News

Arjantinli gezgin, bisikletiyle dünyayı geziyor

Bisikletini evi yaptı, 6 yıldır dünyayı geziyor – Haberin Son Noktası – Gündeme Dair Tüm Haber Başlıkları Bu Platformda

Bisikletini evi yaptı, 6 yıldır dünyayı geziyor - Haberin Son Noktası - Gündeme Dair Tüm Haber Başlıkları Bu Platformda

Bisikletini evi yaptı, 6 yıldır dünyayı geziyor

Son devirde birçok gezgin dünyayı bisiklet üzerinde gezmeyi tercih ediyor. Daha özgür hissettikleri için bisikleti tercih ettiklerini tabir eden gezginlerden biri de Arjantinli Fernando Oscar Calligo.

En son 6 yıl evvel İzlanda’da bir restoran işleten Calligo, tek düze ömürden sıkıldığı için ve her gün tıpkı şeyleri yaptığı işten artık zevk almadığı için dünyayı gezmeye karar verdi.

Calligo, 6 yılda birçok ülke gezdi. Peru, Ekvador, Kolombiya, Venezuela, Dominik Cumhuriyeti, İspanya, İtalya, İsviçre, Litvanya, Fas, Letonya, Estonya, Rusya, Moğolistan, Belarus ve Ukraynadan sonra Türkiye’ye gelen Calligo, Alanya’da mola verdi.

Calligo, gezdiği yerlerin fotoğrafları, gittiği ülkelerin lisanlarında yazılı kağıtlar ve dünyanın en ünlü iki Arjantinli ismi Diego Maradona ve Lionel Messi fotoğraflarıyla süslü bisikletini ve enteresan seyahat kıssasını anlattı.

(FOTO: DHA)

“BİSİKLET BANA ÖZGÜRLÜK VERİYOR”

Plansız, programsız yaşamak istediğini bu nedenle bu türlü bir yol tercih ettiğini, son bir yıldır bisikletle seyahat ettiğini anlatan Calligo, gittiği birçok ülkenin akabinde en son 10 ay evvel Ukrayna’dan tekneyle Türkiye’ye geldiğini söyledi.

Tekneyle Sakarya’ya, oradan Alanya’ya kadar bisiklet sürdüğünü, bu süreçte birçok da kenti gezdiğini kaydeden Calligo, Alanya’yı çok beğendiğini vurguladı. Türkiye’de şu ana kadar bin 200 kilometre yol yapan Calligo, bisikletin kendisine özgürlük verdiğini anlatarak, “Şimdi dinleniyorum lakin sonlar açıldığında tahminen Gürcistan’a ya da Mısır’a seyahat etmeye devam etmeyi planlıyorum. Uçakla, yürüyerek, otostopla, otobüsle seyahat ettim fakat bana özgürlük verdiği için bisikleti tercih ediyorum” dedi.

(FOTO: DHA)

“TÜRK İNSANI ÇOK CÖMERT”

Bir yere takılı kalmaktansa hem dünyayı gezip hem de para kazanabileceğini vurgulayan Calligo, “Seyahat edebilir, yaşayabilir ve gelir elde edebilirim. Eser satıyorum ve bu formda seyahatim için ödeme sağlıyorum. Bazen vaktin nasıl geçtiğini anlayamıyorum. Seyahatim sırasında yalnızca küçük problemler yaşadım, olumlu bir halla seyahat ediyorum ve etrafımı iyi beşerlerle çevreliyorum. Sıhhatim iyi zira seyahat ederken rahatlıyorum ve hastalanmıyorum. Türkiye’yi ve iklimini çok seviyorum. Beşerler çok yardımsever, çok cömert. Bana yiyecek, kalacak yer verirken para da bağışladılar” diye konuştu.

(FOTO: DHA)

“PARASIZ YAŞAMAYI PLANLIYORUM”

Rutin bir hayatın içinde olmaktansa sistemin dışında yaşamayı sevdiğini lisana getiren Calligo, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Para benim için o kadar değerli değil. Ondan kaçınmaya çalışıyorum, bu yüzden hayatta kalmak için gerekli temel şeyleri almak için bir şeyler takas ediyorum. Hayattaki planım, parasız yaşamak. Hangi ülkede karar vermeliyim şimdi bilmiyorum. Türkiye yahut Gürcistan olabilir. Düşük bir bütçeyle seyahat ettim ve yaşadım. Yemek, kalacak yer ve biraz para karşılığında süreksiz iş yapıyorum. Sistemde yaşayan insanlara hürmet duyuyorum ancak sistemin dışında daha rahat ve sakin yaşamayı seviyorum.” (DHA)

Sözcü

ARJANTİNLİ GEZGİN TÜRKİYE’DE 1200 KİLOMETRE PEDAL ÇEVİRDİ – Lider Gazete: Antalya Haber ve Antalya Spor Son Dakika Haberleri

Dünyayı bisikletle gezen Arjantinli Fernando Oscar Calligo (38), son olarak Antalya’nın Alanya ilçesine geldi. Çok sevdiği ilçeyi gezen Calligo, Türkiye’de şimdiye kadar bisikletiyle 1200 kilometre pedal çevirdi. Çalışmadan ve mümkün olduğunca parasız bir hayat sürmek isteyen Calligo, eski kıyafetlerden ve ayakkabı bağcıklarından bileklikler yaparak asgari düzeyde para kazandığını belirtti. Callgio, kendini Türkiye’de çok güvende hissettiğini ve burayı çok sevdiğini söyledi.

