News

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

Hastanemiz 30 yıllık geçmişe dayanan tecrübe ve birikimin oluşturduğu tıbbi kadrosu ve yetkin çalışanları ile sağlık sektöründe hizmetlerine devam etmektedir.

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

Maltepe Üniversitesi, 1991 yılında, “Anaokulundan Üniversiteye” sloganıyla eğitim hizmetine başlayan Marmara Eğitim Kurumlarının başarılı eğitim geçmişinin son halkasıdır.

Yenidoğan döneminden itibaren her yaş ve gelişim döneminin kendine özgü fizyolojik ve psikolojik özellikleri vardır. Çocuklar, bedensel ve ruhsal olarak olgunlaşmış bir yetişkin olma yolunda ilerleyen ve farklılaşan süreçler yaşarlar.  Çocukların sürekli gelişen ve değişen fiziksel ve ruhsal yapıları özgün bir psikiyatrik gözlem ve değerlendirme gerektirir. Bu değerlendirmenin sağlıklı yapılabilmesi için gelişim dönemlerine karşılık gelen fizyolojik ve psikolojik yapılanmaları, aile sistemi, çevresel faktörler ve bu değişkenlerin birbirleriyle olan etkileşimleri ayrıntılı olarak incelenmelidir. Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları kapsamında hem normal gelişim süreci hakkında danışmanlık hem de gelişimin aksadığı durumların, akademik ya da sosyal alanda yaşanan sorunların değerlendirilmesi ve tedavisi amaçlanır. Çeşitli yaşam olayları çocuklar ve ergenleri etkileyebilmektedir. Bu olaylardan bazıları ruhsal durumu olumsuz yönde etkilemeden atlatılırken, bazıları ise çocukların psikolojik gelişimlerinde aksamalara ve gerilemelere neden olabilmektedir. Kardeş doğumu, anne-baba ayrılığı, okula başlama, yakın birinin kaybı, aile içi şiddet, ihmal ve istismar, taşınma vb. olaylar çocuk ve ergenlerin psikolojik sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmekte, uyum ve davranış sorunlarına sebep olabilmektedir. Çocuklar yaşadıkları bu sorunları genellikle davranışları ve tutumları ile dolaylı yollardan anlatabilmektedirler. Çocuğun yaşadığı sıkıntılar; tırnak yeme, parmak emme, alt ıslatma, dışkı kaçırma, çeşitli korkular, aile bireyleri ya da akranlarla ilişki sorunları gibi belirtilerle ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda psikiyatrik ve/veya psikolojik yardımın amacı çocuğu gözlemlemek, iç dünyasını yansıtmasına olanak tanımak, problemin kaynağını araştırmak, travmatik yaşam olayları sonrasında çocuğa baş etme gücü kazandırmak ve problem çözme becerilerini geliştirmesini sağlamaktır. Bunun yanı sıra, durumla nasıl baş edeceklerine ve sorunun çözümüne nasıl katkıda bulunabileceklerine dair anne ve babalara bilgilendirme yapmak ve eğitimler vermek, ileriki dönemlerde ortaya çıkabilecek problemleri önlemede katkı sağlayacaktır.Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğimizde Dikkat Eksikliği-Hiperaktivite Bozukluğu, Duygudurum ve Kaygı Bozuklukları, Yaygın Gelişimsel Bozukluklar, ilişki, uyum ve davranış sorunları başta olmak üzere çocuk ve gençlerde gözlenebilen psikiyatrik durum ve sorunlarla ilgili tanısal değerlendirme, tedavi ve psikoterapi hizmetleri verilmektedir. Klinik değerlendirmenin desteklenmesi amacıyla tanı koyma sürecinde gereken durumlarda 0-6 yaş için ve Denver II Gelişim Testi, 6-16 yaş için WISC-R testi, Frostig Algı Testi, Bender-Gestalt ve Rorschach projektif testleri uygulanmaktadır. Ayrıca kaygı, depresyon, takıntılar, dikkat ve davranış sorunları gibi alanlarda daha ayrıntılı değerlendirme olanağı sağlayan ölçekler kullanılmaktadır. 

Haber Kaynagi :
maltepehastanesi.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button