News

Bayram Yemekleri

Loading the player...

Bayram yemekleri – serbestiyet.com

Refik Halid, Kurban Bayramı geleneklerinin en yaygınlarından biri olan kalabalık aile yemeklerini ve o sofralardaki en bilinen yemekleri Serbestiyet için kaleme aldı.

Bayram yemekleri - serbestiyet.com

Eski devrin kurban bayramı yemeklerini sayıp döksem, tarif etsem bile kaç kişinin işine yarayacak? Önce o kurban bolluğu, o mutbaklar, o aşçılar ve o ev hanımları, siyahi bacılar, hünerli dadılar, vefalı emektarlar nerede? Kadın erkek, hatta çoluk çocuk gidilen sinemalar, içkili gazinolar, plajlar ve sabahlara kadar süren portakal, kestane, fındık fıstık vesaire geceleri vaktiyle mevcut olmadığına göre hemen hemen ailece bir arada gülüp eğlenme vesilesi bayramlar değil miydi?

Evet, padişahın doğum ve tahta çıkış geceleri donanmalar olurdu, fakat bunun bir tanesi kışa rastlar, faydalanılmazdı. Ancak cülus Ağustos’un 19’unda kutlandığından şayet sonbahar erken bastırmazsa cumhur cemaat donanma yerlerinde dolaşabilirdi; köskös ve bönbön.

Kurban bayramlarında beş on baş koyun, koç kesilen konaklar da olduğu gibi daha mütevazı evlerde, hatta hiç kurban kesilmeyip de komşuların gönderdiği et parçalarıyla yetinen fakir hanelerde bile bayramın ilk günü bol kekikli ve bol baharatlı taze pirzolalardan yükselen duman ve kokudan geçilmezdi. Hatıramda kurban bayramı denilince o duman ve koku hâlâ buram buram yükselir, tütsüsüne tutulmuşçasına bayram günü öğle zamanını yaşarım.

Doğrusunu isterseniz yeni kesilmiş hayvanların pirzolası, hayvanlar fıstık gibi besili, halis kıvırcık da olsalar gevrek hale sokulamazdı; bıçak kesmediğinden kemiklerinden tutup çekiştirerek güç bela yerdik; parmaklarımıza sinen kokuyu da kaç kere yıkayıp kokladıktan sonra zorlukla çıkarırdık. Külbastıları sofraya mı getirirlerdi? Hayır, bu bir kuşluk vakti safra bastırması idi; mutfakta bir taraftan yapar, bir taraftan da fırından henüz çıkmış sıcak ekmeğin arasına sıkıştırarak ayakta atıştırırdık… İş, eğlence olsun diye!

Öğle yemeğinde ise ortaya kurban eti kavurması gelirdi ama ‘püryan’ denilen şekilde, gayet iyi pişmiş, akik gibi kızarmış, tencere dibine yapışıp çekince lif lif kopup ayrılanı, fevkalade lezzetlisi. O devirde karaciğer korkusunu bilmediğimizden altta biriken yağına da keyfimizce ekmek batırır, batırmak için sıra beklerdik. O mübarek günün bir yemeği de kavurmalı pilav idi. Doğrusu bunun da tadına doyum olmazdı. Ev halkından bazısı da yine kurban etinin ciğerine, böbreğine düşkündü; sofraya dumanı üstünde bunların ızgarası konur, tuz, biber, kekik ve somak ekilerek sıcak sıcak yenirdi. Kavurma ve kavurmalı pilav deyip de geçmeyiniz, eti hesap edilmeden usta aşçılar elinden çıkmışını bugün de bulamazsınız. Ne et bolluğunu ne de o aşçıyı!

Eskiden kurban bayramının geri kalan günlerindeki makbul yemeklerden biri de ‘bumbar’ idi; akciğerin pirinç ve soğanla yoğrulup koyun bağırsağına doldurulmuşu. Bayılanları vardı; ben pek aramazdım. Hele ‘tatlılı yahni’ denilen yemekten nefret ederdim. Bu da bayram günleri yemekleri arasına girerdi, sahanda duruşuna bile tahammül edemez, masadan fırlar kaçardım. Ne idi tatlılı yahni? Basit şekilde tarifini vereyim: Koyun gerdanını enine ve uzunluğuna dört parçaya ayırır, üstünü örtecek kadar su koyduğunuz tencerede ve harlı ateşte köpüğünü almak şartiyle iyice pişirirsiniz. Suyunu çekti mi azıcık tuz ve epeyce şeker katıp -pekmezle de yapan olur- hafif ateşte bir saat bırakırsınız. Artık o bir et pastasıdır, kızıl bir renk almıştır, ağdalaşmıştır, elle güç kopar, ağızda büyür ve elyafı dişlerin arasına girer, zor çıkar.

