News

Rusya 4. aşıyı tescilledi

Loading the player...

Rusyada dördüncü koronavirüs aşısı tescillendi – Yeni Şafak

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yönelik ülkede geliştirilen dördüncü aşının da tescillendiğini açıkladı.

Rusyada dördüncü koronavirüs aşısı tescillendi - Yeni Şafak

RDIF’ten yapılan açıklamada, tek doz şeklinde kullanılacak ve “Sputnik Light” adı verilen aşının tescillendiği bildirildi.

Rusya’daki Gamaleya Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen aşının, yüzde 79,4 etkinlik oranına sahip olduğu belirtilen açıklamada, aşının antikor sahibi olanlardaki koruma oranını da 40 kat artırdığı öne sürüldü.

Rus aşısı Türkiye’de üretilecek: Sputnik V yüzde 92 etkili

KORONAVİRÜS Rus aşısı Türkiye’de üretilecek: Sputnik V yüzde 92 etkili

Gamaleya Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ilk Rus Kovid-19 aşısı “Sputnik V” Ağustos 2020’de, Vektör Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen “EpiVakKorona” adlı aşı Ekim 2020’de, Çumakov Merkezi tarafından geliştirilen “KoviVak” aşısı da 20 Şubat’ta tescil edilmişti.

Dünya genelinde 1,16 milyardan fazla doz koronavirüs aşısı yapıldı

KORONAVİRÜS Dünya genelinde 1,16 milyardan fazla doz koronavirüs aşısı yapıldı

İki yerli korona ilacı geliyor: Yedisi aşı 17 proje çalışması sürüyor

KORONAVİRÜS İki yerli korona ilacı geliyor: Yedisi aşı 17 proje çalışması sürüyor

Yeni Mesaj: Rusyada drdnc Kovid-19 as tescillendi

Rusya Do

Yeni Mesaj: Rusyada drdnc Kovid-19 as tescillendi

Rusya Dorudan Yatrm Fonu (RDIF), yeni tip koronavirse (Kovid-19) ynelik lkede gelitirilen drdnc ann da tescillendiini aklad.RDIF’ten yaplan aklamada, tek doz eklinde kullanlacak ve “Sputnik Light” ad verilen ann tescillendii bildirildi.Rusya’daki Gamaleya Aratrma Enstits tarafndan gelitirilen ann, yzde 79,4 etkinlik oranna sahip olduu belirtilen aklamada, ann antikor sahibi olanlardaki koruma orann da 40 kat artrd ne srld.Gamaleya Aratrma Enstits tarafndan gelitirilen ilk Rus Kovid-19 as “Sputnik V” Austos 2020’de, Vektr Aratrma Merkezi tarafndan gelitirilen “EpiVakKorona” adl a Ekim 2020’de, umakov Merkezi tarafndan gelitirilen “KoviVak” as da 20 ubat’ta tescil edilmiti.AA

Putin, Rusyanın ilk koronavirüs aşısını açıkladı! Aşıya verilen isim ABDye mesaj niteliğinde – DÜNYA Haberleri

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğini açıkladı. Açıklama yapan Putin, “Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısı, Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan onay aldı. Rusya’nın koronavirüs aşısının seri üretimine yakında başlamasını umuyorum” dedi. Rusya’da üretilen aşı dünyanın ilk Kovid-19 aşısı olma özelliğini taşıyor. Aşı Putin’in kızına da yapıldı.

Putin, Rusyanın ilk koronavirüs aşısını açıkladı! Aşıya verilen isim ABDye mesaj niteliğinde - DÜNYA Haberleri

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Gamaleya Enstitüsünün geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının klinik denemeleri tamamlandığını ve tescillenmesi, için gerekli çalışmaların başlatıldığını duyurmuştu.

