News

Deniz salyası ile nefes kesen mücadele

Arama Sonuçları , Son Dakika Haberleri – Yenisafak.com

Arama Sonuçları , Son Dakika Haberleri - Yenisafak.com

Yeni Şafak olarak yayın hayatına başladığımız ilk günden itibaren ülkemizde demokrasinin tüm kurumları ile yerleşmesi, milli irade ve değerlerimizin hakim olması için tüm gücümüzle çalıştık. Bu ülkenin geleceğinin derin sularda boğulup gitmemesi için çaba sarf ettik.

Fırtınalı günlerde sığınılacak bir liman olduk. Bugüne kadar ülkemize yapmış olduğumuz katkıyı bundan sonra da okurlarımızın desteği ile sürdürmeye devam edeceğiz. Her gün Yeni Şafak’la yeni bir umut olacak.

Marmarann dibini tehdit etmeye balad; Salya su alt kamerasyla grntlendi – stanbul haberleri

Marmara Denizi’nin dibine

Marmarann dibini tehdit etmeye balad; Salya su alt kamerasyla grntlendi - stanbul haberleri

Marmara Denizi’nin dibine kerek reme mevsiminde olan balklarn, midye trleri ve mercanlar yok eden “deniz salyas” su alt kamerasyla grntlendi.

Marmara Denizi’nde yaklak 2 aydr etkili olan “deniz salyas” olarak adlandrlan “müsilaj” dibe çökmeye balad. Deniz içinde 30 metreye kadar ulaan salya, çeitli türlere yuva olan mercanlarn ve midye türlerin hayatn tehlikeye atarken, d döllenmeyle çoalan ve üreme mevsiminde olan balklarn üremelerine engel oluyor. Salya, balkçlarn ise alarna taklarak, arlatrd için avlanmaya da engel oluyor. Marmara’nn dibine çökmeye balayan “deniz salyas” bu alt kameras ile görüntülendi.

stanbul

Görüntülerde geçtiimiz günlerde su üstündeki salyalarn yava yava deniz dibine çöktüü görülüyor. Salya nedeniyle görü mesafesi düerken, mercanlarn ve kayalarn üstünü kaplamas dikkat çekiyor. Salya, deniz içinde baz yerlerde parçalar halinde yüzerken, baz noktalarda ise zemini kaplam durumda.

stanbul

“30 METRELERE KADAR ETKL OLDUU GÖRÜLÜYOR”

Deniz dibine çöken salyann etkilerini Demirören Haber Ajans’na deerlendiren, stanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Ana Bilim Dal Öretim Üyesi Ve Deniz Biyolou Cem Dalyan, “ki aydr Kuzey Ege’de ve Marmara Denizi’nde youn bir müsilaj oluumu görülmekte. Müsilaj genellikle plantonik organizmalar sayesinde denizlerde oluan bir mukus tabaka. Denizde 20 metrelere kadar etkiliydi, imdi baktmz kadaryla 30 metrelere kadar etkili olduu görülüyor. Bu müsilaj tabakann su yüzeyinden dibe doru çökmesiyle özellikle Marmara Denizi’nin ekosisteminin önemli elemanlarndan olan mercan gibi, pina midyesi gibi canllar negatif etkileyen bir durum oluuyor. Süzücüler üzerlerine yapan bu madde nedeniyle beslenemiyorlar, bu ölümlerine dahi yol açyor. Deniz ekosistemi bir zincir her ekosistemde olduu gibi. Herhangi bir negatif etki besin zincirindeki bütün gruplara yansyor. Balkçlk açsndan da kötü bu durum, insanlk için de kötü. Ayn zamanda balkçlar alarn attklar zaman müsilajla birlikte o kadar ar hale geliyor ki, bu alar çekemiyorlar. Dolaysyla alarn atamyorlar. Müsilaj u anda hem balkçla, hem de ekosisteme ciddi zarar vermekte” dedi.

stanbul

  

“BALIIN ÜREME DÖNEM, ÜREMELERNE BR ZARARI DOKUNABLR”

Dalyan, balk yuvalar konusunda ise, “Yuva yapan balk says çok az. Genelde balklarda d döllenme olur. Marmara Denizi için özellikle balk yuvalarna zarar veriyor gibi durum söz konusu deil, elbette bir iki tür vardr ama genel balk grubuna böyle bir etkisinin olduu söylenemez. u aralar bir çok baln üreme dönemi, üremelerine bir zarar dokunabilir ancak bu belgelenmi bir durum deil” eklinde konutu.

stanbul

“AIRLIK YAPIYOR, ALARI PATLATIYOR”

Salya nedeniyle balkçlarda sknt yayor.

Balkç Necmi Soydoan, “A salyorsun, yapyor, a böyle olduu gibi durmuyor, daha da kalnlayor. Baln vurmasn engelliyor, a çökertiyor. Bizim ekmeimize mani oluyor. Ocak ayndan beri böyle, çalamyoruz” dedi. 