ARJANTİNLİ GEZGİN TÜRKİYE’DE 1200 KİLOMETRE PEDAL ÇEVİRDİ - Lider Gazete: Antalya Haber ve Antalya Spor Son Dakika Haberleri

Son dönemde birçok gezgin dünyayı bisiklet üzerinde gezmeyi tercih ediyor. Daha özgür hissettikleri için bisikleti tercih ettiklerini ifade eden gezginlerden biri de Arjantinli Fernando Oscar Calligo. En son 6 yıl önce İzlanda’da bir restoran işleten Calligo, tek düze yaşamdan sıkıldığı için ve her gün aynı şeyleri yaptığı işten artık zevk almadığı için dünyayı gezmeye karar verdi. Calligo, 6 yılda birçok ülke gezdi. Peru, Ekvador, Kolombiya, Venezuela, Dominik Cumhuriyeti, İspanya, İtalya, İsviçre, Litvanya, Fas, Letonya, Estonya, Rusya, Moğolistan, Belarus ve Ukrayna’dan sonra Türkiye’ye gelen Calligo, Antalya’nın Alanya ilçesinde mola verdi. Calligo, gezdiği yerlerin fotoğrafları, gittiği ülkelerin dillerinde yazılı kağıtlar ve dünyanın en ünlü iki Arjantinli ismi Diego Maradona ve Lionel Messi fotoğraflarıyla süslü bisikletini ve ilginç gezi hikayesini Demirören Haber Ajansı’na (DHA) anlattı.

‘BİSİKLET BANA ÖZGÜRLÜK VERİYOR’

Plansız, programsız yaşamak istediğini bu nedenle böyle bir yol tercih ettiğini, son bir yıldır bisikletle seyahat ettiğini anlatan Calligo, gittiği birçok ülkenin ardından en son 10 ay önce Ukrayna’dan tekneyle Türkiye’ye geldiğini söyledi. Tekneyle Sakarya’ya, oradan Alanya’ya kadar bisiklet sürdüğünü, bu süreçte birçok da şehri gezdiğini kaydeden Calligo, Alanya’yı çok beğendiğini vurguladı. Türkiye’de şu ana kadar yaklaşık 1200 kilometre yol yapan Calligo, bisikletin kendisine özgürlük verdiğini anlatarak, “Şimdi dinleniyorum ama sınırlar açıldığında belki Gürcistan’a ya da Mısır’a seyahat etmeye devam etmeyi planlıyorum. Uçakla, yürüyerek, otostopla, otobüsle seyahat ettim ama bana özgürlük verdiği için bisikleti tercih ediyorum. Onunla turistik olmayan yerlere ulaşabilirim, mesela küçük kasabalar, şehirler, dağlar. Bisikletim bir ev, biraz ağır olmasına rağmen çok iyi çalışıyor. Motorlu, soğuk günler için ısıtmalı, sıcak günlerde havalandırmalı” dedi.

ARJANTİNLİ GEZGİN TÜRKİYE’DE 1200 KİLOMETRE PEDAL ÇEVİRDİ

‘TÜRKİYE’DE KENDİMİ RAHAT VE GÜVENDE HİSSEDİYORUM’

Bir yere takılı kalmaktansa hem dünyayı gezip hem de para kazanabileceğini, hayatını devam ettirebileceğini vurgulayan Calligo, “Seyahat edebilir, yaşayabilir ve gelir elde edebilirim. Ürün satıyorum ve bu şekilde seyahatim için ödeme sağlıyorum. Bazen zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorum. Seyahatim sırasında sadece küçük sorunlar yaşadım, olumlu bir tavırla seyahat ediyorum ve etrafımı iyi insanlarla çevreliyorum. Bir gezinin günlük sorunlarını çözebilecek durumdayım. Sağlığım iyi çünkü seyahat ederken rahatlıyorum ve hastalanmıyorum. Türkiye’yi ve iklimini çok seviyorum. İnsanlar çok yardımsever, çok cömert. Bana yiyecek, kalacak yer verirken para da bağışladılar. Burada kendimi rahat ve güvende hissediyorum” diye konuştu.

‘PARASIZ YAŞAMAYI PLANLIYORUM’

Rutin bir hayatın içinde olmaktansa sistemin dışında yaşamayı sevdiğini dile getiren Calligo, şunları söyledi:

“Para benim için o kadar önemli değil. Ondan kaçınmaya çalışıyorum, bu yüzden hayatta kalmak için gerekli temel şeyleri almak için bir şeyler takas ediyorum. Hayattaki planım, parasız yaşamak. Hangi ülkede karar vermeliyim henüz bilmiyorum. Türkiye veya Gürcistan olabilir. Düşük bir bütçeyle seyahat ettim ve yaşadım. Yemek, kalacak yer ve biraz para karşılığında geçici iş yapıyorum. Sistemde yaşayan insanlara saygı duyuyorum ama sistemin dışında daha rahat ve sakin yaşamayı seviyorum. Plansız seyahat ediyorum, her şeyin akmasına izin veriyorum. Türkiye’ye gelmeyi planlamadım ama sınırları açık olan tek ülkeydi”

‘İLGİLERİNİ ÇEKTİĞİ İÇİN BENİMLE FOTOĞRAF ÇEKTİRİYORLAR’

Birçok ülkeyi gezen Calligo, Türkiye’de kendisine ve bisikletine yoğun ilgi gösterildiğini ve çok beğenildiğini kaydederek, “Türkiye’de insanlar beni bisiklette görünce şaşırıyor. Polise, jandarmaya kendimi anlatırken bisikletimle seyahat ettiğimi ve onunla yaşadığımı söylüyorum. Bu yüzden bana hem yardım ediyorlar hem de ilgilerini çektiği için benimle fotoğraf çektiriyorlar” ifadelerini kullandı.

DHA

referans :
asgazete.com
www.lidergazete.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button