News

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir? Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır? Rinoplastinin riskleri nelerdir?

Burun estetiği (rinoplasti), estetik ya da tıbbi nedenlerle burnun şeklini ve boyutunu değiştirmek için günümüzde en çok yapılan ameliyatlardan biridir.

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır? Rinoplastinin riskleri nelerdir?

Burun estetiği, ya da diğer adıyla rinoplasti, burnun şeklini ve boyutunu değiştirmek için yapılan bir ameliyattır. Pek çok uygulama yöntemi ve tekniği vardır. Şekil bozukluklarının onarılması, nefes alma sorunlarının ve doğum kusurlarının düzeltilmesi veya estetik sebeplerle yapılabilir. Yaygın olarak kemerli burun, burun ucu düşüklüğü, burundaki asimetri, eğrilik ve nefesle ilgili sorunlar düzeltilir. Çene veya boyun şekillendirme rinoplastiyle aynı anda yapılabilir. Sonuçların başarısı için hastayla cerrah arasında, ne istendiği ve neyin başarılabileceği hakkında açık bir iletişimin olması önemlidir. Tüm ameliyatlar gibi enfeksiyon, kanama veya anesteziye kötü tepki gibi riskler taşır.

İçindekiler

Rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilmesini ve işlevinin geliştirilmesini içeren plastik cerrahi işlemidir. Estetik ve fonksiyonel nedenlerle yapılabilir. Estetik rinoplasti, burnun dış görünüşünün değiştirilmesi; fonksiyonel rinoplasti, nefes almayı kolaylaştırmak için burnun hava yolunun iyileştirilmesidir.

Burun deliklerinin içinden veya burnun üzerinden bir kesiyle cildi kaldırarak kemiğin veya kıkırdağın şeklinin değiştirilmesiyle burun yeniden şekillendirilir. Nadiren ciddi riskler neden olur komplikasyonlar azdır.Solunum ve burun şekli birbiriyle ilişkili olduğundan, estetik-fonksiyonel tekniklerin bir kombinasyonunu da içerebilir. Cerrahın tercihine, deneyimine, eğitimine ve hastanın durumuna bağlı olarak kullanılan teknik değişebilir.

Burun sırtındaki kemer, eğrilik, asimetri, burun ucu düşüklüğü ve genişliği durumunda burnu yüze göre orantılayarak uyumu arttırılır; yapısal kusurların neden olduğu solunum yetersizlikleri düzeltilir.

Labioplasti nedir? Labiaplasty ameliyatı nasıl yapılır, tehlikeli midir?

Rinoplasti (burun estetiği) nedir?

Burun estetiği son derece bireyseldir; cerrahın kullanacağı teknikler, hastanın anatomisine, yaşına, istenen değişikliklere bağlı olarak kişiselleştirilir.

Burun deliklerinin arasındaki köprüden (columella) veya burun üzerinden küçük bir kesiyle deri kaldırılarak burnun yapılarına tam olarak erişim sağlanır ve burun istenen şekle sokulur. Kapsamlı yeniden şekillendirme gerektiren hastalar için uygundur.

Burnun sırtında kemer oluşumu, burun ucundaki ve burnun genelindeki genişlik, burun uzunluğu gibi sorunlar bu yöntemle giderilebilir. Oluşan izler burnun doğal kıvrımlarına gizlenir. Şişlikler oluşur ve iyileşme süresi uzundur.

Ameliyat burun deliği içinden yapılan kesilerle gerçekleştirilir. Burun yapılarında küçük ayarlamalar yapılması gereken hastalarda kullanılır. Avantajları; gözle görülebilir yara izi olmaması, şişmenin, morarmanın, ağrının daha az olması, iyileşme süresinin kısa olması, çok az bandaj kullanılmasıdır.

Özellikle deneyimsiz bir cerrah ilk prosedürü gerçekleştirdiyse sorunları düzeltmek ve hastanın beklentilerini karşılamak için ikinci ameliyat gerekebilir.

