News

Depresyon Hakkında Muhtemelen Sizin de Yanlış Bildiğiniz 7 Bilimsel Mit

Bir Çocuktan Faşist Yaratmak: Üçüncü Dalga Deneyi

Nazi Almanyası ile ilgili çeşitli bilgiler edindikçe, insanların nasıl böylesine zalim ve korkunç şeyler yapabildiğini aklımız bir türlü almaz.

Bir Çocuktan Faşist Yaratmak: Üçüncü Dalga Deneyi

Nazi Almanyası ile ilgili çeşitli bilgiler edindikçe, insanların nasıl böylesine zalim ve korkunç şeyler yapabildiğini aklımız bir türlü almaz.

Nazi Almanyası ile ilgili çeşitli bilgiler edindikçe, insanların nasıl böylesine zalim ve korkunç şeyler yapabildiğini aklımız bir türlü almaz. Tarih öğretmeni Ron Jones da böyle düşünmüş olacak ki Nazi Almanyası konusunu, öğrencilerine ilginç bir uygulamayla öğretmeye karar vermiş.

Yorumunuz Onaylanmak Üzere Gönderildi

İMSAK

04:06

DEPRESYON HAKKINDA BİLİNEN 5 YANLIŞ BİLGİ

DEPRESYON HAKKINDA BİLİNEN 5 YANLIŞ BİLGİ
Antidepresanlar ile ün kazanan Depresyon hastalığının psikoloji bilimindeki ismi Majör Depresyondur. Sanırım depr

DEPRESYON HAKKINDA BİLİNEN 5 YANLIŞ BİLGİ

Antidepresanlar ile ün kazanan Depresyon hastalığının psikoloji bilimindeki ismi Majör Depresyondur. Sanırım depresyon demesi daha kolay olduğu için insanlar halk dilinde bunu yaygınlaştırmışlar. Halk dili demişken kulaktan kulağa oyunu gibi birçok konuda fazlaca yanlış bilgi halk arasında dolaşır. E psikoloji bilimi de bundan nasibini almış. İnternet aracılığıyla doğru bilgiye ulaşsak da yine de toplumda yer alan yanlış bilgiler geçerliliğini koruyor. İnternet aracılığıyla ulaştığımız bilgiler sayesinde kendimize tanı koymak gibi ciddi bir yanlışa yenilsek de internet gerçekten bilgi edinme konusunda faydalı. Durum böyle olunca ben de biraz bilgilenmek için toplumda depresyon ile ilgili yanlış bilinen bazı bilgileri toparladım. Bakalım sen bunları doğru biliyor musun?

Bilinenin aksine sosyal çevresi çok iyi olan insanlar da depresyona girebilir. Kişi ani başlayan depresif belirtiler sonrasında sosyal ortamından kendini çeker.

Birisi üzgün olduğunda hemen depresyonda mısın diye bir soru yöneltiriz. Fakat depresyon sadece üzgün olmayı barındırmaz. Hayattan alınan zevkin azalması ya da yok olması sonucu ortaya çıkan duygulardan bir tanesidir. Bu duyguya umutsuzluk, öfke, asosyalizasyon, uyku problemleri, iştah sorunları gibi belirtiler de eşlik edebilir.

Yapılan çalışmalar sonucunda antidepresanların %66 oranında tedavi ettiği görülmüştür. Fakat kesin sonuç almak için psikoterapiyle beraber ilaç kullanımı gerekir.

Depresyon problemi çok boyutlu bir problem olduğu için kişinin hayatının büyük bir kısmını kapsar. Sadece dışarı çıkmakla sorun çözülmez.

Yapılan çalışmalar sonucunda erkeklerin de depresyona girme oranının kadınlarınkine yakın olduğu ifade edilmiştir. Aynı zamanda erkek depresyonlarında kadınlara göre daha çok intihar vakalarıyla karşılaşılmaktadır.

