News

26 haftanın rekorunu kırdı! Altında hızlı yükseliş

Ülkeler Haberleri – Son Dakika Ülkeler Haber Güncel Gelişmeler

Ülkeler haberleri ile ilgili son dakika gelişmeleri, en sıcak haberler ve geçmişten bugüne tüm detaylar güncel Ülkeler haber sayfasında yer alıyor.

Ülkeler Haberleri - Son Dakika Ülkeler Haber Güncel Gelişmeler

Ülkeler ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.

Altın, 26 haftanın rekorunu kırdı

Altında ons fiyatı, son haftada yüzde 3,53’lük bir değer kazanımıyla 26 haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi ve yeni bir rekorda kırılmış oldu.

Altın, 26 haftanın rekorunu kırdı

Mayıs ve Haziran aylarında da altın fiyatlarındaki yükselişin süreceği değerlendirmesinde bulunan uzmanlar ise kripto piyasasından dönecek nakitlerle altına olan talebin daha fazla artabileceğine dikkat çekiyor.

Altında ons fiyatı, son haftada yüzde 3,53’lük bir değer kazanımıyla 26 haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi ve yeni bir rekorda kırılmış oldu.

26 haftanın en hızlı yükselişi gerçekleşti

Dolar endeksinin gerilemesiyle altının ons fiyatı, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizlerindeki düşüşle beraber tarım dışı istihdamında beklentilerin epeyce altında kalmasıyla bu hafta yüzde 3,53 değer kazanarak gelinen noktada böylece 26 haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirmiş oldu.

Bu hafta ons altın fiyatı 1,843 dolar düzeyini gördü ancak haftayı en son ki fiyatıyla 1.831,2 dolardan tamamladı. 

Altında ons fiyatı, son haftada yüzde 3,53’lük bir değer kazanımıyla 26 haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi ve yeni bir rekorda kırılmış oldu.

Altın fiyatlarındaki artışa bir nedeninde hükümet harcamalarındaki artış olduğunu belirten ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bu sebeple ekonomideki ateşin faiz oranlarının kısmen yükseltilerek biraz daha düşürülebileceğini söyledi. Faiz artırımı konusunda herhangi bir önerisinin olmadığını kaydeden Yellen, söz konusu hükümetin harcama paketinin enflasyona etki etmeyeceği görüşünde olduğunu dile getirdi.

Altının ons fiyatı, 26 haftanın en hızlı yükselişi yaşadı – Son Dakika Haberler

Altının ons fiyatı, 26 haftanın en hızlı yükselişi yaşadı - Son Dakika Haberler

Altının ons fiyatı, bu hafta yüzde 3,53 kıymet kazanırken, gram altın haftayı yüzde 2,9 artışla 485,1 liradan tamamladı.

Altının ons fiyatı, 26 haftanın en hızlı yükselişi yaşadı

Altının ons fiyatı, dolar endeksinin gerilemesi, ABD’nin 10 senelik tahvil faizindeki düşüş ve ziraat dışı istihdam verisinin beklentilerin oldukça altında kalması şeklinde nedenlerle bu hafta yüzde 3,53 kıymet kazanmıştır.

Bu hafta 1.843 dolar seviyesini gören ons altın, haftayı 1.831,2 dolardan tamamlayarak, 26 haftanın en süratli yükselişini kaydetti.

Söz mevzusu gelişmelerle internasyonal piyasalarda altının ons fiyatında yükseliş eğilimi ivme kazanırken, yurt içinde de altının gram fiyatı yukarı yönlü hareket etti.

Altının ons fiyatı, bu hafta yüzde 3,53 kıymet kazanarak 26 haftanın en süratli yükselişini kaydetti. Altının gram fiyatı ise 15 Şubat 2021’den bu yana etkili olan yükseliş trendine bu hafta da devam etti. En yüksek 489 lira seviyesini gören altının gram fiyatı, haftayı yüzde 2,9 artışla 485,1 liradan tamamladı.

Finans Analisti İslam Memiş, senenin ilk çeyreğinde kıymet kaybeden altının nisan ayında süratli yükseldiğini belirterek, 451 lira seviyesinden yıla başlamış olan altının gram fiyatının, şubatta 397 liraya kadar gerilemesinin peşinden martta 480 liraya yükseldiğini kaydetti.

Memiş, aşılamada ivme kaybı, olay sayılarının artması, ABD’nin 10 senelik tahvil faizi ve dolar endeksindeki düşüşler, kripto para piyasasında sert düşüşlerin görülmesi şeklinde etkenlerin altın fiyatlarında yükselişe niçin bulunduğunu söylemiş oldu.

