News

Dünya bu 15 kişiyi konuşuyor! 40 gün boyunca mağarada yaşadılar, çıkınca söyledikleriyle şaşırttılar

Uzay Haberleri – Son Dakika Güncel Uzay Gelişmeleri

Uzay haberleri ve güncel son dakika gelişmeleri için tıklayın! Uzay ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler Hürriyet’te

Uzay Haberleri - Son Dakika Güncel Uzay Gelişmeleri

Araştırmacı yazar Erhan Arda, son kitabı “Çin Hapşırığı”nda dünya sisteminin dünü ve bugününe hâkim kavramları edebiyat, felsefe, ekonomi ve moda alanındaki boyutlarıyla ele alırken, gelecekteki dünyanın yaşam şeklindeki değişimi de Corona Virüsü (CV) üzerinden analiz ediyor.Tüm bilinmez verileri nedeniyle virüsü ejderha olarak nitelendiren Arda, hayatın yolunun Corona Virüsünden geçeceğini anlatarak, “Derdi, aklınıza ne geliyorsa tüm ilişkileri sarsmak hatta yok etmek ve yeniden dizayn etmek; ancak bunları gerçekleştirdiğinde yok olacak. CV (corona virüs) tam da nefes yolunun üzerine oturdu. Ekonomik, sosyal, siyasi, kültürel, organizasyonel, zihinsel, görsel, ilişkisel değişim başladı. Etkileme modası ile yeni bir çağ başlattı,” dedi.

Pandemide işsiz kalan müzisyenlere dikkat çekmek için başlatılan “Hepimiz İçin Ses Ver Türkiye” akımına Yıldız Tilbe de katıldı, şarkı söyleyip topu Tarkan’a attı. Tarkan önce sessiz kaldı, sonra daveti reddederek Tilbe’yi milyonların önüne attı. Yıllar önce Tarkan’a verdiği şarkıdaki gibi: Yanlış zaman, yanlış insan…

İspanya’dan sonra İngiltere’de de sosyal mesafesiz ve maskesiz bir parti denemesi yapıldı. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı Liverpool’daki partiye gelenler negatif test şartıyla alana alınmış. Beş gün sonra da tekrar test yapmaları istenmiş.

Can Yaman’ı daha önce uyardım.

Geçtiğimiz günlerde satışa sunulan Returnal, uzun zamandır beklediğim bir oyundu. Oyunla ilgili gelişmeleri ilk günden bu yana takip eden biri olarak Returnal’ın gelişi elbette benim için önemliydi. Her ne kadar oynanış süresiyle beni pek tatmin etmese de genel hatlarıyla başarılı bir yapım var karşımızda…

Tüm gözler Mars’ta, Ingenuity ve MOXIE’deyken Ay’a yeniden gidiş programının ayrıntıları şekilleniyor.

Hurriyet.com.tr – 15 kişilik bir grup, yerin metrelerce…

15 kişilik bir grup, yerin metrelerce altında 40 gün boyunca dış dünyayla hiç bağlantı kurmadan yaşarsa ne olur? Bilim insanları bu sorunun yanıtını…

Hurriyet.com.tr - 15 kişilik bir grup, yerin metrelerce...

15 kişilik bir grup, yerin metrelerce altında 40 gün boyunca dış dünyayla hiç bağlantı kurmadan yaşarsa ne olur? Bilim insanları bu sorunun yanıtını Fransa’da buldu… https://www.hurriyet.com.tr/dunya/dunya-bu-15-kisiyi-konusuyor-40-gun-boyunca-magarada-yasadilar-cikinca-soyledikleriyle-sasirttilar-41797169?utm_source=facebook&utm_medium=pos

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan koronavirüs aşısı açıklaması: İlimde kıskançlık olmaz https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-cumhurbaskani-erdogandan-onemli-aciklamalar-41806100?utm_source=facebook&utm_medium=post

? 7 Mayıs 2021 | Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu

İzmir Valisi Valisi Yavuz Selim Köşger, tam kapanma etkisiyle koronavirüs iyi durumda olduğunu belirterek, “Vaka düşüşlerinde İzmir birinci değil ama çok iyi durumdayız. Vatandaşlarımız kurallara uymaya devam ettiği sürece daha da iyi duruma geleceğimizi tahmin ediyoruz” dedi.

