News

KIRMIZI BÜLTENLE ARANIYOR Özer in kaçtıktan sonraki ilk görüntüsü ortaya çıktı

Loading the player...

Kripto para borsası Thodexin yöneticisi Özer, Arnavutlukta bir otele girerken görüntülendi

Kripto para borsası Thodexin yöneticisi Özer, Arnavutlukta bir otele girerken görüntülendi

Kırmızı bültenle aranan kripto para borsası Thodex’in kurucusu ve yöneticisi Faruk Fatih Özer, Arnavutluk’ta bir otele giriş yaptığı sırada görüntülendi.

Thodex vurguncusu Fatih Faruk Özer için çember daralıyor Tüm bağlantıları tespit edildi – Son Dakika Ekonomi

2 milyar vurgun yapıp Arnavutluk’a kaçan Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer için çember daralıyor. Türk ve Arnavut ekiplerinin yaptığı ortak çalışma sonrası Özer’in tüm bağlantıları tespit edildi. Özer’in mart ayında Arnavutluk ile iletişime geçtiği belirlendi.

Thodex vurguncusu Fatih Faruk Özer için çember daralıyor Tüm bağlantıları tespit edildi - Son Dakika Ekonomi

Faruk Fatih Özer, Thodex, Ekonomi, Son Dakika

Son Dakika Ekonomi Thodex vurguncusu Fatih Faruk Özer için çember daralıyor! Tüm bağlantıları tespit edildi – Son Dakika Ekonomi

Türkiye tarihindeki en büyük dolandırıcılar

Son günlerde gündeme düşen kripto para dolandırıcılığı, ülke tarihinde benzerlerine rastlanan bir durum olarak ortaya çıktı.

Türkiye tarihindeki en büyük dolandırıcılar

Son günlerde gündeme düşen kripto para dolandırıcılığı, ülke tarihinde benzerlerine rastlanan bir durum olarak ortaya çıktı.

Kripto para borsası olan Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, 390 bin yatırımcısının kullanıcı erişimini engellemesinin ardından yurt dışına kaçtı.

Hakkında kırmızı bültenle arama çıkarılan ve MASAK tarafından banka hesaplarına bloke konulan Faruk Fatih Özer, 2 milyar dolarla ortadan kaybolmasının ardından geçmiş dolandırıcılıkları da akıllara getirdi.

Henüz 2018 yılında meydana gelen Mehmet Aydın’ın gerçekleştirdiği Çiftlik Bank dolandırıcılığının ardından gündeme bomba gibi düşen Thodex dolandırıcılığı da, ülke tarihindeki ilk dolandırıcılık olmadı. Türkiye’deki bazı dolandırıcılıklar şu şekilde gerçekleşti:

Sülün Osman… Dolandırıcılıklarıyla filmlere konu olan Sülün Osman’ın gerçek adı Ziya Osman Sülün’dür.

1923, İstanbul doğumlu olan Sülün Osman, tarihi eserleri ve kamu mallarını satarak ün kazanmıştır.

Galata Kulesi ve Köprüsü’nden Kız Kulesi’ne, Eminönü ve Dolmabahçe Saat Kuleleri’nden şehir hatları vapurlarına birçok yer, Sülün Osman’ın dolandırıcılık malzemesi olmuştur.

Öyle ki, Sülün Osman’ın İstanbul’a yeni gelmenin ürkekliğini üzerinden atamayan taşralılardan şehir meydanındaki saate bakma parası bile aldığı rivayet edilir.

Raki… Yasa dışı işlerle meşgul olan kişileri dolandırmayı tercih eden ve gerçek ismi Güney Zorbu olan Raki, 1980’li yıllara damgasını vuran bir dolandırıcı.

Tümgeneral Şemsettin Zobu’nun oğlu olan Raki, sinema oyuncusu Melike Zobu’nun da babasıdır. Dolar taşımanın suç kabul edildiği yıllarda Raki, Almancı ya da Amerikalı kılığında büyük otellerde bavulla döviz satma vaadiyle çok kişiyi dolandırdı.

Banker Kastelli… Türkiye tarihinin en büyük dolandırıcılarından olan Cevher Özden, 1980’lerdeki banker furyasıyla yıldızını parlatan isimlerden…

Türkiye’de yıllık enflasyonun yüzde 30 olduğu dönemde aylık yüzde 12 faizle para toplayan Banker Kastelli, bu yöntemle 100 milyar değerinde para topladı.

Günümzüdeki Thodex dolandırıcılığında olduğu gibi reklam çalışmalarına büyük önem verdiği görülen Banker Kastelli, Cüneyt Arkın’dan Fikret Hakan’a, Selma Güneri’den İzzet Günay’a kadar en ünlüleri reklamlarında oynatıyordu.

1982 yılında 40 bankanın bankerleri saf dışı bırakan kararı imzalamasının ardından kurduğu sistemin içinden çıkamayan Banker Kastelli’nin işleri tersine döndü. İflas eden iş adamı Cevher Özden, orta sınıf halktan topladığı paralarla yurt dışına kaçtı.

İktisat Yazarları Kastelli’nin kaçtığı zaman diliminde İsviçre bankalarında en azından 5 milyon İsviçre Frangı olması gerektiğini hesaplıyor.