Ekrem Erba, “Alarn gözlerini kapatyor, balk vurmasn engelliyor. Olta atyoruz, oltaya da yapyor, onu da engelliyor. Arlk yapyor, alar patlatyor” diye konutu.  Bir dier balkç olan Süleyman Tarlac, “Bu deniz salyas alarmz çalmaz vaziyete getiriyor. Alara balk vurmuyor, duvar gibi oluyor alar. Alar çekerken zorlanyoruz, temizlemesi zaman alyor. A atyorsunuz, bo çektiniz, çkaryorsunuz bir daha temizliyorsunuz” eklinde konutu.  

Marmara’da balıkçıların korkulu rüyası 10 yıl sonra geri döndü

Marmara Denizi’nde etkili olan salya nedeniyle balıkçılar 20 gündür denize açılamıyor. Balıkçılar, Marmara’ya 20 gün aradan sonra denize ağ atacaklarını, salyanın olması halinde Karadeniz’e geçeceklerini söylerken barınakta bekleyen onlarca tekne ve Marmara Denizi havadan görüntülendi.

Marmara’da balıkçıların korkulu rüyası 10 yıl sonra geri döndü

İHA 19.02.2021 – 15:57

Deniz salyasıyla kaplanan Mudanya Yat Limanı, havadan görüntülendi

Zeytinburnu’nda boşaltılan 5 katlı bina çöktü

Dağda kurbanlık dana avı

Sultangazi’de defineciler ormanı delik deşik etti

2021 Ramazan Bayramı hangi gün? (2021 resmi tatil takvimi)

Acıgöl’ü, kurutma havuzları yok ediyor

5 gollü nefes kesen mücadele

5 gollü nefes kesen mücadele

Spor Toto Süper Lig’in 37. hafta karşılaşmasında Gaziantep FK ile Büyükşehir Belediye Erzurumspor karşı karşıya geldi. Mücadele konuk ekibin 3-2’lik üstünlüğüyle sona erdi.

Erzurumspor’a galibiyeti getiren golleri 54’te Gomes, 59. dakikada Hasan Hatipoğlu ve 84’te Rahman Buğra Çağıran kaydetti. Gaziantep’in golleri ise 69. ve 90. dakikalarda Muhammet Demir’den geldi.

Bu sonuçla birlikte Gaziantep FK 51 puanda kaldı. Erzurumspor ise galibiyet serisini 3 maça çıkardı ve 38 puana yükseldi.

Gaziantep Futbol Kulübü, Süper Ligin 37. haftasında Büyükşehir Belediye Erzurumsporu ağırladı. İkinci yarısı bol gollü geçen ve büyük bir heyecana sahne olan zorlu karşılaşmayı konuk ekip 3-2 kazandı. Maçın özeti ve Süper Ligdeki en güncel puan durumunu haberimizde bulabilirsiniz.

“Nefes” kesen operasyon – Marmara Haber Gazetesi

Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri Hıdırağa Mahallesi’nde uyuşturucu satıcılarına yönelik aralarında özel harekatçıların da bulunduğu 350 polisle “Nefes” kod adlı operasyon gerçekleştirdi. Eroin, kokain, esrar ile bir çok uyuşturucu hapların ele geçirildiği operasyonda toplam 21 kişi gözaltına alındı.

“Nefes” kesen operasyon - Marmara Haber Gazetesi

Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri Hıdırağa Mahallesinde uyuşturucu satıcılarına yönelik aralarında özel harekatçıların da bulunduğu 350 polisle “Nefes” kod adlı operasyon gerçekleştirdi. Eroin, kokain, esrar ile bir çok uyuşturucu hapların ele geçirildiği operasyonda toplam 21 kişi gözaltına alındı.

Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri roman vatandaşların yaşadığı Hıdırağa Mahallesi’nde uyuşturucu satıcılarına yönelik özel hareket ekipleri ile birlikte 350 polisin katıldığı ‘Nefes’ adlı operasyon düzenledi. ‘’Nefes’’ kod adlı operasyona Çerkezköy’den de yaklaşık 25 polis takviye kuvvet destek verdi. İlçe Emniyet Müdürü Aykut Efe’nin bizzat yönettiği ve hava sıcaklığının sıfırın altında 4 derece olduğu operasyonda eş zamanlı girilen 46 ev narkotik dedektör köpeklerle birlikte didik didik arandı.

ÇATIDAN KAÇMAYA ÇALIŞTI

Polisin evine geldiğini gören şüphelilerden biri de evin çatısına çıkarak kaçmaya çalışırken, kısa sürede ekipler tarafından yakalanan şüphelinin üzerinde 1 tabanca evinin arka bahçesinde ise 3 av tüfeği ele geçirildi. Şafak vakti düzenlenen operasyonlarda 150 gram kokain, 330 gram eroin, 4 kilo esrar, bin 350 adet uyuşturucu hap ile 6 tabanca, 8 av tüfeği ele geçirilirken, operasyonda toplam 21 kişi gözaltına alınarak Çorlu Emniyet Müdürlüğüne götürüldüler. Uyuşturucu tacirlerinin birinin evinde ise Kaymakamlığının yoksullara dağıttığı kömürler de bulunurken, operasyonla ilgili geniş çaplı soruşturma sürüyor.

Haber / Şaban KARDEŞ

referans :
www.yenisafak.com
www.dha.com.tr
www.ntv.com.tr
www.ahaber.com.tr
www.marmarahaber.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button