News

1.100 TL lik pandemi yardımı ile ilgili yeni gelişme!

E-Devlet 1100 TL Sosyal Yardım Sorgulama (TÜM YARDIMLAR) Mayıs 2021

E-Devlet 1100 TL Sosyal Yardım Sorgulama (TÜM YARDIMLAR) Mayıs 2021

2021 Güncel:

İhtiyaç sahiplerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 1.100 TL sosyal yardım ödemeleri yeniden başlatıldığı açıklandı. Bakan Derya Yanık tarafından açıklanan ve ödenmeye başlanacak olan 1.100 TL sosyal yardım ile alakalı olarak merak edilen; E-devlet sosyal yardım sorgulama nasıl yapılır? hangi yardımlar e-devletten sorgulanır? yazımızda tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. 1.100 TL tam kapanma sosyal yardım başvuru ekranı TIKLA (e-Devlet), kimler alacak, ne zaman yatacak 2021? 1100 TL pandemi tam kapanma yardım başvurusu nasıl yapılır? tüm detaylar içeriğimizde.

Koronavirüs salgını nedeniyle devlet tarafından yardım ve kampanyalar başlatıldı. Tam kapanma sürecinde Açıklanan yeni pandemi destek paketi maddeleri arasında “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 1100 TL nakit desteği yapılacak.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına da ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak için 183 milyon lira ilave kaynak gönderildiğini ve bu süreçte milletimizi pek çok projeyle desteklemeyi sürdürüleceğini açıkladı. 1100 TL sosyal yardım hakkında şu ifadelerde bulundu.

Bu yeni Faz Sosyal Destek için 2 Milyar 540 milyon liralık kaynak ayrıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık; Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı başlattıklarını ve 2 milyonun üzerinde haneye 1.100’er liralık nakdi destek sağlanacağını ve tam kapanma döneminde 2 milyar liranın üzerinde sosyal yardımı ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağının müjdesini verdi.

2 milyonun üzerinde haneye 1.100’er liralık nakdi destek sağlıyoruz.Tam kapanma döneminde 2 milyar liranın üzerinde sosyal yardımı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.Salgının getirdiği bu zor günleri hep birlikte aşacağız.#HepBeraberBaşaracağız pic.twitter.com/oO4eLMKcUd— Derya Yanık (@deryayanikashb) May 2, 2021

Bakan Yanık; “Bir önceki Sosyal Destek Programımızın başvurularını e-Devlet üzerinden almıştık. Daha önce e-Devlet üzerinden başvurmuş ve ihtiyaç sahibi olduğu SYDV’lerimiz tarafından tespit edilmiş 2 milyonu aşkın haneye, hane başı 1100 lira ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ödemesi gerçekleştireceğiz.” dedi.

Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı hak sahipliği durumunun, e-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının “Sosyal Yardım Sorgula” başlıklı bölümünden kontrol edilebilecek. Açıklama için tıklayınız.

Yeni faz ödemeleri ile ilgili yapılan açıklama ile Derya Yanık;

Yeni Pandemi Destek paketi kapsamında Tam kapanma sosyal yardım programı, yeni faz sosyal destek ödemelerinin hane bazlı yapılacak 1100’er lira nakdi destek ödemesinin başladığını.” açıkladı.

Yeni faz 1.100 TL sosyal yardım ödemelerinden yararlanmak isteyenler önceden e-devlet üzerinden başvuru yapanlara ve ihtiyaç sahibi olduğu SYDV’ler tarafından tespit edilmiş 2 milyonu aşkın haneye, hane başı 1100 lira ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ödemesi gerçekleştirilecek.

TC Kimlik Numaranızın son hanesine göre başvurular;

Sosyal yardımlara; https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linki üzerinden hane bazlı olarak yapılmıştı. Daha önceden bu link üzerinden başvuru yapanlara 1100 TL sosyal yardım başvuruları vatandaşların TC kimlik numarasının son hanesine göre yapılacak.

İhtiyaç Sahiplerine 2021 Yılında Verilen Devlet Yardımları

Ödemenin zamanı ve şekli değerlendirmeler sonrasında açıklanacaktır. Bu sosyal yardımlardan hiçbir kurumdan yardım almamış kişilere yani düzenli olarak aylık alamayan geliri olmayan kişilere hane bazlı olarak verilecektir. Başvurularda hane içindeki biri kişinin başvurusu kabul edilecektir.

SYDV’lere aylık düzenli olarak gönderilen periyodik paylara ilave olarak saha çalışmalarında ihtiyaç sahipliği tespit edilen kişilere destek amaçlı kullanılmak üzere 183 milyon ek kaynak aktarılacak.

Ödemeler ise;

PTT Kartı olan vatandaşlar 11000 TL’lik desteği tüm kamu bankalarının ATM’lerinden komisyonsuz olarak çekebilecek.

Derya Yanık, Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı hak sahipliği durumunun, e-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının “Sosyal Yardım Sorgula” başlıklı bölümünden kontrol edilebileceğini belirtti.