Diğer burun yapılarını etkilemeden burun ucu yeniden şekillendirilir. Açık veya kapalı yaklaşım kullanılabilir.

Burunda daha hoş bir görünüm oluşturmak için bir yıla kadar süren geçici etkiler sağlayan enjekte edilebilir tedaviler uygulanabilir. Dermal dolgu maddelerinin bir kombinasyonu veya hastadan alınan yağın transferi kullanılabilir. Uzman bir estetik cerrah belirli noktalara stratejik olarak enjekte ettiği dolgu yardımıyla burun ucunu yeniden şekillendirebilir ve burnun simetrisini geliştirebilir.

Rinoplasti hassas bir işlemdir; sıralı adımlar dizisine sahip değildir, her hastanın spesifik anatomisi ve hedeflerine göre özelleştirilir. Sonuçlar garanti edilemez, göz önünde bulundurulması gereken riskler vardır. Burnun şeklini, boyutunu, simetrisini geliştirerek yüzün geri kalanıyla oranlanmasını sağlayabilir ancak mükemmellik sağlayamaz.

Liposuction nedir? Yağ aldırma ameliyatı nasıl yapılır, riskli midir?

Herkesin yüzünün bir dereceye kadar asimetrik olduğunu unutmayın; gerçekçi beklentilere sahip olmak önemlidir. Ayrıca ameliyat buruna veya genel görünüşe bağlı olabilecek duygusal-sosyal problemleri tek başına çözemez. Nitelikli bir estetik cerrah size neyin mümkün olabileceğini açıklar ve doğal görünebilen bir burnunuz olmasına yardımcı olur.

Rinoplasti bir bütündür; şekil ve fonksiyon birlikte ele alınmalı, çözüm yolları birlikte değerlendirilmelidir.

Burun ameliyatı için başvuran hastalarda horlama, uyku apnesi gibi nefes problemleri de olabilir. Birtakım testlerle burun içi anatomisi ortaya konan hastanın, nefes alıp vermesini engelleyen sorunlar belirlenerek rinoplasti sırasında iyileştirilebilir. Solunum bozukluğunun nedenlerinden biri olan sapmış septumda tıkayıcılar varsa giderilir, nazal yapıyı hizalayacak şekilde ayarlanır; konka denilen etlerde büyüme varsa küçültülür.

Her yaştan erkek ve kadın rinoplastiden yararlanabilir ancak görünümü düzeltmek için yapılacaksa, nazal kemiğin tamamen büyüyene kadar beklenmesi gerekmektedir. Fiziksel olarak burun tamamen gelişmelidir; kız çocuklarında 16, erkeklerde 18 yaşından sonra uygulanması daha doğrudur. Ancak solunum yetmezliği nedeniyle ameliyat gerekiyorsa daha genç yaşta yapılabilir.

Burun estetiği öncesinde birden fazla uzmana danışın

Burun estetiği standart bir ameliyat değildir, kişiye özel tasarlanır. Size sorulacak en önemli soru ameliyat için motivasyonunuz ve hedefleriniz hakkındadır. Ameliyatı neden istediğinizi ve neyin başarılabileceğini anlamak için dikkatli incelemeler yapılacaktır.

Genel sağlığınız göz önünde bulundurularak riskler, iyileşme süresi ve maliyetler belirlenecektir. Görünümünüzün psiko-sosyal etkilerini, yeniden şekillenecek burnun bununla ilişkisini tartışmak için psikologla görüşmeniz gerekebilir.

Operasyona karar verildikten sonra doktorunuz tam olarak hangi tekniklerle ne yapmayı önerdiğini açıklamalıdır. Yapılan değişiklikler çok küçüktür ancak burnun görünümünde ve işlevinde önemli fark yaratabilir. Ayrıca ek bir ameliyatın gerekip gerekmediğini dikkate almalıdır. Bazı durumlarda çene büyütme rinoplastiyle aynı zamanda yapılabilir. Bunun nedeni küçük bir çenenin daha büyük bir burun yanılsaması yaratacağıdır.