Vurgun sonrasında dış basında “Türk Mucizesi” olarak lanse edilen Başbakan yardımcısı Turgut Özal istifa etmek zorunda kalıyor.

Kısa sürede yakalanan Kastelli 37,5 yıl hapis istemiyle yargılandığı davada 255 gün hapis yattıktan sonra tahliye ediliyor ve ardından suçsuz bulunup beraat ediyor.

Banker Bako… Papatya imzasıyla devleti dolandıran Baki Cengiz Aygün de döneme damgasını vuran dolandırıcılardan biri. Bankalardan devamlı kredi çeken ve kredi çektiği sırada imza kısmına papatya çizen Banker Bako, Emlak Bankası da dahil olmak üzere birçok bankayı dolandırdı.

Hakkında 126 yıl hapis cezası istenen Bako, 42 davada sanık olarak yargılanırken, hakkında 3 gıyabi tutuklama kararı verilen bir dolandırıcı olarak hafızalara kazındı.

Yargılandığı davalarda 18 yıl hüküm giyen Bako, devlet bankalarını 1987 yılında soymaya başlamasının yanında, 1992’ye kadar çok sayıda yolsuzluğa karıştı.

Ayşe Benli… Türkiye sınırlarının dışına çıkarak ABD’yi birbirine katan 5 kumarhane dolandırıcısından biri olan Ayşe Benli, 2005 yılında yaptığı 2 milyon dolarlık vurgunla biliniyor.

Diğer 4 arkadaşı ile birlikte Las Vegas’taki bir kumarhanede tırnak atma hilesi yapan Ayşe Benli, hilenin anlaşılmasının ardından FBI tarafından arandı.

Tüm Dünya’da “Las Vegas kumarhanelerini dolandıran Türkler nerede?” sorusuyla aranan 5 kişilik grup, hala yakalanamadı.

Selçuk Parsadan… Tansu Çiller’in başbakanlığı döneminde, “örtülü ödenek donlandırıcılığı” ile gündeme gelen Selçuk Parsadan, 1990’lı yıllarda ülke gündemine bomba gibi düşen isimlerden oldu.

Emekli Orgeneral Necdet Öztorun’un adını kullanarak, örtülü ödenekten 5,5 milyar lira aldığı basına basına yansıyan Parsadan, Afyon Cezaevi’nde, Özdemir Sabancı suikasti faillerinden Mustafa Duyar’ın öldürüldüğü olayda, tek kurşunla yaralandı. 25 Temmuz 2006’da İstanbul’da omurilik kanseri nedeniyle öldü.

Eyüplü Halit… İstanbul’un işgal dönemlerinde yaşayan Eyüplü Halit hakkında üç iddia gündeme gelir. Rivayet midir yoksa gerçekten yaşanmış mı bilinmese de Eyüplü Halit’in dolandırıcılığı tarihe geçmiştir.

Eyüplü Halit hakkında birinci iddia, 68 kadını evlenme vaadiyle kandırarak paralarına el koymaktır. İkincisi ise İstanbul’un işgal günlerinde sahte karakol kurmasıdır. Kurduğu sahte karakolla azınlıkları ‘ihbar’ bahanesiyle tutuklayan ve rüşvet karşılığı serbest bırakan Eyüplü Halit, işgalin sonuna doğru kayıplara karışmıştır.

Eyüplü Halit hakkındaki bir diğer iddia ise İtalyan diktatör Benito Mussolini’ye mektup yazmaya çalışarak dolandırmayı denemesidir. Mussolini’nin fikirlerini Türkiye’de savunduğu için tutuklandığını söyleyen bir mektup gönderen Eyüplü Halit, İtalyan Başkonsolosu tarafından paralarla ziyaret edilmiş ancak olay ortaya çıkmıştır.

Tosuncuk… 2016 yılında Çiftlik Bank projesiyle ortaya çıkan 27 yaşındaki Mehmet Aydın, bir oyun geliştirerek sanal para kazandıracağını iddia etti. Binlerce insanın paralarını akıttığı bu uygulamaya yönelik Sakarya’da kurulan tavuk çiftliğinde 300 adet tavuk bulunması şüpheleri üstüne çekti.

Yüzde yüz kar verileceğini iddia ederek insanların sanal çiftliğe para akıtmasına neden olan Mehmet Aydın, sistem alarm vermeye başlayınca yurt dışına kaçtı.

24 Ocak 2018’de saat 21.37’de Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar CIP Salonu’ndan 500 milyon liralık vurgunla çıkış yapan Mehmet Aydın hakkında Interpol tarafından arama kararı çıkarıldı.

Thodex… Güncel dolandırıcılık olayı olan Thodex, kripto para borsası olarak Faruk Fatih Özer tarafından ortaya çıktı.

Kripto para alım ve satımı için geliştirilen uygulamayla yüz binlerce insanın yatırım yaptığı Thodex, geçtiğimiz günlerde kepenk indirdi.

390 bin kullanıcıyı mağdur eden Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, 2 milyar dolar ile kaçtığı Arnavutluk’ta Interpol tarafından kırmızı bültenle aranıyor.

referans :
www.sabah.com.tr
www.sondakika.com
www.ensonhaber.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button