News

Fransa, 18 yaş üzeri herkesi aşılayacak

Macron duyurdu: 15 Hazirandan itibaren 18 yaş üstü herkesin aşıya erişimi sağlanacak

Macron duyurdu: 15 Hazirandan itibaren 18 yaş üstü herkesin aşıya erişimi sağlanacak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ülkedeki 18 yaş ve üstü tüm insanların 15 Haziran’dan itibaren Covid-19 aşısı olabileceğini duyurdu.

Fransız hükümeti, ağır aksak ilerleyen aşılama kampanyasını hızlandırarak daha fazla işyeri ve mağazanın açılmasını, hizmet sektörünün çalışmaya geri dönmesini ve üst üste kapanmalardan bunalan insanların eğlenme imkanlarına kavuşmasını umuyor.

Şimdiki halde dünya çapındaki uygulama, Covid-19 aşılarının 18 ya da 16 yaşından küçüklere yapılmaması yönünde.

Kovid-19’un en ağır vurduğu ülke konumundaki ABD, pandeminin etkilerini azaltma yolunda ilk önemli başarıyı, Başkan Joe Biden’ın aşılamada yaş grubu önceliklerini kaldırmasıyla yakaladı.

Koca: Haziran sonu 40 yaş üstünü aşılamak istiyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Haziran sonu 40 yaş üstü, yaz boyunca da 18 yaş üstü vatandaşları aşılamak istediklerini söyledi. Koca, Sputnik V aşılarının ilk sevkiyatının da bu ay içinde beklendiğini ifade etti.

Koca: Haziran sonu 40 yaş üstünü aşılamak istiyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Trakya Değerlendirme Toplantısı’nın ardından Edirne Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Özellikle Haziran ayı sonu itibariyle 40 yaş üstü vatandaşımızı aşılamak istiyoruz. Bunda kararlıyız. Ayrıca yaz dönemi boyunca 18 yaş üstü vatandaşlarımızı, gençlerimizi de aşılamayı planlıyoruz” dedi.

Sözleşmesi yapılan toplam 240 milyon aşıdan bahsettiğine dikkat çeken Koca, “Yani 100 milyonu dozu Sinovac ki bunun belirlenen adedi sözleşmede belirlenen tarihte gelmediğini söylemiştim ama önümüzdeki günlerde olumlu bir takım gelişmelerle bu sevkiyatın yeniden bu ay için başlayabileceğini tahmin ediyoruz ve bu konuda yoğun bir çaba içerisindeyiz” diye sözlerini sürdürdü.

Rus menşeli Sputnik V aşısıyla ilgili 50 milyon dozun 6 ay boyunca teslim edilmek üzere anlaşma yapıldığını kaydeden Koca “Ayrıca Biontech ile ilgili toplam 90 milyon doz şeklinde sözleşme yapıldı. Haziran ayında 30 milyon doz geleceği şeklinde netliğe kavuşan bir miktarı söyleyebilirim. Dolayısıyla önümüzdeki 3 veya 4 ay içerisinde, yani yaz dönemi dahil olmak üzere 18 yaş üstü bütün vatandaşlarımızı aşılama noktasında bir gayret ve çaba içerisindeyiz ve bu noktada da kararlıyız” şeklinde konuştu.

Bakan Koca, “Sputnik V aşısının sevkiyat takviminin nasıl olacağı” yönündeki soruya ise “Altı ay içerisinde 50 milyon doz aşının gelmesi şeklinde takvim. Ama bu takvimin bu 6 aylık zaman diliminde hangi ay ne kadar miktarın gelebileceği ile ilgili önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde netleşmiş olacak. İlk sevkiyatın Mayıs ayında olmasını bekliyoruz. 1-2 hafta içerisinde bu netleşmiş olur. Geldikten sonra da bütün aşılarda olduğu gibi güvenlik testleri yapıldıktan sonra hızla başlamış olur” karşılığını verdi.

Koca, yerli aşı çalışmalarına ilişkin olarak da “Bakanlığımızın desteklediği Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen Faz 2 aşaması biten aşının gönüllülere yapılan kısmı bitti. Şu an değerlendirmeleri yapılıyor. Faz 3 aşamasına 1-2 hafta içerisinde geçilmiş olacak. Eğer bizim planladığımız şekliyle, başarılı şekilde süreç devam ederse Eylül ayında bu aşının kullanıma geçebileceğini söylemek istiyorum” açıklamasını yaptı.

Kısıtlamalarla birlikte vaka sayılarında önemli bir düşüş yaşandığını ve sıkılaştırılmış kısıtlamalarla birlikte vaka sayılarındaki düşüş hızının daha da artacağının öngörüldüğünü ifade eden Bakan Koca, “Kısıtlamalara uyum iyi seviyede başladı. Böyle devam etmesi halinde bayram sonrasında çok daha öngörülebilir planlar yapabileceğiz” dedi.