Botoks nedir? Neden ve nasıl yapılır? Botox tehlikeli midir?

Rinoplasti zorlu bir operasyondur; standart bir planı yoktur, her hastanın ihtiyaçlarına göre uyarlanır. Tüm operasyonlarda olduğu gibi öngörülemeyen risklerin olma olasılığı vardır. Genellikle ağrılı değildir; ameliyattan sonraki gün, çoğu insan ağrılarını 10 üzerinden 0-4 arasında derecelendirir.

Anestezi nedir? Nasıl uygulanır? Anestezist ne iş yapar?

İnternetteki medikal sitelerde, dergilerde burun estetiğiyle ilgili binlerce yazı bulabilirsiniz. Çevrenizde burun estetiği geçirmiş tanıdığınız varsa tavsiye isteyin. Sağlık çalışanlarının, özellikle doktorların ve hemşirelerin verecekleri referanslar önemlidir.

Aldığınız isimleri mutlaka başka şekillerde de araştırın çünkü rinoplasti deneyimli bir estetik cerrah tarafından yapılması gereken karmaşık bir işlemdir.

Küçük ayrıntılarıyla Burun Estetiği: Merak edilen tüm soruların yanıtları

Rinoplasti, cerrahın tercihine ve hastanın durumuna bağlı olarak sedasyonlu lokal anestezi veya genel anestezi gerektirir. Açık ve kapalı olmak üzere 2 ana yöntem kullanılır. Tedavi edilen bölgeye bağlı olarak teknik değişebilir; işlemler 90-180 dakika sürer.

Burun eti (konka) büyümesi neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Ameliyattan sonra birkaç saat gözetim altında tutulacaksınız, burnunuzdan nefes alamayacaksınız, hafif bir ağrı kesici verilecek. Her şey yolunda giderse aynı gün ayrılırsınız; karmaşık bir prosedürse, izlenmesi gereken sağlık sorunlarınız oluşursa nadiren 1-2 gece hastanede kalmanız gerekebilir.

Anesteziden dolayı ilk birkaç gün, bellek bulanıklıkları, bozuk yargı, reaksiyon süresinde yavaşlama olabilir; birkaç gün araba kullanamazsınız. Kişisel bakımınıza yardımcı olması için 1-2 gece birisinin sizinle kalması gerekebilir. Çoğu durumda iç pansumanlar ve ateller 7 gün boyunca kalır ve 12 saat boyunca burnunuzun altında bir ped bulundurulur.Ameliyat bazen yanlış gidebilir ve sonuçlar beklediğiniz gibi olmayabilir. Şiddetli ağrınız, beklenmedik semptomlarınız varsa en kısa sürede doktorunuzu arayın. Kanama ve şişme ihtimalini azaltmak için birkaç hafta boyunca şunları yapmanız tavsiye edilir:

Hassas ciltler için bakım önerileri: Kızarıklık ve kuruluğa çare maskeler

İlk başta yapılan düzeltmeleri göremeyebilirsiniz, endişelenmeyin.  Ameliyatın sonucunu tam olarak anlayabilmeniz 1 yıl alabilir. İlk 1-2 hafta boyunca oluşan morarma ve şişlikler, çoğunlukla 10-14 gün sonra azalır ancak tamamen iyileşmeleri birkaç ay alabilir.

Çözülebilir dikişleriniz yoksa 1 hafta sonra dikişler ve atel çıkarılır. Her gün daha iyi hissederek bir hafta sonra çoğu etkinliği; 4-6 hafta sonra tüm etkinlikleri yapabilir hale gelirsiniz. Çoğu rinoplasti hastası 1-2 hafta içinde işe veya okula dönebilir. Tam olarak iyileşene kadar aktiviteler konusunda mutlaka doktorunuzdan detaylı bilgi alın.

Burun estetiğin fiyatları; ameliyatın karmaşıklığına, gerçekleştiği kliniğe, tercih edilen hekime göre farklılık gösterir. Türkiye’de ortalama 2500-8500TL arasında değişmektedir. Ünlü doktorlar ise ortalama 10.000-30.000TL arasında ücretler istemektedir.

