News

Bebeklerde dil bağı nasıl anlaşılır?

Bebeklerde Dil Bağı Nedir? – Sihirli Yolculuk

Dil, beslenme ve konuşma için önemli görevleri yerine getiren işlevsel bir organdır. Doğumla başlayan emme refleksiyle dil, beslenmedeki ilk adımı başlatır. Tat almayı ve yutkunmayı sağlar. Besinleri ağız içinde döndürerek eşit olarak çiğnenmesini, çiğnenen besini yemek borusuna ulaştırarak yutulmasını gerçekleştirir. Soğuk havayı vücuda girmeden önce ısıtır. Ağız içi ve dişleri temizler. Sağlıklı olduğunda konuşma yeteneği kazandırır. Dilin tüm bu görevleri yerine getirmekte zorlandığı durumlar vardır. Bunlardan biri de Ankiloglossi (dil bağı – dil altı bağı) problemidir.

Bebeklerde Dil Bağı Nedir? - Sihirli Yolculuk

Dil, beslenme ve konuşma için önemli görevleri yerine getiren işlevsel bir organdır. Doğumla başlayan emme refleksiyle dil, beslenmedeki ilk adımı başlatır. Tat almayı ve yutkunmayı sağlar. Besinleri ağız içinde döndürerek eşit olarak çiğnenmesini, çiğnenen besini yemek borusuna ulaştırarak yutulmasını gerçekleştirir. Soğuk havayı vücuda girmeden önce ısıtır. Ağız içi ve dişleri temizler. Sağlıklı olduğunda konuşma yeteneği kazandırır. Dilin tüm bu görevleri yerine getirmekte zorlandığı durumlar vardır. Bunlardan biri de Ankiloglossi (dil bağı – dil altı bağı) problemidir.

Anne karnında 4.haftada başlayan dil oluşumu 10.haftaya kadar gelişimini tamamlar. 4. hafta ağız tabanında 3 tane tomurcuk belirir. Sağ ve sol kök tomurcuklar hızla büyürken ortada birleşirler. Birleşme meydana geldiği zaman (9. ve 10. haftalarda) dil, ağız tabanından ayrılmıştır. Bazı durumlarda üçüncü ortadaki tomurcuk kalınlaşıp sertleştiği için dili serbest bırakmaz. Dilin kendi kendine hareketini kısıtlayan bu bağın adı ‘frenulum’dur. Kısa Frenulum veya Hipertrofik Frenulum tedavisi mümkün olan bir doğum anomalisidir. Ailelerin sıkça rastladığı bir problem olan dil bağı nedir sorusuna detaylı cevapları sunmaya çalışacağımız bu yazıyı okuduktan sonra dil bağı ne demek, dil bağı ameliyatını hangi doktor yapar, zararları ve tedavisi hakkında da bilgi sahibi olabileceksiniz.

Beslenme düzensizliğinden konuşma bozukluğuna kadar belirti veren bu hastalık değişik yaş gruplarında farklı şekilde kendini gösterir. Bebeklerde ve çocuklarda dil altı bağı nasıl anlaşılır ve konuşmaya engel midir diye bakalım. Öncelikle dil bağı nasıl anlaşılır onu açıklayalım. Çocuk, dilini tam olarak dışarı çıkaramaz ve üst damağa değdirmekte zorlanır. Ağız içini temizleyemediği için diş çürümesi ve koku gibi hijyen kaynaklı problemler de tanı konulmasında yardımcı faktörlerdendir. Üç yaşından büyük çocuklardan ‘ r, s, z, t, l ‘ harflerini tekrar etmesi istenir. Dilin ön dişlere temasıyla çıkarılan bu sesleri doğru çıkaramayan çocuklarda dil bağı ihtimali kuvvetlidir. Henüz konuşamayan, dişleri olmayan, komutları yerine getiremeyecek bebeklerde dil bağı nasıl anlaşılır, hangi evrede kendini belli eder diye endişelenmenize gerek yok. Bulguların kolaylığı sayesinde bebeğin durumu erken teşhis edilebilir. Meme emmekte, yutkunmakta ve yutmakta sorun yaşayan bebek ağlayarak ve ısırarak sinyal vermeye başlar. Biberonla sıvı gıda verilmek istendiğinde de bebeğin zorlandığı farkedilir.

