News

Dünya Gıda Günü nedir, ne zaman kutlanır? 2020 yılı teması ne?

Dünya Gıda günü nedir? haberi

Dünya üzerindeki yetersiz beslenen ve aç insanların acısına dikkat çekmek, farkındalığı yaymak ve açlık felaketine karşı insanları harekete geçirmek amacı ile; Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü( FAO )’nun 1945’teki kuruluşunun yıldönümü münasebetiyle her yıl 150’den fazla ülkede 16 Ekimde “Dünya Gıda Günü” olarak kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nun önerisi üzerine, 2014 […]

Dünya Gıda günü nedir? haberi

Dünya üzerindeki yetersiz beslenen ve aç insanların acısına dikkat çekmek, farkındalığı yaymak ve açlık felaketine karşı insanları harekete geçirmek amacı ile; Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü( FAO )’nun 1945’teki kuruluşunun yıldönümü münasebetiyle her yıl 150’den fazla ülkede 16 Ekimde “Dünya Gıda Günü” olarak kutlanmaktadır.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nun önerisi üzerine, 2014 yılı BM 66. Genel Kurulu’nda resmi olarak onaylanarak; Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı (AÇY) olarak ilan edilmiştir. Böylece her yıl 16 Ekim tarihinde değişik etkinliklerle kutlanan Dünya Gıda Günü’nün 2014 ana teması ”Aile Çiftçiliği: Dünyayı besle, yeryüzünü önemse” olarak belirlenmiştir.

Aile çiftçiliği; aile tarafından tarım ile bağlantılı olarak gerçekleştirilen faaliyetlerin tamamı olarak tanımlanır. Aile çiftçiliği, aile-temelli tüm tarımsal faaliyetleri kapsar ve kırsal kalkınmanın birçok alanı ile bağlantılıdır. Bir aile tarafından yönetilen ve gerçekleştirilen, kadınlar ve erkekler dahil olmak üzere ağırlıklı olarak ailesel iş gücüne dayalı tarım, ormancılık, balıkçılık, seracılık ve su ürünlerine yönelik üretim faaliyetlerini kapsamaktadır.

Aile çiftçiliği ve küçük ölçekli çiftçilik küresel gıda güvenliği ile ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Aile çiftçiliği hem gelişen, hem de gelişmekte olan ülkelerde gıda üretimi sektöründe tarımın en etkin unsurlarından biridir. Aile çiftçiliği geleneksel gıda ürünlerinin korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda dengeli beslenmeye ve dünyada tarımsal çeşitliliğin korunmasına, böylece doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımına katkıda bulunmaktadır.

Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı’nın temel amacı; açlık ve yoksullukla mücadele ve doğal kaynakların korunması açısından aile çiftçiliğinin öneminin vurgulanmasıdır. Dünyanın dikkatini çiftçi ailelerine ve küçük ölçekli çiftçiliğe çekmek, açlığın ve yoksulluğun ortadan kaldırılması konusunda girişimlerin küçük ölçekten başlaması gerekliliği ile gıda güvenliği ve beslenmenin sağlanması, geçim kaynaklarının iyileştirilmesi, doğal kaynak ve çevre yönetimi açısından etkinliğin sağlanması hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra, küçük aile işletmeciliğinin sürdürülebilirliğinin ve kırsal kalkınmanın etkin bir parçası olmasının sağlanması amaçlanmaktadır.

Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı’nın 4 temel hedefi;

1- Sürdürülebilir aile çiftçiliğine olanak sağlayan politikaların geliştirilmesine destek sağlamak,

2- Bilgi, iletişim ve kamu bilincini artırmak,

3-Aile çiftçiliğinin ihtiyaçlarının, potansiyelinin ve sınırlarının daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve teknik destek sunmak,

4- Sürdürülebilirlik için sinerji oluşturmak.

Dünya Gıda Günü nedir? Dünya Gıda Günü ne zaman kutlanır? – Yemek Tarifleri

Yemek tarifleri – Dünya üzerindeki insanların yeterli düzeyde beslenememesi ve aç kalmasına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak adına her yıl 16 Ekim ‘Dünya Gıda Günü’ olarak kutlanıyor. Peki, Dünya Gıda Günü ne zaman ortaya çıktı? Dünya Gıda Günü nedir? Dünya Gıda Günü ile ilgili merak edilenler haberimizde.

Dünya Gıda Günü nedir? Dünya Gıda Günü ne zaman kutlanır? - Yemek Tarifleri

Dünyanın birçok yerinde her yıl 16 Ekim Dünya Gıda Günü olarak kutlanır. Dünya Gıda Günü’nün asıl amacı ise yeryüzündeki insanları aç kalmasına ve yetersiz beslenmesine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmaktır. Peki, Dünya Gıda Günü ne zaman ortaya çıktı? Dünya Gıda Günü nedir? Dünya Gıda Günü ile ilgili merak edilenler haberimizde.

Tarım ve Orman Bakanlığının, FAO ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içerisinde kutlayacağı Dünya Gıda Günü’nün bu yılki teması, “Büyütelim, Besleyelim, Hep Birlikte Sürdürelim” olarak belirlendi.

