News

Devlet bankaları ile ilgili büyük tehlikeyi CHPli Erdoğdu anlattı

Loading the player...

Devlet bankaları ile ilgili büyük tehlikeyi CHPli Erdoğdu anlattı

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu devlet bankaları ile ilgili büyük tehlikeyi anlattı. Erdoğdu KRT’de katıldığı programda  

Devlet bankaları ile ilgili büyük tehlikeyi CHPli Erdoğdu anlattı

KRT’de yayınlanan Gürcan Hacır’ın sunduğu “Şimdi Zamanı” programına katılan CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu çarpıcı açıklamalarda bulundu.

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu “Bu ülke altı ay boyunca bu şekilde taşınamaz. Bu kur şokunun altındaki bir neden, birikmiş dış borç ödemelerimizdir. Kasım ayı en yüksek dış borç ödeyeceğimiz aydır. Şubat ayı da yüksek dış borç ödemesi ayıdır. Bankaların mali yapısında çok büyük sıkıntılar var.” dedi.

Erdoğdu “BDDK şunu söylüyor. 90 gün boyunca ödememiş krediler, ödemesi sorunlu kredilerin ödemesini 180 güne çıkardı. BDDK üzerinden bankalar aranarak, bazı büyük kredilerin, A TV, Sabah, 3. Hava limanı kredisine Telekom kredilerine kadar, çok fazla büyük kredi var ve bunlar riskli kredi kabul edilmiyor. Yüzdürülüyor. Riskli kredi riskli kabul edilmiyor. Çünkü Riskli kredi, riskli kabul edildiğinde banka karşılık ayırmak zorunda. Banka gereksiz bir şekilde karda görünmüş oluyor.” ifadelerini kullandı.

BANKACILIK KRİZİ

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu şöyle devam etti “Yarın bir anda bankacılık krizi ile karşı karşıya kalabiliriz. Allahtan özel bankalar biraz makul davranıyor. Ama kamu banklarına bakın yüzde 15’le kredi dağıtacak.  Üç ay sonra yüzde 30’la para bulamayacaksın.” dedi.

Referans :
www.yenicaggazetesi.com.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu