News

Çamaşır Yıkama Sırları

Çamaşır Yıkama Hakkında Pratik Bilgiler

Günümüzde tam otomatik çamaşır makineleri, kirli çamaşırların temizlenmesiyle ilgili işlerin çoğunu sizin yerinize yapıyor olsa da giysilerin lekelerden a…

Çamaşır Yıkama Hakkında Pratik Bilgiler

Beyaz tişörtlerinizin griye dönüşmesini ve beyaz çoraplarınızın kaç kez yıkanmış olursa olsun kirli görünmesini engellemek; beyazların beyaz kalmasını sağlamak için aşağıdaki formülleri deneyebilirsiniz:

Beyaz çamaşırları 4 litre su ve 180 gram bikarbonat soda çözeltisinde beklettikten sonra makineye atın.

Bir diğer çözüm olarak 5 aspirin tabletini sıcak suda eritip beyaz çamaşırlarınızı bu suda bekletin. Suda beklemiş çamaşırlarınızı makineye koyduktan sonra durulama gözüne 240 ml beyaz sirke ekleyip makineyi çalıştırın.

Soldurulmuş tişört ve kotlar bazı kişiler tarafından tercih edilse de çoğu insan, koyu renkli giysilerinin renklerinin ilk günkü kadar parlak kalmasını ister. Siyah ve koyu renkli giysilerinizin yeni gibi görünmesini sağlamak için bazı ipuçları verebiliriz:

Siyahlar için durulama suyuna 2 fincan demlenmiş kahve veya çay ekleyebilirsiniz.

Lacivert veya bordo gibi koyu renkliler için durulama suyuna 1 fincan sofra tuzu ekleyebilirsiniz.

Yeni alınmış çarşaf ya da gömleklerle birlikte gelen boya ve kimyasal kokusuna karşı ya da spordan sonra çantada unutulan terli tişört kokusuna karşı kullanabileceğiniz bazı çözüm yolları bulunuyor:

Öncelikle 3,5 – 4 litre suya ½ fincan kabartma tozu ekleyin.

Kokan çamaşırları yaklaşık 2 saat önceden bu suda bekletin.

Ardından, makinede yıkarken, durulama bölmesine ½ fincan beyaz sirke ekleyin. Kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.

Çamaşır makinelerinin içinde kaybolup giden çorap teklerini önleyebilmek için her aile üyesine kirli çorap filesi verebilirsiniz. Çamaşır yıkayacağınız zaman fileleri toplayıp çamaşır makinesine koyarak çorapların makineden yine çift olarak çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Mineral birikintileri ve sabun kalıntılarını gidermek için çamaşır makinenize birkaç ayda bir temizlik yapmanız, makinenizin ömrünü uzatacaktır. Bunun için,

Makineyi sıcak suyla doldurun.

3 bardak sirke ve 1/2 bardak kabartma tozu ekleyin.

Makineyi çalıştırın ve program bitince kazanı silin.

Ardından sadece soğuk suya ayarlayarak tekrar çalıştırın.

İsterseniz 3 bardak sirkenin yerine 2 bardak limon suyu da kullanabilirsiniz.

Çamaşır makinesine fazlaca deterjan koyduğunuzda deterjan fazla köpürür ve çok fazla köpük, makinenizde bir hatayı tetikleyebilir. Köpükleri dağıtmak için bir bardak ılık suya eklediğiniz yumuşatıcıyı durulama çekmecesine ekleyip ardından ekstra durulama işlemi yapabilirsiniz.

Yumuşatıcıyı doğrudan yıkanacak çamaşırlara temas ettirmek, giysilerin lekelenmesine yol açabileceğinden, çamaşır makinenizin yumuşatıcı çekmecesine uygun miktarı ölçerek koymanız daha doğru bir uygulamadır. Ayrıca mikrofiber kumaşlarda yumuşatıcı kullanmak, lif yapısının aktif emme özelliğine zarar verebilir.

© UNILEVER 2019 TÜM HAKLARI SAKLIDIRBu web sitesi sadece Unilever Türkiye’nin ürün ve hizmetleri için Türkiye’deki tüketicilere yöneliktir. Bu web sitesi, Türkiye dışındaki tüketicilere yönelik değildir.

Sır Konsantre Çamaşır Yumuşatıcısı Çeşitleri 1450 Ml Fiyatı

Sır konsantre çamaşır yumuşatıcısı mavi çiçekler ve pembe çiçekler çeşitleriyle en uygun fiyata Hakmar Express online’da.

Sır Konsantre Çamaşır Yumuşatıcısı Çeşitleri 1450 Ml Fiyatı

Sır Konsantre Çamaşır Yumuşatıcısı Çeşitleri 1450 Ml

60 yıkama. Kapsül teknolojisi ile çamaşırlarınızın günlerce mis gibi kokmasını sağlarken, yumuşacık hissiyatı cildinize gereken özeni gösterir.

Çeşitleri

Mavi Çiçekler. Pembe Çiçekler.

Kargo Desi Bilgisi: 1,55.

Persil

Persil çamaşır yıkama performansını, üstün kalite ve modernite ile birleştirir.

Persil

Persil çamaşırlarınızda mükemmel parlaklık ve derinlemesine temizlik sağlayan deterjan uzmanınızdır.

1907 yılında Almanya’da piyasaya çıkan Persil, ilk olarak suda kendiliğinden aktive olan çamaşır deterjanıdır. Yıkama sırasında oksijen yayan formülü ile Henkel kimyagerleri çamaşır yıkama işleminde devrim yaratan bir sonuca ulaştılar. Böylece, ev hanımlarını yoran ve onlara zaman kaybettiren çamaşır ovalama, çitileme işlemleri sona erdi. Kendiliğinden etki eden ilk deterjan olan Persil sayesinde, lekeleri ovalamaya ve çitilemeye gerek kalmadı.

O günden beri Persil daima, toplumun değişen ihtiyaçlarını karşılamak adına üstün kalite ve modernitenin öncüsü oldu. Örneğin 1986 yılında fosfat içermeyen deterjanı ile tekrar bir ilke imza attı.

1987 yılında Persil ürün yelpazesinin genişletti. O dönemde oldukça sınırlı olan sıvı deterjan pazarında yepyeni ürünü Persil Sıvı Çamaşır deterjanı ile devrim yarattı.

Bugünse, Persil çamaşır yıkama performansını, üstün kalite ve modernite ile birleştirdi. Yenilikçi formülü ile Persil 20 dereceden itibaren mükemmel temizlik, enerji tasarrufunun yanı sıra, beyazlarda ve renklilerde mükemmel parlaklık sağlar. Bu doğrultuda, tüketicilerin çamaşır yıkama sürecindeki memnuniyetini iyi seviyede tutarak onların daha kaliteli bir yaşam sürmesine yardımcı oluyoruz.

Bebek Çamaşırlarının Temizliği ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğin çamaşırları ilk kullanımdan önce mutlaka yıkanmalıdır. Bebeğin hassas cildi nedeniyle deterjan seçimi önemlidir. Yazımızda bebek çamaşırlarının temizliğiyle ilgili herşeyi anlattık.

Bebek Çamaşırlarının Temizliği ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir bebek söz konusu olduğunda herşey gündem. Bebeğin giysileri ve nasıl yıkanacakları da buna dahil.

Çünkü bebek teni hassas. Yeterince olgunluğa erişmesi için önünde uzun bir zaman var. Ebeveyn olarak da görevimiz cildin doğal dokusuna zarar vermekten olabildiğince kaçınmak.

Ve bebeğin tenine değen herşeyin bebek kullanmadan önce uygun şekilde yıkanması önemli.

Yani iş; çamaşırları makineye doldurmak, deterjanı koyup uygun programı çalıştırmakla bitmiyor.

Önce en doğal, en kimyasalsız deterjan bulunacak. Çamaşırlar hem güzel kokacak hem yumuşak olacak hem de tek bir kimyasal kalıntısı bile taşımayacak. Mümkünse yumuşatıcı kullanılmayacak. Ve çamaşırlar kusursuz temizlikte olacak. Vay be!

Hadi gelin birlikte bu işi nasıl çözeceğimize bakalım. Güvenilir kaynaklardan da görüş alarak “bebek çamaşırlarını yıkamanın inceliklerini” araştıralım.

Bebeğiniz küçücük ama çıkan çamaşırlar adeta bir dağ oluşturuyor değil mi?

Buna bir de yeni alınanları, hediye gelenleri ekleyecek olursak ciddi bir çamaşır mesaisi bizi bekler.

İşe önce bebeğin çamaşırlarını yıkamanın öneminden söz ederek başlayalım. 

Burada sözü geçen ilk kullanım öncesi yıkama.

Evet, bu çok önemli.

Bebeğinizin çamaşırlarını ilk kullanımdan önce mutlaka yıkamalısınız.

Çünkü bebeğinizin tenine değecek o eşya her ne ise, evinize gelene kadar bir yolculuk yaptı. Ve bu yolculuk sırasında zararlı bakteri ve mikroplara maruz kalmış olması olası. Dahası toz diye bir unsur var.

Henüz dış etkenlere karşı bariyerlerini oluşturmakta yetersiz olan bebek cildinin mümkün olduğunca yabancı unsurlardan uzak olmasını istiyoruz. Öyle değil mi?

Şimdi bebeğin çamaşırlarını yıkarken dikkat etmemiz gerekenlere geçebiliriz:

Bebeğinizin çamaşırlarını çamaşır kovasına veya çamaşır makinesine yerleştirmeden önce bazı önemli noktaları aklınızda bulundurmanız önemli.

Bebeğinize ait ürünün üzerinde mutlaka bir ürün etiketi yer alır. Bu etiketin üzerinde;

Bu talimatlar ürünün uzun süre güvenli ve rahat kullanımı açısından önemlidir. Mutlaka okuyun.

Gelelim bebek çamaşırları açısından diğer önemli unsurları anlamaya:

Pek çok aile bebeğin giysilerini ayrı yıkamak eğilimindedir.

Bence de,

bebeğinizin kıyafetlerini mutlaka ayrı yıkayın.

Bu nedenle, bebeğin çamaşırlarını yıkanmak üzere biriktirdiğiniz sepet ayrı olsun. İşiniz kolaylaşır.

Bebek çamaşırlarını yıkamak için hipoalerjik, bebeklerin cildini rahatsız etmeyecek pek çok ürün satılıyor.

Ne var ki Amerikan Pediatri Akademisi bu ürünleri kullanmanın çok da gerekli olmadığını söylüyor. Tabii ki bebeğinizde herhangi bir alerji durumu yoksa.

Bu durumun nedenlerini Akademi şöyle açıklıyor: Bir bebek deterjanı genellikle lekeleri düzgün şekilde çıkarmaz. Bu durumda, bebek kıyafetleri için üretilmiş bitkisel leke çıkarıcı spreyleri kullanabilirsiniz.

Ancak benim tavsiyem ne kadar bitkisel ürün olarak satılsa da bir miktar kimyasal içerdiği için bu tip leke çıkarıcılardan uzak durmanız.

Bunun yerine lekeye soda döküp biraz beklemeyi ve doğal bir sabunla çamaşırı çitileyerek yıkamayı deneyebilirsiniz.Ayrıca Akademi‘nin aksine tavsiyem bebek çamaşırlarını yıkamak için özel olarak formüle edilmiş deterjanları seçmeniz.

Kendi deneyimime gelince… Doktorumuzun tavsiyesiyle iki oğlumun da ilk aylarında çamaşırlarını biri deterjanlı, biri sadece duru suda olmak üzere iki aşamada yıkıyordum. Böylece bebeğimin hassas cildi daha az deterjan kalıntısına maruz kalıyordu.

Zamanla çocuklar büyüdükçe tek yıkamaya geçtim. Ancak buna rağmen 8 yaşına gelen oğlumun giysilerini hala bebek deterjanı ile yıkamaya devam ediyor ve yumuşatıcı kullanmamaya özen gösteriyorum.

