News

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için kefirli yoğurt tüketin!

Bağışıklığınızı Güçlendirecek Doğal Besinler

Bağışıklığınızı Güçlendirecek Doğal Besinler Bütün çok hücreli canlılar kendilerini hastalık oluşturabilecek zararlı mikroorganizmalara karşı korumaya çalışırlar. Bağışıklık, vücuda yabancı ve zarar verebilecek bakteri, virüs, mantar, protein ve benzeri her türlü hastalık oluşturabilecek ajana karşı organizmanın verdiği reaksiyonu ve yanıtı tanımlayan genel bir terimdir. Bağışıklık sistemi, organizmayı hastalık oluşturan etkenlere karşı koruyan, tümör gibi hücreleri tanıyan […]

Bağışıklığınızı Güçlendirecek Doğal Besinler

1 Dakika

Bağışıklığınızı Güçlendirecek Doğal Besinler

Bütün çok hücreli canlılar kendilerini hastalık oluşturabilecek zararlı mikroorganizmalara karşı korumaya çalışırlar. Bağışıklık, vücuda yabancı ve zarar verebilecek bakteri, virüs, mantar, protein ve benzeri her türlü hastalık oluşturabilecek ajana karşı organizmanın verdiği reaksiyonu ve yanıtı tanımlayan genel bir terimdir.

Bağışıklık sistemi, organizmayı hastalık oluşturan etkenlere karşı koruyan, tümör gibi hücreleri tanıyan ve onları ortadan kaldırmaya çalışan işlemlerin toplamıdır. Bağışıklık sisteminin genel fonksiyonu enfeksiyonları önlemek ya da sınırlamaktır.

Vücudumuzun kendini korumasında doğru beslenme de önem taşır. Bağışıklık sistemimi doğal yollarla nasıl güçlendiririm diyorsanız, işte cevabı;

Sarımsak: Sarımsak ve soğanda bulunan allilik sülfitler bağışıklık sistemini destekler ve serbest radikallerin atılımını arttırır.

Yoğurt ve Kefir: Yoğurt ve kefirin içerdikleri yüksek probiyotik sayesinde bağışıklık sistemimiz için yararlı oldukları birçok araştırmada belirtilmiştir. Aynı zamanda doğal antibiyotik görevi yaparak bağırsak sistemini korurlar.

Balkabağı: İçerdiği zengin A ve C vitaminleri, demir, potasyum gibi mineraller ve bol antioksidan içeriği sayesinde bağışıklık sistemi ve vücut direncini arttırmayı destekler. A vitamini yardımı ile vücutta bulunan bakteri, virüs ve enfeksiyonların sebep olduğu hastalıklara karşı savaşır.

Brokoli: Sülforan içeriği sayesinde antioksidan özellik gösterir ve bağışıklık sistemini uyarır. C ve E vitamini ile bağışıklığı destekler.

Yağlı Balıklar: Omega 3 yağ asitlerinin kaynağı balıklar vücutta iltihapları önler ve mikroplarla savaşarak bağışıklığı güçlendirir.

Narenciye: İçindeki karoten sayesinde kanseri önlemeye yardımcı olur. Bol miktarda içerdiği C vitamini ise bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Yumurta: İyi bir protein kaynağı, A vitamini ve betakarotenlerden zengin ve içinde yeterli miktarlarda çinko olan yumurta bağışıklık sistemini güçlendirir.

Pandemi Aile Bağlarımızı Güçlendirdi

im Kefir rnleri – Kefirin Faydalar Nelerdir?

Do

im Kefir rnleri - Kefirin Faydalar Nelerdir?

