News

Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı:

Bakan Koca: Sinovac, Biontech gibi aşıların yanı sıra artık yeni tedarik kaynaklarımız var

Bakan Koca: Sinovac, Biontech gibi aşıların yanı sıra artık yeni tedarik kaynaklarımız var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası açıklama yaptı. Açıklamayı sosyal medya hesabından paylaşan Koca, şunları söyledi:

Bakan Koca’nın yazılı basın açıklaması şöyle:

Bilim Kurulu’nun bugünkü toplantısında virüsün yeni varyantları, aşı konusundaki son gelişmeler ve Aşıyla Bağışıklama hedefiyle birlikte, bazı illerimizde artan risk düzeyini ele aldık. Aşıyla bağışıklama hedefini, virüsünse gücünü koruduğu gerçeğini hatırlatma gereği duyuyoruz. pic.twitter.com/2jFnWIhpoI

— Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca) March 31, 2021

Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı:

“Son 15 günde maalesef çoğu ilimizde vaka artışı görüldü. Sonuçlar henüz hastanelere fazla yansımaya başlamadı”

Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı:

• 4 terörist daha teslim oldu

• Orta Doğu’da Türkiye karşıtı cephe dağılıyor mu?

• Erdoğan, Putin’den Sputnik V aşısı istedi

• Çavuşoğlu: “Bosna Hersek’e destek vermeye devam edeceğiz”

• Türkiye ile Mısır arasındaki görüşmeler başladı

SON DAKİKA! Bilim Kurulu toplanıyor, Bakan Koca açıklama yapacak

SON DAKİKA! Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanmaya devam ediyor. Tam kapanma ve sonuçları, aşı tedariği, market yasakları gündemden düşmüyor. Koronavirüs Bilim Kurulu’nun bugün 16:30’da toplanmasının ardından Bakan Koca açıklama yapacak

SON DAKİKA! Bilim Kurulu toplanıyor, Bakan Koca açıklama yapacak

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün saat 16:30’da video konferans yöntemiyle toplanacak, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ise toplantının ardından saat 18:00’de YouTube üzerinden canlı açıklama yapacak. 

Bilim Kurulu toplantısının tarihi milyonlar tarafından son gelişmeler ile takip ediliyor. Koronavirüs salgınında son durum, aşılama takvimi ve tam kapanma döneminin sonuçları Bilim Kurulu üyeleri ve Bakan Koca tarafından değerlendirilecek. Bilim Kurulu’nda 17 Mayıs sonrası için tavsiye kararları Kabine Toplantısı sonuçlarına yön verecek. 

Geçtiğimiz gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Edirne’de Valiliği ve Sultan 1. Murad Devlet Hastanesi’ni ziyaret etti, il değerlendirme toplantılarına katıldı.

Koca toplantıların ardından açıklama yaptı: 

Sputnik aşılarının 6 ay içinde 50 milyon doz temin edilmesi, ilk sevkiyatın bu ay içinde olması bekleniyor. Sinovac aşısının tedarikinde olumlu gelişmeler var. Kısıtlamalara son derece iyi uyum sağladık. Sıkılaştırılmış kısıtlamalarla birlikte vaka sayısındaki düşüş hızının daha da artacağı öngörülmektedir. Böyle devam etmesiyle bayram sonrasında çok daha öngörülebilir planlar yapacağız. Biz yarının bugünden daha güzel olacağına yürekten inanıyoruz. Bu inançla var gücümüzü sarfediyoruz. Bu dönemde milletçe büyük bir fedakarlık örneği gösteriyoruz. Bunun kazanımlarını yakında göreceğimize inanıyorum. 

AŞILAMA TAKVİMİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Özellikle haziran sonu itibarıyla 40 yaş üstü vatandaşımızı aşılamak istiyoruz. Ayrıca yaz boyunca 18 yaş üstü vatandaşlarımızı da aşılamayı planlıyoruz. Bizim şu an toplam sözleşmesini yaptığımız 240 milyon aşıdan bahsediyoruz. 100 milyon dozu Sinovac. Önümüzdeki günlerde olumlu gelişmelerle bu sevkiyatın yeniden bu ay için başlayacabileceğini tahmin ediyoruz. 

“YERLİ AŞI EYLÜL AYINDA KULLANIMA GEÇEBİLİR”

Yerli aşıda Faz 2 bitti, değerlendirmeler yapılıyor. Faz 3 aşamasına 1-2 hafta içinde geçilmiş olacak. Başarılı bir şekilde devam ederse, eylül ayında aşının kullanıma geçebileceğini söylemek istiyorum. Bu aşının Faz 3 çalışması da birçok merkezde, şehir hastanesi ve yurt dışı da dahil olmak üzere, planlanıyor. 