Satın aldığınız ya da hediye gelen bir bebek ürününün evinize kadar yaptığı yolculuğu kontrol edemezsiniz. Bunun için uzmanlar ilk kullanımdan önce bebek kıyafetlerini yıkamanızı önerir.

Ben çocuklarımın yeni giysilerini kullanmadan önce mutlaka yıkarım.  Böylelikle üzerindeki boya kalıntıları, toz, kir vs. temizlenmiş olur. Sonra da kurutup gönül rahatlığıyla dolaplarına yerleştiririm.

Bebek için alınan eşyaların etiketlerinde kimi zaman “elde yıkamaya uygundur” ifadesiyle karşılaşırsınız.

Ya da bebek eşyalarını elde yıkamayı tercih edebilirsiniz.

Öyleyse elde yıkamanın püf noktalarını anlatalım:

Daha iyi temizlik için kıyafetleri önceden ıslatın: Bazı inatçı lekeler, kirler için önceden ıslatma işlemi faydalı olabilir.

Çamaşırları uygun sıcaklıktaki suda 10-15 dakika bekletin. Kirler yumuşayınca çamaşırları çıkarın.

Sonra esas yıkama işlemi için hazırlıklarınızı yapın.

Suyun sıcaklığını ayarlayın: Bunu belirlemenin yolu yine ürün etiketini okumaktan geçiyor.

Ya da deneyiminizi konuşturabilirsiniz.

Yaklaşık 30-40ºC arası su sıcaklığı genel olarak uygun.

Ama isterseniz daha soğuk su da tercih edebilirsiniz.

Yıkama kovasını uygun sıcaklıktaki suyla ihtiyacınızı karşılayacak seviyede doldurun.

Sıcak su, bebek bezi, önlük gibi eşyaların yıkanması için daha uygun. Çünkü bu eşyalar daha fazla leke barındırabiliyor.

Lekesiz, çok kısa süre kullanılmış eşyalar için soğuk su yeterlidir.

Uygun deterjan ekleyin: Bebeğin hassas cildi için uygun (dermatolojik olarak test edilmiş, boya, paraben, fosfat, klor, SLS, SLES içermeyen, kokusuz) deterjanı suya bir miktar koyun. Bu miktara kendiniz karar verebilirsiniz.

Dikkat edeceğiniz tek bir nokta var: Deterjanı çok miktarda kullanırsanız, çamaşırları durulamak zor olur.

Bebeğin giysilerindeki fermuarları, düğmeleri, çıtçıtları mutlaka kapatın.

Çamaşırın kumaşına göre yıkamaya başlayın. Bazı çamaşırları çitilemek mümkündür. ama bazılarına çitilemek, ovalamak zarar verir. Bunu mutlaka gözetin.

Kıyafetleri kurutun: Bebeğin çamaşırlarını doğal bir dezenfektan olduğu için doğrudan güneş ışığı altında kurutabilirsiniz.

Bu mümkün değilse; temiz, sıcak bir odada kurutma sağlayabilirsiniz.

Genellikle bebeklerin giysilerini elde yıkamak önerilir. Ancak bu yorucu ve zaman alan bir yöntem.

O yüzden şimdi makinede yıkama için ipuçları geliyor:

Bebeğin çamaşırlarını kendi çamaşırlarınızdan önce yıkayın: Çamaşır makineleri de bakteri yuvası olabilir. Sizin çamaşırlarınızdan kalan kalıntılar bebeğinkilere geçmesin diye önce bebeğin çamaşırlarını yıkayın.

Ön yıkama yapın: Çok kirli, lekeli eşyaları makinede 30-40 derece arası ön yıkama yapabilirsiniz.

Ya da bir kovanın içinde 30 dakika kadar bekletip, çamaşır makinesine yerleştirebilirsiniz.

Ekstra durulama yapın: Deterjan kalıntılarının gittiğinden ve olası bakteri, toz gibi istenmeyen durumların bittiğinden emin olmak için ekstra durulama uygun bir seçenek.