Almanyada Türk iş adamı Emre Tümsek polis şiddetine maruz kaldı – Web Pusula

Polisin yere yatırıp uzun süre diziyle boynuna bastırdığı Tümsek, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Almanyada Türk iş adamı Emre Tümsek polis şiddetine maruz kaldı - Web Pusula

Web Pusula

Web Pusula

Polisin yere yatırıp uzun süre diziyle boynuna bastırdığı Tümsek, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Kaynak: Hürriyet

See author’s posts

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum

İsim *

E-posta *

İnternet sitesi

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Dünya bu insanları konuşuyor! 40 gün mağara içerisinde yaşadılar, çıkınca söyledikleriyle şaşırttılar – Haberler Son Dakika

En Son Haberler – Toplamda 15 kişiden oluşan bir grup, yerin altında dış dünya ile hiçbir bağlantı kurmadan 40 gün boyunca yaşarsa ne olur? Fransa’da bilim insanları bu sorunun cevabı için deney gerçekleştirdi ve çıkan sonuç insanları şaşkına çeviriyor…

Dünya bu insanları konuşuyor! 40 gün mağara içerisinde yaşadılar, çıkınca söyledikleriyle şaşırttılar - Haberler Son Dakika

Yerin altında bir mağaradasınız. Yanınızda sizin gibi 14 kişi daha var, yani yalnız değilsiniz. Yiyecek, içecek, ilaç, rahat bir yatak vb. her türlü ihtiyacınız karşılanıyor. Mağarada sadece şunlar yok: Güneş ışığı, saat ve dışarıyla bağlantı kurmanızı sağlayacak iletişim araçları. Yani gündüz mü gece mi olduğunu ya da haftanın hangi günü, saatin kaç olduğunu anlamanız mümkün değil. Böyle bir ortamda kalmak ister misiniz? Haydi kaldınız diyelim, buna ne kadar dayanabilirsiniz?

Fransa’da tam da bu koşullarda bir deney yapıldı. Sekiz erkek ve yedi kadın gönüllüden oluşan 15 kişilik bir grup, 40 gün boyunca ülkenin güneybatısındaki Lombrives Mağarası’nda yaşadı. Grubun yanlarında saatleri, telefonları ve diğer kitle iletişim araçları yoktu. Deep Time (derin zaman) adı verilen deneyin amacı ise bu koşulların insanın zaman algısını etkileyip etkilemediğini anlamaktı.

Gönüllülerin deneyi geçtiğimiz hafta sonu sona erdi. Mağaradan çıktıktan sonra söyledikleri şeyler ise gerçekten çok şaşırtıcıydı.

Dünya bu insanları konuşuyor 40 gün mağara içerisinde yaşadılar, çıkınca söyledikleriyle şaşırttılar

“BİRKAÇ GÜN DAHA KALMAK İSTERDİM”

15 kişilik ekip güneş görmemekten solmuş yüzlerinde kocaman gülümsemeler, gözlerinde ışığın zararlı etkilerinden korunmalarını sağlayacak kocaman gözlüklerle alkışlar arasında mağaradan dışarı adım attı.

Deneydeki kadınlardan biri olan Marina Lançon, Associated Press’e yaptığı açıklamada, “Hayatı duraklatmak gibiydi” derken, başka bir şey yapmak için acelesi olmadığını ve birkaç gün daha mağarada kalmak istediğini söyledi.

