News

NATO dan Rusya açıklaması

Loading the player...

NATOdan Rusya açıklaması: Endişe duyuyoruz – Dış haberler

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, Rusya’nın Karadeniz’in bazı bölümleriyle Kerç Boğazı’na erişimi kısıtlama planlarıyla ilgili haberlerden endişe duyulduğunu belirtti…

NATOdan Rusya açıklaması: Endişe duyuyoruz - Dış haberler

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, Rusya’nın Karadeniz’in bir bölümünde deniz erişimini kısıtlama planları yaptığına ilişkin haberler üzerine bir açıklama yaptı. 

Kerç Boğazı dahil olmak üzere Karadeniz’in bazı kısımlarında Rusya’nın erişimi kısıtlama planlarıyla ilgili haberlerden endişe duyduklarını ifade eden Lungescu, böyle bir hamlenin gayrimeşru olacağını, Rusya’nın istikrarsızlaştırıcı tutumunun daha geniş bir örneğini teşkil edeceğini belirtti. 

Oana Lungescu, “Rusya’ya, Azov Denizi’ndeki Ukrayna limanlarına serbest erişimi sağlaması ve serbest seyrüsefere izin vermesi çağrısında bulunuyoruz. Rusya, Kırım’ı yasa dışı ilhakından bu yana yarımada içinde ve çevresinde askeri varlığını ciddi ölçüde artırmıştır. Rusya’nın Kırım’da, Karadeniz’de ve Azov Denizi’nde devam eden askeri mevcudiyetini artırma çalışmaları Ukrayna’nın bağımsızlığına daha büyük tehdit oluşturmakta ve bölgenin istikrarını baltalamaktadır” diye konuştu.

Rusya’ya gerginliği acilen düşürme, provokasyonu durdurma ve uluslararası taahhütlerine uyma çağrısında bulunan Lungescu, NATO müttefiklerinin, Kırım’ın Rus tarafından yasa dışı ilhakını tanımadığını ve tanımayacağını hatırlattı. 

Oana Lungescu, “Ukrayna’nın uluslararası tanınmış sınırlar içinde egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tam olarak destekliyoruz” dedi.

Rusya ile NATO arasında hava gerginliği

NATO, Salı günü Rus savaş uçaklarının NATO hava sahasına yaklaşması üzerine Romanya, Türkiye ve Bulgaristan’dan jetlerin havalandığını açıkladı. Açıklamada, NATO’nun hava sahasının korumaya kararlı olduğu vurgulandı.

Rusya ile NATO arasında hava gerginliği

NATO, Salı günü Rus savaş uçaklarının NATO hava sahasına yaklaşması üzerine Romanya, Türkiye ve Bulgaristan’dan jetlerin havalandığını açıkladı. Açıklamada, NATO’nun hava sahasının korumaya kararlı olduğu vurgulandı.

Rus savaş uçağı Su-27

19 Mayıs Salı günü Rus savaş uçaklarının NATO hava sahasına yakın bölgeye girmesi üzerine Türkiye, Romanya ve Bulgaristan’dan jetlerin havalandığı belirtildi.

NATO Müttefik Hava Komutanlığı sosyal medya üzerinden olaya ilişkin detaylara yer verdiği bir açıklama yayımladı. Açıklamada, Su-27 jetlerinin eşlik ettiği iki Rus Tu-22 bombardıman uçağının Romen hava sahasına doğru ilerlemesi üzerine, önce iki Romen MiG-21 jetinin havalandığı belirtildi. MiG-21’lerin, Rus jetlerine yaklaşmadan kıyı şeridi boyunca takipte kaldığı, jetlerin NATO hava sahasına yakın uçmaya devam etmesi üzerine de Bulgar hava sahasından iki jetin harekete geçtiği aktarıldı. Açıklamada daha sonra Rus savaş uçaklarının yönünü doğuya çevirerek Türkiye hava sahasına doğru hareketlendiği belirtildi. Bu aşamada da Türk Hava Kuvvetleri’ne ait TUAF F-16’ların devreye girdiği ve Rus jetleri yönlerini kuzeye çevirene kadar Güney Karadeniz kıyısı boyunca takipte kaldığı kaydedildi.

Açıklamada, “NATO hava sahasını korumaya kararlıdır ve reaksiyon gösterme yetisine ilişkin net bir mesaj vermiştir” denildi.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu da, müttefiklerin 7/24 kalkışa hazır ve işbirliği içinde olduğunu kaydetti.

DW / SÖ, EC

©Deutsche Welle Türkçe

Reuters’a konuşan bir Türk üst düzey yetkili, Ankara’nın koronavirüs salgını nedeniyle S-400’lerin aktivasyonunu ertelemek zorunda kaldığını kaydetti. Sistemin nisan ayında aktive edilmesi planlanıyordu. (20.04.2020) 

Alman basının başlıca konusu koronavirüs. Salgın karşısında alınan önlemler ve dünya nüfusu üzerindeki etkilerinin yanı sıra stratejik etkileri de bugünkü gazetelerde geniş yer buluyor. (02.04.2020) 

Günübirlik çalışma ziyareti kapsamında Brüksel’e giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan burada görüştüğü NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’den destek istedi. (09.03.2020) 

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın dün Ankara’ya yaptığı S-400 uyarısını bugün Kremlin Sözcüsü Peskov’un, “ABD daha uysal bir Türkiye tercih ederdi” açıklaması izledi.

