News

Yazgülü Aldoğan Nedir bu başımıza gelenler?

İyileştirme Sanatı – Dr. Emel Gökmen

İyileştirme sanatı, Cumhuriyet gazetesinde Mine Kırıkkanat’ın DR Emel Gökmen ve kitabı Migrene Çözüm var üzerine ve iyileştirme felsefesini anlatan yazıdır.

İyileştirme Sanatı - Dr. Emel Gökmen

Bizim ailede tıp bilimine ilişkin iki tipoloji vardır. Ana tipiyle, abla tipi. Her iki tipin ortak yanı, hipokondriyak yani hastalık hastası olup hastane, sağlık ocağı, klinik mlinik, artık yakınlarda ne varsa, bir ayaklarının mutlaka bir tıp ve tedavi ortamından eksik olmamasıdır. Ayrıldıkları yan ise avuç dolusu hap içmeye bayılmasına karşın, ana tipinin ameliyattan ödü koparken abla tipinin nereni keseceğiz deseler masaya yatıp cırt cırt kestirebilmesidir.

Elbette ben de hastalık hastasıyım ama ana tipine çekmişim, ameliyattan ödüm kopar, bir. Son yıllarda doktor doktor gezmiyorsam, hem kafamı, hem bedenimi tedavi eden “ideal” doktoru nihayet bulduğum ve yanından asla ayrılmadığım içindir, iki…

Artık hem dostum, hem doktorum Emel Gökmen’i, yazar arkadaşım Yazgülü Aldoğan sayesinde tanıdım. Beş yıl önce, Daniel’in el ve bilek kanalı tıkanıklığından korkunç ağrıları vardı. Tüm uzmanlar, “tek çare ameliyat” diyorlardı. Yazgülü, “Benim kadim migrenimi iyileştirdi, bir de Emel’i görün” dedi. 0 gün bugündür, Daniel ameliyatsız iyileşmekle kalmadı, ailecek bakıma alındık. Emel yılda iki kez fabrika ayarlarımızı yapıyor, ablam bile doktor doktor dolaşmaktan vazgeçti, hepimiz “integratif tıp” müridi kesildik.

Emel Gökmen, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlığını tamamlayan bir nörolog doktor. Çok rahatlıkla söyleyebilirim, üstün zekâlıdır. Eh, üstün zekâ da sorgulamadan edemez. Emel’de hastane ortamında çalıştığı süreçte, tanı ve tanıya uygun ilaç döngüsünü sorguluyor. Yaşamı boyunca çok çektiği migren ve baş ağrıları başta, bazı hastalıkların kök nedenlerini araştırıyor. Sonunda, 2004 yılında Alman Hastanesi’ndeki görevinden ayrılıp klasik tıp eğitimine nöral terapi, akupunktur, homeopati, manyetik alan tedavi yöntemlerini katan “integratif tıp” alanında, Gökmen Yaklaşımı diye anılan algoritmayı geliştiriyor. Bu yaklaşım, bazı hastalıklara neden olan asıl sorunu saptayıp klasik tıp ile integratif tıp yöntemlerini birlikte kullanarak tedaviyi öngörüyor. Özellikle migren gibi nedeni çoğu kez aranmadan, dolayısıyla bulunmadığı için ömür boyu dozu giderek artan ilaçlarla tedavi edilen baş ağrılarını iyileştirmekte uzmanlaşan Emel Gökmen, elbette önce kendi migrenini yendi. Yüzlerce hastasını da yıllardır çektikleri, artık kader kabul ettikleri migrenden ya da çeşitli ağrılardan kurtardı. Bazılarını bire bir tanıyor, ağrısız ve ilaçsız bir yaşama yeniden doğduklarını biliyorum…

Emel Gökmen, ağrıları iyileştirmekteki yeni yaklaşım ve deneyimini nihayet Migrene Çözüm Var! başlıklı bir kitapta topladı. Herkesin kolaylıkla anlayabileceği bir dille yazılan ve hasta öyküleriyle hem heyecanla okunup, hem de umut veren kitap, bence tıp biliminin de ufkunu genişletiyor. Çünkü… Çünkü tıp âlemine de özellikle yurdumuzda giderek unutulan temel kuralları anımsatıyor. Bu kuralların ilki, Primum non nocere, “önce zarar verme”dir. İkincisi, Aude sapere, yani “Bilmeye cesaret et. Şöyle bir düşünün; hastaneye küçük bir sorunla girip büyük bir sorunla çıkan birini tanıyorsunuzdur, mutlaka. Ben epeyce tanıyorum.