Yarından itibaren muhtar kardeşlerimizin aşılama takvimi başlamış olacak. İsteyen yarından itibaren randevusunu alabilir. 

VAKALARDA DÜŞÜŞ

Bakan Koca, vakalardaki düşüş ile test sayısının azalmasının bağlantılı olduğu iddialarıyla ilgili olarak, “Son iki haftada hastaneye müracaat edenlerin sayısı yarı yarıya düştü. Test sayısının düşmesi vaka sayısının düşmesinin sebebi değil sonucudur” dedi. 

TAM KAPANMA SÜRECİ

Son haftalarda gördüğümüz vaka artışı nedeniyle tam kapanmaya geçmek zorunda kalındı. 17 günlük kapanma ile hızlı düşüşü sağlayacağımıza inanıyoruz. Tedbirleri vaka sayılarında ve hastaneye yatışlarda görmeye başladık. Durumun ağır hasta ve vefatlarda da görülmeye başlanacağını düşünüyoruz.

VAKA SAYILARINDAKİ DÜŞÜŞ VE TEST SAYISI İDDİALARI

Düşüş ile test sayısı arasında ilişki kurarak, test sayısı düşüşü ile vaka sayısı düştüğü yönünde asılsız değerlendirme görüyoruz. Testler semptom gösteren kişilere ya da temaslı kişilere yapılmaktadır. Kısıtlama ile temasın azalması beklenen bir durumdur. Son iki haftada hastaneye müracaat edenlerin sayısı yarı yarıya düştü. Test sayısının düşmesi vaka sayısının düşmesinin sebebi değil sonucudur. Bayramı bayram gibi yaşamak istiyoruz. 

Kaynak: Haber Global

Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası kritik mutant virüsü açıklaması – Son Dakika Haberler

Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası kritik mutant virüsü açıklaması - Son Dakika Haberler

Son dakika haberleri… Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptğı yazılı açıklamada, 7 günlük vaka görülme sıklığını il bazında yayınlamaya haftalık olarak devam edeceklerini belirterek, “Risk haritası da 15 günde bir yayınlanacak.” dedi.

Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

“Yeni bir aşamaya geçtik, hassasiyetimizi sürdürmeliyiz.

COVID-19 salgını ile mücadelemize ilk günkü kararlılık ve gayretimizle devam ediyoruz. 1 Mart itibarı ile salgının kontrolünde yeni bir aşamaya geçtik. Sayın Cumhurbaşkanımızın Kabine toplantısının akabinde açıkladığı esaslar temelinde iller kendi risk seviyelerini dikkate alarak kapsamı değişen tedbirlerle mücadeleye devam edecekler.

SON DAKİKA! Koronavirüs Bilim Kurulu toplandı! Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan açıklama geldi – Takvim

SON DAKİKA! Koronavirüs Bilim Kurulu toplandı! Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan açıklama geldi - Takvim

Öte yandan sosyal medya hesabından bir açıklama daha paylaşan Bakan Koca, “‘BULK’ HALDE AŞI ifadesinden ne anlamalıyız? Bulk halde aşı, aşının şişelenmemiş şeklidir. Taşımadaki kolaylık sebebiyle bu yol tercih edilmektedir. Elimize bugün ulaşan, önceki 14 Milyon doza ilave olacak 10 Milyon dozluk aşı bu şekildedir. Şişeleme işlemine başlanmıştır.” dedi.

Son dakika haberine göre, Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında saat 16:00’da video konferans yöntemiyle toplandı. Yeni tedbirlerin alınıp alınmayacağının da merak edildiği kritik toplantının ardından Bakan Kocadan açıklama geldi. Mayıs sonuna kadar 100 milyon dozun Türkiyeye geleceğini belirten Bakan Koca, şu ana kadar 14 milyon dozdan fazla aşının uygulandığını belirtti. Ayrıca Bakan Koca, salgının kontrol altına alınması için uygulanması gereken üç asgari şartı işaret edip Mayıs ve Haziran aylarında normale dönülebileceğini ifade etti. Öte yandan Bakan Koca, İntranazal Covid aşısının(burundan sprey) Türk bilim insanlarının girişimiyle Faz 1 çalışmalarına başlanacağını duyurdu.

Koca’nın basın açıklaması şöyle:

“Değerli vatandaşlarım,

Haber Kaynagi :
www.a3haber.com
www.ortadoguhaber.com
haberglobal.com.tr
www.sabah.com.tr
www.takvim.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button