News

Krizantem Çiçeğinin Anlamı, Özellikleri Ve Faydaları Trending

Kasımpatı çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kasımpatı çiçeği özellikleri ve faydaları nelerdir? – Pratik Bilgiler Haberleri

Kasımpatı olarak adlandırılan çiçek kendine has özelliklere sahip olmasıyla bilinir. Sonbahar aylarını renklendiren Kasımpatı’yı özen gösterilerek bakımının yap

Kasımpatı çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kasımpatı çiçeği özellikleri ve faydaları nelerdir? - Pratik Bilgiler Haberleri

Kasımpatı olarak adlandırılan çiçek kendine has özelliklere sahip olmasıyla bilinir. Sonbahar aylarını renklendiren Kasımpatı’yı özen gösterilerek bakımının yapılması çiçeklenme döneminin verimli geçmesi açısından önemlidir. Ölümsüz aşk ile özdeştirilen Kasımpatı çiçeğinin bakımı nasıl yapılır? Kasımpatı çiçeği nasıl yetiştirilir? Yanıtı haberimizin içeriğinde…

Kasımpatı papatyagiller familyası türleri arasında yer alır. Birbirinden güzel ve farklı renklere sahip olan Kasımpatı çiçeği kat kat görünümlü taç yapraklara sahip bir bitki türüdür. Latince adı ‘chrysanthemumolan’ ve ‘krizantem’ adıyla anılan kasımpatı, sonbahar aylarına renk katan ender çiçeklerin başında gelir.  Kasımpatı olarak adlandırılmasının nedeni, renkli çiçeklerin çoktan solduğu ya da öldüğü kasım ayında aniden açması olarak görülür. Kasımpatı cenaze çiçeği olarak da ifade edilmektedir. Aynı zamanda Kasım ayında sebepsiz çıkan Kasımpatı çiçekleri iyimserliği de çağrıştırmaktadır. Yakını ölen bir kişinin evine kasımpatı çiçeğinin götürülmesi ise ‘İyimserliğini kaybetme’ anlamına geldiği söylenmektedir. Bütün sene içinde 50 ile 150 cm arasında bir boya ulaşan tek yıllık otsu bitki, sarı, beyaz, pembe, bordo, mor ve kırmızı gibi farklı renklerde çiçek açar. Papatyagillerin en büyük çeşidi olan kasımpatı, akımı güzel yapıldığı zaman yeşil yaprakların önüne geçerek bir sürü çiçek açabilir. Peki, bu iyimser kasımpatı çiçeğinin bakımı nasıl yapılır? Kasımpatı çiçeğini yetiştirme püf noktaları nelerdir? Yanıtları haberimizin içeriğinde…

Kasımpatı

KASIMPATI EVDE NASIL YETİŞTİRİLİR?

⇒ Kasımpatı çiçeği ne soğuk ne de çok sıcak ortamları sever. İdeal olan ortam direk güneş ışığına maruz bırakmadan ışığa doğru büyümesi daha doğru olur. Kasımpatı çiçeğini evde yetiştirmek isterseniz, kökten ayırma ya da tohum ekme yöntemleriyle çoğaltabilirsiniz.

Kasımpatı çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kasımpatı çiçeği özellikleri ve faydaları nelerdir?

Kış aylarının sonunda, bahar aylarının başında kasımpatı tohumlarını ekmek için en  ideal zaman olarak bilinir. Kasımpatı çiçeğinin tohumlandırmak için torfun üstüne tohumlar atılarak ve sonrasında 1 cm torfla kapatıp dikimini yapabilirsiniz. Diktikten hemen sonra su vermeyi unutmayın.

Saksıda kasımpatı çiçeğiniz varsa ve kökünden ayrılan bir kısım bulunuyorsa ayrılan kısmı ayrı bir saksıya dikerek bu şekilde de çoğaltma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle mayıs ayı, kökten çoğaltma işlemi için en ideal ay olarak bilinir.

⇒ Kasımpatı çiçeğinin tohumlarını ektikten sonra yaklaşık 20 gün içerisinde çimlenmeye başlar. Çiçeğin çimlendirme işlemini hızlandırmak isterseniz toprağın üstünü streç filmle kaplayıp, streç filmin üstüne birkaç delik açın. Çimlenme için en ideal ortamı sağlayan streç sayesinde kasımpatı çiçeği daha hızlı gelişecektir.