BRM AIRLIK

1000ml

BRM AIRLIK

1000ml

BRM AIRLIK

1000ml

BRM AIRLIK

1000ml

BRM AIRLIK

260ml

BRM AIRLIK

260ml

BRM AIRLIK

260ml

BRM AIRLIK

260 ml

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Detoks ve Yoğurt Kürü – Mahmure

Pandemi nedeniyle bu yıl evde geçirilmeye hazırlanılan yeni yıl için yemek planları da yapılmaya başlandı. Yılbaşı akşamında tüketilecek besinlere karşı uyarırken, ilerleyen günlerde sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeninin oluşturulabileceğini söyleyen Uzman Diyetisyen Maria Tanoğlu, bağışıklık sistemini…

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Detoks ve Yoğurt Kürü - Mahmure

Yılın son gecesinde fazla kaçırdıklarınızı “Yılbaşı Ertesi Detoksu” ile toparlamak mümkün. Yılbaşı ertesi detoksuyla metabolizmanızı hızlandırırken, ödemlerinizden kurtulabilirsiniz. Koronavirüsle mücadelemizin devam ettiği bu dönemde vücudumuzun en çok ihtiyacı olan şey, güçlü bir bağışıklık.

“GÜNE PROTEİNDEN ZENGİN BİR KAHVALTI İLE BAŞLANMALI”

Güne sıkı bir kahvaltı ile başlanabilir. Yumurta, peynir ya da iki yumurtalı bir omlet ve bol mevsim yeşillikleriyle sıkı bir kahvaltı olabilir. Ancak detoks yaparken kahvaltıda ekmek tüketimini önermiyoruz. Öğle ve akşam öğünlerinde, olabildiğince sebze ağırlıklı beslenmeyi tavsiye ediyoruz. Sebze yemeği, sebze çorbası olabilir. Pırasa, karnabahar, brokoli, Brüksel lahanası, ıspanak gibi sebzeler tercih edilebilir. Yanında yoğurt, kefir, ayran tüketilebilir.

Öğün aralarında, koronavirüsün etkilerinden vücudu daha iyi koruyabilmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için içerisinde zerdeçal, zencefil, karanfil, kekik, karabiber gibi besin maddelerinin bulunduğu detoks ve yoğurtlu kürler tüketilebilir. Bu baharatlar bağışıklık sistemimizi güçlendirirken aynı zamanda yağ yakımını destekleyici özelliğe sahiptir.“FAZLALIKLARINIZDAN KURTULURKEN BAĞIŞIKLIĞINIZI DA GÜÇLENDİRİN”

Yarım demet maydanozun saplarıyla birlikte kullanılmasını tavsiye ediyorum. Maydanoz, İçeriğindeki A, C ve K vitaminleri sayesinde güçlü bir ödem atıcı özelliğine sahip. İlaveten yeşil çay ekleniyor. Yeşil çay yoksa, alternatif olarak kiraz sapı çayı da kullanılabilir. Mutlaka karanfil ve kan şekerini dengelemesi için bir adet çubuk tarçın ilave edilmeli. Bir fındık büyüklüğünde zencefil de eklenmeli. Zencefil anti-inflamatuar bir özelliğe sahiptir. Soğuk algınlığı ve gripte, vücut ısısını yükselterek, vücuttaki toksin maddelerin atılmasında yardımcı oluyor.  2 çay kaşığı kekik ilave edilebilir. Kekiğin içerisindeki karvakrol ve timol sayesinde çok güçlü bir anti-mikrobiyal özelliğe sahip. Son olarak 4 su bardağı kadar su ekleyerek tüm malzemeler kaynatılmalı. Kaynadıktan sonra 5 dakika kadar dinlendirilip, bütün malzemeleri süzüyoruz. En son ise, bir çay bardağı kadar limon eklenebilir. Tadının daha yumuşak olması tercihinde, bir elma ilave edilebilir. Detoksu, hamileler ve böbrek rahatsızlığı olanlar dışında herkesin günde 2-3 bardak olacak şekilde, 1 hafta boyunca tüketebilir.