DHA/HS,EC © Deutsche Welle Türkçe

Fransa, 15 Hazirandan itibaren 18 yaş üstü herkesin aşıya erişimini sağlanacak

Koronavirüs pandemisindeki üçüncü kapanmadan aşamalı açılmayla çıkmaya çalışan Fransa’da, Cumhurbaşkanı Macron’dan toplu aşılamada yaş grubu önceliklerinin kaldırılacağı açıklaması geldi.

Fransa, 15 Hazirandan itibaren 18 yaş üstü herkesin aşıya erişimini sağlanacak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ülkedeki 18 yaş ve üstü tüm insanların 15 Haziran’dan itibaren Kovid-19 aşısı olabileceğini duyurdu.

Vous avez 18 ans ou plus et vous êtes vulnérable : dès ce week-end, vous pouvez vous faire vacciner. Prenez rendez-vous sur https://t.co/42TNhjoG6n.

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) April 30, 2021

Ağır aksak ilerleyen aşılama kampanyasını hızlandırmaya çalışan Fransız hükümeti,  böylelikle daha fazla işyeri ve mağazanın açılmasını, hizmet sektörünün çalışmaya geri dönmesini ve üst üste kapanmalardan bunalan insanların rahatlama imkanlarına kavuşmasını umuyor.

Şimdiki halde dünya çapındaki uygulama, Kovid-19 aşılarının 18 ya da 16 yaşından küçüklere yapılmaması yönünde.

Kovid-19’un en ağır vurduğu ülke konumundaki ABD, pandeminin etkilerini azaltma yolunda ilk önemli başarıyı, Başkan Joe Biden’ın aşılamada yaş grubu önceliklerini kaldırmasıyla yakaladı.

Macron, dünkü açıklamasında da, 31 Mart’tan beri Fransa genelinde uygulanan kısıtlamaların 4 aşamalı kaldırılacağını duyurdu.

Buna göre ilk aşamanın başlayacağı 3 Mayıs’tan itibaren yurttaşların evlerinden 10 kilometreden fazla uzaklaşmalarına ve bölgeler arası seyahat yapmalarına izin verilecek, ortaokul ve liseler yüzde 50 kapasiteyle yeniden açılacak.

Putin: Rus aşıları, Kalaşnikof tüfeği kadar güvenilir

Suudi Arabistan’dan bütün çalışanlarına aşı şartı

“Turistin göreceği aşılanacak” ama turist aşısız!

Dr. Yerebakan’dan aşının ikinci dozunda 42. gün uyarısı: Geciktirilirse ne olur?

İki doz aşı yaptıranların sayısı 10 milyonu geçti

Sağlık Bakanı Koca: 3. doz, yerli koronavirüs aşısıyla yapılacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum

İsim *

E-posta *

İnternet sitesi

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Alınan yeni karara göre, tam kapanma döneinde semt pazarları cumartesi günü kurulacak. Vatandaşlar, evlerine en yakın pazara gidebilecek. Pazarda sadece…

Sosyal medya fenomenleri için reklam düzenlemesi geldi. Artık ispatsız iddia, doktorlu tanıtım ve örtülü reklam yasak…

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamasına göre, Türkiye’de turist gören vatandaş aşılanacak, ancak Türkiye’ye gelen turistlerin ortalamasına bakıldığında aşılama oranlarının düşük…

Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Ferman, enflasyonu engelli çocuklara benzettiği sözleri sosyal medyada büyük tepki çekti.

Süpermarket ve zincir marketlerde yeni yasaklar bugünden itibaren yürürlüğe girdi. Bugünden itibaren marketlerde sadece temel ihtiyaç ürünleri satılabilecek.

Koronavirüs salgınında işsizlikten etkilenenler en çok genç kadınlar oldu. Kadınlar, bir umut yöneldikleri internette de maddi imkansızlıklarla boğuştuklarını belirtti.

Siyah-beyazlılar, UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkını kazandı.

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Ayvalı köyünde yaşayan 51 yaşındaki Zuhal Erol, sahur vakti davulu ve manileri ile köy halkını oruç…

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına ve kadına yönelik şiddete karşı protestolara katılan Mersin Kadın Platformu üyesi kadınlara; “Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na uymamak”,…

Oyuncu olmak isteyen genç kadın, kayıtlı olduğu ajansın kast direktörü tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldı. Şüpheli tutuklanırken, 19,5 yıla kadar…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde geliştirilen koronavirüs aşısı Sputnik’in “Kalaşnikof kadar güvenilir” olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan’da özel ve kamu sektöründeki bütün çalışanlara koronavirüs aşısı olma şartı getirildi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en çok etkilenen ülkelerden Hindistan’da, günlük vaka sayısında 414 bin 188 ile yeni bir rekor…

Şu ana kadar alınan 145 kayıp vakasından 55’inin bulunduğu, 90 kişi için ise araştırmanın devam ettiği bildirildi.

ABD’nin Arizona eyaletindeki ünlü Büyük Kanyon’da, nüfusu hızla çoğalan ve ‘ekolojik tehdit’ oluşturan bufaloların sayılarının azaltılması için av düzenlenecek. Av…

referans :
www.a3haber.com
www.dw.com
gazetekolektif.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button