Kasımpatı çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kasımpatı çiçeği özellikleri ve faydaları nelerdir?

KASIMPATI ÇİÇEĞİ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Bakımı oldukça kolay olan kasımpatı çiçekleri için güneşli veya yarı gölge mekan yeterli olacaktır.

Kasımpatı çiçeğini oldukça sık sulamak gerekir ancak sık ve az miktarda olması en idealidir.

Kasımpatı tohum ekimi zamanı Ocak ayından başlayıp Mart ayına kadar yapılabilir.

Kasımpatının çiçeklenme zamanı ise Haziran,Temmuz ve Ağustos ayları olarak bilinir.

Kasımpatı budarken oldukça nazik davranılmalıdır. Çiçek rüzgarlı bir yerde duruyorsa rüzgarın dallara zarar vermemesi için dallarda küçültme yapabilirsiniz.

Kasımpatı çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kasımpatı çiçeği özellikleri ve faydaları nelerdir?

KASIMPATI ÇİÇEĞİ ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI NELERDİR?

⇒ En özel ve beğeni toplayan kasımpatı çevreye kısa süre içerisinde geniş bir ferah koku yaymasından dolayı insanı zinde tutan ve rahatlatan çiçeklerden biri olarak bilinir. Kasımpatı çiçeğinin birçok farklı renkleri olduğu için her birinin ayrı anlamları bulunuyor.

⇒ Beyaz kasımpatı bolluğu ve masumiyeti temsil ederken, pembe kasımpatı şefkat ve sevgiyi temsil eder. Sarı kasımpatı sıcaklık ve sevgiyi temsil ederken mor kasımpatı ise asaleti simgelediği biliniyor.

⇒ Kasımpatı çiçeği dünya genelinde 30 farklı türe sahip olan çiçeklerden biridir. Görsel olarak ise oldukça hoş bir yapısı bulunuyor aynı zamanda değişik özellikleri de bulunur. Küçüklü büyüklü papatya görünümüne sahip ve katmerli bir yapısı bulunur ve düğme şeklini alır. Ayrıca irili ufaklı katmerli olan yapıları bulunuyor.

En sevilen çiçek türleri ve gerçek anlamları neler? — Çiçek Anlamları

Çiçek türleri, çiçeğin evrensel bir dil oluşunu gösterir. Her çiçeğin bir anlamı ve bir tarihi vardır. Kültürlerde hediye olarak, duyguları

En sevilen çiçek türleri ve gerçek anlamları neler? — Çiçek Anlamları

by fatmauckan·Published Mart 10, 2021· Updated Nisan 27, 2021

Çiçek türleri, çiçeğin evrensel bir dil oluşunu gösterir. Her çiçeğin bir anlamı ve bir tarihi vardır. Kültürlerde hediye olarak, duyguları ifade etmek için ya da bir mekanı güzelleştirmek için gibi birçok şekilde kullanılıyor. Çiçekler aslında inanılmaz derecede güçlü ve ince bir iletişim türüdür.

Sevdiğiniz çiçekler nereden geliyor ya da neyi sembolize ediyor hiç merak etmediniz mi? Hangi çiçeklerin sevgiyi, hangilerinin umudu, şansı ya da şifayı temsil ettiğini? Bitkileri, çiçekleri ve doğayı çok seven herkes bir gün bunları öğrenmek ister. Bahçeye dikmek için ya da sevdiklerinize hediye etmek için çiçek mi arıyorsunuz? O zaman şimdi çiçekler için çok ayrıntılı bir bilgi servisine başlayalım.

Diğer bitki ve çiçek yazılarıma Bitki Faydaları kategorisinden ulaşabilirsiniz.

İçindekiler

Çiçek renklerinin de bir geleneği var. Bu gelenek çiçeklerin işlevlerinden ya da uygulamadan geliyor olabilir. Renklere göre seçimler yaparken neyi ifade ettiğini de bilmek gerekir. Bu bilgiler aslında 2 yöne ayrılıyor. Birincisi çiçek renklerinin geleneksel olarak neyi ifade ettiği, ikincisi ise bilimsel anlamları. Bakalım bunlar neler?

Geleneksel tarzda bir yaklaşım genelde güller için kullanılıyor. Ama diğer çiçekler için de bu anlamlardan faydalanılıyor tabi ki.