“YAĞ YAKICI VE SİNDİRİM DÜZENLEYİCİ ÖZELLİĞE SAHİP”

Gece uyumadan yarım saat önce tüketilmesini tavsiye ettiği kür için 2 yemek kaşığı kadar yoğurt içine, her birinden tepeleme bir çay kaşığı kadar zerdeçal, zencefil ve karabiber ekliyoruz. Son olarak üzerine yarım limon sıkıyoruz. Bu kür, hardal tadına benzeyen oldukça lezzetli ve etkili bir kürdür. Yağ yakımını sağlarken, bağışıklığı da güçlendirir. Yoğurt güçlü bir kalsiyum kaynağı olarak lipaz enzimini aktif ettiği için yağ yakımını kolaylaştırır. Aynı zamanda sindirim düzenleyici özelliğe de sahiptir. Yapılan çalışmalar da Hint safranı olarak bilinen zerdeçalın etken maddesi olan kurkuminin obezite ile mücadele ettiğini ve bireyleri hipertansiyon, hiperlepidemi, yüksek şeker dediğimiz hiperglisemiden koruduğunu gösteriyor. Karabiberi önermemizin sebebi, içerisindeki piperin maddesi sayesinde zerdeçal içerisinden kurkuminin emilimini yüzde 200 oranında arttırması. Limon ilavesinin sebebi ise C vitamininin yağ oksidasyonunu hızlandırması.

Korona Sürecinde Beslenme Ve Market Alışverişi – Medicana Sağlık Grubu

Medicana Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Maria Tanoğlu bu bildirgelerdeki önemli başlıkları sizler için derledi.Pandemik bir virüs olarak ilan edi

Korona Sürecinde Beslenme Ve Market Alışverişi - Medicana Sağlık Grubu

Medicana Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Maria Tanoğlu bu bildirgelerdeki önemli başlıkları sizler için derledi.Pandemik bir virüs olarak ilan edilen Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bu günlerde biz bireylere hijyen ve mesafe kurallarına dikkat etmek dışında düşen en önemli görev bağışıklığımızı güçlü tutmak. Korona virüsün bulaşmasını tek başına engelleyebilecek veya tedavi edebilecek herhangi bir gıda olmadığını söyleyen Diyetisyen Maria Tanoğlu ; “Sağlıklı ve dengeli beslenme, fiziksel aktivite ve düzenli uyku sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirerek bu virüse karşı güçlü durabilirsiniz.” dedi.Karantina uygulamalarında sağlıklı beslenme önemlidir ve sağlıklı beslenme dengeli bir market alışverişiyle başlar. Alınacak gıdaların besleyici, raf ömrü uzun ve dayanıklı olması uygun olacaktır. Bu zor dönemi olabildiğince rahat atlatmak için seçilecek gıdaların protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin olması dengeli beslenme yönünden büyük önem taşımaktadır.

ALIŞVERİŞ YAPARKEN BESLEYİCİ, RAF ÖMRÜ UZUN GIDALAR TERCİH EDİN

Alınacak gıdaların besleyici, raf ömrü uzun ve dayanıklı olması uygun olacaktır. Bu zor dönemi olabildiğince rahat atlatmak için seçilecek gıdaların protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin olması dengeli beslenme yönünden büyük önem taşımaktadır. Dayanıklı sebzelerin raf ömrünü uzatmak için yıkanmadan ve kesilmeden buzdolabında saklanmaları gerekmektedir. Bunlara ek olarak kuru meyve, kuru bamya, patlıcan, biber, domates gibi gıdalar da raf ömrü uzun; lif ve mineral kaynağı gıdalar olduğu için evde bulundurulmak faydalı olacaktır.

SAĞLIKLI TABAK MODELİNE GÖRE BESLENİN

Dikkat etmeniz gereken en önemli şey öğünlerde tükettiklerinizin yeterli ve dengeli olması. Bunun için Sağlıklı tabak modeli size referans olacaktır.Sağlıklı tabak modeline göre her ana öğünde tabağın bir çeyreği sebzelerden (Çiğ ya da pişmiş sebze olabilir) diğer çeyreği tam tahıl ürünlerinden(çorba da tam tahıllı ürünlere dahildir!) ve kalan yarısının eşit üç parça halinde meyvelerden, yüksek proteinli gıdalardan (kuru baklagiller, et, yumurta, balık, tavuk, yağlı tohumlar, vb.) ve süt ürünlerinden (süt, yoğurt, ayran, peynir vb.) oluşması önerilmektedir Bunların yanı sıra yeterli su tüketiminin sağlanması ve günlük beslenmede zeytinyağı

