News

Belçikalı Çiftçi Farkında Olmadan Fransa Sınırını Değiştirdi!

Türkiyenin En Güzel Kadın Dizi Oyuncusu Sizin Oylarınızla Belirlenecek! Buyurun Ankete! – Sözlük Haberleri

Türkiyenin En Güzel Kadın Dizi Oyuncusu Sizin Oylarınızla Belirlenecek! Buyurun Ankete! - Sözlük Haberleri

Türkiye’nin En Güzel Kadın Dizi Oyuncusu Sizin Oylarınızla Belirlenecek! Buyurun Ankete!

Birinci Tur Gruplar Aşaması

Kendi oylarınızla Türkiye’nin en güzel kadın dizi oyuncusunu belirleyeceksiniz!

Not: Oylarınız 9 Nisan Perşembe günü saat 23.59’a kadar geçerli olacaktır!

Onedio

Taşı itti, iki ülke arasında diplomatik kriz çıktı

Belçika ile Fransa arasında 1819 yılında belirlenen sınır, Belçikalı bir çift tarafından farkında olmadan değiştirildi.

Taşı itti, iki ülke arasında diplomatik kriz çıktı

Belçikalı çiftçinin, tarlasını sürerken traktörü ve pulluğuna engel olduğu gerekçesiyle iki ülke arasındaki sınır taşını yaklaşık 2,5 metre ileriye taşıması üzerine Belçika toprakları biraz daha büyüdü.

Belçika’nın Hainaut eyaletinde Fransa sınırında bulunan Erquelinnes kasabasında yaşayan çiftçi, tarlasında bulunan taşın, uluslararası bir diplomatik soruna yol açacağını düşünemedi.

Belçika medyasına göre çiftçi, tarlasındaki sınır taşını 2 metre 29 santim öteye taşıyarak, 1819 yılında işaretlenen sınırı “yeniden çizmiş” oldu.

Belçika ile Fransa arasındaki 620 kilometrelik kara sınırı, Waterloo yenilgisinden 5 yıl sonra 28 Mart 1820’de Fransız İmparatoru Napolyon ile Hollanda Krallığı tarafından imzlanan anlaşmayla resmen belirlenmişti. O dönemde, Belçika, Hollanda Krallığı’nın bir parçasıydı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, sınırın karşı tarafındaki Fransız kasabası Bousignies – sur -Roc kasabasında yaşayan yerel bir tarih meraklısı, orman yürüyüşü sırasında sınır çizgisindeki değişikliği fark etti.

Erquelinnesli çiftçi tarafından çizilen yeni sınır çizgisi sayesinde Belçika’nın, savaşmadan ülke topraklarını genişlettiği, Fransa’nın toprak kaybettiği belirlendi.

Erquelinnes kasabasının Belediye Başkanı David Lavaux, olayı Fransa medyasına esprili bir dille anlattı. Belçikalı belediye başkanı, “Mutluydum. Kasabam daha büyüktü ama Bousignies – sur – Roc belediye başkanı aynı fikirde değildi” dedi.

Lavaux, “Çiftçi vatandaşımız Belçika’yı büyüttü, Fransa’yı küçülttü. Bu iyi bir fikir değil” diye konuştu.

Fransız kasabasını Belediye Başkanı Aurélie Welenok da aynı şakacı üslupla, “Yeni bir sınır savaşından kaçınmalıyız” dedi.

Belçikalı yetkililer, Erquelinnesli çiftçiyle görüşerek, sınır taşını eski yerine taşımasını isteyecek. Eğer çiftçi bunu yapmayı reddederse hakkında yasal soruşturma başlatılacak.

Bu durumda sınır çizgisi iki ülke dışişleri bakanları devreye girerek, 1930 yılından bu yana ilk kez sınır komisyonunu göreve çağırmak zorunda kalacak.

Belediye Başkanı Lavaux, Belçika medyasına, çiftçinin iyi niyet göstermesi durumunda sorunun dostane bir şekilde çözüleceğini söyledi.

Bir çiftçi yanlışlıkla Belçika-Fransa sınırını değiştirdi

Belçikalı bir çiftçi, traktörünün önüne çıkmasına sinirlendiği taşı yerinden oynatınca Belçika-Fransa sınırını ‘değiştirdi’. Sınır çizgisini gösteren taş, 1819’dan bu yana aynı yerde duruyordu.

