News

Çölyak hastalarına glütensiz gıda desteği

Sultangazide çölyak hastalarına glütensiz gıda desteği

Sultangazi belediyesi, ilçede ikamet eden çölyak hastası vatandaşlar için glütensiz gıda paketi dağıttı.

Sultangazide çölyak hastalarına glütensiz gıda desteği

TGRT Haber Canlı İzle

Masaüstüne geç

Sultangazi belediyesi, son zamanlarda görülme sıklığı artan çölyak hastalığı için ilçe genelinde yeni bir proje başlattı.glütensiz besinlere ulaşmakta zorluk çeken çölyak hastaları için glütensiz gıda paketleri hazırlandı. Hazırlanan paketler ilçede yaşayan çölyak hastalarına ücretsiz olarak dağıtılmaya başlandı.

“Bu yardımları sürekli olarak onlara yapacağız” Bugün tanıtımı gerçekleştirilen proje ile ilgili olarak Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, “Bugün burada çölyak hastalarına yönelik yapmış olduğumuz glütensiz ürünlerimiz var. Daha önce hastalarımızla görüşmüştük. Onlar çölyak hastaları olarak glütensiz ürünlere ulaşmakta oldukça zorluluk çektiklerini, ulaşsalar bile son derece pahalı olduğunu ifade etmişlerdi. Biz de bu sebeple bir duyarlılık gösterdik. Onların da yanında olalım istedik. Sultangazi’de olan bütün çölyak hastalarını tespit ettik. Çölyak hastalarına uygun glütensiz ürünlerimizi vermiş olduk. Burada glütensiz ekmek, un, puding gibi ürünlerimiz var. Çölyak hastalarının yanında olduğumuz gibi bir çok dezavantajlı grupla da iç içeyiz. Onların da her zaman yanındayız. Tespit edemediğimiz Sultangazi’de yaşayan aileler de bize ulaşsınlar lütfen. Bu çalışma bir defaya mahsus değil her ay bu glütensiz ürünlerimizi çölyak hastalarımıza vereceğiz. Her ay gelip bizden alabilecekler. Bu yardımları sürekli olarak onlara yapacağız” şeklinde konuştu.

“Çölyak hastalığı farkındalıktır, hayat biçimidir” İstanbul Avrupa yakası Çölyak derneği başkan yardımcısı Çiğdem Delice, “Kısa bir süre önce çölyak hastalarının bize ulaşmasından dolayı başkanımızı ziyaret ettik. Sağ olsun neler yapabilir çölyak hastalarıyla ilgili olarak diye kendisine danıştık. Çölyak hastalığı tanı konulana kadar hastalık, tanı konduktan sonra ise bir farkındalıktır hayat biçimidir. Bizim glütensiz beslenmekten başka bir çaremiz yok. Bu ürünleri market raflarında çok fazla bulamıyoruz. Başkanıma bu yardımından dolayı çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“Bu kadar ürünü bir arada bulamamıştık.” Çocuğu çölyak hastası olan Songül Başar isimli vatandaş, “Ben de Sultangazi’de oturuyorum. Yaklaşık bir yıldır oğluma çölyak tanısı kondu. İlk başta çok ciddi sıkıntı yaşadık. Malzemeleri bulamadık. Sağ olsun ilk önce Avrupa çölyak derneği bize bu konuda çok yardımcı oldu. Ne yiyip ne yemeyeceğimizi bize gösterdi, Daha sonra belediye başkanımız çok sağ olsun bize gönderdiği kolilerle çocuklarımız çok çok mutlu oldu. Bu heyecan yüzlerinde görmek lazımdı. Çünkü daha önce hiç bu kadar ürünü bir arada bulamamıştık. Yaşamak lazım” ifadelerini kullandı.

Furkan Tan

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.

Çölyak hastalarına glutensiz gıda desteği

Bahçelievler Belediyesi, sadece glutensiz gıda tüketmek zorunda olan çölyak hastalarına, gıda desteğini sürdürüyor.

Çölyak hastalarına glutensiz gıda desteği

Bahçelievler Belediyesi, sadece glutensiz gıda tüketmek zorunda olan çölyak hastalarına, gıda desteğini sürdürüyor. Çölyak hastaları için özel hazırlanan glutensiz gıda kolileri, Bahçelievler Belediyesi Vefa Destek Ekipleri tarafından, ilçede tespit edilen 87 aileye ulaştırıldı.

Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, toplumun tüm kesimlerinin istek ve ihtiyaçlarına yönelik hizmetler üretmeye çalıştıklarına dikkat çekerek; “İlçemizdeki çölyak hastası olan komşularımızla sürekli irtibat halindeyiz. Çölyak, teşhis koyulana kadar bir hastalık ancak teşhis koyulduktan sonra bir yaşam biçimi oluyor. Biz de belediye olarak, bu süreçte bulmakta veya almakta zorlandıkları glutensiz ürünleri kendilerine ulaştırarak destek oluyoruz” dedi.

“BU SÜREÇTE GLUTENSİZ GIDA BULMAKTA VE ALMAKTA ZORLANIYORUZ”

14 yaşındaki çölyak hastası Senem Korkmaz Çölyak hastalığını ilk kez sekiz yaşında öğrendiğini belirterek, “Ailemle ben çok zor dönemlerden geçtik, çünkü Türkiye’de çok bilinen bir hastalık değildi ve kimse de bize yardım etmiyordu. İlk başlarda marketlerde yiyeceklerimizi bulamıyorduk. Sonra aradan yıllar geçti, Bu sene Bahçelievler Belediyesi’nden bize hediyeler gelmeye başladı. Onlara çok teşekkür ediyorum. İlk defa sesimizi böyle duyurabildik. Türkiye’de yüzbinlerce çölyak hastası var ve biz hala bunu normalleştiremedik ama bir senedir bayramlarda ve özel günlerde bize böyle kutularda hediyeler getirdiği için Bahçelievler Belediyesine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“MADDİ OLARAK ZORLAYAN BİR HASTALIK”

Çölyak hastalığının maddi olarak kendilerini çok zorladığını belirten anne Aysu Korkmaz da; “Alışması zor bir hastalık. İlk başlarda gerçekten zorlanıyorsunuz. Her yiyeceği alamıyorsunuz. Bulduğunuz gıdalar da çok pahalı oluyor. Çölyak hastalarını unutmadığı için, Bahçelievler Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bu tür yardımların devamını diliyorum” şeklinde konuştu.

Çölyak hastalarına glutensiz gıda desteği

Çölyak hastalarına glutensiz gıda desteği

Çölyak hastalarına glutensiz gıda desteği

Çölyak hastalarına glutensiz gıda desteği

Çölyak hastalarına glutensiz gıda desteği

Büyükşehirden Çölyak hastalarına glutensiz gıda yardımı haberi, haberleri

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sadece glutensiz gıda tüketmek zorunda olan çölyak hastalarına yönelik glutensiz gıda yardımı ilçelerde de devam ediyor. Finike’de Okan Ateş’e ve Kaş İlçesinde yaşayan Kamilenur Şimşek’e glutensiz un, makarna ve bisküviden oluşan 3 aylık gıda yardımı yapıldı. haber, haberi, haberleri

Büyükşehirden Çölyak hastalarına glutensiz gıda yardımı haberi, haberleri

Ömür boyu glutensiz gıdalarla beslenmek zorunda olan çölyak hastalarının sesine kulak veren Büyükşehir Belediyesi glutensiz un, makarna ve bisküviden oluşan gıda yardımını sahiplerine ücretsiz ulaştırmaya devam ediyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından sosyal incelemesi yapılan Finike Sahilkent Mahallesinde oturan Okan Ateş’e 3 aylık glütensiz gıda içeren yardım paketi ekiplerce teslim edildi. Ateş, 16 yaşındaki oğluna 2 hafta önce çölyak teşhisi konulduğunu belirterek Büyükşehir Belediyesi’ne glutensiz gıda yardımı için teşekkür etti. 

FİYATLAR YÜZÜNDEN ALAMIYORDUKÇölyak hastalığından dolayı glutensiz gıdalar tüketmek zorunda olduğunu fakat fiyatların yüksek olmasından dolayı ürünleri temin edemediklerini ifade eden Kaş İlçesinde yaşayan 17 yaşındaki Kamilenur Şimşek ise  “Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim. Çok pahalı olduğu için alamadığım ürünleri bana ücretsiz olarak getirdiğiniz için çok mutlu oldum” dedi.

Büyükşehirden Çölyak hastalarına glutensiz gıda yardımı

BAŞVURULAR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NEHizmetten yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi çölyak hastalarının Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na sağlık raporu ile başvuru yapması gerekiyor. Glutensiz gıda yardımı hakkında bilgi almak isteyenler ise Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nda görevli sosyal servis uzmanlarına 249 54 28 numaralı telefondan ulaşabilir.

referans :
www.iha.com.tr
bizimtv.com.tr
www.alanyamedya.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button