Muayenede ışık ve dil basacağı ile bebeklerde dil altı bağı kolayca tespit edilebilir. Ebeveynlerin en çok merak ettiği de dil bağı konuşmaya engel mi sorusudur. Konuşmakta sıkıntı yaşayan çocukların problemi dil bağıyla karıştırılmamalıdır. Konuşamayan çocuk için farklı sebepler aranmalıdır. Ankiloglossi olan çocuk konuşabilir. Fakat bazı harflerin seslerini yanlış çıkardığı artikülasyon (sesletim bozukluğu) sorunu vardır. Bebeklerde ve çocuklarda dil altı bağı zararları nelerdir ve sonuçları hakkında da bilgi verelim. Bebeklerde dil bağı emme ve yutkunma sorunu nedeniyle kilo kaybıyla birlikte büyümeyi geciktirebilir. Her iki yaş grubunda da yutma sorunları nedeniyle iştahsızlık ortaya çıkar. Çocuklarda ağız temizliği yapılamadığı için dişler sağlıklı gelişmez, diş iltihapları ve çürükler meydana gelir. Dondurma yemekte ve üflemeli müzik aletleri kullanmakta zorlanırlar. Çene gelişiminde ilkokul çağına kadar kendini belli etmeyen anomaliler şekillenir. Ankiloglossi sebebiyle normal konuşamayan çocuklarda sosyal ve psikolojik sorunlar görülür.

Dilin ağız tabanına bağlandığı frenulum isimli kas dokusundan ayrılmasıyla tedavi mümkündür. Küçük ve kısa süreli bir müdahaledir. Dil bağı ameliyatı çocukların korku yaşamaması için istenirse genel anesteziyle yapılabilir. Kısa süreli kanama olma ihtimali vardır. Ağrısı yoğun değildir. Ortalama iki saat içerisinde çocuğun dil işlevleri normale döner. Lokal anesteziyle uygulanan işlemden hemen sonra yeme içme başlayabilir. Geniş ya da büyük frenulum söz konusu olduğunda dikiş atılması gerekebilir. Dil bağı ameliyatı sonrası dikişler iyileşene kadar çocuklar sıvı gıdalarla beslenir. Sert ya da sıcak gıdalar birkaç gün yenmemelidir.

Bu anomaliyle doğan bebeklerde dil bağı ne zaman kesilmeli sorusu ailelerin en çok tedirgin oldukları konu. Bebeğin anne sütünü sağlıklı şekilde alabilmesi son derece önemlidir. Yenidoğan bebeklerde Ankiloglossi tespiti halinde en kısa zamanda müdahale edilmesi gerekir. Frenulum yapısının en ince olduğu bu dönemde işlem daha rahat uygulanır. Bebeklerde dil bağı ameliyatı lokal anesteziyle halledilebilir ve hemen sonrasında bebek anne sütü almaya başlayabilir. Dil bağının teşhisi için operatör unvanındaki Kulak Burun Boğaz doktorlarına gidilmelidir. Duruma göre Çocuk Cerrahisi uzmanları operasyonu gerçekleştirebilir.

Bebeklerde dil bağı (Ankiloglossi) nedir? Dil bağı belirtileri ve tedavisi… – Bebek Haberleri

Yeni doğan bebeklerde ve konuşma dönemindeki çocuklarda zar görünümlü dokuya sahip olan yapı, günümüzde Ankiloglossi yani dil bağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bebeklerde dil bağı (Ankiloglossi) nedir? Dil bağı belirtileri ve tedavisi... - Bebek Haberleri

Yeni doğan bebeklerde ve konuşma dönemindeki çocuklarda zar görünümlü dokuya sahip olan yapı, günümüzde Ankiloglossi yani dil bağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ufak bir kesi ile alınabilen dil bağı hakkında merak edilen tüm soru ve cevapları sizlere derledik! Emme problemi yaşayan bebeklerde rastlanabilen dil bağı nedir? Dil bağı belirtileri ve tedavisi nedir? Bebeklerde ve çocuklarda Anki̇loglossi̇ hastalığı…

