News

Dr. Özlem Türeci: Kovid-19 Aşılarında Fikri Mülkiyet Hakkını Kaldırmak Kötü Bir Fikir

BioNTechin kurucu ortağı Dr. Türeci: Kovid-19 aşılarında fikri mülkiyet hakkını kaldırmak kötü bir fikir – MedyaİziHaber – En güncel ulusal haberler

ABD’nin destek açıklamasıyla yine gündemin ilk sıralarına yerleşti.

BioNTechin kurucu ortağı Dr. Türeci: Kovid-19 aşılarında fikri mülkiyet hakkını kaldırmak kötü bir fikir - MedyaİziHaber - En güncel ulusal haberler

ABD’nin destek açıklamasıyla yine gündemin ilk sıralarına yerleşti. Pfizer ile koronavirüs aşısı üreten Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in kurucularından Dr. Özlem Türeci ise ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin gibi bu konuya pek sıcak bakmıyor. CNN kanalına konuşan Türeci, bunun kötü bir fikir olduğunu, hayata geçirilse dahi gelecek 12 ay içinde hazır edilebilecek aşı dozu miktarının artmasını sağlamayacağını ifade etti. It will not increase the number of doses we will have available within the next 12 months. ABD Başkanı Joe Biden, aşılarla alakalı fikri mülkiyet hakları konusunda ülkesinin tutumunda değişikliğe giderek, bu hakların kaldırılması fikrine desteğini ifade etmişti. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de ABD’nin destek verdiği bir fikri tartışmaya hazır olduklarını dile getirdi. Böyle bir durumda birçok ülkenin aşıları üretme imkanına sahip olacağı belirtiliyor. Ancak birçok aşı üreticisi firma, aşı geliştirme çalıştırmalarına büyük yatırım yaptıklarını belirterek ve aşıların üretiminde kalitenin düşebileceğini gerekçe göstererek böyle bir teklife karşı çıkıyor.

İstanbul’da yakalanan 60 kaçak göçmen, Adıyaman’dan sınır dışı edilecek

PİYASALAR – Dolar 8.27 lira, euro 9.97 lira, sterlin 11.50 lirada

ATAŞEHİR’DE TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA KISITLAMA DENETİMİ HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Eyüpsultan’da oto yıkama dükkanında ruhsatsız silah satan şüpheliler yakalandı

DOĞAN ALEMDAR 70.MAÇINA ÇIKACAK

Teröristlere kaçış yok!

Özlem Türeciden üretimde kaos uyarısı: Patentlerin askıya alınması doğru değil

BioNTech’in kurucu ortağı Dr. Türeci, aşı patentlerinin askıya alınmasının iyi bir fikir olmadığını belirterek, “Bizim üretim sürecimiz 50 binden fazla adım içeriyor, güvenlik ve koruma için hepsi doğru uygulanmalı” dedi.

Özlem Türeciden üretimde kaos uyarısı: Patentlerin askıya alınması doğru değil

Koronavirüs aşılarının üretim kapasitesini artırmak için patentlerinin askıya alınması yönündeki artan çağrılara, BioNTech’in kurucu ortağı Dr. Özlem Türeci’den itiraz geldi. Türeci, Pfizer/BioNTech aşısının deneyimli personel gerektirdiğini ve en az 5 bin adımda üretildiğini belirterek, patentlerin askıya alınmasının üretimde kaos yaratabileceğini vurguladı.  

‘HER BİR ADIMIN DOĞRU UYGULANMASI GEREKİYOR’ 

CNN International kanalına konuşan Türeci, “Patent korumalarının hafifletilmesi fikri hakkında siz nasıl hissediyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi: 

“Patentler aşıların, söz gelimi bizim aşımızın üretimi konusunda sınırlandırıcı faktörler değil. Aşı üretiminde bir dizi önemli etken var. Örneğin bizim üretim sürecimiz 50 binden fazla adım içeriyor, ki aşımızın güvenliğini ve koruma oranını garanti altına almak için bunların hepsinin doğru uygulanması gerekiyor.

Deneyimli personel, özel tesisler, ham maddeye erişim gerekiyor. Dolayısıyla patentlerin askıya alınması bu konuyu çözmeyecek. Aşı üreticileri açısından, bunu uyumlu bir şekilde ve uluslararası çapta yapabilmek için yasal, idari ve organizasyonel çözümlerin daha önemli olduğuna inanıyoruz.” 

‘AŞI DOZU SAYISINI ARTIRMAYACAK’ 

Türeci, “Yani bunun kötü bir fikir olduğunu mu düşünüyorsunuz?” sorusuna ise “Evet” diyerek şöyle devam etti: “Önümüzeki 12 ay içinde elimizde olabilecek aşı dozunun sayısını artırmayacak. Muhtemelen, üretimde kaosun artmasına yol açacak.” 

Aşıların daha hızlı üretilmesi sayesinde pandeminin kontrol altına alınması için patent haklarının askıya alınması çağrıları, dün ABD’den bu yönde gelen öneriyle güçlenmiş durumda. Avrupa Birliği bu öneriyi ele almaya açık olduklarını açıkladı; Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da patentlerin askıya alınmasına destek verdiği belirtildi.

