News

Kripto Para Platformlarına Vergi Yolda!

Kripto Para Platformlarına Vergi Yolda

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, konuk olduğu bir programda kripto paralar ve kripto para platformlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kripto Para Platformlarına Vergi Yolda

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, CNN Türk’te yayınlanan ‘Gece Görüşü’ programına katıldı. Programda ekonomideki son gelişmeleri değerlendiren ve soruları yanıtlayan Bakan Elvan, son günlerin en çok tartışılan konularından biri olan “kripto paralar” ve “kripto para platformları” hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.

COVID-19 pandemisiyle birlikte dünya genelinde kripto varlıklara olan ilginin arttığını belirten Elvan, bu varlıklar üzerinde gerekli çalışmalara başlandığını, kripto para platformlarının vergilendirileceğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın kripto paralarla ilgili yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar şu şekilde:

“Biz tüketiciyi korumak zorundayız. Terörün finansmanını ve kara para aklama gibi durumları önlemek için gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Gerekli çalışmalarımızı yaptık. Küresel ölçekte bu platformların denetlenmesine yönelik, alım satım işlemlerini yapanların kimler olduğuna yönelik tedbirleri ülkeler almaya başladı. Bizim de taslak bir çalışmamız var. Bir kanun teklifi muhtemelen olacak. Biz gerekli tüm hazırlıklarımızı yaptık. Merkez Bankamızın düzenlemesinden sonra, MASAK’ın denetleme yapma yetkisi yoktu. MASAK’a bu yetkiyi verdik. Bu platformların uyması gereken ilkeler nelerdir? Bir şüpheli müşterisi var, bunu bildirmekle yükümlü olacak. 10 bin liranın üzerinde işlem yapanları 10 gün içinde MASAK’a bildirme zorunluluğu getirdik.

Kripto varlık ile ilgili platformların yükümlülükleri neler olacak? Uyması gereken ilkeler neler? Bunların ortaya konması gerekiyor. Arkadaşlarımız bu çalışmaların hepsini yaptı. Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz ve uygun görmesi halinde adımımızı atacağız. Dünyadaki örneklerine de bakıyoruz. Sadece bizim değil AB’nin çalıştığı alanlar.

Bu yasaklansın gibi bir yaklaşımımız kesinlikle yok. Vatandaşlarımız kripto varlıklara yatırım yaparken ihtiyatlı ve dikkatli olmalı, kendilerini ve gelirlerini riske atacak girişimde bulunmamalı.”

Özellikle vergi konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Dünyadaki uygulamaları nelerdir, ne tür bir yapı var. Bunları yaparken ilgili taraflarla mutlaka konuşulması gerekiyor. Şu şekildedir diye net bir cevap veremeyebilirim ama temel olarak çalıştığımız alanlar bunlar. Bu alanların tamamı tüm dünyanın çalıştığı alanlardır.”

Kripto Para Platformlarına Vergi Yolda – DünyaHaberleri

Kripto Para Platformlarına Vergi Yolda … Haberin devamı için lütfen tıklayınız.

Kripto Para Platformlarına Vergi Yolda - DünyaHaberleri

Kripto Para Platformlarına Vergi Yolda

Gömü ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, CNN Türk’te gösterilen ‘Gece Görüşü’ programına katıldı. Programda ekonomideki son gelişimleri değerlendiren ve soruları yanıtlayan Bakan Elvan, son günlerin en oldukca tartışılan mevzularından kabul edilen “kripto paralar” ve “kripto para platformları” hakkında da mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.

COVID-19 pandemisiyle beraber dünya genelinde kripto varlıklara olan ilginin arttığını belirten Elvan, bu varlıklar üstünde lüzumlu çalışmalara başlandığını, kripto para platformlarının vergilendirileceğini söylemiş oldu.

Gömü ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan dikkat çeken kripto açıklamaları:

Kripto Para Platformlarına Vergi Yolda

Gömü ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın kripto paralarla ilgili yapmış olduğu açıklamalardan öne çıkanlar şu şekilde:

‘Kripto para platformları, detayları MASAK ile paylaşacak’

“Biz tüketiciyi korumak zorundayız. Terörün finansmanını ve kara para aklama şeklinde durumları önlemek için lüzumlu tedbirlerin alınması gerekiyor. Lüzumlu çalışmalarımızı yaptık. Küresel ölçekte bu platformların denetlenmesine yönelik, alım satım işlemlerini yapanların kimler olduğuna yönelik tedbirleri ülkeler almaya başladı. Bizim de taslak bir çalışmamız var. Bir kanun teklifi muhtemelen olacak. Biz lüzumlu tüm hazırlıklarımızı yaptık. Merkez Bankamızın düzenlemesinden sonrasında, MASAK’ın denetleme yapma yetkisi yoktu. MASAK’a bu yetkiyi verdik. Bu platformların uyması ihtiyaç duyulan ilkeler nedir? Bir şüpheli müşterisi var, bunu bildirmekle yükümlü olacak. 10 bin liranın üstünde işlem yapanları 10 gün içinde MASAK’a bildirme zorunluluğu getirdik.

