News

Bu zamana kadar ki ilişkileriniz size mutluluk verdi mi?

Mutlu olmayı bekleyenlerden misiniz? – Zest Coaching – Profesyonel Koçluk, Yaşam Koçluğu

Zest Coaching – Yaşam Koçluğu. Yaşamınızı yönetme becerinizi geliştirerek; mutlu, doyumlu ve kaliteli bir yaşama adım atın. İlişkileriniz daha sağlıklı hale gelsin, hayalleriniz gerçek olsun!

Mutlu olmayı bekleyenlerden misiniz? - Zest Coaching - Profesyonel Koçluk, Yaşam Koçluğu

Geçtiğimiz günlerde bir danışanım sevgilisinden ayrıldığını söyledi. Nedenini sorduğumda “Beni mutlu etmiyordu” diye bir cevap verdi. Bu cevaba çok şaşırdım.

Beni mutlu etmiyordu demek, “Ben kendi başıma mutlu olmayı beceremiyorum, gelen beni mutlu etsin” demek. İlişkide kimsenin sizi mutlu etmek gibi bir görevi yok. Birisinin hep verdiği, diğerinin hep aldığı bir ilişkinin sürebilmesi zaten mümkün değil. Ancak diyelim ki mümkün, o zaman da bakın neler oluyor:

Sizi mutlu etmek için yaşayan kişi bir süre sonra yorulur ve tükenir. Kendisi tükenince artık veremediği için ilişki de biter. O zaman “Bu gitsin sıradaki gelsin” mi diyeceksiniz?

Karşınızdaki kişi sizi mutlu ediyorsa, “size iyi geliyorsa” bu büyük bir tehlike. Mutluluğunuz dışarıya bağlı olacağı için sizi mutlu eden kişiye bağımlı hale geleceksiniz. O giderse mutluluk da gideceği için sizi terk etmesin diye kendiniz olmaktan vazgeçeceksiniz. Yani özgürlüğünüzü verip mutluluk almaya çalışacaksınız ki bu durum da uzun vadede size mutluluk getirmez.

Sevgiliniz size on gün boyunca yüz birim mutluluk verdi. Onbirinci gün herhangi bir nedenle size sadece yetmiş birim mutluluk verebiliyor. Peki o zaman ne olacak? Beni mutlu etmiyor diye onu suçlamaya mı başlayacaksınız?

Benzer benzeri çeker, siz kendi başınıza mutlu olmayı beceremiyorsanız, karşınıza çıkanlar da sizin gibi olacaktır. O zaman ilişkide iki dilenci avuçlarını birbirine açıp “beni mutlu et” diye bekleyecek. İkisinin de avuçları boş kalacak. Çünkü ikisinde de mutluluk yok.

Bu “almaya dönük, dışarıya bağımlı” bakış açısı aslında kendi başına hayatta kalamayacak bir bebeğin dışarıdan beslenmesine benziyor. Yetişkin bir bakış açısı değil. “İlişkim olsun mutlu olayım, sevgilim beni mutlu etsin” gibi bir kandırmacadan kendinizi kurtarın. Siz kendi kendinize mutlu olmayı başaramadıkça dışarıdaki hiçbir şey sizi mutlu edemeyecek.

İlişkinizdeki mutluluk kumbarasını her seferinde boşaltan olmak yerine ben bu kumbaraya nasıl katkıda bulunabilirim diye bakmaya başlayın. Sizden taşan mutluluğun ilişkinizi ve dünyanızı beslemesine izin verin.

Not: “Beni mutlu eden bir iş istiyorum” diyenler de aynı aldatmacanın içindeler. İş sizi mutlu edemez ancak siz mutlu olduğunuz bir işi yaratıp orada çalışabilirsiniz. Bu da emek ister. Mutlu olacağınız işe giden yolda yeni bir adım için tıklayın.

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.

Seyahat Etmenin Hayatınıza Kattığı 10 Paha Biçilemez Deneyim

Seyahat etmek size dünyanın ne kadar çok küçük olduğunu gösterirken aynı zamanda kendi iç dünyanızı büyütmenizde fayda sağlayacaktır. Devamı yazımızda…

