News

Çavuşoğlu: Turistin görebileceği herkesi aşılayacağız

avuolu:Turistin grebilecei herkesi Mays sonuna kadar alayacaz – Memurlar.Net

Memur, Memurlar,

avuolu:Turistin grebilecei herkesi Mays sonuna kadar alayacaz - Memurlar.Net

Dileri Bakan avuolu ile Almanya Dileri Bakan Maas heyetler aras grmenin ardndan ortak basn toplants dzenledi. Aklamada turizm sektrndeki dzenlemelere deinen avuolu, “Turistin grebilecei herkesi Mays sonuna kadar alayacaz” ifadelerini kulland.

Dileri Bakan Mevlt avuolu, yeni tip koronavirs (Kovid-19) salgnna ramen Almanya ve Trkiye arasnda ticaret hacminin hzl ekilde arttn syledi.

avuolu ile Almanya Dileri Bakan Heiko Maas, ikili ve heyetler aras grmelerinin ardndan ortak basn toplants dzenledi.

Mevkidayla birok blgesel ve uluslararas konuda gr alveriinde bulunduklarna dikkati eken avuolu, hafta banda Libya’ya bir ziyarette bulunduunu anmsatarak, yeni kurulan hkmete destek verilmesinin nem tadn vurgulad.

Bakan avuolu, Libya’nn seimlere hazrlanmas ve halkn taleplerinin karlanmas bakmndan bu destein nemli olduuna iaret etti.

Libya’da yabanc terrist savalarla meru mevcudiyeti kartrmamak gerektiine dikkati eken avuolu, “Libya’da bulunan ok sayda yabanc sava var, paral asker var. Bunlarn ekilmesi konusunda hemfikiriz. Fakat iki egemen lke arasndaki bir anlama gerei buraya verilen askeri eitim ve danmanlk destei gibi lkenin ihtiyac olan desteklerin sona ermesi Libya’nn yararna deil. ki lke arasndaki bu tr anlamalara mdahale edilmesi nc taraflar bakmndan, doru bir yaklam olmaz” deerlendirmesinde bulundu.

‘kili ticaretimiz hzl ekilde artyor’

Dileri Bakan avuolu “(Almanya ile) kili ticaretimiz hzl ekilde artyor. Bu sene 40 milyar dolarn zerine kabileceini grebiliyoruz.” dedi.

Trkiye’de salgn dneminde alnan tedbirlerle tedarik zincirlerinin korunduunu kaydeden avuolu, gelecekte de Almanya’yla ticari ve ekonomik i birliini artrmak istediklerini syledi.

‘Ortak retim konusunda lkelerin daha iyi i birlii yapmas gerek’

Trkiye’nin salgnn balangcndan bu yana hibir lkenin tbbi malzeme tedariki konusunda geride braklmamas gerektiini savunduunu hatrlatan avuolu, a konusunda da Trkiye’nin ayn gr savunduunu kaydetti.

Farkl lkelerin ve irketlerin alarnn piyasaya girdiine ancak birok lkenin alara eriemediine dikkati eken avuolu, burada bir sorun olduunu, en az gelimi lkeleri unutmamak gerektiini belirtti.

avuolu, Kovid-19 alarna ilikin daha iyi bir i birliine ihtiya olduunu ifade ederek, “Elbette irketlerin telif haklarna sayg duymak gerekiyor ama ortak retim konusunda lkelerin daha iyi i birlii yapmas gerek” dedi.

Dnya Salk rgt olmak zere uluslararas rgtlerin koordinasyon ve kolaylatrc rol stlenmesi gerektiini vurgulayan avuolu, “Bu sorun devam edecek. nmzdeki aylarda ve yllarda da aya ihtiyacn olacan gryoruz. O nedenle ann tm dnyaya ulamas iin ortak retim dahil daha iyi bir i birliine ihtiya var” diye konutu.

‘Turistin grd herkesi alayacaz’

“Turizm sektrnde alanlarn tamamn alayacaz” diyen avuolu, “15 yatakl otellere bile sertifikasyon verdik. PCR testi uygulamamz genilettik. Vaka saylarmz her geen gn dyor. Turizm sezonuna gvenli bir ekilde girebilmek ve vatandalarmzn gvenlii iin baz tedbirler aldk, turistin grebilecei herkesi Mays sonuna kadar alayacaz” ifadelerini kulland.

ileri Bakan Horst Seehofer ile turizm konusunu konutuklarn belirten avuolu, mstearlarla da grmelerinin srdn, gerekli nlemlerin tamamen alnacan, Alman turistleri Trkiye’ye beklediklerini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız

Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile Berlin’de ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Çavuşoğulu, Türkiye’deki aşılama sürecine ilişkin

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız

Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Heiko Maas ile Berlin’de ortak basın toplantısı düzenledi.  Çavuşoğulu, Türkiye’deki aşılama süreci ile ilgili “Halkımızın yüzde 26’sından fazlası aşılandı. Güvenli turizm programına ilave tedbirler getirdik. Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerine ağırlık verdiğimiz gibi tüm turizm çalışanlarını, turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız” dedi.