Bu yazıyı okuyan pek çok ailenin bebek çamaşırları için bebeklere özel bir ürün kullanma eğiliminde olduğunu düşünüyorum.

Eğer öyleyse çok haklısınız.

Bebeğin cildi henüz çok hassastır. Çünkü yetişkinlere göre daha incedir ve nem tutma kapasitesi daha azdır. Yani kuruma eğilimindedir.

Bebeğin tün organları doğumdan sonra yoğun bir büyüme ve gelişme içindedir. Bu organlara cilt de dahildir.

Sizin anlayacağınız, bebeğin hassas ve ince cildinin kimyasal içerikli deterjanlara maruz kalmaması önemlidir.

Ayrıca yağ ve nem dengesi henüz oturmamış hassas bebek cildi, sivilcelenme, egzama gibi durumlara müsaittir.

Bu nedenle bebeğin tenine değen çamaşırların özel içerikli bir deterjanla yıkanması bebeğin cildinin ve diğer organlarının sağlıklı gelişimi açısından güzel bir adımdır.

Bebek için seçeceğiniz deterjanın,

Healthline uzmanları bebek çamaşırları için deterjan seçiminde aşağıdaki unsurlara dikkat etmenin önemli olduğunu söylüyor.

Bebeğin çamaşırlarını kaç derecede yıkayabileceğinize karar vermek için en iyi yöntem ürünün üzerindeki etiketi okumak.

Özellikle ilk kullanımda bu en güvenli yol.

Daha sonraki yıkamalarda deneyiminize göre su sıcaklığına karar verebilirsiniz.

Yıkama için ortalama su sıcaklığı vermek gerekirse:

Yüksek sıcaklıklar daha fazla hijyen sağlar mı?

Yüksek sıcaklıklar hijyen açısından daha uygundur. Unicef’in Covid 19 rehberinde mümkün olan en yüksek ısıda çamaşır yıkamanın virüsü etkisiz hale getireceği yazar.

Siz güvenli bir ortamdaysanız, virüs ya da başka herhangi bir unsurun bebek ve sizin için potansiyel taşımadığından eminseniz yukarıda sözü edilen sıcaklıklarda çamaşır yıkayabilirsiniz.

Çok yüksek su sıcaklıkları ürünün kullanım süresini kısaltıp, kumaşa zarar verebilir.

Kimi zaman bebeğin sadece çamaşırlarını yıkamak değil, onları dezenfekte etmek de gerekebilir.

İşte bunun için birkaç ipucu:

Bebek çamaşırları ne zamana kadar ayrı yıkanmalı sorusuna net bir cevap vermek kolay değil.

Bu aslında tamamen size bağlı bir durum.

Bütün bu yazı boyunca ne dedik? Bebeğin cildi hassas. Florası henüz olgunlaşmamış. Yağ ve nem dengesi henüz kendini bulmamış. Derisi ince.

Bu durumda en az 1 yıl bebeğin çamaşırlarını sizinkilerden ayrı yıkamak mantıklı görünüyor.

Ancak isterseniz çocuğunuzun çamaşırlarını her zaman ayrı bir sepette toplar ve sizinkilerden ayrı yıkarsınız.

Bebek cildinin hassasiyeti göz önüne alındığında bir bebeğin çamaşırlarını yıkamaya hazırlamak ve yıkamak ciddi bir konu halini alır.

Aşağıda bu konudaki önemli unsurları sıraladık:

Umarım size fayda sağlayan bir içerik okuduğunuzu düşünüyorsunuzdur ve yorumlarınızla katkıda bulunursunuz. Deneyimlerinizden faydalanmak bizi mutlu edecek ve kendimizi geliştirmemizi sağlayacaktır. Teşekkürler.

Kaynaklar: healthline.com, babycenter.co.uk, parenting.firstcry.com, webmd.com, healthychildren.org

referans :
www.yumos.com
www.hakmarexpress.com.tr
www.henkel.com.tr
blog.invidyo.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button