Frenkler, ‘Zevkler ve renkler münakaşaya gelmez,’ derler; annem bu yemeği severdi; çocukları ise ellerini sürmezlerdi. Yine Kurban Bayramı’nda kışa rastladıysa nohutlu işkembe, işkembe çorbası ve paça da yapıldığı olurdu ama bunları -temizliğini sağlamak kaygusuyla- harem mutfağında kadınlar pişirirdi; zâhir tertemiz yapıldığı için de hiçbirinde dükkânlarda yediklerimizin tadını bulamazdık, hatır için beğenmiş görünürdük!

Dileriz gelecek kurban bayramları et dâvasının kafamın yorduğu kuyruk hengâmelerine rastlamasın. Şeker bayramlarındaki şeker darlığından nasıl kurtulduksa, kurban bayramlarında da inşallah et bir mesele olmaktan çıkar. Bayram sırasında kötümserlik etmiyelim.

(Bayram gazetesi, 30 Temmuz 1958)

Bayram Yemekleri: Bayrama Uygun 16 Nefis Yemek Tarifi – Yemek.com

Bu birbirinden farklı ve nefis bayram yemekleri sayesinde bayramda kurduğunuz sofralar her gün kurduklarınızdan çok daha özel olacak.

Bayram Yemekleri: Bayrama Uygun 16 Nefis Yemek Tarifi - Yemek.com

Kurulsun sofralar, toplansın tüm sevdikleriniz bir araya!

Bu yıl bayram daha bir lezzetli, daha bir mutlu geçsin herkes için.

Akrabalarınızla, arkadaşlarınızla, tüm sevdiklerinizle bir araya geldiğiniz kocaman sofralar kurun mesela, “Nerede o eski bayramlar?” sorusunu kimse sormasın, hatta sormayı aklından bile geçirmesin. Öylesine mutlu, öylesine ağız tadıyla…

E tabii bu mutluluk için sofrada da şu birbirinden nefis bayram yemekleri olsun mesela!

Çünkü sofraya ışıl ışıl çıkan bir biber dolmasını, bir yaprak sarmasını, tüm heybetiyle başrolü kapacak bir saç kavurmasını ya da kaç tane yendiği asla sayılamayan içli köfteleri görünce kim mutlu olmaz ki?

Hadi o zaman, herkese şimdiden iyi bayramlar!

Koskoca bir tepside, herkese yetecek kadar bol bir şekilde hazırlayabileceğiniz, tüm bereketiyle sofradaki yerini alacak enfes tarifler onlar…

Hemen yazılı tariflerine ulaşmak isteyenleri böyle alabiliriz.

Dolmalık biberler en taze halleriyle tezgahlardayken, e bir de bayram gelmişken onları sofraya taşımasaydık olmazdı. Zeytinyağıyla bir araya gelip sofraya pırıl pırıl çıkan bu dolmaları sevmeyen var mı?

Bol bol yapın, hızlıca bitebilir: Zeytinyağlı biber dolması tarifi

Barbunya Pilaki Tarifi

Bayramın yaz aylarına denk gelmesini iyi değerlendirmeye, mevsimin en tazelerini sofraya taşımaya kararlıyız. Misler gibi barbunya pilaki yapıp ısıtma uğraşı bile olmadan tüm misafirlerimizi ağırlarız.

Sofradaki herkes mutlu: Barbunya pilaki tarifi

Mis gibi pazı yapraklarının lor peynirle doldurulması, hemen ardından da mis gibi bol tereyağlı bir sosla buluşmasından oluşan bir tarif düşünün… Erzurum mutfağından çıkan bu lezzet, kalabalık sofraların en aranan isimlerinden olacak.

Bir kez tadına bakan bir tabak daha isteyecek: Lor dolması tarifi

Patates Graten Tarifi

Kalabalıklar için sofra kurarken sizin de endişeniz “Ya herkes doymazsa” ise sizi hemen böyle alalım. Kolayca hazır edilen ve patates sayesinde herkesi doyuracak güce kavuşan bu tarif, tüm endişelerinizi boşa çıkaracak.

