News

2017 Türkiye de 52. Avrupa Karate Şampiyonası nı 14 madalya ile tamamlayan Türkiye, genel klasmanda en üst sırada yer aldı. Türkiye, 4 altın, 4 gümüş ve 6 bronz madalya kazanarak, organizasyon tarihindeki en yüksek madalya sayısını elde etti

Milli karateciler Macaristanda tarih yazdı – TRT Spor – Türkiye`nin güncel spor haber kaynağı

Macaristan’da düzenlenen 47. Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Avrupa Karate Şampiyonası’nda Türk karateciler, 6 altın, 3 gümüş ve 6 bronz madalya kazandı. Toplamda 15 madalyaya ulaşan ay-yıldızlılar, üst üste ikinci kez Avrupa Şampiyonu oldu.

Milli karateciler Macaristanda tarih yazdı - TRT Spor - Türkiye`nin güncel spor haber kaynağı

Karatede sezonun en önemli organizasyonlarından olan Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Avrupa Karate Şampiyonası’nda Türkiye muhteşem bir performans sergiledi.

7-9 Şubat tarihleri arasında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen şampiyonaya rekor katılım oldu. Avrupa Karate Federasyonu’na üye ülkelerden sadece Monako gelmezken, 54 ülkeden bin 157 sporcu mücadele etti.

Budapeşte Arena’nın ev sahipliği yaptığı şampiyonada Karate Milli Takımı, 6 altın, 3 gümüş ve 6 bronz madalya kazanarak hem genel klasmanda ilk sırayı aldı hem de organizasyonun en çok madalya kazanan ülkesi oldu.

İLGİLİ HABERLER

2019 Aalborg’da 6 altın, 4 gümüş ve 6 bronz madalya kazanarak genel klasmanda ilk sırayı alan Milliler, üst üste ikinci kez bu başarıyı tekrarlayarak tarihi bir performansa imza attı. Ay-yıldızlı ekip, Macaristan’daki dikkat çeken performansı ile 2008’den bu yana altıncı kez bu başarıyı tekrarlamış oldu.

2008 İtalya’da toplamda 14 madalya ile ilk sırayı alan ay-yıldızlı ekip, 2010 İzmir’de 16, 2013 Konya’da 18, 2016 Kıbrıs’ta 20, 2019 Aalborg’da da 16 madalya ile genel klasman şampiyonu olmuştu.

23 madalya mücadelesi

Macaristan’da 19 erkek, 17 bayan sporcuyla ülkemizi temsil eden Karate Milli Takımı, ikisi takım olmak üzere 35 dalda madalyanın dağıtıldığı şampiyonada 23 dalda madalya için final ya da üçüncülük müsabakasına çıktı.

Bu müsabakaların sekizini kaybetmesine karşın genel klasmanı lideri olan ay-yıldızlı ekip, son yıllardaki en dikkat çekici performanslardan birini sergiledi.

Delihasan: “Gücümüzü bir kez daha gösterdik”

İLGİLİ HABERLER

Kafile başkanlığını da yapan Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, şampiyonanın ardından yaptığı değerlendirmede, alınan sonuçlardan mutlu olduklarını söyledi. Başarıyı sürdürülebilir hale getirmek için yaptıkları çalışmaların sonucunu aldıklarına dikkat çeken Esat Delihasan, “Üst üste ikinci Avrupa Şampiyonası’nı genel klasmanda ilk sırada tamamladık. Bir önceki yıla göre madalya sayımız bir tane az ama önemli oradan burada yerimizi korumaktı. Daha çok madalya da alabilirdik ama yine de açık ara farkla birinci ve en çok madalya kazanan ülkeyiz. Türk karatesinin gücünü bir kez daha buralarda göstermiş olduk” ifadelerini kullandı.