Tıp literatüründe ‘Anki̇loglossi̇’ olarak geçen ama halk arasında daha çok ‘dil bağı’ olarak ifade edilen durum, özellikle de yeni doğan ve konuşma çağına girmiş çocuklarda rastlanan bir durumdur. Yaygın olmamakla beraber kız bebeklere nazaran erkek bebeklerde daha sık görülen dil bağındaki bu doku; dilin hemen altı ile ağız tabanı arasında bağ gibi görünen ince bir dokudan ibarettir. Vücudumuzun her bir uzvunda olabileceği gibi dilde de doğumsal ya da sonradan gelişebilen bu tür durumların görünmesi aileleri korkutmamalıdır. Bebeklik ve çocukluk döneminde görülebilen dil bağı, ilk bakışta aileler tarafından fark edilemeyebilir. Harflerin ağızdan tam olarak doğru telaffuz edilerek çıkmamasına sebep olarak gösterilen dil bağı, çocukluk döneminde daha kolay tespit edilmektedir. Bu durum yeni doğan bebeklerde konuşma bozukluğu ile kendini gösteremeyeceği için daha çok emme problemleri ile açığa çıkmaktadır. Dil bağına ilişkin olarak yeterli kilo alamama, ağzını tam kullanamama, emmeden çok çiğneme reflekslerinin daha çok hakim olması gibi etkenler bu durumun ilk sinyallerini verebilmektedir. Özellikle de ilk defa anne ve baba olan çiftler, bebeklerinde daha öncesinde böyle bir durum yaşamadıkları için yersiz endişe ve korkuya kapılabilir. Peki bebeklerde ve çocuklarda görülebilen dil bağı ciddi bir problemin habercisi mi? İşte ebeveynlerin bilgilenmesini sağlayacak dil bağı ile ilgili tüm merak edilenler…

TIKLA OKU: KONUŞAMAYAN ÇOCUKTA DİL BAĞINI AÇAN DUA 

BEBEKLERDE DİL BAĞI NEDİR? DİL BAĞI NEDEN OLUR?

Bebeklerde dil bağı neden olur? Bebeklerde dil bağı belirtileri

Hamilelikte bebeğin organlarının geliştiği ilk trimesterda yani ilk üç ayda dil ağız tabanına yapışıktır. Bebeğin gelişimi ilerledikçe dil ağız tabanından ayrılır ve mevcut olması gereken hale bürünür. Bu ayrılma sırasında görülebilecek komplikasyonda dilin alt tarafında bağ gibi incecik bir doku kalabilir. Buradaki bağın görünümü ince zar şeklinde ya da daha kalın veya kısadır. Dilin ağız tabanına tutunmasına neden olan bu doku parçası hamileliğin 4. haftasında dilin oluşumu sonucunda ortaya çıkar. Bu gelişim esnasında bu bağ dokusu yeterince uzamazsa bebekte ankiloglossi yani dil bağı gelişir. Uzmanlar tarafından kesin olarak şu durumdan kaynaklandığına dair bulgu tespit edilemese de bebeklerde ve çocuklarda dil bağının oluşumunda kalıtımsal etkenlerin etkili olabileceği öne sürülebilmektedir.

BEBEKLERDE DİL BAĞI NASIL ANLAŞILIR? DİL İLE DİL BAĞI ARASINDAKİ FARK NEDİR? BEBEKLERDE DİL BAĞI BELİRTİLERİ:

Bebeklerde dil bağı belirtileri ve tedavisi

Çoğu zaman emzirme sırasında yaşanan problemlerden dolayı erken dönemde fark edilebilen dil bağının bebeklerde olup olmadığını gösteren belirtiler şunlardır;

-Eğer bebek emzirilirken aşırı terliyorsa,

-Memeyi ağzına tam anlamıyorsa ve buna ilişkin olarak memeyi almak istemiyorsa, (meme reddi)

-Dili hareket ettirirken zorlanıyorsa,

-Dil, damağa değmiyorsa,

-V şeklinde veya kalp şeklinde dil dışarı çıkıyorsa,

-Çocukluk döneminde ‘l, r, t, s, z’ gibi harflerini söylerken zorlanıyorsa dil bağından şüphelenilebilir.

BEBEKLERDE DİL BAĞI KENDİLİĞİNDEN GEÇER Mİ?

Dil bağı nedir? Bebeklerde dil bağı kesilmesi

Uzmanların görüşüne göre eğer hafif dereceli bir dil bağı görünüyor ve bebek yeterli besleniyorsa dil bağı tedavisi şart değildir. Yeni doğan bebeğin ilk Çocuk Cerrahisi muayenesinde bu durum çok kolay bir şekilde saptanabilir. Dil bağının ilerleyen dönemlerde sorun olup olamayacağı ise doktorun açıklamasına bağlıdır. Doktor bir şey demeden dokunulmamalıdır. Eğer doktor ciddi bir sorun görmüşse bu gibi durumların tedavisi yalnızca cerrahi yöntemlerle yapılır, herhangi bir ilacı yoktur. Dil bağı cerrahisinde kanama, ağrı veya enfeksiyon gibi durumların görülmesi beklenmez. 10-15 dakikalık cerrahi işlemden 2 saat sonra tamamen iyileşme sağlanabilir.

