News

İş DünyasıEkonomi

Bursa iş dünyası Ekonomi Reform Paketini değerlendirdi

Türkiye, ulusal, siyaset, ekonomi, spor, dünya, magazin, kültür ve sanat, eğitim ve sağlık haberleri

Bursa iş dünyası Ekonomi Reform Paketini değerlendirdi

Bursa iş dünyası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomi Reform Paketi ile çizdiği ekonomideki yeni yol haritasını değerlendirdi.

Ekonomi Reform Paketi‘nde yer alan, şeffaflık ve mali disiplin ile istikrar ve güven vurgusuna dikkat çeken Bursa iş dünyası temsilcileri; yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelindeki büyüme ile yerli ve milli ekonomi hedefine yönelik maddeleri olumlu bulduklarını, önümüzdeki süreçte kendileri üzerine düşeni yapmaya da hazır olduklarını belirttiler.

850 bin esnafa, gelir vergisi muafiyetinin de getirileceği Ekonomik Reform Paketi ile ilgili Bursa iş dünyası temsilcilerinin görüşleri şu şekilde:

BALKANTÜRKSİAD YK Başkanı Berat Tunakan:

Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Ekonomi Reform Paketi’ndeki şeffaflık ve mali disiplin ana başlıklarını Türkiye ekonomisin yarınlarını şekillendirecek bir çalışma olarak değerlendiriyoruz. Ekonominin temelini oluşturan istikrar ve güven vurgusu ise, açıklanan kararların uygulanacağının önemli bir göstergesidir.

BATISİAD YK Başkanı Ahmet Er:

Cumhurbaşkanımızın Ekonomi Reform Paketi’ni açıklarken, ‘İstihsal (üretim) mücadelesini, istiklal ve istikbal mücadelesi kadar önemli görüyoruz’ ifadesi, bizim ekonomik hedeflere ulaşmamızdaki kararlığın bir göstergesidir. İş dünyası olarak bizler de, bu kararlar doğrultusunda üzerimize düşeni yapacağız. 850 bin küçük esnafın gelir vergisinden muaf tutulması kararı ise bizleri daha çok motive edecektir. Bununla birlikte enflasyonun tek haneli rakamlara inmesini destekliyoruz ki büyümemiz buna bağlı olacaktır, yüksek faiz oranlarının da düşürülmesi gerektiğini düşünüyoruz.

BEKSİAD YK Başkanı Ömer Yıldız:

Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Ekonomi Reform Paketi’ni oldukça kapsamlı bulduğumuzu söylemek isterim. Ekonomiyi yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde büyütmeyi hedefleyen bu paket içerisindeki yerli ve milli ekonomi hedefi de, ülkemizin birlik içerisinde daha da kalkınması adına önemli bir hamle olacaktır.

GESİAD YK Başkanı Murat Kaya:

Ekonomi Reform Paketi’nde yer alan maddeleri, kamu giderlerinin kısılması başta olmak üzere, fiyat istikrarının sağlanmasından cari açığın azaltılmasına kadar makro hedeflere ulaşacağımız doğru ve olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz. Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan söz konusu paketin, ekonomide yeni bir yol haritası niteliğini taşıdığını düşünüyoruz.

İMSİAD YK Başkanı Mustafa Andıç:

Ekonomi Reform Paketi, yatırım, üretim, istihdam ve ihracat konuları temelinde bir büyüme ile ekonomiyi arzu eden hedeflere ulaştırmak için alınan tedbirler paketi olarak değerlendirilebilir. Bu aşamada özellikle istihdam açısından inşaat sektörü önemli bir rol oynayacaktır. İstikrar ve güven vurgusu, yabancılarla birlikte reel sektörün yatırım şevkini artıracaktır.

Kayapa OSB YK Başkanı Yalçın Toy:

Açıklanan Ekonomi Reform Paketi’nin, şeffaflık ve mali disiplin üzerine kurulmasıyla birlikte, yatırım, üretim, istihdam ve ihracat ana başlıklarında yapılacak düzenlemeleri içeriyor olmasını çok önemli buluyoruz. Bilhassa, istihdam yönünde Almanya’nın kalkınma modelinde uyguladığı yabancı işçi çalıştıra bilmenin önünün ülkemizde de açılması gerektiğine inanıyoruz. Biz iş dünyası olarak paketi destekliyor, üzerimize düşecek sorumluluğu yerine getireceğimizi belirtmek istiyorum.

NOSAB YK Başkanı Erol Gülmez:

Açıklanan Ekonomi Reform Paketi’nde yer alan yaklaşık 850 bin esnafımızı gelir vergisinden muaf tutan ve beyan yükümlülüklerini kaldıran kararları yerinde buluyoruz. Bu destekler, esnaf nezdinde daha geniş bir kesime uygulanabilse daha iyi olacağı kanısındayım. Paketin şeffaflık ve mali disiplin ana başlıkları, ekonominin zaten gereklilikleridir. Bilhassa şeffaflığın uygulanabilirliği yabancı sermayenin ülkemize yatırımı kolaylaştıracaktır. Bu arada reel sektörün de somut desteklere ihtiyacı olduğunu vurgulamak isterim.

TÜMSİAD Bursa Şubesi YK Başkanı Mustafa Kemal Şerbetçioğlu:

Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Ekonomi Reform Paketi’ni olumlu ve faydalı buluyoruz. Enflasyon başta olmak üzere fiyat istikrarının sağlanmasına ilişkin hedefler net bir şekilde ortaya konmuş durumda. Bu doğrultuda yapılacak çalışmalar yatırım şevkini yeniden arttırıp yabancı sermayenin girişini de hızlandıracaktır. Yapısal ve somut adımlar içeren bu paketle, birçok sorun çözüme kavuşacak, Türkiye’nin yarınları daha güçlü olacak.

Almanya’da iş dünyası ekonomi için iyimser haberi – BorsaGündem.com

ZEW: Almanya için ekonomik beklentiler Şubat’ta ciddi şekilde yükseldi

Almanya’da iş dünyası ekonomi için iyimser haberi - BorsaGündem.com

Türk İlaç yüzde 110 oranında bedelsiz kararı aldı

1 Türk İlaç yüzde 110 oranında bedelsiz kararı aldı

Bakan Karaismailoğlu Kanal İstanbul'un maliyetini açıkladı

2 Bakan Karaismailoğlu Kanal İstanbul’un maliyetini…

Kapalıçarşı'da külçe altın fiyatları 07/05/2021

3 Kapalıçarşı’da külçe altın fiyatları 07/05/2021

BIST 100'de haftanın son gününde en çok Karsan kazandırdı

4 BIST 100’de haftanın son gününde en çok Karsan…

BIST 100'deki Aksa bugün en çok değer kaybeden hisse oldu

5 BIST 100’deki Aksa bugün en çok değer kaybeden hisse oldu

Referans :
www.bayrakhaber.com
www.borsagundem.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button