E-devletten yapılacak olan sorgulama işlemleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı menüsünde yer almaktadır. E-devlete girişi yapıldıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı menüsüne erişim sağlanmalıdır. Açılan pencerede Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulamayı seçerek hızlı bir şekilde sosyal yardım durumu hakkında bilgi edinilebilmektedir. Sosyal yardım almadığı taktirde sorgulama sonucu sistem tarafından ‘sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır’ mesajı verilmektedir.

E-devlet sistemi ile hizmetlere erişim sağlanması oldukça kolaylaşmıştır. Giriş yapıldıktan sonra tüm e-devlet hizmetlerine ulaşılması mümkün olmakta ve istenilen hizmetlerden yararlanılmaktadır. Giriş işlemleri sonrasında ilgili hizmete ulaşılması bilgi almak için oldukça kolaylaştırılmış bir yöntemdir. Fakat e-devlet şifresi olmadığı takdirde sisteme giriş sağlanmamaktadır. Şifre oluşturmak için PTT’ye müracaat edilerek şifre alınmaktadır. Belirli bir ücret karşılı alınan şifre ve T.C kimlik numarası ile sisteme başarılı bir şekilde erişim sağlanmaktadır. Girişi başarılı bir şekilde yapıldıktan sonra sosyal yardım sorgulamak için ilgili hizmete ulaşabilmektedir.

Sosyal yardım sorgulama dışında;

E-devlet kapısı ile kişilerin erişeceği sosyal yardımlar şunlardır:

E-devlet sistemi ile yukarıda belirtilen sosyal yardımlara kuruma uğramadan internet üzerinden sosyal yardım bilgilerine erişim kolaylıkla sağlanmaktadır. Bu yardımlar dışında e-devletten sorgusu bulunmayan fakat Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımların genelini ele alırsak toplam yardımları bir alt başlıkta inceleyebilirsiniz.

En Uygun İhtiyaç, Konut, Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlar, ihtiyaç sahiplerine verilen yardımların bütünüdür. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünün yardım programları, 5 başlık altında toplanmaktadır. Sosyal yardımlar eğitim gören yardıma muhtaç öğrencileri, geliri düşük haneleri ve engelli bireyleri kapsar. Bunlara ek olarak şehit ve gazi yakınlarını da kapsamaktadır. Sosyal yardımlar ile devlet, birçok kişilere çeşitli yardımlar sağlamakta ve yaşamlarını olması gereken standarda getirmeye çalışmaktadır. Cinsiyete, yaşa ve sağlık durumlarına göre çeşitli yardımlar bulunmaktadır. Anneye yönelik yardımlar, engelli, yaşlı ve çocuğa göre yardımlar kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için her yıl olduğu gibi devam etmekte ve bu yardımlar belirli miktarda, belirli aralıklarla yapılmaktadır.

3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu veya 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunu kapsamında, halihazırda düzenli merkezi sosyal yardım

alan hanelere herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında 1.100 TL ödeme yapılacak.

Yaşlı ve engelli aylıkları da ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ödemeleri ile yapılacaktır. Ödemelerin tarihleri ise 5-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

E-devlet sistemi, kamu hizmetlerinin tamamına erişimi tek bir adresten yapılan internet sitesidir. E-devlet kapısının amacı tüm kamu hizmetlerinin vatandaşlara gelişen teknolojiyi kullanarak verimli bir şekilde sunmaktır. Birçok hizmeti içinde barındıran e-devlet sistemine erişim oldukça kolaydır. PTT’ye başvuruda bulunarak 2 TL karşılığında alınan e-devlet şifresi ile birden fazla hizmet alanlarına ulaşmak mümkündür. Geçtiğimiz yıllarda uygulamaya konulan e-devlet sisteminde kişi bilgilerine erişimin yanı sıra birçok alanda başvurular ve sorgulamalar yapılabilmektedir. Devlet tarafından yardıma ve bakıma muhtaç kişilere verilen sosyal yardımların sorgulama işlemleri de diğer işlemler gibi e devletten yürütülebilmektedir.

Uygulamaya uzun yıllar öncesi konulan e-devlet, devlet tarafından verilen tüm hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasına denmektedir. Elektronik ortamda sunulan hizmetler birçok yarar sağlamaktadır. E-devlet kullanımı kişilerin zamandan ve kağıttan tasarruf yaptıracak, kolay ve hızlı bir şekilde bilgiye ulaşım sağlayacak ve kişi ile devlet arasında güven ortamı yaratılacaktır. E-devlet sistemi ile amaçlananlar ise şu şekildedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından yardıma ve bakım muhtaç kişilere ve geçimi zor olan kişilere yönelik verdiği tüm sosyal yardımlar aşağıdakiler gibidir. Bu sosyal yardımlarında diğer yardımlar gibi şartları bulunmaktadır. Hane gelirine, yaşa ve hastalığa göre verilen yardımlar toplamda 5 ana başlıkta toplanmış olup birden çok verilecek yardımlar bulunmaktadır.