CNN’nin iddiası doğru çıktı! İlk görüntü: Rusya koronavirüs aşısını buldu, Bakan tarih verdi

PUTİN DUYURDU: AŞI TESCİL EDİLDİ VE KIZIMA DA YAPILDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün yaptığı açıklamada, aşının tüm denemelerden geçtiğini ve tescillendiğini açıklandı. Dünyada ilk Kovid-19 aşısı olma özelliği taşıyan çalışmanın kızına da yapıldığını belirten Rus lider, “Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısı, Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan onay aldı. Rusya’nın koronavirüs aşısının seri üretimine yakında başlamasını umuyorum” dedi.

Rusya'nın ürettiği aşının ilk görüntüsü

“AŞI OLDUKTAN SONRA KIZIMIN ATEŞİ YÜKSELDİ”

Putin, aşılamadan sonra kızının ateşinin 38 dereceye çıktığını, ertesi gün ateşinin 37 derecenin biraz altında olduğunu ifade etti. Putin, “İkinci iğneden, aşılamadan sonra ateşi yine biraz yükseldi, daha sonra her şey ortadan kayboldu. Kendisini iyi hissediyor ve titreleri (antikor) yüksek düzeyde” dedi.

ÖNCE SAĞLIK ÇALIŞANLARI VE ÖĞRETMENLER AŞILANACAK

Rusya Sağlık Bakanı Muraşko, aşının kaydının yapılmasından sonra ilk önce sağlık çalışanları ve öğretmenlere yapılmaya başlanacağı bilgisini paylaşmış, bu grupların aynı anda gözlem altına alınacağını belirtmişti.

DSÖ’DEN AÇIKLAMA

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Rusya’nın aşı haberinin ardından açıklama yaptı. DSÖ Sözcüsü, Rus sağlık otoriteleriyle “yakın iletişimde” olduklarını söyleyerek, aşı sürecinin titiz bir incelemeden geçmesi gerektiğini belirtti.

Rusya aşıyı dünyaya tanıttı

AŞININ ADI “SPUTNİK V” OLDU! 1 MİLYAR DOZ ÖN SİPARİŞ ALINDI

Rusya Sağlık Bakanlığı’nın onay verdiği ve “Sputnik V” olarak adlandırılan Kovid-19 aşısı, 20 ülkeden yaklaşık 1 milyar doz ön sipariş aldı. Açıklamayı, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dmitriev yaptı. Rusya ayrıca, aşı hakkında tam ve güncel bilgileri sağlamak için www.sputnikvaccine.com sitesini hizmet açtı.

Dünya bu haberle çalkalanıyor! Koronavirüs aşısını eşi ile birlikte sadece kendisi denedi

SPUTNİK OLAYI NEDİR?

Tarihe “Sputnik Krizi” olarak geçen olayda, 4 Ekim 1957’de Sovyetler Birliği uzaya “Sputnik” yapay uydusunu fırlattı. ABD ile Rusya arasındaki “Uzay Yarışı” kriz de bu olayla başladı.

1950’lerin başında hem ABD hem de SSCB, uzaya ilk uyduyu fırlatmak için birbirleriyle bir yarış içine girmişlerdi. İki devletin başarısız denemelerinin ardından hiç beklenmedik bir zamanda SSCB, bir basketbol topu büyüklüğünde ve 85 kg ağırlığındaki “Sputnik 1” uydusunun yörüngeye oturtulduğunu açıkladı. Bu ABD için tam bir şoktu. Bu olay hem uzay teknolojisi yarışında geride kalmak demekti hem de ve daha önemlisi, bu denemeyi başaran Sovyetler’in nükleer bir silahı ABD üzerine gönderebileceği paranoyasının tüm Amerikalıların aklına girmesi demeti. Bunun hemen ardından, ABD bir dizi fırlatma daha denedi ancak hiçbirinde başarıya ulaşamadı. Sovyetler, 3 Kasım 1957’de bu kez uzaya giden ilk canlı olan “Layka” adlı köpeği taşıyan “Sputnik 2” uydusunu başarıyla fırlattı.

referans :
www.yenisafak.com
www.yenimesaj.com.tr
www.haber7.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button