News

Küresel gıda fiyatları, 8 yılın en yüksek seviyesinde!

FAO: Küresel gıda fiyatları üst üste 8inci ayda da artış gösterdi

FAO: Küresel gıda fiyatları üst üste 8inci ayda da artış gösterdi

ANKARA (AA) – Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünden (FAO), küresel gıda fiyatlarının, tahıllar, bitkisel yağlar ve şeker kaynaklı olmak üzere üst üste 8’inci ayda da artış gösterdiği bildirildi.

FAO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, yaygın olarak ticareti yapılan gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişiklikleri izleyen FAO Gıda Fiyat Endeksi, ocak ayında ortalama 113,3 puanla Aralık 2020’ye göre yüzde 4,3 artış göstererek, Temmuz 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu kapsamda küresel gıda fiyatları, tahıllar, bitkisel yağlar ve şeker kaynaklı olmak üzere üst üste 8’inci ayda da artış gösterdi.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi, yüzde 11,2 artan mısır fiyatlarının etkisiyle aylık yüzde 7,1 arttı. Bu artışta, Çin’in önemli alımları ile ABD’de beklenenden düşük üretim gibi etmenler nedeniyle giderek sıkılaşan küresel arz etkili oldu. Buğday fiyatları, güçlü küresel talep ve Rusya Federasyonu’nun ihracat vergilerini artırması nedeniyle satışlarını düşüreceği beklentisiyle yüzde 6,8 yükseldi.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi de yüzde 5,8 artarak Mayıs 2012’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Endonezya ve Malezya’daki aşırı yağış, göçmen iş gücündeki açık nedeniyle beklenenden düşük palm yağı üretimi ve Arjantin’deki grevlerin soya yağı ihracatını azaltması bu artışta etkili oldu.

FAO Şeker Fiyat Endeksi, küresel ithalat talebi, Avrupa Birliği, Rusya Federasyonu ve Tayland’da kötüleşen mahsul beklentileri ile Güney Amerika’daki hava koşulları nedeniyle Aralık 2020’ye göre yüzde 8,1 arttı. Yükselen ham petrol fiyatları ve güçlenen Brezilya reali de uluslararası şeker fiyatlarının yükselişini destekledi.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi yüzde 1,6 yükselirken, FAO Et Fiyat Endeksi yüzde 1 arttı.

– Dünya tahıl stoklarında düşüş bekleniyor

FAO, küresel üretim, tüketim, ticaret ve stok eğilimlerine ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı Tahıl Arz ve Talep Özeti Raporu’nu da yayımladı.

Buna göre, kuzey yarımkürede kışlık buğday mahsullerinde mütevazı bir artış bekleniyor. Güney yarımkürede ise mısır üretiminin Arjantin ve Brezilya’da az da olsa düşeceği ancak ortalamanın üzerinde kalacağı öngörülüyor.

Küresel tahıl stoklarının yüzde 2,2 düşüşle 801 milyon ton olacağı tahmin ediliyor. Gerçekleşmesi durumunda bu, 5 yılın en düşük seviyesi olacak.

Yasal Uyarı:

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

Yorumlar

Küresel gıda fiyatları 11 aydır yükseliyor: Son yedi yılın en üst seviyesinde

Küresel gıda fiyatlarındaki yükseliş 11’inci ayda da sürdü. Gıda fiyatları Mayıs 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Küresel gıda fiyatları 11 aydır yükseliyor: Son yedi yılın en üst seviyesinde

Dünya gıda fiyatları, Nisan’da art arda 11’inci ayda da artış kaydederek Mayıs 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından derlenen, tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya gıda fiyatları endeksi mart revize 118.9 seviyesinden nisan ayında 120.9’a çıktı.

Mart gıda fiyatları endeksi daha önce 118.5 olarak açıklanmıştı. FAO, yeni tahminlerin önümüzdeki sezon hem küresel buğday hem de mısır üretiminde büyümeye işaret ettiğini açıkladı.

FAO’nun gıda fiyat endeksi verilerinden satır başları şöyle:

Facebook Paylaş

Twitter Paylaş

Editörün Diğer Yazıları

Mail: [email protected]

Türk Telekom yılın ilk çeyreğinde kârını…

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

referans :
www.konhaber.com
www.hisseanaliz.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button