Devlet tarafından ihtiyacı olan kişilere verilen sosyal yardımlar bu şekildedir. Başvurulan yardımların sorgulamasını kolay ve hızlı yoldan e-devlet sistemi ile gerçekleştirebilirsiniz.

Pandemi 1.000 TL sosyal yardım sonucu! Başvurular devam ediyor mu? – GÜNCEL Haberleri

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen 1.000 TL pandemi yardımlarının ”başvuru sonuçları açıklandı mı” sorusu araştırılmaya devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ilk iki fazı ihtiyaç sahiplerine başvuru yapılmaksızın verdi. 3. faz için başvuru yapanlar, sonuçların ne zaman açıklanacağını araştırıyor.

Pandemi 1.000 TL sosyal yardım sonucu! Başvurular devam ediyor mu? - GÜNCEL Haberleri

Koronavirüs salgını nedeniyle geçim sıkıntısı yaşanmaması adına, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 3 faz şeklinde vatandaşlara 1.000 TL nakdi ödeme yapılıyor. 1. ve 2. faz ödemeleri ihtiyaç sahibi ailelere PTT görevlileri tarafından 1.000 TL zarfta teslim edildi. 3. faz için başvuru yapanlar için açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Peyderpey de ödemelere de başladık aslında, şu anda 620 bin haneye faz 3’ten de yardım yaptık.” dedi.Peki pandemi sosyal yardım başvuru sonuçları nasıl öğrenilir?

SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİ NE ZAMAN VERİLECEK?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konuya dair yaptığı açıklamada, “Peyderpey de ödemelere de başladık aslında, şu anda 620 bin haneye faz 3’ten de yardım yaptık.” dedi. Sonuçların, Kurban Bayramından önce açıklanıp açıklanmayacağı ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

SOSYAL YARDIMDA 11.5 MİLYAR TL ÖDEME YAPILDI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, faz 3’ün dinamik bir süreç olacağını, başlayıp bitme gibi bir durumunun olmayacağını belirtti. Ayrıca resmi Twitter hesabından açıklama yapan Selçuk, Sosyal Koruma Kalkanı projesi verilerini paylaştı. Toplamda 11,5 Milyar TL destek sağlandığını ve 3. fazda şimdiye kadar 1 milyon 13 bin 287 kişiye ödemelerin yapıldığını açıkladı. 

4. FAZ SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU OLACAK MI?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamalarla, 3. Faz için değerlendirme süreci ve başvuru kabulünün devam ettiğinin altını çizdi. Açıklamalardan sosyal yardımlarda 4. faz başvurularının henüz gündemde olmadığı ve sosyal yardım isteyenlerin 3. faza başvuru yapabileceği söylenebilir.

3. FAZ SOSYAL YARDIM BAŞVURU SONUCU SORGULAMA

Pandemi sosyal yardım başvuru sonuçları e-Devlet üzerinden sorgulanabiliyor. Sosyal yardımdan faydalanmak isteyenlerin başvuruları şu anda değerlendiriliyor. Bakan Selçuk, 3. fazda şu ana kadar 620 bin kişiye ödemelerin yapıldığını açıkladı.Sonuçlar açıklanır açıklanmaz BURAYA tıklayarak 1.000 TL sosyal yardım parası almaya hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenebilirsiniz.

BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR 

Pandemi sosyal yardım desteği olarak bilinen 1000 TL yardım başvurusu, E-Devlet girişi ile internet üzerinden kolayca gerçekleştirilebilecek. Ancak yoğunluğun önüne geçebilmek için TC Kimlik Numarası’nın son hanesine göre haftanın belirli günleri sosyal yardım desteği için başvuru işlemi alınacak.

SOSYAL YARDIMLAŞMA BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

AÇSHB Pandemi Sosyal Destek Faz-3 Başvuruları, e-Devlet üzerinden “T.C. Kimlik Numarasının” son hanesine göre alınmaya başlanmıştır.

Başvuru süreçleri e-devlet üzerinden takip edilebilecektir.

Değerlendirmeler, kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacaktır.

Aynı haneden birden çok başvuru yapılması halinde, tek başvuru olarak değerlendirilecektir.

Başvuran kişinin hanesinde aşağıda belirtilen kapsamlarda yer alan birinin bulunması halinde başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır:

KİMLER 3. FAZDA ÖDEME ALAMAZ?

Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,

5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,

5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),

İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,

İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar

1000 TL SOSYAL YARDIMI BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR

E-Devlet’te Pandemi Sosyal Destek Program modülü üzerinden 3. Faz başvuruları başladı.

TC Kimlik Numaranızın son hanesine göre;

0- Pazartesi

2-Salı

4-Çarşamba

6-Perşembe

8- Cuma

günlerinde başvurularınızı yapabilirsiniz.

Cumartesi ve Pazar günleri ise herhangi bir sınırlama olmaksızın herkes başvuru yapabilir.

referans :
www.devletdestekli.com
www.haber7.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button