Bir çiftçi yanlışlıkla Belçika-Fransa sınırını değiştirdi

DUVAR – Belçikalı bir çiftçi, tarlasını sürerken önüne çıkan bir taşın yerini değiştirince yanlışlıkla Fransa-Belçika sınırını yeniden çizmiş oldu. 1819 yılından bu yana sınırını belirlemek için aynı yerde duran taşın oynadığını bir tarihçi fark etti. Sınırın Belçika’yı büyütecek ve Fransa’yı küçültecek şekilde ‘yeniden çizilmesi’, iki ülkede de espriyle karşılandı.

Olay, Belçika’nın sınır kasabası Erquelinnes’de meydana geldi. Bir tarihçi, ormanda yürüyüş yaparken iki ülke arasındaki sınırı gösteren taşın Fransa içlerine doğru 2.29 metre kaydırıldığını fark etti. İki ülke arasındaki 620 kilometrelik sınır Napolyon’un Waterloo yenilgisinden beş yıl sonra 1820’de imzalanan Kortrijk Anlaşması’yla çizilmiş, söz konusu taş da bulunduğu noktaya sınırın ilk belirlendiği 1819’da yerleştirilmişti.

Yerel basın, çiftçinin taşı, traktörünün önüne çıkmasına sinirlendiği için oynattığını yazdı. Sınırın ‘değişmesi’yse, iki ülkede de espriyle karşılandı. Olayın yaşandığı Belçika kasabasının belediye başkanı David Lavaux, bu tür bir adımın ülkeler bir yana iki özel arazi arasında bile komşu kavgasına yol açabileceğini söyleyip, “Belçika’yı büyütmüş ve Fransa’yı küçültmüş, bu iyi bir fikir değil” dedi. Fransız kanalı TF1’e konuşan Lavaux gülerek, “Ben mutluydum, benim kasabam büyüdü. Ama [Fransa tarafındaki] Bousignies-sur-Roc kasabasının belediye başkanı aynı fikirde değildi” dedi. Komşu kasabanın Fransız belediye başkanı Aurélie Welonek ise bu sözlere gülerek, “Yeni bir sınır savaşından kaçınabileceğimizi sanıyorum” yanıtını verdi.

Gelinen noktada, Belçikalı yetkililer çiftçiden taşı eski yerine koymasını isteyecek. Eğer bu gerçekleşmezse, konunun Belçika Dışişleri Bakanlığı’na taşınması, bakanlığın da 1930’dan bu yana işlevsiz olan bir sınır komisyonunu göreve çağırması gerekiyor. Belçikalı Beledeye Başkanı Lavaux, çiftçinin taşı eski yerine koymaması halinde hakkında dava açılabileceğini söyleyerek, “Eğer iyi niyet gösterirse bir sorunu olmaz, bu konuyu sorunsuz hallederiz” dedi. (DIŞ HABERLER)

Belçikalı çiftçi farkında olmadan Fransa sınırını yeniden çizdi – BorsaSohbet.com

Belçikalı çiftçi farkında olmadan Fransa sınırını yeniden çizdi - BorsaSohbet.com