Bilimde her rengin bir anlamı vardır. Aslında bu anlamlar renklerin bize psikolojik olarak hissettirdikleri şeylerden gelir. Bu anlamlar renklerin bilinçaltını nasıl etkilediği ile ilgilidir. Yani araya renkler girince olaya daha bilimsel yaklaşmak mantıklı geliyor.

Bilimsel adı: Asteraceae

Papatya neredeyse her yerde yetişiyor. Yani her yer derken gerçekten dünyanın her yeri, sadece Antarktika kıtasında yetişmiyormuş. Onun dışında her yerde papatya görebilirsiniz. Bu da papatyaları en büyük bitki ailelerinden biri yapıyor. Papatya, masumiyeti ve gençliği çağrıştırır. Aslında annelere ilk olarak papatya hediye edilmesinin nedeni de buymuş. Papatyanın rengi değiştikçe üstündeki anlam da değişiyor. Yani renkler her çiçek için geçerli.

Bulunduğu ortamdaki toprak ortalama ve aldığı ışık tam olursa iyi büyür. Tedavi için kullanılabilir. Solunum yollarına ve cilt yaralarına faydalı hale getirilebilir.

Bilimsel adı: Orchidaceae

Tropik bir çiçek olarak görülmesine rağmen yalnızca üçte biri tropik olan çiçektir. Üçte ikisi dünyanın diğer yerlerinde yetişebilir. Yenilmez ancak meşhur pişirme malzemelerinden olan Vanilya bir orkide çeşidinden gelir. Peki siz orkidenin en eski çiçeklerden biri olduğunu biliyor muydunuz? En eski ne kadar eski? Bilim insanları orkidelerin yaklaşık 100 milyon yıl önceye kadar dayandığını söylüyor. 30.000’den fazla da çeşidi var. Neyi ifade ediyor? Birçok orkide çeşidi olduğu için hepsinin farklı farklı anlamları ortaya çıkıyor. Yani çok yönlü bir çiçektir. Genel olarak bakıldığında orkideler sevgiyi, düşünceli olmayı, lüksü ve bereketi temsil eder.

Bilimsel Adı: Rosa

Çiçek listesine başlandığında ilk sırada görmeye alışkın olduğumuz bir çeşit. Bunun ana sebebi güllerin dünya kültüründe önemli bir yerde olması, yenilebilir olması ve aşkı, sevgiyi, güzelliği sembolize etmesidir. Yani, hepimiz kırmızı bir gülün seni seviyorum anlamına geldiğini biliyoruz. Gülün romantizmle olan bu ilgisi her zaman popüler olmasını sağlıyor. Çok zengin bir renk skalası ya da çok çeşitli kokularının olması da bunun sebebi olabilir. Yani sayılabilecek çok şeyi var.

Bilimsel Adı: Lilium

Zambaklar görkemli ve dikkat çekici şekilleri ile akılda kalır. Kokusu mükemmeldir. Bu yüzden buketler için en iyi tercihlerden biri zambaktır. Zambaklar en bilindik olarak adanmışlık ya da saflık anlamları taşır. Yine bu çiçekler de renklerine göre değişik anlamlara gelir. Hera ve Zeus efsanesinden ötürü Lilyum çiçeği yeniden doğuşu da simgeler. Bu arada eklemek isterim ki zambak kediler için zehirli bir çiçektir.

Bilimsel adı: Hydrangea macrophylla

Bahçelerde renk renk, top top çiçekleri ile en popüler bitkiler arasında tabii ki. Ortancaların çok sayıdaki minik çiçekleri bir top şeklinde birlikte durur. Geleneksel bir çiçek ve genelde mavi renkte görürüz. Ama birçok rengi vardır. Yaklaşık olarak 75 ortanca çeşidi var.

