News

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile EBRD iş birliğini güçlendirecek

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile iş birliğini güçleniyor – Bingöl Haber

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Odile Renaud-Basso, video konferans yoluyla bir …

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile iş birliğini güçleniyor - Bingöl Haber

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Odile Renaud-Basso, video konferans yoluyla bir görüşme gerçekleştirdi.

İKİ KURUM İŞBİRLİKLERİNİ ARTIRMAK İÇİN ANLAŞMA YAPTI

EBRD’den yapılan açıklamaya göre, yenilikçi yatırımları kolaylaştırmak ve Bakanlıkça yürütülen Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nın etkinliğinin artırmak konusunda iki kurum arasındaki iş birliğini güçlendirmek üzere anlaştı.

HAMLE PROGRAMINA DANIŞMANLIK DESTEĞİ

Açıklamada, bankanın kısaca “Hamle” olarak bilinen bu programa danışmanlık desteği sağlayacağı belirtildi.

EBRD’DEN 13.1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

EBRD şimdiye kadar Türkiye’de yüzde 96’sı özel sektöre olmak üzere toplam 339 proje ile yaklaşık 13 milyar 400 milyon euroluk yatırım yaptı.

Türkiye’ye 2019 yılında 1 milyar euro, 2020 yılında ise 1 milyar 700 milyon euro seviyesinde yatırımda bulunan EBRD, söz konusu yatırımların yüzde 29’unu finans, yüzde 32’sini endüstri, ticaret, tarım ve yüzde 39’unu ise sürdürülebilir altyapı sektörlerine gerçekleştirdi.

euro 7392

EBRD’NİN 40 ÜLKEDE YATIRIMLARI VAR

Bankanın Güneydoğu Avrupa, Doğu Akdeniz, Orta ve Doğu Avrupa ve Orta Asya’da toplam 40 ülkede yatırımları bulunuyor.

Türkiye, Kazakistan, Özbekistan, Hırvatistan, Çekya, Estonya, Macaristan, Latvia, Litvanya, Polonya, Slovakya, Slovenya, Ermenistan, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Gürcistan, Moldova, Ukrayna, Rusya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Romanya, Sırbistan ve Mısır bankanın yatırım yaptığı başlıca ülkeler arasında yer alıyor.

Kaynak : Ensonhaber

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çan-2 Termik (#CANTE) tavan serisi bozuldu! Hissede neler oluyor? » Para Ajansı

Geçtiğimiz hafta halka arz olan Çan-2 Termik Santralinde başlayan tavan serisi bugün tersine döndü. Hisse taban oldu

Çan-2 Termik (#CANTE) tavan serisi bozuldu! Hissede neler oluyor? » Para Ajansı

Paraajansi.com.tr(Borsa ve yatırım için en güncel haberler.)

#CANTE Çan2’nin payları 3,90 TL/pay baz fiyat ve “CANTE.E” kodu ile 30 Nisan haftanın son işlem gününde işlem görmeye başlamıştı. İlk işlem gününde artışa geçen Çan-2 Termik hisseleri 3 gündür tavan serisini sürdürerek 5,69 TL seviyesine kadar yükselmişti. Bugün ise taban yaparak 4,67 seviyesine geriledi.

Son zamanlarda yatırımcılar tarafından yoğun ilgi ile karşılanan halka arzlar da son 5 şirketin tavan serilerini erken bozmaları sebebiyle halka arz furyasının son zamanlarda biteceğini düşündürmüştü. Pandemi sonrası hız kazanan halka arz edilen şirket hisseleri borsada ‘tavan’ fiyatlardan açılarak yatırımcılarda ‘kaç tavan yapar’ sorularının popülerleşmesine sebep olmuştu. Ancak son halka arz olan üç enerji şirketi ile bu döngüye ara verildi.

28 Nisan’da borsada işlem görmeye başlayan Biotrend Enerji de ilk işlem gününde kayıp yaşadı. 29 Nisan’da hisseleri işlem görmeye başlayan ve bu yılın en büyük halka arzlarından olan Aydem Yenilenebilir Enerji de halka arz fiyatının altında işlem görüyor. Çan2 Termik #CANTE ise ilk işlem günü olan cuma günü tavan fiyattan kapayıp haftanın ilk işlem gününde tavan fiyatta kalmayı başarmıştı.

İlk gün başvuranların hesabına 74 lot ikinci gün başvuranların hesabına 73 lot geçti . Yani başvuranların hesabına 285 TL değerinde lot geçmiş oldu.

Çan-2 Termik Santral kaç lot geçer Çan-2 Termik santralin halka arzında 67.590.000 + 6.759.000 (ek satış) Toplam 74.349.000 Lot 289.961.100 TL‘lik arz gerçekleştiridi Dağıtım Türü Olarak ÇAN-2 Termik A.Ş. SPK onaylı izahnamesinde değişiklik yapıldı. Dağıtım şekli oransal olarak planlanmıştı. Eşit dağıtım olarak güncellendi. %50’sini yani 33.795.000 adet hisseyi bireysel yatırımcıya dağıtıldı . 131.800.500 TL’lik Pay ise Eşit Olarak Dağıtımı gerçekleştirildi.

Çan2 Termik A.Ş. 2013 yılından bu yana enerji sektöründe, ODAŞ grubu bünyesinde faaliyet göstermektedir.

Çanakkale ili, Çan ilçesi Yayaköy mevkiinde bulunan santralimiz, 340 MWm /330 MWe kurulu güce sahip ve tamamıyla yerli kömüre (linyit) dayalı olup, 01.08.2018 tarihi itibariyle Bakanlık Kabulü yapılmış ve ticari faaliyete geçmiştir.

Mevcut sektör koşulları göz önünde bulundurulduğunda Santralimizde en avantajlı elektrik üretim yöntemlerinin kullanılması hedeflenmiştir. Ayrıca, Ülkemizde linyit ile elektrik üreten, en yüksek kalorifik değere sahip santraller arasında yer almaktadır.

2019 Mart sonu itibariyle stabil üretime geçen Çan2 Termik Santrali, mevcut baca gazı arıtma sistemleri sayesinde 06.12.2019 tarihinde aldığı Emisyon Çevre İzni ile ülkemizde pulverize yanma teknolojisi ve yerli linyit kömürü kullanarak üretim yapan ve çevre iznine sahip olan tek termik santral konumundadır.

Çan 2 Termik Santrali ortalama 1.404.560.833 kilovatsaat elektrik üretimi ile 386.718 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Çan 2 Termik Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 470.225 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Haber Kaynagi :
haberbingol.net
paraajansi.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button