Belçikalı çiftçinin, tarlasını sürerken traktörü ve pulluğuna engel olduğu gerekçesiyle iki ülke arasındaki sınır taşını yaklaşık 2,5 metre ileriye taşıması üzerine Belçika toprakları biraz daha büyüdü.BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın aktardığına göre, Belçika’nın Hainaut eyaletinde Fransa sınırında bulunan Erquelinnes kasabasında yaşayan çiftçi, tarlasında bulunan taşın, uluslararası bir diplomatik soruna yol açacağını düşünemedi.Belçika medyasına göre çiftçi, tarlasındaki sınır taşını 2 metre 29 santim öteye taşıyarak, 1819 yılında işaretlenen sınırı “yeniden çizmiş” oldu.Belçika ile Fransa arasındaki 620 kilometrelik kara sınırı, Waterloo yenilgisinden 5 yıl sonra 28 Mart 1820’de Fransız İmparatoru Napolyon ile Hollanda Krallığı tarafından imzlanan anlaşmayla resmen belirlenmişti. O dönemde, Belçika, Hollanda Krallığı’nın bir parçasıydı.Sınırın karşı tarafındaki Fransız kasabası Bousignies – sur -Roc kasabasında yaşayan yerel bir tarih meraklısı, orman yürüyüşü sırasında sınır çizgisindeki değişikliği farketti.Erquelinnesli çiftçi tarafından çizilen yeni sınır çizgisi sayesinde Belçika’nın, savaşmadan ülke topraklarını genişlettiği, Fransa’nın toprak kaybettiği belirlendi.’BU İYİ BİR FİKİR DEĞİL’Erquelinnes kasabasının Belediye Başkanı David Lavaux, olayı Fransa medyasına esprili bir dille anlattı. Belçikalı belediye başkanı, “Mutluydum. Kasabam daha büyüktü ama Bousignies – sur – Roc belediye başkanı aynı fikirde değildi” dedi.Lavaux, “Çiftçi vatandaşımız Belçika’yı büyüttü, Fransa’yı küçülttü. Bu iyi bir fikir değil” diye konuştu.Fransız kasabasını Belediye Başkanı Aurélie Welenok da aynı şakacı üslupla, “Yeni bir sınır savaşından kaçınmalıyız” dedi.Belçikalı yetkililer, Erquelinnesli çiftçiyle görüşerek, sınır taşını eski yerine taşımasını isteyecek. Eğer çiftçi bunu yapmayı reddederse hakkında yasal soruşturma başlatılacak.Bu durumda sınır çizgisi iki ülke dışişleri bakanları devreye girerek, 1930 yılından bu yana ilk kez sınır komisyonunu göreve çağırmak zorunda kalacak.Belediye Başkanı Lavaux, Belçika medyasına, çiftçinin iyi niyet göstermesi durumunda sorunun dostane bir şekilde çözüleceğini söyledi.

Belçikalı çiftçi, yanlışlıkla ülkesinin sınırını değiştirdi – Sputnik Türkiye

Belçika’da bir çiftçi, ülkenin Fransa ile sınırını belirleyen taşı traktör rotasının üzerinde durmasından rahatsız olarak değiştirdi. Çiftçinin sınır taşı olduğunu…

Belçikalı çiftçi, yanlışlıkla ülkesinin sınırını değiştirdi - Sputnik Türkiye

BBC’nin aktardığına göre Belçika’nın Erquelinnes köyündeki ormanda yürüyüş yapan bir kişi, iki ülke arasındaki sınırı belirleyen taşın 2.29 metre oynatıldığını fark etti.

Durumun yetkililere bildirilmesinin ardından, traktör rotasında durmasından rahatsız olan ve taşın işlevini bilmeyen bir çiftçinin taşı Fransa tarafına doğru taşıdığı öğrenildi. 

Avec une équipe de tf1 à la frontière entre Bousignies et Montignies. On a bougé la borne de 1819, la Belgique et notre…

Olay, uluslararası kargaşaya neden olmak yerine sınırın her iki tarafında da espriyle karşılandı.

Belçika’nın Erquelinnes köyü Belediye Başkanı David Lavaux, “Belçika’yı daha büyük yaparken Fransa’yı daha küçük yaptı. Bu iyi bir fikir değil. Bu tür bir durum bırakın iki komşu ülkeyi, iki komşu ev sahibi arasında bile problem yaratabilir” diye konuştu.

Lavaux, “Ben mutluyum. Kasabam büyüdü. Fransa tarafında  Bousignies-sur-Roc’lu mevkidaşım ise benimle hemfikir değil” dedi. 

Komşu Fransız köyünün Belediye Başkanı Aurélie Welonek da espri yaparak “Yeni bir sınır savaşından kaçınmalıyız” diye konuştu. 

Yerel yetkililer çiftçiden taşı eski yere götürmesini istedi. Eğer çiftçi bunu yapmazsa konu Dışişleri Bakanlığı’na gidecek ve Fransız-Belçika sınır komisyonunun toplanması gerekecek. 

Lavaux, bu duruma ilişkin ise, “İyi niyet gösterirse sorunu olmaz, dostane bir şekilde hallederiz” ifadelerini kullandı. 

620 km uzunluğundaki sınır, 1820’de imzalanan Ryswick Antlaşması ile belirlenmişti. Sınırı belirlemek için kullanılan taş, bu tarihten beri kullanılıyor. 

referans :
paylasimgazete.com
abcgazetesi.com
www.gazeteduvar.com.tr
borsasohbet.com
tr.sputniknews.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button