, Akşam Postası yayınında masaya yatırıldı.

Kuzey Kıbrıs’taki seçimlere 48 saat kala sosyal medyada Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yıllar önce verdiği bir röportajdan bir kesit yayınlandı. Akıncı’nın “Kıbrıs’ta çözüm istiyorsak bizim Rumlardan aldığımız topraklardan, hepsi de değil bir miktarını, iade etmemiz lazım” sözlerinin yer aldığı bu video Twitter’da 1 numaralı gündem maddesi oldu ve birçok kişi Akıncı’ya yönelik çok ağır ifadeler kullandı. RS FM’de yayınlanan Atilla Güner’le Akşam Postası, bu videonun perde arkasını ve hangi şartlar altında bu sözlerin söylendiğini araştırdı.

İşte Akşam Postası canlı yayınında aktarılan bilgiler:

”Ada bir yere gitmiyor. Mesajım şu olsun, biz Rumlardan daha çok toprak aldık ama onların bizden aldığı yönetimdeki eşitlik hakkımız da halen gaspedilmiş durumda. Kıbrıs’ta çözüm istiyorsak bizim Rumlardan aldığımız topraklardan, hepsi de değil bir miktarını, iade etmemiz lazım. Bu ta eskiden beri bilinen konuşulan ve mutlaka bir çözümde olması gereken bir şeydir. Bunun üzerine hamaset yapılmaz bunun üzerine iç politika yapılmaz. Şu anda işbaşında bulunan biz nasıl vurabiliriz nasıl onlara darbe indirebiliriz anlayışıyla gidilmemesi lazım bu konuların üzerine. Ya bu gerginlik vesilesi olacak ya da işbirliği alanı olacak. Biz çözümle birlikte bunun işbirliği alanı olmasını istiyoruz.”

CNN Türk’te 21 Kasım 2002’de Mehmet Ali Birand’ın sorularını yanıtlayan eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren, “önceden saptanan hattın ilerisine gittik” demişti.

Yunan Antenna TV ve Mega TV kanallarında da yayınlanan konuşmasında 1974 senesinde Kıbrıs harekátı yapıldığı zaman Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı olduğunu belirten Evren, çıkarma kuvvetlerinin önceden saptanan sınırdan daha ileri gittiğini belirtti.

Evren ‘‘Hatta bizim planımızda Maraş yoktu, ama Maraş da boşalmış bir vaziyetteydi. ‘Ne yapalım Maraş’ı?’ dediler. ‘Girin’ dendi. Hatta yanlışlıkla İngilizlerin üssüne de girdiler, sonra geri çekildiler’’ dedi. Bu hatta geldikten sonra, hattın muhafaza edilmesi görüşünün ağır bastığını belirten Evren, ‘İlerde masaya oturulduğu zaman toprak tavizlerine vermek zorunda kalabiliriz, işte burada da tavizi verebiliriz’ denildi. O zamanın hükümetinin kararı buydu. Sayın Ecevit başbakan olduğu bir dönemde, bu karar, bize Başbakanlık’tan intikal etti. Onun için ben toprak konusunda katı değilim. Ben birkaç defa Sayın Denktaş ile bu müzakereler sırasında görüştüm. ‘Sayın Denktaş sizin için önemli olan toprak mı yoksa Kuzey Kıbrıs Türk halkının anayasal güvenceleri mi? Herhalde anayasal güvence topraktan daha mühim olması gerek’ dedim. ‘Evet, O halde topraktan feragat edelim mi?’ dedi. 1982 senesiydi zannediyorum.

Haber Kaynagi :
tr.sputniknews.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button