Bilimsel adı: Anemonastrum

Genelde rüzgar çiçeği denilir. Bu isim rüzgârlara hükmeden Yunan tanrıları Anemoi’den türetilmiş. Papatyalar gibi birçok yerde yetişebilir. Ancak papatyalardan farklı olarak Antarktika kıtasının yanı sıra Avustralya kıtasında da görülmez. Bu çiçek uzun ömürlüdür, çok kolay yayılır ve çoğalır. 120 çeşidi var ve oldukça renkli bir familyaya sahip. Güneşi sever, drene edilmiş toprakta çok iyi yetişir. Ancak çok yağışlı soğuk mevsimde iyi gelişmez. Çiçek açma zamanları da ilkbahar başı ya da yaz mevsimidir. Sonbaharın bir kısmında da çiçekli kalabilir. Anlamı: Terkedilmiş, samimiyet

Klasik edebiyatta, anemonlar, tanrıça Venüs’ün ölü sevgilisi Adonis’in kanına nektar serpiştirmesiyle yaratılmıştır.

Bilimsel Adı: Iris

Süsenler inanç, bilgelik, yiğitlik ve umut anlamına gelir. Dünyanın her yerinde doğal olarak yetişir. En popüler rengi mavi ama beyaz ve sarı olanları da çok güzel. İsmini Yunan Tanrıçası İris’ten almış.

Bilimsel adı: Lavandula

Mis kokusuyla gönlümüzü fetheden lavanta, bağlılığın sembolüdür. Bu demek oluyor ki birine lavanta hediye etmek ona bağlı olduğunuzu göstermek demektir. Kokusu insanı sakinleştirir çünkü lavanta stres azaltır. Bahçelerde hep görmeyi istediğimiz bir çiçek böylece kokusu hep yanınızda kalır.

Bilimsel adı: Acacia

Akasya ağacının mükemmel görünümlü çiçekleridir. Aslında yumuşak bir çiçektir ama kabarık görünmeyi sever. Yine lavanta gibi bahçelerin vazgeçilmez çiçeğidir. Yani mükemmel tatlı kokuları var. Rüzgar estiğinde gelen güzel kokusu ve huzur veren çiçekleri sizi her zaman kendine çekmeyi başarır. Gizli Aşk, İffetli Aşk anlamlarına gelir.

Bilimsel Adı: Tulipa

Zambakgiller ailesinin bir üyesi, çok yıllık çiçeklerdir. En sevilen çiçekler arasında olmasına asla şaşırmıyorum çünkü mükemmel renkleri var ve her biri ayrı ayrı gününüzü güzelleştirir. Zenginliğin ve bereketin sembolüdür. Birçok Orta Doğu kültüründe kutsal bir çiçek olarak görülür.

Bilimsel Adı: Dianthus

Aslen Asya ve Avrupa’ya özgü, dayanıklı bir çiçektir. Güzel fırfırlı yapısı ile hayran biriktirir. Beyaz renkli karanfil tatlı ve sevimli, pembeleri seni unutmayacağım anlamına geliyor. Ama sarı olanları almadan önce bir düşünün çünkü küçümseme anlamını taşıyormuş.

Bilimsel Adı: Alstroemeria

Gövdesi boyunca çiçekleri olan tomurcuklu bir bitkidir. En çok tercih edilen çiçeklerden biridir çünkü eşsiz bir kokuya sahip. Çok çeşitli renklerini görebilirsiniz.

Bağlı kalmayı ve sonsuza kadar sürecek sevgiliyi ifade eder.

Bilimsel Adı: Helianthus

Ayçiçek, benim görmeyi en sevdiğim çiçeklerden biri. Çünkü sarı rengi insana neşe katıyor. Bilimsel adını Yunanca kelimelerden alıyor. Helios=Güneş ve Anthus=Çiçek. Parlak sarı çiçekleri sizi her zaman neşeyle karşılar. Anlamı ise gurur ve güneşlidir.

Bilimsel Adı: Narcissus

Tıbbi olarak değerli olmasından ötürü eski uygarlıkların en bilenen çiçeklerinden biridir. Çiçekler ismini yaşanmış olaylardan alırmış o dönemlerde. Nergise de ismi boğulduğu havuzdaki kendi yansımasına takıntılı hale gelen kendini beğenmiş genç Narcissus’un efsanesinden gelmiş. Sular üzerindeki nergis görüntüleri Narcissus’a benzetilmiş.

Saygı, karşılıksız aşk, bir tek sen anlamlarına geliyor.

Bilimsel adı: Nelumbo

Nelumbo cinsi Lotus çiçeği yağmur ormanlarının güzelliklerinden biri. Çamurda yetişen Lotus, geceleri kapanır gündüzleri çiçeklerini açar. Yeniden doğuşu, kendini yenilemeyi ve aydınlanmayı temsil ederler.