Kaynaklar ve Referanslar:

YAZIYI PAYLAŞ

Burun estetiği (Rinoplasti) nedir?

Nazoplasti, rinoplasti gibi isimlerle de adlandırılan burun estetiği, estetik operasyonlar içerisinde en sık uygulananlardan bir tanesidir. Burunda doğumsal olarak var olan, sonradan oluşan veya travmalara bağlı olarak ortaya çıkmış olan şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla yapılır.

Burun estetiği (Rinoplasti) nedir?

satır arası

Yüz ilk bakışta insanın en çok göze çarpan bölgesi olmakla birlikte bu bölgede bulunan şekil bozukluklarının düzeltilmesi estetik ve psikolojik açıdan oldukça önemlidir. Tıp alanında uygulanan tekniklerin gelişmesi ve yenilikçi yöntemlerin bulunması sayesinde burun estetiği için yapılan burun ameliyatları, günümüz koşullarında geçmişe oranla çok daha basit operasyonlar şeklinde gerçekleştirilebilir.

Rinoplasti olarak adlandırılan burun estetiği uygulamaları, hem estetik beklentilerle hem de sağlık açısından önemli bir gereklilik olabilir. Bölgedeki bozukluğun estetik operasyon ile ortadan kaldırılması sonucunda kişi hem daha sağlıklı bir şekilde nefes alıp verebilir hem de istediği görünümdeki buruna sahip olabilir.

Burun estetiği, burun şeklinin bu yapı içerisindeki kemik ve kıkırdak yapılarında değişiklikler yapılarak gerçekleştirilen bir plastik cerrahi operasyonudur.

Nazoplasti, rinoplasti gibi isimlerle de adlandırılan burun estetiği, estetik operasyonlar içerisinde en sık uygulananlardandır. Burun estetiği, burunda doğumsal olarak var olan, sonradan oluşan veya travmalara bağlı olarak ortaya çıkmış olan şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla yapılır. Şekil bozukluğu, bazı durumlarda yalnızca görsel açıdan rahatsızlık vermesi sebebiyle düzeltilirken çoğu kişide solunum bozukluğu gibi problemlere yol açması nedeniyle de düzeltilmesi gerekli olabilir.

Hangi nedenden dolayı estetik operasyon uygulanacak olursa olsun, burun estetiğinde öncelikli hedef, burundaki solunum yolunun operasyon sonunda en iyi şekilde çalışabilir hale getirilmesidir. Operasyon esnasında burnun yeniden şekillendirilmesi (rekonstrüksiyon), şekil bozukluklarının giderilmesi veya bir bölümünün şeklinin değiştirilmesi işlemlerinden biri veya birkaçı uygulanabilir.

Rinoplasti uygulaması düşünen kişilerde burun dokularının estetik operasyona uygun olup olmadığı mutlaka cerrah tarafından yapılacak olan muayene esnasında kontrol edilmelidir. En ufak bir müdahalenin oldukça belirgin sonuçlar doğurması nedeniyle burun estetiğine ilişkin ameliyatlar mutlaka alanında uzman bir cerrah tarafından yapılmalıdır.

Erkeklerde de kadınlarda da uygulanabilen burun estetiği, komplike bir operasyondur. Beklenen sonucun tam olarak elde edilmesi 6 ila 12 ay aralığında bir süreç gerektirir. Bu süreç burundaki operasyonun büyüklüğüne, burundaki dokuların yapısına veya sorunun ciddiyetine göre değişkenlik gösterir. Ameliyat sonrasında hastaların bir kısmında tam olarak istenilen şeklin elde edilebilmesi için küçük düzeltme uygulamaları gerekli olabilir.