Yeniden yüzünde rüzgarı hissedebilmenin ve kuş seslerini duyabilmenin kendisini oldukça mutlu ettiğini de belirten Lançon, akıllı telefonuna bakmayı ise en azından birkaç gün daha düşünmediğini belirtti. Lançon, böylece gerçek hayata dönüşün “fazla gaddar” olmasından kaçınmayı planladığını da sözlerine ekledi.

Dünya bu insanları konuşuyor 40 gün mağara içerisinde yaşadılar, çıkınca söyledikleriyle şaşırttılar

1,2 MİLYON EURO’LUK BİR DENEY

Toplam maliyeti 1,2 milyon euro olan Deep Time projesi Human Adaptation Institute (İnsan Uyum Enstitüsü) tarafından organize edildi. Bilim insanları deneyi tasarlarken insanların yaşam koşullarındaki ve çevrelerindeki değişime nasıl adapte olduğunu daha iyi anlamayı amaçlıyordu.

Bunun için yaşları 27 ile 50 arasında değişen gönüllülerden oluşan grup için Lombrives Mağarası’nda özel bir yaşam alanı oluşturuldu. Ortamda doğal ışık yoktu ama yeterli aydınlatma bulunuyordu. Sıcaklık 10 dereceye, bağıl nem ise yüzde 100’e sabitlenmişti.

Çadırlarda kalıyorlar, suyu yerin 45 metre aşağısındaki bir kuyudan çekiyor, özel bisikletlerinde pedal çevirerek kendi elektriklerini kendileri üretiyorlardı.

Dünya bu insanları konuşuyor 40 gün mağara içerisinde yaşadılar, çıkınca söyledikleriyle şaşırttılar

DIŞ DÜNYAYLA SIFIR İLETİŞİM

Mağaradakilerin dış dünyayla herhangi bir iletişimleri yoktu. Pandemiye, ailelerine ya da arkadaşlarına dair son gelişmelerden haber alamıyorlardı. Sadece sondan bir önceki gün, projeyi yürüten bilim insanları mağaraya inerek, çalışmanın bitmek üzere olduğunu aşağıdakilere haber verdi.

Bunun sonucunda bilim insanlarının tahmin ettiği şey oldu: Zaman algılarını yitirdiler.

Ama daha da ilginç olan şuydu: Mağaradaki herkes, dışarı çıkarken içeride geçirdiği sürenin 40 günden çok daha az olduğuna inanıyordu.

Dünya bu insanları konuşuyor 40 gün mağara içerisinde yaşadılar, çıkınca söyledikleriyle şaşırttılar

23 GÜN GİBİ GEÇEN BİR 40 GÜN

Human Adaptation Institute kurucu başkanı ve projenin direktörü Christian Clot, aşağıda zamanın daha ağır aktığını belirterek, “İşte buradayız. 40 günün ardından mağaradan çıktık. Bu bizim için gerçek bir sürpriz. Kafamızda, mağaraya adım attığımızdan beri 30 gün geçti” diye konuştu. Ekiptekilerden biri yer altında geçirdikleri süreyi 23 gün olarak tahmin etti.

Matematik öğretmeni ve yelken öğretmeni olan Johan Francois, formunu kaybetmemek için mağaranın içinde 10 kilometrelik koşular yaptığını belirterek, dışarı çıkmak için çok derin arzular duyduğunu söyledi.

Francois, günlük sorumluluklar ve çocuklar ortada olmadığından, karşı karşıya oldukları asıl zorluğun “1 saat ya da 2 saat sonra ne olacağını bile düşünmeden o andan kâr etmek” olduğunu belirtti.

Dünya bu insanları konuşuyor 40 gün mağara içerisinde yaşadılar, çıkınca söyledikleriyle şaşırttılar

SENSORLAR SÜREKLİ ONLARI İZLEDİ

Fransa ve İsviçre’deki laboratuvarların ortaklığında tasarlanan deney kapsamında, bilim insanları katılımcıların beyin aktiviteleri ve bilişsel fonksiyonlarını aşağı inmeden önce ölçerek kayda geçirdi.