Bayram bu, burada endişeye yer yok: Patates graten tarifi

Hazır yufka kullanarak çok pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz bir tarif o. Üstelik neredeyse tek başına bile yenebilecek efsane sosuyla bugüne dek yediğiniz tüm yufkalı ana yemeklerden farklı bir lezzete kavuşuyor…

Parmak yedirtiyor: Nezaket kebabı tarifi

Tavuklu Keşkek Tarifi

Anadolu’nun hemen her yerinde ufak farklılıklarla hazırlanan, özellikle düğün ve bayram sofralarında sık sık boy gösteren bir isim olur kendisi.

Unutmak olmaz: Tavuklu keşkek tarifi

Anadolu lezzetlerinden söz etmişken tam da bayrama yakışır bir lezzet olan sirondan söz etmeden geçemezdik. Yufkaların rulo şeklini alıp misler gibi piştiği, kıyma ve yoğurtla buluşup lezzetini göklere çıkardığı bu tarifle tüm misafirlerinizi şaşırtabilirsiniz.

Herkes tarifini isteyecek: Siron tarifi

Patlıcan Oturtma Tarifi

Yumuşacık ağızda dağılan patlıcan lezzeti ve o lezzetin kıymayla bir araya gelmiş hali…

Bir dilimle yetinebilen henüz görülmedi: Patlıcan oturtma tarifi

Kurban etlerini değerlendirmenin en lezzetli yollarından biri olduğundan genelde Kurban Bayramı’nda kurulan sofraları taçlandıran sac kavurmayı aslında Ramazan Bayramı’da, hatta diğer tüm özel günlerimizde, davetlerimizde, akşam yemeklerimizde kullanmayı seviyoruz, doğruya doğru.

Böyle bir lezzet sevilmez mi zaten: Sac kavurma tarifi

Macar Kebap Tarifi

“Kavurmalar, patlıcanlar, dolmalar güzel ama şöyle hem etli hem de daha çok sebzeli bir tarif ne de güzel olur bayram sofrasına” derseniz sizi hemen macar kebapla tanıştırmak isteriz.

Aradığınız her şey onda: Macar kebap tarifi

Sadece tek bir tanesi bile herkesi tıka basa doyurmaya yetecek kadar doyurucu, içindeki kıyma sayesinde bir o kadar da besleyici bir tarif o. Porsiyonluk olması sayesinde kalabalık sofralar için servisi en kolay yemeklerden de biri.

Tek başına dev bir menü gibi: Kıymalı patates dolması tarifi

Tavuklu Pilav Tarifi

Eğer eve kalabalık misafir grupları gelecekse yapılmak için akla ilk gelen ve en sevilen lezzetlerden biri olur tavuklu pilav bildiğiniz gibi. O zaman bu bayram da ondan destek alsak ya…

Yanına da bol köpüklü bir ayran: Tavuklu pilav tarifi

Tıpkı biber dolması gibi yaprak sarma da tane tane yenmesi, soğuk tüketilmesi sayesinde bayram sofraları için en ideal lezzetlerden. Tek tek sarmakla uğraşmak size zor geliyorsa hemen vazgeçmeyin öyle. Çünkü dedik ya, kolayı var!

Siz yeter ki yapın diye: Buzdolabı poşeti ile yaprak sarma tarifi

Piliç Topkapı Tarifi

Yine servis yaparken hiç zorlanmayacağınız, porsiyonluk oluşu sayesinde kişi başı misafir sayınıza göre rahat rahat hazırlayabileceğiniz bir tarif o. İçi öyle dolu dolu ki yanına ekstra hiçbir yemek hazırlamasanız da olur.

Belki bir cacık ya da ayran: Piliç topkapı tarifi

Yaprak sarmasını kolayca yapmanın yolundan söz ettik, misler gibi tarifimizi de verdik. Ama özene bezene bayram sofrası hazırlıyorsunuz sonuçta, biraz şov yapmak da hakkınız. Hem içli köfte de çok yakışmaz mı kurduğunuz o güzelim sofraya.

Çok pratik, çok şekil: Limon sıkacağında içli köfte tarifi

Ev Baklavası Tarifi

Bayram sofranızı donatacak birbirinden nefis yemek tariflerimizi verdik ama mutlu bir son için bayramlarımızın vazgeçilmezi ev baklavasından da söz etmeden edemedik. Her bayram gibi bu bayram da herkesi mutlu etmenin yolu ondan geçecek.

Bir yiyen bir daha, bir daha yiyecek: Ev baklavası tarifi

Referans :
serbestiyet.com
yemek.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button