News

İskoçya da seçimleri bağımsızlık yanlıları kazandı

Loading the player...

İskoçyada seçimleri bağımsızlık yanlıları kazandı

İskoçya’daki parlamento seçimlerini, ikinci bir bağımsızlık referandumu sözü veren İskoç Ulusal Partisi (SNP) kazandı.

İskoçyada seçimleri bağımsızlık yanlıları kazandı

Oyların tamamının sayıldığı seçimde, SNP 64, İngiltere ile birlik yanlısı İskoç Muhafazakarlar 31, İşçi Partisi 22, Yeşiller 8 ve Liberal Demokratlar 4 sandalye kazandı.

SNP, 129 üyeli parlamentoda çoğunluğu elde edebilmek için gerekli olan en az 65 sandalyeyi elde edemese de bir diğer bağımsızlık yanlısı parti olan Yeşiller ile iş birliği yaparak yeni bir referandum kararı alabilecek güce ulaştı.

Partinin lideri ve İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, zafer konuşmasında, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ı ikinci bir bağımsızlık referandumunu engellememesi yönünde uyardı.

Böyle bir hareketin “İskoç halkının demokratik istekleriyle kavga” anlamına geleceğini belirten Sturgeon, “Başaramayacaksınız, İskoçya’nın geleceğine sadece İskoç halkı karar verecek.” dedi.

Bir başka referandumun zamanlaması konusunda sözü, Johnson veya diğer bir İngiliz siyasetçinin değil, İskoç Parlamentosu’nun söylemesi gerektiğini vurgulayan Sturgeon, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) krizinin ardından İskoçya halkının kendi geleceğine karar verme hakkına sahip olması gerektiğini dile getirdi. Sturgeon, bunu “temel demokratik ilke meselesi” olarak nitelendirdi.

Sturgeon, partisinin bugüne kadar yapılan seçimlerde en yüksek oyu aldığına işaret ederek, bunun “olağanüstü ve tarihi bir başarı” olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bugün Daily Telegraph gazetesindeki yazısında, krizden çıkarken bir başka referandumun “sorumsuz ve pervasız” olacağını savunmuştu.

REFERANDUM İÇİN İZİN GEREKİYOR

İskoç Ulusal Partisi, 2014’te yapılan referandumda İskoçlar yüzde 55 ile bağımsızlığı reddetmiş olsalar da Brexit’in durumu değiştirdiğini ve yeni bir referanduma ihtiyaç olduğunu savunuyor.

Brexit referandumunda İngilizlerin aksine yüzde 62 karşı oy kullanan İskoçlar, istemedikleri halde AB’den çıkarıldıklarını belirtiyor.

Yeni bir bağımsızlık referandumu düzenlemek için İngiliz Parlamentosundan izin almak gerekiyor. Johnson liderliğindeki Muhafazakar Partinin 365 sandalyeyle çoğunluğu elinde bulundurduğu 650 üyeli parlamentodan böyle bir iznin çıkması ise imkansız görünüyor.

Bu nedenle bağımsızlık yanlılarının alternatif yollar deneyebileceği değerlendiriliyor. Bu seçeneklerden biri de İngiliz Parlamentosundan izin alınmasını zorunlu kılan yasaya karşı mahkemeye gitmek.

Diğer bir yol ise merkezi hükümete rağmen referanduma gitmek ve olumlu sonuç çıkması halinde tek taraflı bağımsızlık ilan etmek. Ancak bunun, Katalonya’da olduğu gibi gerginliğe ve merkezi hükümetin sert tepkisine yol açabileceği belirtiliyor. Bu durumun, Katalanlar gibi İskoçların da AB’nin desteğini kaybetmesine neden olabileceği ifade ediliyor.

İskoçyada seçimleri bağımsızlık yanlısı İskoç Ulusal Partisi kazandı

İskoçya’da özerk parlamento seçimlerini bağımsızlık yanlısı İskoç Ulusal Partisi (SNP) kazandı. SNP’nin, bağımsızlık için ikinci referandum konusunda Londra’ya baskıyı artırması bekleniyor.

İskoçyada seçimleri bağımsızlık yanlısı İskoç Ulusal Partisi kazandı

DUVAR – İskoçya’da özerk parlamento için düzenlenen seçimleri bağımsızlık yanlısı İskoç Ulusal Partisi (SNP) kazandı. Tüm oyların sayılmasıyla SNP, İskoçya özerk parlamentosunda 64 sandalye kazandı ve üst üste dört defa sandıktan birinci çıkmış oldu. Muhafazakar Parti 31 sandalye, İşçi Partisi 22, İskoç Yeşiller Partisi 8, Liberal Demokratlar 4 sandalye kazandı.

SNP, 129 üyeli parlamentoda çoğunluğu elde edebilmek için gereken en az 65 sandalyeye bir eksikle ulaşamadı ama ‘bölgesel liste’ sitemiyle Yeşiller Partisi’ne ayrılan sandalyelerle beraber parlamentoda bağımsızlık yanlısı çoğunluğu oluşturabiliyorlar. İskoçya’da böyle bir referandumun anayasal bir çerçevede yapılabilmesi, Londra’daki merkezi hükümetin de bunu kabul etmesine bağlı. Başbakan Boris Johnson ve iktidardaki Muhafazakar Parti, SNP İskoçya’da seçimi kazansa da ikinci kez bağımsızlık referandumu yapılmasına razı olmayacağını açıkladı.