Yenidoğan dönemindeki bebeklerde dil bağı cerrahisi poliniklik koşullarında gerçekleştirilebilir iken daha büyük çocuklar için genel anestezi gerekebilir.

DİL BAĞI NE ZAMAN KESİLMELİ? BEBEKLERDE DİL BAĞI KESİLMESİ TEDAVİSİ

Bebeklerde dil bağı nedenleri ve tedavisi

Emme ve konuşmayı öğrenme döneminde herhangi bir sorunla karşılaşmamak için olabildiğince kısa zamanda dil bağının alınması tavsiye edilir. Bunun için herhangi bir yaşı beklemeye gerek yoktur. Anneden alınacak bilgiye göre emme sorunu varsa lokal anestezi, emmede sıkıntı yoksa bebeğin dişleri çıkmadan önce kesilmesi en uygun olanıdır. Dişler çıktıktan sonra alınırsa genel anestezi şart olacaktır.

DİL BAĞI MUAYENESİNDE NE YAPILIR? DİL BAĞI İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMELİ?

Bebeklerde dil bağı ne zaman kesilmeli?

Bebeklerde ve çocuklarda dil bağının tespiti için fiziksel muayene yeterlidir. Anneye beslenme düzeninin nasıl gittiği sorulduktan sonra bebeğin ya da çocuğun ağız ve diş kontrolü yapılacaktır.Dil altı kontrol edildikten sonra hareket sınırına bakılacaktır. Eğer hasta bebek değil de çocuk ise dillerini hareket ettirmelerini ve “r” ya da “l” gibi bazı sesleri çıkartmaları istenecektir.

BEBEKLERDE/ÇOCUKLARDA DİL BAĞI İÇİN GİDİLEBİLECEK DOKTOR:

-ÇOCUK CERRAHİSİ-  DİL BAĞI AMELİYATI İÇİN KBB (kulak-burun-boğaz) UZMANI

DİL BAĞI İŞLEMİ NASIL YAPILIR? BEBEKLERDE DİL BAĞI AMELİYATI

Dil bağı belirtileri

Ameliyat kelimesi her ne kadar kulağa korkunç gelse de aslında çok minik bir cerrahi işlem ile halledilebilecek olan dil bağında genel olarak lokal anestezi uygulanır. Bistür adı verilen makas ile dil bağının kesilmesi ile ameliyat gerçekleştirilmiş olunur. Ameliyat sonrası ağrı ya da kanama riski yok denecek kadar azdır. 

Yeni doğan bebeklerde dil bağı genelde zar gibi incecik olacağı için poliniklik şartlarında yerine getirilebilir. Emzirme döneminde ise işlem sonrası emme uygulanır, değilse biberonla emme yerine getirilir. Gerekli görülürse dikiş atılabilir, toplamda 5-10 dakikalık işlemdir.

BEBEKLERDE VE ÇOCUKLARDA DİL BAĞININ NEDEN OLDUĞU BAZI PROBLEMLER…

Bebeklerde konuşma problemleri

1- YETERLİ KİLO ALAMAMA

Dil bağı olan bebekler memeyi tam anlamıyla kavrayamayacağı için yeterli miktarda anne sütünü alamaz. Bu nedenden dolayı kilo kaybı görülür.

2- DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİNDE ÇÜRÜKLÜKLER

Bir nevi ağız içini temizlemeye yarayan dilde bağ varsa hareket sınırı nedeniyle görevini tam yapamaz ve ağız içinde hijyen sıkıntıları görülebilir. (Diş çürüklüğü, ağız kokusu) Bebek aldığı besinleri diliyle geri itemeyeceği için ağız içinde bakteri oluşur ve kötü kokuya sebep olur.

3- DİL YAPISI BOZUKLUKLARI

Çatal dil gibi problemler dil bağı olan bebeklerde görülebilir durumlardan biridir.

4- İLERİ YAŞTA PSİKOLOJİK SORUNLAR

Konuşma sorunu olan çocuklar ilerleyen dönemlerde iletişim sorunu yaşayabilir. Bu durumda psikolojilerini olumsuz etkiler. Dil bağının yaratabileceği konuşma bozukluğu bazı harflerde telaffuz zorluğundan ibarettir.

Referans :
www.sihirliyolculuk.com
www.yasemin.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button