Kripto varlık ile ilgili platformların yükümlülükleri neler olacak? Uyması ihtiyaç duyulan ilkeler neler? Bunların ortaya konması gerekiyor. Arkadaşlarımız bu çalışmaların hepsini yapmış oldu. Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz ve uygun görmesi halinde adımımızı atacağız. Dünyadaki örneklerine de bakıyoruz. Bir tek bizim değil AB’nin çalıştığı alanlar.

Bu yasaklansın şeklinde bir yaklaşımımız kesinlikle yok. Yurttaşlarımız kripto varlıklara yatırım yaparken ihtiyatlı ve dikkatli olmalı, kendilerini ve gelirlerini riske atacak girişimde bulunmamalı.”

Kripto Para Platformlarına Vergi Yolda

‘Kripto para platformlarına vergilendirme geliyor’

Bilhassa vergi mevzusunda bir emek verme yürütüyoruz. Dünyadaki uygulamaları nedir, ne tür bir yapı var. Bu tarz şeyleri yaparken ilgili taraflarla kesinlikle konuşulması gerekiyor. Şu şekildedir diye net bir yanıt veremeyebilirim fakat temel olarak çalıştığımız alanlar bunlar. Bu alanların tamamı tüm dünyanın çalıştığı alanlardır.”

Kripto Para Platformlarına Vergi Yolda!- Onedio.com

onediocom_amp

Kripto Para Platformlarına Vergi Yolda!- Onedio.com

CNN Türk’te yayınlanan Gece Görüşü programına katılan Elvan, kripto para konusunda şu açıklamaları yaptı:

‘Platformlar, bilgileri MASAK ile paylaşacak’

‘Kovid-19’la birlikte kripto varlıklara ilgi arttı. Dünyada da nasıl bir düzenleme olmalı, ne yapmalıyız? soruları yanıtlanmaya çalışılıyor.

Bu kripto varlıkların bir noktaya kadar denetimlerini yapabiliyorsunuz. Bu konu üzerinde AB çalışıyor. Bir taslak oluşturdu. ABD, İngiltere gibi ülkeler değişik çalışmalar yaptılar. Alım-satım işlemlerine yönelik bazı düzenlemeler yaptılar. İşin 2 boyutu var. Birincisi kara paranın aklanması ve terörizmin finanslanması.

Biz tüketiciyi korumakla hükümlüyüz. Kara paranın aklanmasına yönelik terörizmin finanslanmasına yönelik yapı OCT altında. Biz geçtiğimiz aylarda bir yasal düzenleme Mevlis’imiz tarafından yapıldı. FITF’nin bizden istediği düzenlemeleri yaptık. FITF bununla ilgili tedbirler alınmasını istedi.

Bu çerçevede MASAK FITF’le birlikte çalışıyor. Biz gerekli çalışmalarımızı yaptık ve bu platformlara yönelik denetlenme yapılmasına ülkeler başladı. Bizim de taslak çalışmamız var.

Kripto dediğimiz nedir? Bir maddi olmayan varlıktır şeklinde bir tanım yapıldı. Bankalar üzerinden işlemlerin yapılabileceği düzenlemeyi Merkez Bankası yaptı. MASAK’a yetki verdik ve bir rehber hazırladık.

Bu platformların uyması gereken kurallar neyse bunları belirledik. Uymamaları halinde ne kadar bir cezayla karşı karşıya kalacaklarını ortaya koyduk. Bu platformlar mutlaka alım-satım işlemlerini mutlaka MASAK’la paylaşacaklar. MASAK’ın bu platformlar üzerinde denetim yetkisi var artık.

Bu platformların uyması gereken yetkiler nelerdir. 10 bin liranın üzerinde işlem yapanları 10 gün içerisinde MASAK’a bildirme yetkisi getirdik.’

referans :
www.webtekno.com
dunyahaberleri.net
amp.onedio.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button