Burnun görünümünü en çok etkileyen kısımlardan bir tanesi de burun ucunun şeklidir. Burnun uç kısmında yaygın şekilde görülen şekil bozuklukları şu şekilde sıralanabilir:

Yukarıda belirtilen sorunların bulunduğu hastalarda burun estetiğinin bir alt dalı olan burun ucu estetiği operasyonlarından yararlanılır. Bu operasyonlarda burnun kemik kısmına dokunulmaz, yalnızca burun ucunda yer alan yumuşak doku ve kıkırdak kısımda işlem yapılır. Bu nedenle rinoplastiye göre daha kolay ameliyatlardır.

Ameliyat öncesi ve sonrasında yapılan uygulamalar diğer burun estetiği ameliyatları ile hemen hemen aynıdır. Ameliyat süresi daha kısa olup tüm işlemler 30-60 dakika aralığında bir süreçte tamamlanır. Hastalar genellikle aynı gün içerisinde taburcu edilir. İyileşme süresi de rinoplasti ameliyatlarına oranla daha kısadır.

Burun estetiği, fonksiyonel ya da kozmetik nedenler ile gerçekleştirilebilir. Burun estetiğinin yapılma nedenlerinden ilki burunda bulunan doğumsal veya sonradan gelişmiş bir şekil bozukluğu nedeniyle nefes alıp vermeye ilişkin problemlerin görülmesidir. Solunum sorunlarına neden olan şekil bozukluğu gözle görülebilir bir bozukluk olabileceği gibi, burnun iç kısmında yer alan ve dışarıdan fark edilemeyecek bir bozukluk da olabilir. İkinci neden ise kişinin burnunun görünümünden rahatsız olması ve daha farklı görünen bir buruna sahip olmak istemesidir.

Burnun kemik kısmında bir eğrilik veya çıkıklığın olması, kıkırdak yapısında gözlenen şekil bozuklukları, burnun aşırı büyük olması, burun yapısında asimetriklik olması gibi durumlar, burun estetiği ameliyatını gerektiren nedenler arasında yer alır. Estetik amaçlarla yapılan operasyonlarda tamamen kişisel tercihler rol oynar.

Bazı kişiler çok büyük veya çıkıntılı bir burnu olmasına karşılık burnunun görünümünden gayet memnun iken, bazı kişiler normal görünümde bir burun yapısına sahip olmalarına karşılık farklı bir burun görüntüsünü tercih edebilir. Sonuç olarak rinoplasti operasyonları, sağlık sorunları veya kişisel tercihler nedeniyle yapılabilen ve oldukça yaygın şekilde uygulanan ameliyatlardır.

Cerrahi müdahale ile burun yapısında birçok değişiklik gerçekleştirilebilir:

Rinoplasti ameliyatında fonksiyonel sebepler olmadan sadece kozmetik kaygı söz konusu ise kişinin burun kıkırdağı gelişimini tamamlayana kadar beklenmesi önerilir. Kız çocuklarında bu gelişim için sınır yaş 15 iken erkek çocuklarında gelişme biraz daha uzun sürebilir. Nefes alma ile ilgili problemler söz konusu ise rinoplasti ameliyatı daha küçük yaşlarda da gerçekleştirilebilir.

Burun estetiği ameliyatlarında operasyonun kendisi kadar ameliyat öncesi dönem de önem arz eder. Hekimle yapılan görüşmelerde öncelikle hastanın estetik operasyon için uygun bir aday olup olmadığı değerlendirilir. Aynı zamanda hekim ile hasta karşılıklı fikir alışverişleri ile beklentilerini ve olası sonuçları tam olarak anlatabilmelidir.

Hekim opere edilecek hastanın tıbbi öyküsünü, rahatsızlıklarını ve hali hazırda kullandığı ilaçları değerlendirir. Hemofili gibi aşırı kanamaya neden olabilecek sağlık problemleri varlığında kozmetik nedenli burun estetiği ameliyatının yapılması uygun olmayabilir.

Tıbbi öykü alımı sonrasında hekim tarafından gerçekleştirilen fizik muayenede hastanın burun derisi, iç ve dış yapıları incelenir ve yapılacak değişiklikler planlanır. Hekimler aynı zamanda ameliyat öncesinde hastanın uygunluğuna karar vermek adına çeşitli kan analizleri ve biyokimyasal laboratuvar tetkiklerine de başvurabilir.