Seyahat Etmenin Hayatınıza Kattığı 10 Paha Biçilemez Deneyim

Seyahat etmek size dünyanın ne kadar çok küçük olduğunu gösterirken aynı zamanda kendi iç dünyanızı büyütmenizde fayda sağlayacaktır. Çünkü tanıdığınız her insan, gördüğünüz her şehir siz oradan ayrılırken sizinle beraber gelecektir. Eve geri dönerken çantanıza eşyalarınızdan çok daha fazlasını koyduğunuzu, o anları tekrar hatırladığınızda fark edeceksiniz. Dünyada bu kadar çok farklı kültürün ve düşüncenin var olduğunu fark ettiğiniz an kendi kültürünüze ve düşünce yapınıza sıkı sıkıya bağlı olmanın ne kadar yanlış olduğunu anlayacaksınız. Ama aynı zamanda tüm dünya kültürlerini ve düşünce yapılarını kucaklayacak anlayışa da sahip olacaksınız. Çünkü dünya gezip gördükçe küçülürken kendi içinizde de genişlemektedir ve çok daha fazla şeye yeriniz olacaktır. Yılların klişe sorusu ‘Çok okuyan mı bilir çok gezen mi ‘nin cevabını tecrübe ederek öğrenme şansınız olacak. Seyahat etmenin fiziksel değil içsel bir durum olduğunu da bu şekilde daha iyi anlamış olursunuz.

İşte size seyahat etmenin hayatınıza kattığı 10 paha biçilemez deneyim:

Seyahat ettikçe analitik düşünce kabiliyetiniz artacağı için gerçek hayatta da problem çözme ve karar vermek yeteneğinizden faydalanırsınız. Bu da size daha kolay bir hayat tarzı sunacaktır. Seyahat sırasında başınıza gelen sorunlarla başa çıkmak için geliştirdiğiniz yöntemleri hayatınızın her alanında kullanmaya başlarsınız. Özellikle iş hayatınızda bu tecrübelerinizden çokça faydalanacaksınız.

Satın aldığınız eşyaların size kısa süreli mutluluklar yaşatması ve bir süre sonra bunun bağımlılık haline gelmesi sizi mutsuzluğa sürükleyecektir. Çünkü aradığınız şey anlık mutluluklar değildir. Seyahat ederek edindiğiniz tecrübeler ise size hayat boyu mutluluk katacağından bu yolda harcadığınız paranın buna değdiğini fark edeceksiniz. Artık bundan sonra mutlu olmak için sadece uçak bileti almanız size mutluluğun kapılarını açmak için yeterli olacaktır.  Gezip gördüğünüz yerlerin size sağlayacağı faydalarla en iyi yatırımı yine kendinize yaparak tecrübelerinizi arttırmış olacaksınız. Düşüncelerinizi, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek sizi mutlu bir insan yapacaktır. Gerçekleştirdiğiniz her bir hedef sizi daha fazlası ve daha büyüğü için teşvik edecektir. Böylelikle hayalleriniz gerçekleştirdikçe mutluluklarınız da artacaktır.

Seyahat Etmenin Faydaları

Neyi sevdiğinizi, neyi sevmediğinizi, neyin sizi mutlu ettiğini, korkuttuğunu, heyecanlandırdığını yaşayacağınız birçok farklı deneyimle öğrenme şansınız olacak. Daha önce hissetmediğiniz şeyleri hissedecek veya duygularınızı daha yoğun yaşayacaksınız. Eğer tek başınıza yolculuk ediyorsanız kendi sınırlarınızı görme imkânınız olacaktır. Tek başınıza olacağınız için her şeyi tek başınıza yapmak zorunda olacaksınız ve böylelikle kendinizi zorlayacak ve neleri başarabildiğinizi keşfetmenin gururunu yaşayacaksınız. Böylelikle kendinize olan güveniniz de artacaktır. Kendi başınıza problem çözmeniz, kendi planınızı yapmanız ve kendi isteklerinizi gerçekleştirmeniz sizin, gerçek hayatta başka insanlara bağımlılığınızı azaltacaktır. Korkularınızdan vazgeçmeye başlarsınız. Çoğu zaman korkunun kaynağının bilgisizlik olduğu öğrenecek ve bilginiz artıkça korkularınızı yenmeye başlayacaksınız. Korkularınızın üstüne gitme ve onları yenmek eğlenceli bir hal almaya başlayacak. Birçok insanın sadece kendini tanımak için kendini yollara vurduğunu düşünürken seyahat etmenin bu açıdan size ne kadar çok faydası olduğunu tecrübe ettikçe fark edeceksiniz.

Yaşadığınız yerin dışına çıkmak, günlük hayat rutininden uzaklaşmak sizi plan yapmaya itecektir. Çünkü her zamanki durumunuzun dışındasınız ve neler yapacağınızı kısa süre içerisinde önceden planlamanız gerekmektedir. Bir sonraki günü veya birkaç gün sonrasını da planlamanız gerekecektir. Bu şekilde olabilecek sıkıntıları önceden tahmin edebilir ve kendinizi olası durumlara hazırlayabilirsiniz. Plan yaptıkça oluşabilecek sıkıntılara karşı hazırlıklı olursunuz. Seyahat ederken kazandığınız planlama becerisi size geri kalan hayatınızda da fayda sağlayacaktır.

