News

Kabak çekirdeği yağı saç… Bakım

Kabak çekirdeği yağının cilde faydaları nelerdir? Kabak çekirdeği maskesi – Güzellik Haberleri

Akşamları çayın yanında severek tükettiğiniz kabak çekirdeğinin vücut sağlığına birçok faydası bulunuyor. Kendine özgü bir lezzete sahip kabak çekirdeği, dört m

Kabak çekirdeği yağının cilde faydaları nelerdir? Kabak çekirdeği maskesi - Güzellik Haberleri

Akşamları çayın yanında severek tükettiğiniz kabak çekirdeğinin vücut sağlığına birçok faydası bulunuyor. Kendine özgü bir lezzete sahip kabak çekirdeği, dört mevsim boyunca her yaş grubundaki kişilerin sıklıkla tükettiği kuru yemiş çeşidi olan kabak çekirdeğinden elde edilen yağın güzellik alanında kullanıldığını biliyor muydunuz? Kabak çekirdeği yağının cilde faydaları haberimizde bulabilirsiniz.

Türkiye’nin bir çok bölgesinde yetişen bir bitki olması sebebi ile her mevsim bolca tükettiğimiz kabak çekirdeği yalnızca kuruyemiş olarak değil, zengin içeriği ile hem saç hem de cilt bakımında birden çok yararlar sunmaktadır. Tercihe göre kabuklu ya da kabuksuz olarak tüketilebilen kabak çekirdeklerinden elde edilen yağlar son yıllarda güzellik alanında kullanıldığı açıklandı. Özellikle bakım kremlerinin içerisinde mutlaka bulundurulan kabak çekirdeği yağı, zengin içeriği ve vitaminler sayesinde cildinize başka bir krem uygulamak durumunda kalmayacaksınız. Peki kabak çekirdeği yağının cilde bilinmeyen faydaları nelerdir? 

Kabak çekirdeğinin içi

KABAK ÇEKİRDEĞİNİ YAĞININ CİLDE FAYDALARI

Kabak çekirdeği yağında bulunan zengin E vitamini sayesinde saç ve kirpikleri güçlendirerek, yeni saç oluşumunu sağlar.

Cilt lekeleriyle adeta savaşan ve cildin kendini yenilemesine karşı önemli etkiler gösteren kabak çekirdeği yağı, hücre zarlarının yıpranmasını okside olup bozulmasını engeller.

Cildinizde çıkan iltihaplı sivilceleri yok eden kabak çekirdeği yağı, cildi kusursuzlaştırır.

Kabak çekirdeği yağı hücrenin sağlıklı ve genç kalmasına yardımcı olarak kırışıkların oluşmasını da geciktirir.

Cilt dokularının esnekliğini sağlayan kabak çekirdeği yağı, cildin yumuşacık olmasına yardımcı olur.

kabak çekirdeği

PEKİ KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI NASIL KULLANILIR?

Her gece uyumadan önce cildinize kabak çekirdeği yağı ile masaj yapabilirsiniz. Lekelerinizin üzerine de pamuk yardımı ile sürebilirsiniz.

Aynı zamanda iki farklı şekilde kullanabilirsiniz. İhtiyaç duyulan bölgeye sürüldüğünde oradaki hücrelerin sağlıklı ve dinç tutulmasına yardımcı olur. Diğer kullanım yöntemi ise dahili olarak kullanmadır. Yani ağızdan yutarak kullanma şeklidir. Bu şekilde kullanılacağı zaman aç karna kullanılması daha etkili sonuçlar verecektir. Aç karna en fazla 1 tatlı kaşığı olarak dozu önerilmektedir.

Kabak Çekirdeği Yağı Saç Dökülmesinini Önlüyor mu? – İlhan Serdaroğlu

Saç dökülmesini doğal yollarla önlemek için DHT üretimini bloklayıcı (5 alfa redüktaz enzimini bloklayan) bitkileri arasında saw palmetto bitkisi ile birlikte kabak çekirdeği yağı da karşımıza çıkıyor. Kabak çekirdeği yağı kullanan hastalarda saç sayısında ortalama 40% artış görülmüş!

Kabak Çekirdeği Yağı Saç Dökülmesinini Önlüyor mu? - İlhan Serdaroğlu

Kabak Çekirdeği Yağı Saç Dökülmesinini Önlüyor mu?

On yıllardır bilim adamları saç dökülmesini önleyebilen (5 alfa redüktaz enzimini bloklayan) doğal yolları, bitkileri araştırmakta. Daha önce  “saw palmetto” bitkisi bu konuda öne çıkmıştı ama kullanım alanı kısıtlıydı. Şimdi erkeklerde görülen genetik sebepli saç dökülmelerinde “kabak çekirdeği yağı “ karşımıza çıktı.Koreli bilim adamları tarafınsdan yapılan bir çalışmada, kabak çekirdeği yağının genetik tipte erkek saç kayıplarında etkisi araştırılmış. 76 arkeğin araştırmaya alındığı bilimsel çalışmada, tedavi grubuna 24 hafta boyunca günde 400 mg oral yoldan kabak çekirdeği yağı verilmiş. Sonuçlar fotoğraflanarak karşılaştırılmış: Hastalar kendilerini saç durumlarını skorlamış, saç sayıları ve saç kalınlıkları  dökümante edilmiş .Ortalama saç sayısında , plasebo grubunda %10 artış gözlenirken , kabak çekirdeği yağı alan tedavi grubunda %40 artış görülmüş! Ayrıca kabak çekirdeği yağının karaciğer enzimlerinde artışa neden olmadığı, vücuda bir zararı olmadığı da rapor edilmiş .

Brezilya saç bakımları, saçları düzleştirmek ve daha ışıltılı hale getirmek için kullanılan; yapısında formaldehit ve…

Kimyasal gevşeticilerle saçlar kalıcı olarak düzleştirilebilir. Burada kullanılan maddenin saça göre daha alkali olması (ki…

En çok ve yaygın kullanılan saç kozmetikleri şampuanlardır. Bir şampuan deride oluşan sebumu, ekrin ve…

Etki sürelerine ve derinliğine (penetrasyon) bağlı olarak saç boyası kozmetikleri kendi içinde ağartıcılar, kalıcı boyalar,…

Saç kurutma ve ve şekillendirme için kullanılan termal araçlar saç düzleştiriciler ve saç kurutma makineleridir….

El pançları saç alımında daha mı üstündür?

Kalemle saç daha iyi mi ekilir?

Ekilen greft ne zaman sağlamlaşır ?

© 2020 – İlhan Serdaroğlu     KVKK Hakkında Bilgilendirme

Acil durumlar için        (0533) 611 16 71

Referans :
www.yasemin.com
www.ilhanserdaroglu.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button