Karşılıklı olarak çok sayıda diplomatı “istenmeyen kişi” ilan eden Batılı ülkeler ile Rusya arasında restleşmeler sertleşiyor. DW’ye konuşan eski diplomatlar “kötüye gidişat” konusunda uyarıyor:

Bulgaristan’da, aralarında üst düzey savunma yetkililerinin de bulunduğu 6 kişi Rusya adına casusluk yaptıkları gerekçesiyle tutuklandı. Grup Bulgaristan, AB ve NATO’nun gizli bilgilerini Rusya’ya iletmekle suçlanıyor.

Çekya’dan NATO’ya Rusya hakkında ortak açıklama teklifi – Sputnik Türkiye

Çekya Dışişleri Bakanlığı, NATO’ya bu haftanın sonunda Rusya ile ilgili yeni koordine adımların atılmasının konuşulacağı bir başka görüşme gerçekleştirmeyi ve ortak…

Çekya’dan NATO’ya Rusya hakkında ortak açıklama teklifi - Sputnik Türkiye

Çekya Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter’dan yaptığı açıklamaya göre, Prag dün yapılan Kuzey Atlantik Konseyi toplantısında 18 Rus diplomatın sınır dışı edilmesiyle ilgili müttefiklerine bilgi verdi. Toplantıda ayrıca olası başka koordine adımların değerlendirilmesi için bu haftanın sonunda bir başka görüşmenin gerçekleştirilmesi teklif edildi.

Açıklamada, “Çekya dayanışma gösterdikleri için müttefiklerine teşekkür etti ve NATO düzeyinde ortak bir açıklama yapılmasını talep etti” ifadeleri kullanıldı.

Çekya’nın 18 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı alması üzerine Rusya Dışişleri Bakanlığı, Çekya’nın Moskova Büyükelçiliği’nde görevli 20 diplomatın ‘istenmeyen kişi’ ilan edildiğini, bu kişilerden 19 Nisan gün sonuna kadar Rusya’yı terk etmeleri istendiğini duyurmuştu.

NATOdan Rus uçağı açıklaması – Yeni Şafak

Türk yetkililerinin sürekli uyarılarına rağmen bir Rus savaş uçağı dün Türk hava sahasını ihlal etti

NATOdan Rus uçağı açıklaması - Yeni Şafak

Yeni Şafak olarak yayın hayatına başladığımız ilk günden itibaren ülkemizde demokrasinin tüm kurumları ile yerleşmesi, milli irade ve değerlerimizin hakim olması için tüm gücümüzle çalıştık. Bu ülkenin geleceğinin derin sularda boğulup gitmemesi için çaba sarf ettik.

Fırtınalı günlerde sığınılacak bir liman olduk. Bugüne kadar ülkemize yapmış olduğumuz katkıyı bundan sonra da okurlarımızın desteği ile sürdürmeye devam edeceğiz. Her gün Yeni Şafak’la yeni bir umut olacak.

NATOdan çok sert Rusya açıklaması

NATO dışişleri bakanları, ‘Rusya’nın saldırgan yaklaşımları Atlantik-Avro güvenliğini tehdit ederken, terörün tüm tezahür ve türleri hepimiz için süregelen bir tehdit olmayı sürdürüyor.’ ortak açıklamasında bulundu.

NATOdan çok sert Rusya açıklaması

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ilk günü tamamlandı.

COVID-19 salgını sebebi ile bir seneden fazla bir sürenin sonrasında ilk defa yüz yüze olarak gerçekleştirilen toplantının ilk gününün ardından ortak bir yazılı açıklamada bulunuldu.

Tarafların Kuzey Amerika ile Avrupa arasındaki kalıcı transatlantik ilişkisini NATO’nun merkez kabul edilerek teyit etmek için toplandığı belirtilen açıklamada, “NATO, toplu savunmanın temelidir. Beraberce, Washington Antlaşması’na karşı duyduğumuz ciddi bağlılığımızı bir kez daha teyit ederiz, buna bir müttefiki hedef alan saldırının, ‘Madde 5’te aktarıldığı gibi hepimizi hedef alan bir saldırı olarak kabul edilmesi de dahildir.” denildi.

“Tarihin en güçlü ittifakı” 

NATO’nun 1 milyardan fazla insanın özgürlüğünü, üye ülkelerin topraklarının bütünlüğünü ve değerlerinin korunmasını garanti altına alan tarihteki en güçlü ittifak olduğuna işaret edilen açıklamada, “NATO, savunma maksatlı bir ittifaktır ve hiçbir devlet için tehdit oluşturmaz.” ifadeleri kullanıldı.

NATO, Rusya’yı ‘tehdit’ olarak görüyor

“Sistematik rekabet ve yükselen tehditlerle karşı karşıyayız.” denilen açıklamada, “Rusya’nın saldırgan yaklaşımları Atlantik-Avro güvenliğini tehdit ederken, terörün tüm tezahür ve türleri hepimiz için süregelen bir tehdit olmayı sürdürüyor.” ifadelerine yer verildi.

“Refah ve güvenliğimiz için çalışacağız”

Açıklamada, “Yaklaşmakta olan NATO Zirvesi, transatlantik ilişkilerde yeni sayfa açacak ve ittifakın 2030 yılı ve sonrasına kadarki geleceğinin yol haritasını belirleyecektir. NATO’nun global görünümünü, askeri gücünü ve direncini daha da kuvvetlendireceğiz. Refahımız ve güvenliğimiz için birlikte çalışmayı sürdüreceğiz.” denildi.

referans :
www.milligazete.com.tr
www.dw.com
tr.sputniknews.com
www.yenisafak.com
www.habernediyor.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button