Seyahat Etmenin Faydaları

 

Başka şehirlerde başka insanların sizden tamamen farklı bir şekilde yaşamaları başka insanlara daha saygılı olmanızı öğretecektir. Düşünce kalıplarınızdan, yıkılmaz dediğiniz tabularınızdan vazgeçmeniz artık an meselesi haline gelir. İnsanları yargılamadan, sizden farklı olduğu için dışlamaktan vazgeçmeye başlarsınız. Hatta farklılıklara daha açık hale gelmeye başlarsınız. Çünkü artık biliyorsunuz ki farklılıklar size çok şey katacaktır. Farklılıkların sizi daha çok zenginleştirdiğini fark edeceksiniz. Bir lisan bir insan derken aslında bir seyahat bir insan demek de bizce oldukça yerinde bir tabir. Yeni bir yer gördükçe, insanlar tanıdıkça kişiliğinize de olumlu anlamda çok şey katmış olacaksınız.

Evden uzakta olmak sizi mutlaka beklenmeyen sonuçlarla karşılaştıracak. Bu sorunların üstesinden gelmek için kısıtlı bütçenizi idare etmeyi öğrenirsiniz ve çoğu zaman az size yeterli gelecektir. Bu şekilde elinizdeki kısıtlı imkânlardan maksimum şekilde faydalanmayı öğrenirsiniz. Öğrendiğiniz bu tecrübeleri ise kitaplardan veya çok paralar harcadığınız kurslardan edinemeyeceğinizi fark ettiğinizde yaşadığınız anın güzelliğini ve kıymetini daha iyi anlarsınız. Hayatın hep daha fazlasına sahip olmak demek olmadığını seyahatin bu özelliği sayesinde tecrübe edinmiş olursunuz.

Seyahat Etmenin Faydaları

Dünyanın farklı yerlerinden farklı arkadaşlar edinmek hem çevrenizi genişletecek hem de farklı kültürleri daha yakından tanıma şansınızı arttıracak. Bir bölgeyi tanımak için oranın yerlisinden daha bilgilisi olmaz zaten. Gittiğiniz yerlerden edindiğiniz arkadaşlıklar size hatıralarınızı daha canlı tutma imkânı verin. Çünkü bir insanı, gezip gördüğünüz bir yerden daha kolay hatırlarsınız. Anlatacak bir sürü unutulmaz hikâyeniz olur ve bu hikâyeleri her anlatışınızda kendinizi onlarla beraber hissedeceksiniz. Bu hikâyelerin sizi siz yapan ögeler olduğunu fark ettiğiniz an, sizin için de kıymeti artacaktır.

Tek başınıza seyahat ediyorsanız arkanızda bıraktığınız ailenizin, arkadaşlarınızın, evcil hayvanınızın ve yatağınızın kıymetini daha çok anlarsınız. Çünkü yanınızda yoklardır ve aslında her an onlara ihtiyaç duyduğunuzu da bu durumda anlarsınız. Onlar olmadan da yaşayabildiğinizi ama yaşadığınız hayatın onlarla daha güzel olduğunu anlarsınız.

Çantanızı alıp evden çıktığınızda ve eve geri döndüğünüzdeki kişi arasında dağlar kadar fark olur. Artık siz eski siz olmazsınız. Eve döndüğünüzde odanıza bile başka bir gözle bakmaya başlarsınız. Daha önceden sürekli geçtiğiniz yolda fark etmediğiniz şeyleri fark etmeye başlarsınız. Çünkü algınız açılmış ve genişlemiştir. Farkındalık düzeyiniz artar. Olaylara ve çevreye daha duyarlı hale gelirsiniz. Çevrenizdeki şeylerin daha çok farkına vardıkça kendinizi de o oranda geliştirmiş olacaksınız.

Seyahat Etmenin Faydaları

Seyahat etmek size çok fazla insanla karşılaşma konusunda tecrübe yaşatacağından insan ilişkilerinde daha rahat ve atılgan olmanızı sağlar. Eğer utangaç bir insansanız ve bu yüzden hayatta çok şeyi kaçırdıysanız seyahat ederek bunun üstesinden gelebilirsiniz. Empati yeteneğinizde iletişim kurduğunuz insan sayısıyla orantılı olarak güçlenecektir. Karşıdakinin duygularını ve düşüncelerini tahmin etme konusunda daha başarılı olacaksınız. Bu sayede insanlarla ilişki kurduğunuzda artık daha profesyonel hale gelirsiniz. İnsanların yaptıkları şeyleri niçin ve nasıl yaptığını, belirli koşullar altında ne gibi tepkiler verdiğini sadece daha çok insan tanıyarak anlayabilirsiniz. İnsanları doğru anladıkça kendinizi de doğru anlamaya başlarsınız.

Referans :
www.zestcoaching.com
www.ucakbileti.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button