SEBZE VE MEYVE TÜKETİMİNİ ÖN PLANDA TUTUN

Mevsime Uygun ve dayanıklı Sebze ve Meyveler satın alın. İçinde bulunduğumuz mevsim düşünüldüğünde uzun süre dayanabilecek bazı sebzelere karnabahar, lahana, kabak, brokoli, biber, turp, havuç, patates; meyvelere ise elma, portakal, greyfurt, mandalina, olgun olmayan muz örnek verilebilir. Özellikle narenciye grubu, kivi gibi meyveler ve maydonoz , kırmızı / yeşil biber bağışıklık sistemini destekleyici C vitamininden zengin olduğu için bunların tüketimine ağırlık verilmeli, mümkünse yemeklere taze limon sıkılmalıdır.

KURU BAKLAGİLLERİN TÜKETİMİNİ ARTTIRIN

Oldukça dayanıklı ve besin değeri yüksek bir başka protein kaynağı ise kuru baklagillerdir. Yeşil, kırmızı mercimek, nohut, fasulye çeşitleri, barbunya, vb. gıdalar her gün tüketilebilirler. Pişirme süresi uzun olabilen bu ürünlerin önceden büyük miktarlarda haşlanıp daha sonra hızlıca pişirilebilecek şekilde buzlukta saklanması kuru baklagillerin tüketimini kolaylaştıracaktır. Konserve olarak da alınabilecek bu ürünlerin MUTLAKA evde hazırlanması önerilmektedir.

HAFTADA EN AZ İKİ DEFA BALIK TÜKETİLMEYE ÖZEN GÖSTERİN

Balığın tazesinin bulunamadığı durumlarda donmuş veya konserve ton balığı alternatiflerinin karantina durumlarına karşı evde bulundurulması önerilebilir.

HER GÜN YETERLİ MİKTARDA PROTEİN ALIN

Kırmızı et, tavuk eti ,balık eti dışında yumurta ve peynir çeşitleri de uzun süre dayanabilen kaliteli hayvansal protein kaynaklarıdır. Hastalıklara neden olan virüs ve bakterilere karşı vücudun önemli savunma mekanizmalarından olan antikorların görevlerini yerine getirebilmeleri için her gün yeterli protein alınması gerekmektedir.

PROBİYOTİK –PREBİYOTİK TAKVİYESİ YAPIN

Bunun için yoğurt/ayran ve kefir , turşu gibi bağışıklık sistemini destekleyici mikroorganizmalardan zengin gıdaları tüketmeye özen gösterin.

BU DÖNEMDE AŞAĞIDAKİ YİYECEK VE İÇECEKLERİN TÜKETİMİNİ SINIRLANDIRIN

•Kan şekerini hızla yükselten şeker ve şekerli yiyecek ve içecekler,(beyaz ekmek de dâhil hamur işi ürünler)

•İşlenmiş et ürünleri

•Aşırı tuz içeren besinlerden (hazır soslar, cips gibi tuzlu ürünler, patlamış mısır, tuzlu kurabiyeler, vb.)

•Enerji içeriği yüksek alkollü içeceklerin de vitamin, mineral emilimini olumsuz etkileyebildiği ve uyku problemlerine yola açabildiği için tüketimi mümkün olduğunca sınırlı olmalıdır.

ETLERİNİZİ VE YEMEKLERİNİZİ İYİ PİŞMİŞ OLARAK TÜKETİN

Yemek hazırlarken temizlik ve iyi pişirmek önemlidir. Korona virüsün gıdalarla bulaştığına dair bir bulgu olmasa da gıda hazırlama süreçlerinde temizliğin en üst düzeyde sağlanması, et ürünleri başta olmak üzere; pişen tüm yiyeceklerin yüksek iç sıcaklığa erişmesi yani iyi pişirilmesi oldukça önemlidir.

DESTEK AMAÇLI VİTAMİN VE MİNERAL TAKVİYESİ ALINABİLİR

“Sağlıklı Yemek Tabağı”na göre beslen(e)meyen kişilerin günlük vitamin ve mineral takviyesi almaları da bu özel geçici dönemde bir alternatif olarak önerilebilir.

referans :
bagisiklik.com
www.icim.com.tr
www.hurriyet.com.tr
www.medicana.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button