Çavuşoğlu açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“İkili ticaretimiz hızlı şekilde artıyor. Bu sene 40 milyar doların üzerine çıkabileceğini görebiliyoruz.

“TURİSTİN GÖREBİLECEĞİ HERKESİ MAYIS SONUNA KADAR AŞILAYACAĞIZ”

Turizm sezonuna güvenli bir şekilde girebilmek ve vatandaşlarımızın güvenliği için bazı tedbirler aldık. Halkımızın yüzde 26’sından fazlası aşılandı. Güvenli turizm programına ilave tedbirler getirdik. Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerine ağırlık verdiğimiz gibi tüm turizm çalışanlarını, turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız ki bu anlamda tedbirlerimizi alalım.

AB’nin somut adımlar atması gerekiyor, gümrük birliği güncellenmeli.

Libya’da bulunan çok sayıda yabancı savaşçı var, paralı asker var. Bunların çekilmesi konusunda hemfikiriz. Fakat iki egemen ülke arasındaki bir anlaşma gereği buraya verilen askeri eğitim ve danışmanlık desteği gibi ülkenin ihtiyacı olan desteklerin sona ermesi Libya’nın yararına değil. İki ülke arasındaki bu tür anlaşmalara üçüncü taraflar bakımından, doğru bir yaklaşım olmaz

PROTOKOL KRİZİ

Biz protokol kurallarının ne olduğunu biliyoruz. Bugüne kadar hiç böyle bir şikayet olmadı ve Türk misafirperverliği de herkes tarafından bilinir. Buradaki tablo, bizim yüzümüzden olmadı. Komisyon ve Konsey arasındaki rekabet ve kavga yüzünden oldu. Koskoca Avrupa Birliği protokol yüzünden kavga etmemeli, kendi aralarındaki meseleleri Türkiye’ye yansıtmasınlar.”

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: “TURİSTİN GÖREBİLECEĞİ HERKESİ MAYIS SONUNA KADAR AŞILAYACAĞIZ” – Gazete Grafiti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Heiko Maas ile yaptığı görüşmenin ardından konuştu. Koronavirüs salgını nedeniyle turizm için ilave tedbirler…

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: “TURİSTİN GÖREBİLECEĞİ HERKESİ MAYIS SONUNA KADAR AŞILAYACAĞIZ” - Gazete Grafiti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Heiko Maas ile yaptığı görüşmenin ardından konuştu. Koronavirüs salgını nedeniyle turizm için ilave tedbirler alındığını belirten Çavuşoğlu, “Turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya ziyaretinde mevkidaşı Heiko Maas ile yaptığı görüşmenin ardından açıklama yaptı. Turizm sektörüne ilişkin konuşan Çavuşoğlu,Turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız ki tedbirlerimizi alalım” diye konuştu.

Turizm programına ilişkin alınan ilave tedbirlerden bahseden Çavuşoğlu, aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerine ağırlık verildiğini belirterek şunları söyledi:

“2020 yaz döneminde Almanya ile karşılıklı mutabakatımız iki taraf için de müspet sonuçlar getirdi. Ocak ayında Maas ile de bu konuyu değerlendirdik. Biz yine geçen sene olduğu gibi işbirliğini sürdürmeye çalışıyoruz. Turizm sezonuna güvenli bir şekilde girebilmek için bazı ilave tedbirler aldık. 17 Mayıs’a kadar bir kapanma süreci var ve bunun da faydalarını görmeye başladık. Rakamlar düşmeye başladı. Diğer taraftan aşılama sürecine de hız verdik. Aşılama sürecinde halkımızın yüzde 26’sından fazlası aşılandı. Son günlerde Almanya’nın da aşılama konusunda önemli bir mesafe kat ettiğini görmekten mutluluk duyuyoruz.

Güvenli turizm programımıza bu sene ilave tedbirler getirdik. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımız işbirliği içinde çalışıyorlar. Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerin ağırlık verdiğimiz gibi, tüm turizm çalışanlarını, otellerde restoranlarda çalışanlar, şoförler, havaalanlarında çalışanlar, tur rehberleri de dahil turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız ki bu anlamda da tedbirlerimizi alalım. Bu konuda tüm tedbirlerimizi aldık dostlarımız güvenli bir şekilde tatillerini geçirsinler diye.”

referans :
www.memurlar.net
www.yenicaggazetesi.com.tr
graffitihaber.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button