21 yaş altı erkekler kumite 60 kiloda Avrupa Şampiyonu olan ve müsabaka bitiminin ardından Türk bayrağı ile sevincini kutlayan Ömer Faruk Ateş’e de değinen Delihasan, “Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlementosu’nda Yunan bir vekil, şanlı bayrağımıza karşı çok çirkin ve kabul edilemez bir eylemde bulunmuştu. Tabii çocuklarımız da bu durumdan etkilendi. Final öncesi de artı bir motivasyon oldu. Tabii sporda siyasete yer yok ama finali de kazanınca böyle bir durum yaşandı. Ancak şunu belirtmekte fayda var ki, bizim sporcularımızın ilişkileri Yunan sporcularla gayet iyi bir durumda. Kurallar gereği de tatamide bayrak açmak yasak. Yine de Türk bayrağının üstünlüğünü göstermek isteyen Ömer Faruk Ateş kardeşime teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Budapeşte 2020’de madalya kazanan Türk karateciler şöyle:

Altın:

Müşerref Özdemir – Ümit Kumite 47kg Furkan Kaynar – Ümit Ferdi Kata Enes Özdemir – Genç Ferdi Kata Ömer Faruk Yürür – Genç Kumite 68kg Ömer Faruk Ateş – U21 Kumite 60kg Erkek Takım Kata – Altın (Enes Özdemir, Furkan Kaynar, Ömer Berat Kaynar)

Gümüş:

Hazel Balık – Genç Kumite 48kg Alperen Yaman – Genç Kumite 76kg Keyda Nur Çolak – Genç Ferdi Kata

Bronz:

Damla Su Türemen – Ümit Ferdi Kata Simay Tokcan – Genç Kumite 53kg Mert Halıcı – Ümit Kumite 52kg Ömer Abdurrahim Özer – U21 Kumite 67kg Rabia Şentürk – U21 Kumite +68kg Bayan Takım Kata – Altın (Zehra Kaya, Damla Su Türemen, Şule Azra Akbulut)

Kaynak: İHA

Sporda 2017 böyle geçti (5) – Timeturk Haber

Türkiye, 9 madalya ile tamamladığı Avrupa Güreş Şampiyonası’nda, tarihinin 1949’dan sonraki en büyük başarısını elde etti- Basketbolda, THY Avrupa Ligi Dörtlü Finali’nde Yunanistan’ın Olympiakos ekibini 80-64 yenerek şampiyon olan Fenerbahçe, kupayı ilk kez müzesine götürdü- Beşiktaş, Süper Lig’de bitime bir hafta kala şampiyonluğunu ilan ederek 15. şampiyonluğuna ulaştı ve formasına 3. yıldı

Sporda 2017 böyle geçti (5) - Timeturk Haber

ANASAYFA

OTOMOTİV

SAĞLIK

KÜLTÜR

EMLAK

RÖPORTAJ

BİSİKLET

TARİH

DİZİ – FİLM

RAMAZAN

AJANS

Milli karatecilerden 15 madalya

Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Avrupa Karate Şampiyonası’nda milli sporcular 6 altın, 3 gümüş ve 6 bronz madalya kazandı.

Milli karatecilerden 15 madalya

Türkiye Karate Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de 7-9 Şubat tarihlerinde düzenlenen 47. Ümit, Genç, 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’na Avrupa Karate Federasyonuna üye 54 ülkeden 1157 sporcu katıldı.

Budapeşte Arena’nın ev sahipliği yaptığı şampiyonada Karate Milli Takımı, 6 altın, 3 gümüş ve 6 bronz madalya kazanarak hem genel klasmanda ilk sırayı aldı hem de organizasyonun en çok madalya kazanan ülkesi oldu.

2019 Aalborg’da 6 altın, 4 gümüş ve 6 bronz madalya kazanarak genel klasmanda ilk sırayı alan milli takım, üst üste ikinci kez bu başarıyı tekrarlayarak tarihi bir performansa imza attı. Ay-yıldızlı ekip, 2008’den bu yana 6 kez bu başarıyı tekrarlamış oldu.