Ameliyat olması planlanan hastaların burun fotoğrafları çekilebilir. Bu fotoğraflar hem ameliyat sonrası beklentilerin aydınlatılmasında hem de hekime operasyon sırasında yol göstermede etkili olabilir. Hastaların dikkat etmesi gereken bir diğer husus da ibuprofen ve aspirin gibi non steroid antiinflamatuar ilaçların ameliyattan 2 hafta öncesi ve sonrasında kullanılmamasıdır. Bu ilaçlar pıhtılaşma işlevlerini olumsuz yönde etkileyerek kanamayı arttırıcı etki gösterebilir. Hekimlerinizin kullandığınız ilaç ve takviye ürünlerin tamamını bilmesinin sağlığınız ve iyileşmeniz açısından ne derece önemli olduğu unutulmamalıdır.

Ameliyatı ve ameliyat sonrası dönemi olumsuz yönde etkileyebilecek bir diğer davranış da tütün kullanımıdır. Sigara dumanı hem iyileşme sürecini yavaşlatır hem de içeriğinde nikotin ile kan damarlarında kasılmaya neden olarak iyileşme dönemindeki dokuya gelen oksijen ve kan desteğinin azalmasına neden olur. İyileşme sürecinin sağlıklı şekilde geçirilmesi için ameliyat öncesi ve sonrası dönemde tütün kullanımının sonlandırılması önerilir.

Burun estetiği ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılan bir operasyon türüdür. Yalnızca küçük dokunuşlar gerektiren basit rinoplasti operasyonlarında ise cerrahın tercihine göre lokal anestezi de uygulanabilir. Ameliyat ortalama olarak 2 saat sürerken ameliyat öncesi hazırlıklar ve ameliyat sonrasında yapılan uygulamalar ve müşahede süreleri ile birlikte bir rinoplasti operasyonu genellikle 1 gününüzü alır.

Yaygın olarak tercih edilen 2 farklı burun estetiği tekniği vardır. Bunlardan ilki olan açık rinoplastide burun delikleri arasından küçük bir kesi açılır ve bu kesi sayesinde cerrahın görüş açısı genişletilir. Genellikle burundaki şekil bozukluğu ileri düzeyde olan veya daha önceden farklı bir burun estetiği operasyonu geçirmiş olan kişilerde açık rinoplasti tekniği tercih edilir. Açık tekniğin en büyük avantajı görüş açısının daha geniş olmasıdır. Fakat iyileşme süreci daha uzundur ve operasyon sonrasında oluşan ödem, morluk gibi sorunlar daha büyük boyutludur.

Bir diğer teknik olan kapalı rinoplastide ise yapılan kesi burun delikleri içerisinde kalacak şekilde ayarlanır. Cerrahın görüş alanı azdır fakat iyileşme süresi daha kısadır ve operasyon sonrasında burunda dikiş izi kalmaz. Kapalı rinoplasti tekniği genellikle daha küçük boyuttaki şekil bozukluklarının düzeltilmesinde tercih edilir.

Burundaki şekil bozukluğunun çok ciddi boyutta olmadığı durumlarda tercih edilen uygulamalarından bir tanesi de ameliyatsız burun estetiğidir. Burun dolgusu olarak da adlandırılan bu yöntemde burun köprüsüne dermal dolgu uygulaması yapılır.

Burun ucu düşüklüğü, burunda kontür problemi, kırışık burun görünümü ve burun basıklığı gibi hafif problemlerin tedavisinde oldukça güvenilir bir seçenek olan ameliyatsız burun estetiği uygulamaları, oldukça basit operasyonlar olmakla birlikte dolgu için tercih edilen ürünler tamamen güvenilir yapıya sahiptir. Hyaluronik asit en sık olarak kullanılan enjekte edilebilir jel benzeri dolgu maddesidir. Enjeksiyon sonrasında o bölgedeki derin cilt katmanlarına ulaşan dermal dolgular istenilen şekle ulaşmayı sağlar. İşlemden işleme ve kullanılan dolgu materyaline göre değişkenlik göstermekle birlikte elde edilen görünüm 4 aydan 3 yıla kadar etkili şekilde mevcudiyetini koruyabilir.