Parlamentoda üst üste dört defa sandıktan birinci çıkan SNP lideri Nicola Sturgeon, sonuçlar için “tarihi ve olağanüstü” dedi. Sturgeon, önceliğinin ülkenin salgınla mücadelesi olduğunu söyledi ama kriz sona erdiğinde ikinci bağımsızlık referandumunu düzenleme niyeti olduğunu ifade etti. Sturgeon, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un referandumu engelleme girişimlerinin de ‘demokratik gerekçesi olmadığı’ yorumunu yaptı.

Sturgeon zafer konuşmasında, odağında halkın Covid’e karşı korunması olduğunu belirtip şunları söyledi: “Sonrasında da harekete geçeceğiz, hükümet için iddialı ve dönüştürücü bir programla toparlanmamızı sağlayacağız. Ve evet. Kriz geçtiğinde, İskoçya halkına kendi geleceklerini seçme hakkı verilecek. Bunların hepsi benim verdiğim sözler ve bu sözlerin hepsini tutma niyetindeyim.”

Sturgeon, seçim sonuçlarının “İskoç halkının kendi geleceklerini tayin etme hakkını engellemek isteyen Boris Johnson veya başkalarının demokratik gerekçeleri olmadığı” anlamına geldiğini söyledi ve referandum düzenlenmesinin de “ülkenin isteği olduğunu” ifade etti.

Boris Johnson, cumartesi günü The Daily Telegraph gazetesine açıklamasında şimdi referandum düzenlenmesinin “düşüncesiz ve sorumsuzca” olacağını söylemiş ve şu yorumu yapmıştı: “İskoçya seçimlerine dikkatle kulak verdim. Benim izlenimim, SNP’nin, bence makul olan şekilde, referandum fikrinden uzaklaştığı yönündeydi. Şimdi anayasal kavgalara girmenin, halk ekonomiyi sarmak isterken, ileriye gitmek isterken, ülkeyi dağıtmanın zamanı olduğunu düşünmüyorum. Halk bunu istiyor.”

İskoçya’da seçim sistemi, 129 sandalyeli parlamentoda tek bir partinin çoğunluğunu sağlamasını engellemeye yönelik tasarlanan bir sistem. Ama SNP, 2011 seçimlerinde çoğunluğu sağlamıştı. Birleşik Krallık’ta 6 Mayıs’ta düzenlenen seçimlerde, İskoçya ve Galler’de özerk parlamento için milletvekillerine, İngiltere’de yerel yönetimlere oy verildi.

İskoçya’da mevcut siyasi iklim, 2014 yılında yapılan ve bağımsızlığın yüzde 55 oyla reddedildiği referandumdan çok farklı.2016 yılında yapılan Brexit referandumunda İskoçya’da seçmenlerin yüzde 62’si, Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmaya “Hayır” demişti. Kamuoyu yoklamaları İskoçya’da bağımsızlığı destekleyenlerin oranının geçen yıl yüzde 50’nin üzerine, şimdiye kadarki en yüksek düzeye çıktığını gösteriyordu.

Bağımsızlık yanlısı İskoç politikacılar, Brexit oylamasında “Hayır” dedikleri halde AB’den ayrılık kararına uymak zorunda kalmalarını “demokrasi eksikliğinin örneği” olarak görüyor, SNP’nin bölgede en büyük parti olmasına rağmen merkezi politikalarda etkili olamamasından duydukları rahatsızlığı dile getiriyorlar. SNP seçmenlere ikinci bağımsızlık referandumunun yanı sıra, sosyal hizmetlere özellikle de sağlık hizmetlerine büyük yatırım vaadinde de bulundu. (BBC Türkçe)

İskoçyada seçimleri bağımsızlık yanlıları kazandı

İskoçya’da seçimleri bağımsızlık yanlıları kazandı

İskoçyada seçimleri bağımsızlık yanlıları kazandı

08 Mayıs 2021 22:12

İskoçya’daki parlamento seçimlerini, ikinci bir bağımsızlık referandumu sözü veren İskoç Ulusal Partisi (SNP) kazandı.

Oyların sayılmasına devam edilirken BBC; SNP’nin en az 63, İngiltere’yle birlik yanlısı İskoç Muhafazakarların 31, İşçi Partisinin 22, Yeşillerin 9 ve Liberal Demokratların 4 sandalye kazanmasının beklendiğini duyurdu.

SNP, 129 üyeli parlamentoda çoğunluğu elde edebilmek için gerekli olan en az 65 sandalyeye ulaşamasa da diğer bir bağımsızlık yanlısı parti olan Yeşiller ile iş birliği yaparak yeni bir referandum kararı alabilecek.

Partinin lideri ve İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, zafer konuşmasında, İngiltere Başbakanı Boris Johnson‘ı ikinci bir bağımsızlık referandumunu engellememesi konusunda uyardı.

Bu yöndeki bir hareketin ‘İskoç halkının demokratik istekleriyle kavga’ anlamına geleceğini kaydeden Sturgeon, “Başaramayacaksınız, İskoçya’nın geleceğine sadece İskoç halkı karar verecek” dedi.

Referans :
www.kibrispostasi.com
www.gazeteduvar.com.tr
t24.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button