Bilimsel adı: Magnolia

Manolya, bahar geldiğinde ağaçları süsleyen mükemmel görüntüye sahip çiçeklerin ortak adıdır. Bize ilkbaharın müjdesini verir. Bu nedenle manolyanın anlamı doğa sevgisidir.

Bilimsel adı: Papaver somniferum

Bu çiçekler yumurta şeklinde yumuşak bir yaprak içinden çıkar. Dokunuş hissi çok güzel yaprağını açıp çiçeği çıkarabiliyorsunuz. Ama kendi haline bırakmak en iyisi. Haşhaş birçok şekilde faydalı olabilir ancak bazı değişik yönleri de yok değil. Narkotik maddeler içerdiği biliniyor. Yani doktor kontrolünde faydalanmak gerekir. Görünümleri mükemmel olan bu çiçekler içerdikleri uyuşturucu madde yüzünden ölümü, uykuyu, hayal gücünü ve huzuru temsil eder.

Bilimsel Adı: Chrysanthemum

Kasımpatının birçok anlamı var. Keder ve sıkıntıdan başlayıp Çin ve Japon kültürüne kadar büyük bir yeri vardır. Mevsimsel olan bu çiçek genel olarak sonbaharı ve zarafeti temsil eder.

Bilimsel adı: Dahlia

Yıldız çiçeği güneşi gördüğü sürece mükemmel büyür. Bilinen çok sayıda faydası var. Rengarenk çeşitleri onu bahçelerin en çok tercih edilen çiçeği yapar. Yaz ve sonbahar mevsimlerinde çiçekleri olur. Aynı zamanda anavatanı Meksika’nın ulusal çiçeği kabul ediliyor. Anlamı sevgi, sabır ve titizliktir.

Bilimsel adı: Crocus

Neşeyi ve sevinci temsil eder. Yaylaların gözde çiçekleri yaz mevsiminin ve kışın habercisi olarak kabul ediliyor. Mevsimlik renkleri farklıdır. En sevilen sarı çiğdem ve mor çiğdem yazın habercisi kabul ediliyor. Lila ve pembe renkte olan çiğdemler ise kışın gelişini temsil eder.

Bilimsel adı: Lonicera

Bence çiçekler arasında kokusunu en güzel olandır. Hatta o kadar güzel ki yumuşatıcılarda bile kullanırım. Görüntüsü de mükemmel, renkleri sizi heyecanlandırır ve mutluluk verir. 180 türü var ve bunun büyük çoğunluğu Çin’de yer alıyor. Zarifliği, bağlılığı ve mutluluğu temsil eder.

Bilimsel adı: Citrus aurantium L

Beyaz rengi ve kokusu ile büyüleyen bir çiçektir. Adından da anlaşıldığı gibi mevsimsel olarak portakal zamanı çıkar. Portakal çiçeğinin bu listeye girmesini sağlayan anlamlarının çok güçlü ve kıymetli olmasıdır. Karşılıklı aşk, masumiyet, evlilik ve bereketi temsil eder. Bu temsilinden ötürü tarihsel olarak düğünlerde kullanımı yaygındır.

Çiçek Türleri, Çiçek Türleri, Çiçek Türleri

Tags: akasyaanemonbitki çeşitleriçiçekÇiçek Açan Bitkilercicek cesitleriçiçek çeşitleri ve isimleriçiçek çeşitleri ve özellikleriÇiçek Türleriçiçek türleri isimleri ve özellikleriçiçek türleri ve isimleriçiçekli bitkilerçiçeklik çeşitleriçiğdemev çiçek çeşitlerigülhanımelihaşhaşhaşhaş anlamıkaranfillalelavantalavanta anlamılotusnergisorkidepapatyapapatya anlamısümbülsümbül anlamısüsenzambak

Şubat 7, 2021

 by fatmauckan · Published Şubat 7, 2021· Last modified Nisan 27, 2021

Şubat 5, 2021

 by fatmauckan · Published Şubat 5, 2021· Last modified Şubat 24, 2021

Şubat 7, 2021

 by fatmauckan · Published Şubat 7, 2021· Last modified Nisan 27, 2021

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum

İsim *

E-posta *

İnternet sitesi

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

referans :
www.yasemin.com
kavunlu.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button