Likit rinoplasti uygulamaları cerrahi rinoplasti girişimlerine göre oldukça basit işlemlerdir. Bu yöntemle yapılan estetik uygulamalarda buruna yeni bir görünüm kazandırmanın yanı sıra doğuştan düşük olan veya yaşla birlikte düşen burun uçlarında istenen görüntü elde edilebilir.

Rinoplasti için kontrendikasyon (uygulamanın yapılmaması gereken durumlar) olarak kabul edilen çeşitli sağlık problemleri mevcuttur:

Beden dismorfik bozukluğu bir psikiyatrik rahatsızlık olup kişinin görüntüsü ile ilgili aşırı önyargılı olması halidir. Bu aşırı düzeydeki ön yargı kaynaklı olarak kişi dışarıdan fark edilmesi çok zor küçük kusurların bile etkisinde kalarak sosyalleşme problemleri, düşük yaşam kalitesi, depresyon ve intihara meyil gibi sosyolojik ve psikiyatrik durumların oluşmasını tetikleyebilir. Burun estetiği yapacak hekimlerin operasyon sonrası sonuçlardan memnun olması imkansız bu hastaları tanıması ve gerekli psikiyatrik değerlendirmenin gerçekleştirilmesine aracılık etmeleri uygundur.

Uyku sırasında tekrarlayan solunum yollarının tıkanması ile nefesin kesilmesi obstrüktif uyku apnesi olarak tanımlanır. Bu rahatsızlığa sahip hastalarda ameliyat öncesi istenmeyen durumların gelişme ihtimalinin yüksek olması nedeniyle hekimler daha dikkatli davranmalıdır. Burun estetiği yapılması gereken hastalarda bu rahatsızlığın mevcut olması halinde riskin en aza indirilmesi için CPAP gibi cihazlar ile hastanın solunumunun desteklenmesi gerekir.

Kanın pıhtılaşmasının olumsuz yönde etkilendiği kişilerde burun estetiği ameliyatı sonrası çeşitli istenmeyen durumlar oluşabileceği için dikkatli olunmalıdır. Bu durumun önüne geçmek amacıyla operasyon öncesi hasta ile görüşme sırasında herhangi bir aşırı kanama veya morluk oluşumu ya da pıhtı oluşumuna etkili takviye ürün ve vitaminlerin kullanımı sorgulanması gereklidir. Burun kanaması, rinoplasti sonrası en sık olarak karşılaşılan komplikasyonların başında gelir. Kanama bozukluğu olan kişilerde burun kanaması aşırı düzeyde olabilir ve endoskopik ya da anjiografik yöntemler ile kanayan damara müdahale edilmesi gerekli olabilir.

Genel bir yaklaşım olarak daha önce rinoplasti ameliyatı geçirmiş ve sonuçlarından memnun kalmamış kişilerde yeni bir değerlendirme yapmadan önce en az 1 yıl beklenmelidir. Bu süre zarfı sonunda önceki operasyonun kesin sonuçları değerlendirilir ve gerekli durumlarda ikinci bir düzeltme ameliyatına başvurulabilir.

Ameliyat sonrasında genellikle ağrı oluşur ve bu nedenle anestezinin etkisinin geçmesi beklenmeden hastaya ağrı kesici uygulamaları yapılır. Daha sonrasında doktorunuzun önerdiği ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır. Ameliyat sonrasında genellikle 4-6 saatlik bir süre boyunca ayağa kalkmak önerilmez. Ayağa ilk kalkışınızda baş dönmesi, göz kararması gibi sorunlar gözlenmesi normaldir. Bu nedenle bir yakınınızdan yardım almanız önerilir.