Son olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den de Kovid-19 aşılarının fikri mülkiyet haklarının kaldırılmasına destek geldi.

Dr. Özlem Türeci: Kovid-19 Aşılarında Fikri Mülkiyet Hakkını Kaldırmak Kötü Bir Fikir – DünyaHaberleri

Dr. Özlem Türeci: ‘Kovid-19 Aşılarında Fikri Mülkiyet Hakkını Kaldırmak Kötü Bir Fikir’ … Haberin devamı için lütfen tıklayınız.

Dr. Özlem Türeci: Kovid-19 Aşılarında Fikri Mülkiyet Hakkını Kaldırmak Kötü Bir Fikir - DünyaHaberleri

Koronavirüs aşılarının üretim kapasitesini çoğaltmak için fikri iyelik hakkının kaldırılmasına yönelik çağrılar artarken BioNTech’in kurucu ortağı Dr. Türeci’den bir izahat geldi.

Dr. Özlem Türeci: ‘Kovid-19 Aşılarında Fikri Mülkiyet Hakkını Kaldırmak Kötü Bir Fikir’

Kovid-19 salgınını daha süratli bitirebilmek adına aşılar üstündeki fikri iyelik haklarını korumuş olan patentlerin kaldırılması; ABD’nin destek açıklamasıyla gene gündemin ilk sıralarına yerleşti.

Pfizer ile koronavirüs aşısı üreten Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech’in kurucularından Dr. Hasret Türeci ise ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin şeklinde bu mevzuya pek sıcak bakmıyor. 

Gazete Duvar’ın haberine bakılırsa Türeci, bunun fena bir düşünce bulunduğunu, hayata geçirilse dahi gelecek 12 ay içinde hazır edilebilecek aşı dozu miktarının artmasını sağlamayacağını söylemiş oldu:

“Patentler aşıların, söz gelimi bizim aşımızın üretimi mevzusunda sınırlandırıcı faktörler değil. Aşı üretiminde bir takım mühim etken var. Mesela bizim üretim sürecimiz 50 binden fazla adım içeriyor, ki aşımızın güvenliğini ve koruma oranını güvence altına almak için bunların hepsinin doğru uygulanması gerekiyor. Deneyimli personel, hususi tesisler, ham maddeye erişim gerekiyor. Dolayısıyla patentlerin askıya alınması bu mevzuyu çözmeyecek. Aşı üreticileri açısından, bunu uyumlu bir halde ve internasyonal çapta yapabilmek için yasal, yönetimsel ve organizasyonel çözümlerin daha mühim olduğuna inanıyoruz.”

Türeci, “Şu demek oluyor ki bunun fena bir düşünce bulunduğunu mu düşünüyorsunuz?” sorusuna ise “Evet” diyerek şu şekilde devam etti: 

“Önümüzeki 12 ay içinde elimizde olabilecek aşı dozunun sayısını artırmayacak. Muhtemelen, üretimde kaosun artmasına yol açacak.”

Easing patent protection for vaccines is a bad idea, says Dr. Ozlem Tureci, the co-founder and chief medical officer at BioNTech, which produces Pfizer’s Covid-19 vaccine.

It “will not increase the number of doses we will have available within the next 12 months.” pic.twitter.com/5FAwNHEnwe

— New Day (@NewDay) May 6, 2021

Bazı ülkeler destekliyor, bazıları karşı çıkıyor

Dr. Özlem Türeci: ‘Kovid-19 Aşılarında Fikri Mülkiyet Hakkını Kaldırmak Kötü Bir Fikir’

ABD Başkanı Joe Biden, aşılarla ilgili fikri iyelik hakları mevzusunda ülkesinin tutumunda değişikliğe giderek, bu hakların kaldırılması fikrine desteğini beyan etti. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de ABD’nin destek verdiği bir fikri münakaşaya hazır olduklarını dile getirdi.

Rusya lideri Vladimir Putin, Kovid-19 aşılarının fikri mülkiyetinin kaldırılmasını desteklemeye hazır olduklarını belirtti.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da “Bu, Kovid-19 ile mücadelede çok önemli bir an” ifadesiyle desteğini dile getirdi.

Aşı patentlerinin kaldırılması planına Macron destek verdi, Merkel karşı çıktı. İngiltere de desteklemiyor. Alman hükümetinden yapılan açıklamada “entelektüel varlığın korunması inovasyonun kaynağıdır ve gelecekte de öyle olmalıdır” denildi.

— Süheylâ Demir (@SuheylaDe) May 6, 2021

Dünya Tecim Örgütü, minimum 100 ülkenin desteklediği Kovid-19 aşıları ve ilaçları üstündeki fikri iyelik haklarının kaldırılması için teklif hazırlanmasını istiyor. 

Bu şekilde bir durumda birçok ülkenin aşıları üretme olanağına haiz olacağı belirtiliyor.

Sadece birçok aşı üreticisi şirket, aşı geliştirme çalıştırmalarına büyük yatırım yaptıklarını belirterek ve aşıların üretiminde kalitenin düşebileceğini gerekçe göstererek bu şekilde bir teklife karşı çıkıyor.

referans :
www.medyaizihaber.com
www.karar.com
dunyahaberleri.net

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button