2021 Dünya Günü Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dünyanın her yerinden milyonlarca insan, her Nisan ayında çevreye destek vermek için Dünya Günü’nü kutluyor. İşte bu günle ilgili bilmeniz gerekenler…

2021 Dünya Günü Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dünya Günü

© Harley Weir / © Art Partner

İklim krizi daha da ciddileştikçe, her Dünya Günü giderek daha fazla önem kazanıyor. ABD’de 1970 yılında ortaya çıkan bu yıllık etkinlik, çevreyi desteklemek için dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanı bir araya getiriyor ve gezegenimizi kurtarmak için atmamız gereken acil eylemlerin altını çiziyor.

Aslında rakamlar, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler karantinaya girdiğinde, doğayı iyileştirme konusundaki tüm konuşmalara rağmen, küresel CO2 emisyonlarının artık pandemi öncesi seviyelerin üzerine çıktığını gösteriyor. Küresel ısınmayı 1,5 ° C’de tutmak için emisyonları 2030 yılına kadar yüzde 45 oranında azaltmamız gerektiği düşünüldüğünde, karşı karşıya olduğumuz zorluğun boyutu ortada.

EarthDay.org başkanı Kathleen Rogers, “Bu Dünya Günü’nde, liderlerimizi küresel ölçekte iklim eylemlerini gerçekleştirmeye davet etmek için önemli bir fırsata sahibiz.” diyor Vogue’a yaptığı açıklamada. “Bir uçurumun kenarındayız ve karbon emisyonlarını azaltmak için şimdi harekete geçmezsek, geri dönüş yolu yok.”

Peki, bu Dünya Günü’nde üzerinize düşeni yaptığınızdan emin olmak ister misiniz? Cevabınız evet ise, işte bilmeniz gereken her şey…

Dünya Günü

Cerritos Koleji’ndeki öğrenciler, 22 Nisan 1970’teki 1. resmi Dünya Günü’nü kutlayan miting sırasında büyük bir balon uçurdular. © Julian Wasser

Dünya Günü, 1970’teki başlangıcından bu yana her yıl 22 Nisan’da kutlandı. Ancak bu yıl, organizatörler 20’den 22 Nisan’a kadar üç günlük iklim eylemi çağrısında bulunuyorlar, ancak Dünya Günü’ne kadar geçen tüm hafta, çevre sorunlarını merkezine alıyor.

Dünya çapında milyonlarca kişinin damgasını vurduğu Dünya Günü, iklim krizinden hava kirliliğine ve ormansızlaşmaya kadar karşı karşıya olduğumuz ciddi çevre sorunlarına ışık tutmak için tasarlanmış yıllık bir etkinlik. 2021 Dünya Günü için ABD başkanı Joe Biden, daha güçlü iklim eyleminin aciliyetini vurgulamak için 40 dünya liderini 22 ve 23 Nisan tarihlerinde sanal bir zirveye katılmaya davet ederken, salgın nedeniyle etkinlik canlı olarak yayınlanacak.

Dünya Günü, esasen 1970 yılında ABD senatörü ve çevreci Gaylord Nelson tarafından Santa Barbara, California’daki 1969 petrol sızıntısının ardından temiz hava ve temiz suyun önemini vurgulamak için kuruldu. ABD genelinde 20 milyon insan bu olay yüzünden sokaklara dökülürken, bu oran o sırada ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unu temsil ediyordu.

Çevre aktivistleri, orijinal organizatörlerden biri olan Denis Hayes’den gezegenimizin karşı karşıya olduğu ekolojik zorlukları aydınlatmak için başka bir etkinlik yaratmaya yardım etmesini istediklerinde, 1990 yılında Dünya Günü uluslararası bir kampanya haline geldi.

Dünya Günü

Aktivistler, 22 Nisan 1970 New York’taki ilk Dünya Günü’nü kutlamak için Madison Bulvarı’nda toplandılar. © Granger/Shutterstock

Bu yılın teması, yalnızca Covid-19’un etkilerinden kurtulurken gezegenimiz üzerindeki etkimizi azaltma ihtiyacına değil, aynı zamanda verdiğimiz hasarın onarılmasında nasıl bir rol oynayabileceğimize de odaklanan “Restore Our Earth” oluyor.

Rogers, “Dünyamızı eski haline getirmek için kalıcı ve dönüştürücü bir etki yaratabilecek doğal süreçlere, yeşil teknolojilere ve yenilikçi düşünceye bakmalıyız.” diyor.

Hem çevrimiçi hem de yüz yüze gerçekleşen binlerce etkinlik var, yayınlanan harita aracılığıyla ise yakınınızda neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca atölye çalışmaları, panel tartışmaları ve bir dizi konuk katılımı içerecek canlı akışlı bir etkinlik olan Earth Day Live 2021’e de göz atabilirsiniz.

Vogue’da her günün Dünya Günü olması gerektiğine inanıyoruz, bu nedenle tüm yıl boyunca harekete geçmeye devam etmemiz hayati önem taşıyor. Bunun ötesinde, satın aldığınız şey konusunda daha bilinçli olmak, yenilenebilir enerjiye geçmek ve daha az et, balık ve süt ürünleri tüketmek de dahil olmak üzere daha sürdürülebilir yaşamanın başka yolları da var. Ayrıca yerel bir kampanya grubuna katılabilir, çevre hayır kurumlarına bağışta bulunabilirsiniz.

EARTHDAY.ORG ? (@earthdaynetwork)’in paylaştığı bir gönderi

ETİKETLER: 22 NİSAN DÜNYA GÜNÜ , DÜNYA GÜNÜ

referans :
www.hatayvatan.com
www.posta.com.tr
vogue.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button