Türkiye’nin AKP iktidarı sayesinde girdiği sağlık rantı yarışında, yaşayacak parayı kazanmak için devlet hastanelerinden özel hastanelere geçmek zorunda kalan doktorlar, o hastanelerin göz boyamaya yarayan milyon dolarlık makinelerinin masrafını çıkarmak, ilaç sanayisini döndürmek için hastalara “tüketici” gözüyle bakmak zorundalar. Oysa insanlar parmağında dolama çıkınca tomografiye girdi, ameliyatsız atlatabilecekleri hastalık için ameliyat oldu ya da avuç avuç ilaç kullanıyor diye daha sağlıklı değiller… Tam tersine.

İşte. Emel Gökmen’in kitabı, salt migren ve baş ağrısı olan insanlara çare umudu vermekle kalmıyor. Aynı zamanda hekimliğin de temel ahlakını, yaşamın korunması gereken bir kutsallık, hastanın da “tüketim motoru” değil, iyileştirilmeyi bekleyen bir can olduğunu anımsatıyor!

“Her hekimin favori bir hastalığı vardır.” Henry Fielding

Bu kitapta okuduğunuz bazı öykülerde kendi baş ağrınızı bulacaksınız, bazılarında kendi ağrınızın daha çekilir olduğunu düşüneceksiniz. Ne güzel, çaresi varmış, diyeceksiniz. Migrenli olmasanız da çevrenizdeki migrenlileri daha iyi anlayacaksınız. En güzeli, migrenli olmanın ayrıcalığını fark edeceksiniz. Biliniz ki tarihteki pek çok düşünür, yazar, sanatçı ve bilim insanı migrenliydi. En bilinenleri: Charles Darwin, Friedrich Nietzsche, Sigmund Freud, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Hildegard von Bingen, Lewis Carroll, Virginia Woolf, Stephen King… Migrenli olmak, bilinçte yükselmenin yanı sıra ayrıntılı düşünmeyi, detayları görebilmeyi, belki de çekilen acı nedeniyle sabredebilmeyi, hayata farklı bakabilmeyi de beraberinde getirir.

CUMHURİYET GAZETESİ 20 NİSAN 2014

Yazgülü Aldoğan Kimdir? Posta Yazarı Yazgülü Aldoğan Soma Tweeti – Son Dakika

Soma Şehitlerine haraket eden yazgülü aldoğan biyografisi

Yazgülü Aldoğan Kimdir? Posta Yazarı Yazgülü Aldoğan Soma Tweeti - Son Dakika

Soma Şehitlerine haraket eden yazgülü aldoğan biyografisi

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde doğdu. Liseyi Notre Dames de Sion ve Üsküdar Kız Lisesi’nde okudu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bitirdi. Gazeteciliğe Ankara’da Anka Ajansı’nda başladı. İletişim Sosyolojisi doktorasını Sorbonne Universitesi’nde tamamladı. Yurda döndükten sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde 4.5 yıl öğretim üyesi olarak görev yaptı. YÖK yasasından sonra yardımcı doçent iken görevine son verildi. İstanbul’a gelerek Gelişim Yayınları’nda Nokta dergisinin çıkışında bulundu. Ardından Yeni Asır İstanbul Haber Müdürü, Yeni Gündem Dergisi Haber Koordinatörü, Hürriyet, Sabah gazeteleri serbest yazarı, Kanal D Haber Müdürü olarak çalıştı. Murat Karayalçın’ın Başbakan yardımcılığı sırasında medya ve siyaset danışmanlığını yaptı. Köşe yazılarına Günaydın Gazetesi’nde başladı. Posta gazetesinde köşe yazarı. İstanbul, Anadolu, Galatasaray ve Kültür Üniversitelerinde lisans ve lisansüstü dersler verdi. Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde Medya Araştırmaları dersini verdi. TRT ve BRT televizyonlarında İşte İnsanlar ve Medya Medya konulu televizyon programları yaptı. SKYTÜRK televizyonunda Cevap Anahtarı isimli eğitim programının sunuculuğunu yaptı. Çeşitli radyolarda sabah haberleri sundu. 