Demresa | E-Ticaret Paketleri

Depresyon Hakkında Muhtemelen Sizin de Yanlış Bildiğiniz 7 Bilimsel Mit – onedio.com

Depresyon Hakkında Muhtemelen Sizin de Yanlış Bildiğiniz 7 Bilimsel Mit - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Depresyon hakkında toplumsal normlardan da kaynaklanan yanlış kabuller vardır. Gelin şimdi bunlara bir bakalım…

Kültürümüz, irade gücüne ve zihinsel dayanıklılığa hayrandır. Bu yüzden geri kalan herkes, çabucak “sızlanan, mızmız insan” olarak nitelendirilir. Oysa klinik depresyonu olan kişiler tembel veya kendilerine acıyan insanlar değildirler ya da depresyonu “kaçmak için bir yol” olarak görmezler. Depresyon; beyindeki değişiklikler ile ilgili bir sağlık sorunu olan, tıbbi bir hastalıktır. Diğer hastalıklar gibi depresyon da uygun tedavi yöntemleri ile düzeltilebilir.

Depresyon, ciddi bir medikal durumdur ve çoğu yetişkinin yetersiz olmasında başlıca etkenlerden biridir. Yine de sıradan üzüntülerle karıştırılır. Hastalığın bilimsel kanıtları, anormal aktivite seviyelerini gösteren beyin taramaları ile görülebilir. Ayrıca sinirler arasında sinyal taşıyan beyin kimyasalları da depresif kişilerde dengesiz olarak görünmektedir.

Her zaman için değil. Bazı insanlar depresif olduklarında bile ağlamaz veya aşırı üzgün davranmazlar. Bunun yerine duygusal yönden “boşlukta” ve “değersiz” ya da “işe yaramaz” hissedebilirler. Hatta tedavi edilmeyen depresyon, dramatik belirtileri olmaksızın kişilerin dolu dolu bir yaşam sürmelerini engelleyebilir ve aileler üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.

Birçok gencin “karanlık yüzü”, karamsar, tartışmacı ve aklı bir karış havada olmasına rağmen, uzun süreli mutsuzluk ya da asabiyet gençler için normal değildir. Mutsuzluk iki haftadan fazla sürüyorsa depresyonun işareti olabilir. Derslerindeki ani düşüşler, yaptığı faaliyetlerden zevk alamamak, arkadaşlarına karşı sürekli sinirli ya da üzgün olmak gibi işaretler de gençlerin yardım almasını gerektiren depresyon belirtilerinden olabilir.

Yaşı büyük olan birçok insan, yaşlanmanın zorluklarıyla depresyona girmeden başa çıkabilir. Ancak ortaya çıktığı zaman, gözden kaçmış olabilir. Yaşlılar üzüntülerini gizler ya da belirsiz olan farklı belirtiler görülebilir: Yemeğin tadının eskisi kadar güzel gelmez, ağrıları daha kötüye gider ya da uyku düzenleri değişir. Sağlık sorunları da yaşlılarda depresyonu tetikleyebilir ve depresyon yüzünden kalp krizinden veya cerrahi müdahalelerden geri dönüşleri yavaşlayabilir.

Aslında depresyonunu ortadan kaldırmak için harekete geçen çoğu insan daha iyiye gider. Yapılan araştırmalar, ilaç ve konuşma terapisini birlikte kullanmanın daha etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Depresyon, her altı insandan birini yaşamlarının bir noktasında etkiler. Bu yüzden bu yaygın rahatsızlık hakkındaki şehir efsaneleri ve batıl inanışlar da bir hayli fazladır. Mesela şöyle bir inanış vardır; “Kendini işine verirsen, daha iyi hissedersin”. Bu gerçekten yardımcı olabilir, ama depresyon daha farklı bir şeydir. Özellikle erkeklerde, aşırı çalışma klinik depresyon göstergesi olabilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

referans :
www.evosangels.com
ahmetmetehaner.com
onedio.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button