Hem ameliyat esnasında hem de sonrasında genizden kan sızıntısı gerçekleşmesi normaldir. Bu kanama farkında olmadan yutularak bulantı ve kusmaya neden olabilir. Bu nedenle kanlı kusma veya ertesi gün kandan kaynaklı olarak siyah renkli dışkı gözlenebilir. Ameliyattan 6 saat sonra eğer mide bulantısı yok ise su içilebilir. Çorba ve ayran gibi sulu gıdalar azar azar tüketilmeye başlanabilir.

İlk birkaç gün genellikle sıvı gıdalarla beslenme önerilir. Göz altlarında, burun etrafında ve yüzün belirli kısımlarında şişlik ve morluklar oluşması normaldir ve gün geçtikçe hafifleyerek yok olacaktır. Kanamanın önlenmesi için yastık yüksek tutulmalıdır ve ilk 15 gün burna su çekilmemeli, sümkürülmemelidir. Bu süreçte burnun tıkalı kalması normaldir.

Hedeflenen şeklin tam olarak elde edilebilmesi için birkaç ay (bazı durumlarda 6 ay) gözlük takılması önerilmez. Koşu gibi yüksek efor gerektiren fiziksel aktiviteler, yüzme, aşırı kuvvetli çiğneme, fazla sayıda yüz kasının katılımı ile gerçekleşen kahkaha, gülümseme ya da diğer mimikleri yapma ve kuvvetlice diş fırçalama hastaların ameliyat sonrası kaçınması gereken diğer davranışlara örnek teşkil eder.

Operasyon sonrası kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer önemli husus güneş ışığına maruziyettir. Aşırı güneş ışını teması sonrasında burun cildi ve çevresinde kalıcı renk değişiklikleri meydana gelebileceği için dikkatli olunmalıdır.

Başın yüksekte tutulması kanamaya olduğu kadar oluşan ödeme de etkili bir uygulamadır. Operasyon sırasında kullanılan sütür materyalinin emilebilir ya da emilmeyen türde oluşuna göre dikişlerin alınması için operasyondan 1 hafta sonra hekiminize tekrar başvurmanız gerekli olabilir.

Burun estetiği uygulaması yapılan hastalarda iyileşme süresi operasyonun boyutuna göre değişmekle birlikte hastalar genellikle 4-6 saat içerisinde ayağa kalkarak dolaşmaya, 6 saat sonra bulantı ve kusma yok ise yemek yemeye başlayabilir. Hastalar bazı durumlarda aynı gün taburcu edilirken bazen de 1 gece müşahede (gözlem) altında tutulduktan sonra ertesi gün taburcu edilir.

Ameliyat bitiminde genellikle buruna tamponlar yerleştirilir. Bu tamponlar 1-2 gün sonra, burun sırtına yerleştirilen kalıp ise ameliyattan yaklaşık olarak 1 hafta sonra çıkartılır. Ameliyat sonrasında hastalar herhangi bir komplikasyonun gerçekleşmemesi durumunda genellikle 1 hafta ile 10 gün arası bir süre içerisinde iş yaşantısına geri dönebilir. Operasyon sonrası şişlik ve morlukların oluşması normaldir ve zamanla hafifleyerek 1 hafta-10 gün içerisinde makyajla kapatılacak düzeye kadar azalır.

Ameliyatın üzerinden 1 ay geçtikten sonra oluşan ödemin %75-80’lik kısmı yok olur. Hedeflenen şekil ve tam iyileşmeye ise ameliyattan bir yıl sonra ulaşılır. Bu süreç içerisinde burun bölgesinde sabahları oluşan ve ilerleyen saatlerde kaybolan ödem sorunu görülmesi normaldir.

Eğer siz de burnunuzun görünümünden rahatsızsanız, nefes alma ile ilgili problem yaşıyorsanız veya burnunuzda yapısal bir bozukluk olduğunu düşünüyorsanız, uzman hekimlere başvurarak süreçle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

satır arası

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Haber Kaynagi :
www.medikalakademi.com.tr
www.medicalpark.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button