News

Rusya’da tek dozluk Sputnik Light aşısı tescillendi

Rusya’da tek dozluk Sputnik Light aşısı tescillendi / Sağlık haberleri

Rusya’da korona virüse karşı geliştirilen Sputnik V aşısının tek dozlu versiyonu

Rusya’da tek dozluk Sputnik Light aşısı tescillendi / Sağlık haberleri

Bu haber İHA haber ajansı tarafından hazırlanmıştır. Rusya’da tek dozluk Sputnik Light aşısı tescillendi başlıklı haber sistemimize otomatik olarak çekilip yayına verilmektedir. Bu içerikler üzerinde inegolonline.com editörlerinin herhangi bir tasarrufu yoktur, sorumluluk ilgili ajansındır.

Rusyada dördüncü Kovid-19 aşısı tescillendi

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yönelik ülkede geliştirilen dördüncü aşının da tescillendiğini açıkladı. – Anadolu Ajansı

Rusyada dördüncü Kovid-19 aşısı tescillendi

Fotoğraf

Video

60 saniyede bugün

İnsana dair

FETÖ’nün kodları

Darbe üssünde o gece

İfadeler ve gerçekler

Putin: Rus aşıları, Kalaşnikof tüfeği kadar güvenilir

Putin: Rus aşıları, Kalaşnikof tüfeği kadar güvenilir

Putin: Rus aşıları, Kalaşnikof tüfeği kadar güvenilir

Rusya

Bu haberi paylaş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde üretilen aşılardan övgüyle bahsederek, “Aşılarımız aynı yabancılarınki gibi oldukça modern ve kayıtsız şartsız bugüne kadarki en güvenilir ve en sağlam olanlar. Avrupalı uzmanlardan birinin de dediği gibi Kalaşnikof tüfeği kadar güvenilir. Bunu biz değil, onlar (Avrupalı uzmanlar) söylüyor.” diye konuştu.

Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinde bulunan ve buradan sosyal politikadan sorumlu Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova liderliğindeki bir heyetle video konferans görüşmesi gerçekleştiren Putin, “Bir Rus aşısı daha; Sputnik Light onay için hazır.” ifadesini kullandı.

Rus sağlık otoriteleri de koronavirüse karşı geliştirilen iki dozluk Sputnik V aşısının yeni tek dozluk versiyonu olan Sputnik Light’a acil kullanım için onay verildiğini duyurdu.

Sputnik Light isimli yeni aşı, Türkiye’nin de almak için görüştüğü iki dozluk Sputnik V’in ilk dozu ile aynı.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), koronavirüse yönelik ülkede geliştirilen dördüncü aşının da tescillendiğini açıkladı. RDIF’ten yapılan açıklamada, tek doz şeklinde kullanılacak ve “Sputnik Light” adı verilen aşının tescillendiği bildirildi.

Rusya Gamaleya Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen aşının, yüzde 79,4 etkinlik oranına sahip olduğu belirtilen açıklamada, aşının antikor sahibi olanlardaki koruma oranını da 40 kat artırdığı öne sürüldü.

Gamaleya Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ilk Rus Covid-19 aşısı “Sputnik V” Ağustos 2020’de, Vektör Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen “EpiVakKorona” adlı aşı Ekim 2020’de, Çumakov Merkezi tarafından geliştirilen “KoviVak” aşısı da 20 Şubat’ta tescil edilmişti.

Bu arada Putin görüşmede, Covid-19 aşılarının üretim kapasitesini artırmak için fikri mülkiyet hakkının kaldırılmasını desteklediklerini dile getirdi.

Rusya’nın aşı üretimi için teknolojisini diğer ülkelere aktaran tek ülke olduğunu ifade eden Putin, Covid-19 aşılarının fikri mülkiyet hakkının kaldırılmasına yönelik Avrupa’da tartışılan bu fikrin Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) acil durumlar için benzer hakların kaldırılmasına yönelik kurallarına uygun olduğunu belirterek, “Pandemi de acil durum. Elbette Rusya modern koşullarda böyle bir yaklaşımı destekleyecektir. Bu nedenle, Sayın Golikova, sizden ve meslektaşlarınızdan bunun üzerinde çalışmanızı istiyorum, Rusya kayıtsız şartsız böylesi bir yaklaşımı destekleyecektir.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Putin, “Aldığım bilgilere göre maalesef üzerinde düşünmemiz ve özellikle düzeltmemiz gereken konular var; bazı bölgelerde koronavirüs test hacmi ve aşılama oranları azaldı.” sözleriyle Rus yetkililere tepki gösterdi.

Bu haberi paylaş

Rusyada tek dozluk Sputnik Light aşısı tescillendi

Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu tarafından yapılan açıklamaya göre, Rusya’da corona virüse karşı geliştirilen Sputnik V aşısının tek dozlu versiyonu “Sputnik Light” aşısına kullanım izni verildi.

Rusyada tek dozluk Sputnik Light aşısı tescillendi

İHA 06.05.2021 – 16:17

385 bin kişi incelendi: BioNTech aşısı her varyantta etkili

SON DAKİKA HABERİ: Türkiye’de iki doz aşı yaptıranlar 10 milyonu aştı

Dünya genelinde corona virüsle mücadelede salgından çıkış yolu olarak görülen aşılara yönelik çalışmalar sürüyor.

Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu (RDIF) tarafından yapılan açıklamada, ülkede corona virüse karşı geliştirilen Sputnik V aşısının tek dozlu bileşeni “Sputnik Light” aşısının kullanım için tescillendiği bildirildi.

Açıklamada, “Rusya Sağlık Bakanlığı, Gamaleya Araştırma Merkezi ve RDIF, Sputnik Light corona virüs aşısının tescillendiğini duyurur. Aşının etkinlik düzeyi, uygulamadan 28 gün sonra yüzde 79.4 olarak kaydedildi. Yaklaşık yüzde 80 olan etkinlik oranı, iki dozluk birçok aşının etkinlik düzeyinden daha yüksek” denildi.

Etkinlik oranının, 5 Aralık 2020 ile 15 Nisan 2021 arasındaki toplu aşılama programı sırasında herhangi bir nedenle aşının ikinci dozunu almamış, tek dozun uygulandığı Ruslardan elde edilen verilere dayanılarak hesaplandığı belirtildi.

Sputnik Light’ın uygulandığı gönüllerde ciddi bir yan etki görülmediği, uygulamadan sonra 10. günde virüsün S proteinine karşı hücresel bağışıklığın geliştiği ifade edildi.

‘DAHA ÖNCE ENFEKTE OLMUŞ KİŞİLERDE YÜKSEK BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLEYECEK’

Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi Başkanı Alexander Gintsburg aşıya yönelik yaptığı açıklamada, “Sputnik Light, daha önce enfekte olmuş kişilerde yüksek bağışıklığın desteklenmesini sağlayacak” dedi. Gintsburg ayrıca, Sputnik Light’ın farklı aşılarla birlikte kullanılarak etkinlik düzeyinin artırılması için de iyi bir araç olduğunu dile getirdi.

Aşının 7 bin kişiyi kapsayan Faz III klinik çalışması, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Gana başta olmak üzere birçok ülkede devam ediyor. Geçici sonuçların Mayıs ayında çıkması beklenirken, tek dozluk aşı ile sürü bağışıklığına daha hızlı ulaşılması hedefleniyor.

referans :
www.inegolonline.com
www.aa.com.tr
tr.euronews.com
www.ntv.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button