İslam Memiş, altın fiyatlarında yükseliş eğiliminin mayıs ve haziranda devam edebileceği öngörüsünde bulunarak, şunları kaydetti:

“Altının gram fiyatının, altının ons fiyatından destek görerek yükseleceğini düşünüyoruz. Altın, jeopolitik riskler ve kripto para piyasasından dönen nakitler ile talep görebilir. Gelecek dönemde hem banka altın mevduatlarında hem de fiziki tarafta taleplerin artacağını öngörüyoruz. Mayıs ayının ilk yarısından sonrasında altın, gümüş, bakır, platin ve paladyum şeklinde kıymetli metal fiyatlarında mühim hareketlilikler görülebilir.”

Altına Yatırım Yapmayan Kahroldu! Son 26 Haftanın En Yüksek Seviyesinde – Haber24

Salgın döneminde değerini katlayan altında yükselişler devam ediyor. altın bu hafta da değerini %3,53 arttırmayı başardı. Bu yükselişle de 2021 yılının

Altına Yatırım Yapmayan Kahroldu! Son 26 Haftanın En Yüksek Seviyesinde - Haber24

Altında hızlı yükselişler devam ederken bir de uzmanlardan akıl almaz tahminler geldi! Amerikan on yıllık tahvil faizlerinde meydana gelen düşüşlerin yanı sıra Amerika’da açıklanan istihdam verilerinin beklenenin çok altında kalması altın fiyatlarını hızla yukarı çekti.

Altın fiyatları yaşanan tüm bu gelişmelerin ışığında son 26 haftanın da en hızı yükselişini kazandı. 2020 yılında zirvelere doymayan altın 2021 yılına aşıların yaygınlaşması ve karantina önlemlerinin geride kalmasıyla birlikte düşüşle başlamıştı. Fakat altın bu hafta %3,53 değer kazandı ve gram altın haftayı %2,9 oranında bir artışla 485 bandını görerek kapattı.

MAYIS VE HAZİRAN AYLARINDA ALTIN DA YÜKSELİŞ BEKLENİYOR

Altın bu hafta 1,843 dolar seviyesine kadar yükseldi. Haftayı ise kapanış olarak 1,831 dolardan yaptı. Analistlere göre ise teknik açıdan dolar için beklenen direnç seviyesi 1,840 dolar. eğer bu dirençte geçilirse dolar yükselmeye devam edecek.

Uzmanlar ise destek seviyeleri için 1,823 ve 1,794 bandını işaret ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı olarak görev alan Janet Yellen basın önünde açıklamalar yaptı. Ekonominin aşırı ısınmasının önüne geçmenin gerektiğini ifade etti. daha sonraki açıklamalarında ise faiz artırımının beklediği ya da önerdiği bir konu olmadığını açıkladı. bir diğer yandan açıklanan istihdam verileri beklenin çok altında gelmişti. Yaşanan tüm bu gelişmeler altındaki ivmeyi desteklemeye devam ediyor.  altının rağmı 489 bandını bile gördü. haftalık yüzde %2,9 bandında bir değer artışı yaşadı.

2020 YILINA KÖTÜ BAŞLAMIŞTI FAKAT TEKRAR YÜKSELDİ

Altın fiyatları 2020 yılında yükselmiş ve tarihi rekorlar kırmıştı. Fakat 2021 yılına aşıların yaygınlaşması ve küresel ekonomideki toparlanma nedeniyle daha negatif bir şekilde giriş yaptı. Yılık ilk çeyreğinde kaybettiği değeri altın nisan ayıyla birlikte hızlı şekilde geri kazanmaya başladı. 451 lira seviyesinden 2021 yılına giren altın 397 liraya kadar gerilemişti. Fakat 48 lira bandını bile tekrardan gördü.

YÜKSELİŞ TRENDİ DEVAM EDİYOR UZMANLAR İŞARET ETTİ

Piyasanın uzman isimlerinden biri olan İslam Memiş altın fiyatlarında yükselişe işaret etti ve bunun mayıs ila haziran aylarında da devam edeceğini açıkladı. altının gram fiyatının, ons fiyatından destek görmesini beklediklerini açıklayan Memiş, riskler ve kripto para piyasasından yaşanan çıkışlarla destek görebilir dedi. ileriki günlerde Memiş banka altın mevduatlarında, fiziki olarak da bir talep artışı beklediklerini açıkladı. sadece altının değil aynı zamanda uzman isim gümüş, bakır ve platin gibi diğer değerli metallerinde fiyatlarının yükseleceğinitahmin ediyor.

GÜNLÜK ALTIN FİYATLARI

Kapalıçarşı’dan gelen son rakamlar ise altında şöyle;

Gram altın 486 liradan satılırken, spot gram altının satış fiyatı 484 lira oldu.

Altının ons fiyatı 1,832 dolar ve çeyrek altın 792 liradan alıcı buldu.

Cumhuriyet altını 3 bin 160 lira, ziynet altın 3 bin 160 lira ve yarım altında 1,585 liradan satıldı. Ata altın fiyatı ise 3 bin 178 Türk lirası. 14 ayar bilezik gramı 316 lira ve 22 ayar bilezik gram satışı ise 465 lira.

Referans :
www.milliyet.com.tr
www.habernediyor.com
sonanlikhaber.com
www.haber24.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button