Yazgülü Aldoğan’dan Soma Şehitlerine Ağır Hakaret!

18 May 2014 – 13:29Gündem

Yorumunuz yarım kaldı, devam etmek için üstteki yoruma, silmek için buraya tıklayın

Kırmızı alanlar eksik veya hatalı girildi. Lütfen bu alanları düzeltip tekrar gönderelim

Yorumunuz için teşekkürler, en kısa sürede gözden geçirilip yayınlanacaktır

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.

Şimdi oturum açın, her yorumda isim ve e.posta yazma zahmetinden kurtulun. Oturum açmak için bir hesabınız yoksa, oluşturmak için buraya tıklayın.

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.

Posta gazetesi, Yazgülü Aldoğanın işine son verdi – HaberimGeldi

En son 12 Temmuz’da yazısı yayınlanan Posta Gazetesi köşe yazarı Yazgülü Aldoğan’ın yazılarına kesin bir şekilde son verildiği öğrenildi. Ünlü köşe yazarı Yazgülü Aldoğan bundan sonra Posta Gazetesinde yazılar yazamayacak. Aldoğan’ın Demirören grubu tarafından tazminatsız bir şekilde kovulduğu iddia edildi.

Posta gazetesi, Yazgülü Aldoğanın işine son verdi - HaberimGeldi

Posta Gazetesinde uzun yıllardır köşe yazıları kaleme alan Yazgülü Aldoğan artık Posta’da köşe yazısı yazamayacak. Demirören Medya Grubuna satılan Posta Gazetesinin Yazgülü Aldoğan’ın yazılarına son verdiği öğrenildi. En son yazısı 12 Temmuz 2018’de yazısı yayınlanan Yazgülü Aldoğan o günden bugüne yazılar yazmıyordu veya tönetim tarafından yazması engelleniyordu.

Yazgülü Aldoğan ile ilgili son kararın dün verildiği ve Yazgülü Aldoğan’ın Posta Gazetesindeki yazılarına kesin olarak son verildiği öğrenildi. Ünlü yazarın Posta gazetesinden tazminatsız bir şekilde kovulduğu da iddia edildi. Yazgülü Aldoğan kovulma haberleri sonrası Twitter hesabından açıklamada bulunarak ”pişman olmadığını” takipçileriyle paylaştı. Aldoğan mesajına bir de şu gizemli notu sığdırdı ”Kim kiminle ne yapıyor onu mu köşelerimde yazsaydım” dedi.

Son zamanlarda sık sık 15 Temmuz’da tutuklanan askeri öğrencilerle ilgili yazılara ve yaşanan mağduriyetlere dikkat çeken Yazgülü Aldoğan, Demirören grubunun Aydın Doğan’dan satın aldığı Doğan Medya sonrası kovulan isimlerden sadece biri. Demirören grubuna satılan medya grubundan şimdiye kadar çok sayıda gazeteci kovuldu. En son isimse ünlü ekonomi yazarı Uğur Gürses idi.

Yayın politikasında ciddi değişiklikler olan ve hükümete yakın bir çizgiye iyice yaklaşan Demirören Medya Grubunun satın aldığı Hürriyet, Posta gibi gazetelerde üst üste ayrılıklar yaşanmaya devam ediyor. Mayıs ayında grubu satın alan Demirörenler şimdiye kadar çok sayıda gazeteci ile yollarını ayırdı. Televizyonda da Ahmet Hakan ana haberlerden çektirilip yerine NTV’den Buket Aslan getirilmişti. Satışın hemen sonrasında ise Posta Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rıfat Ababay ”Bundan sonra ben yokum” diyerek istifasını yeni yönetime vermişti.

Yazgülü Aldoğan Instagram’dan yaptığı açıklamalarında ayrıca tazminatsız bir şekilde ve bütün hakları çiğnenmiş olarak kovulduğunu da belirterek yaşanan duruma isyan etti ve okuyucularına oradan veda etti.

Yazgülü Aldoğan’ın Posta gazetesinden kovulması sonrası hükümete yakın Yeni Akit gazetesi ise internet sitesinden ”Azılı İslam düşmanı Yazgülü Aldoğan nihayet kovuldu” diyerek Gazeteci Yazgülü Aldoğan’ın işsiz kalmasına sevindi.

referans :
www.emelgokmen.com
www.canlihaber.com
haberimgeldi.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button