Mağarada geçen süre boyunca da katılımcıların uyku düzenleri, sosyal etkileşimleri ve davranışsal tepkileri sensorlar aracılığıyla sürekli takip edildi. Sensorlardan bir tanesi katılımcıların hap gibi bir kapsül içinde yuttukları minik bir termometreydi. Bu termometreler aracılığıyla katılımcıların vücut sıcaklıkları ölçüldü ve termometre vücuttan doğal yollarla atılana kadar bir bilgisayara veri aktarımı devam etti.

Önümüzdeki günlerde yapılacak ölçüm sonuçlarıyla mağaraya giriş öncesi yapılan ölçümlerin kıyaslanmasıyla da ilginç bulgulara ulaşılması bekleniyor.

Dünya bu insanları konuşuyor 40 gün mağara içerisinde yaşadılar, çıkınca söyledikleriyle şaşırttılar

SAAT OLMADAN NASIL RANDEVULAŞIRSINIZ?

Ekip üyeleri ne zaman uyanıp uyuyacaklarına ve ne zaman yemek yiyeceklerine biyolojik saatleri doğrultusunda karar verdi. Bu nedenle mağarada kaç gün geçirdiklerini saatlerle değil kaç kez uyuyup uyandıklarıyla ölçtüler.

Clot, mağaranın içindeyken aldığı ses kayıtlarından birinde, “Bu grubun nasıl senkronize olduğunu izlemek gerçekten çok ilginç” dedi. Clot, bir buluşma zamanı belirlemeden çeşitli projeler üzerinde birlikte çalışmanın özellikle zorlayıcı bir durum olduğunu da sözlerine ekledi.

Araştırmanın katılımcılarından kronobiyolog Benoit Mauvieux ise katılımcıların üçte ikisinin bir süre daha mağarada kalmak istediklerini çünkü aşağıdayken başladıkları işleri bitirmek istediklerini belirtti.

Clot, mağaradan çıktıktan sonra, “İnsanlar olarak bu gezegendeki geleceğimiz evrim geçirecek. Beyinlerimizin yeni koşullar ne olursa olsun, yeni çözümler bulmayı nasıl başardığını daha iyi anlamayı öğrenmeliyiz” diye konuştu.

Dünya bu insanları konuşuyor 40 gün mağara içerisinde yaşadılar, çıkınca söyledikleriyle şaşırttılar

BU DENEY BİR İLK OLDU

Özellikle koronavirüs pandemisinde dünyada milyonlarca insanın ev karantinalarıyla yaşamaya alışmakta zorlanması, araştırmanın günümüzdeki önemini bir kat daha artırıyor.

Araştırmanın sitesinde ayrıca mağara deneyinden elde edilen sonuçların, 2024 itibarıyla Ay’da kurulması beklenen üsler, uzun uzay ya da denizaltı misyonları, maden arama çalışmaları gibi birçok alanda uzun süre kapalı koşullarda yaşayan ya da yaşayacak olan insanların davranışlarını anlamak açısından etkili olacağı belirtiliyor.

Zamanı anlamakla ilgili çalışmaların geçmişi insanlık kadar eski ancak biyoloji biliminin zamanın etkileriyle ilgilenen kolu olan kronobiyoloji bilimi 1938 yılında bir alan olarak tanımlandı. Nathaniel Kletiman, Veronique Le Guen gibi birçok kişi bu alanda araştırmalar yürüttü.

1962 yılında Fransız Michel Siffre, iki ay boyunca bir mağarada yaşayarak insanın biyolojik ritmiyle ilgili önemli keşifler gerçekleştirdi.

Ancak beyni ve genetiği odağa alan bu kapsamda bir grup çalışması, metolojisi ve prensipleri bağlamında bilim tarihinde bir ilk.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

referans :
vvv-hurriyet-dotcomdottr.gateway.web.tr
m.facebook.com
webpusula.com
www.hurriyet.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button