2008 İtalya’da toplamda 14 madalya ile ilk sırayı alan milliler, 2010’da İzmir’de 16, 2013’te Konya’da 18, 2016’da Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde 20, 2019 Aalborg’da da 16 madalya ile genel klasman şampiyonu olmuştu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, alınan sonuçlardan dolayı mutlu olduklarını belirterek, “Üst üste ikinci Avrupa Şampiyonası’nı genel klasmanda ilk sırada tamamladık. Daha çok madalya da alabilirdik ama yine de açık ara farkla birinci ve en çok madalya kazanan ülkeyiz. Türk karatesinin gücünü bir kez daha buralarda göstermiş olduk.” değerlendirmesinde bulundu.

21 yaş altı erkekler kumite 60 kiloda Avrupa Şampiyonu olan ve müsabakanın ardından Türk bayrağı ile sevincini paylaşan Ömer Faruk Ateş’e de değinen Delihasan, “Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlamentosunda Yunan bir vekil, şanlı bayrağımıza karşı çok çirkin ve kabul edilemez bir eylemde bulunmuştu. Çocuklarımız da bu durumdan etkilendi. Final öncesi de artı bir motivasyon oldu. Sporda siyasete yer yok ama finali de kazanınca böyle bir durum yaşandı. Ancak şunu belirtmekte fayda var ki bizim sporcularımızın ilişkileri Yunan sporcularla gayet iyi durumda. Kurallar gereği de tatamide bayrak açmak yasak. Yine de Türk bayrağının üstünlüğünü göstermek isteyen Ömer Faruk Ateş kardeşime teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

Budapeşte 2020’de altın madalya kazanan türk karateciler, ümit kumite 47 kiloda Müşerref Özdemir, ümit ferdi kata Furkan Kaynar, genç ferdi kata Enes Özdemir, genç kumite 68 kiloda Ömer Faruk Yürür, 21 yaş altı kumite 60 kiloda Ömer Faruk Ateş, erkek takım katada Enes Özdemir, Furkan Kaynar, Ömer Berat Kaynar. 

Gümüş madalya kazanan sporcular, genç kumite 48 kiloda Hazel Balık, genç kumite 76 kiloda Alperen Yaman, genç ferdi kata Keyda Nur Çolak.

Bronz madalya kazanan milliler, ümit ferdi kata Damla Su Türemen, genç kumite 53 kiloda Simay Tokcan, ümit kumite 52 kiloda Mert Halıcı, 21 yaş altı kumite 67 kiloda Ömer Abdurrahim Özer ile Rabia Şentürk, kadın takım katada Zehra Kaya, Damla Su Türemen, Şule Azra Akbulut.

BAKAN KASAPOĞLU’NDAN TEBRİKGençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Avrupa Karate Şampiyonası’nda 6 altın, 3 gümüş ve 6 bronz madalya kazanan milli sporcuları kutladı.

Bakan Kasapoğlu, yayımladığı tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Avrupa Karate Şampiyonası’nda 6 altın, 3 gümüş ve 6 bronz madalya kazanarak genel klasmanda Avrupa şampiyonu olan milli karatecilerimizi yürekten kutluyorum. Gençlerimiz, bu önemli başarıyla bizleri gururlandırırken, gelecek adına da umut verdi. Elde edilen bu önemli başarıda emeği geçenlere başta aileleri olmak üzere teşekkür ediyorum.”

“UEFA’nın ifadesiyle, son 10 yılda en güçlü stat projelerini Türkiye yaptı”

Fransa Açık, sınırlı sayıda seyirciyle düzenlenecek

2020 Tokyo Olimpiyatları düzenlenecek mi?

Portekiz’de pole pozisyon Bottas’ın

Hamilton, Formula 1’de devam etmek istiyor

“İstanbul ve Türkiye’yi yeniden 2 milyar kişiye anlatmak için fırsat”

Yelkende RS:X Dünya Şampiyonası, İspanya’da düzenlendi

Djokovic, Madrid Açık’a katılmayacak

Türkiye GP geri döndü

Floyd Mayweather – Logan Paul maçı ne zaman?

referans :
www.trtspor.com.tr
www.timeturk.com
www.ntvspor.net

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button