News

AB, Londra’da Büyükelçilik açacak

İngiltere, ABnin Londradaki büyükelçisine tam diplomatik statü vermeyi reddetti

İngiltere AB’nin Londra’daki büyükelçisine tam diplomatik statü vermeyi reddetti

İngiltere, ABnin Londradaki büyükelçisine tam diplomatik statü vermeyi reddetti

dünya

Bu haberi paylaş

İngiltere, Brexit sonrası Avrupa Birliği’nin (AB) Londra’daki büyükelçisine tam diplomatik statü vermeyi reddetti.

Londra, AB büyükelçisi Joao Vale de Almeida ve ekibine, bu kurumun bir ulus devlet olmadığı gerekçesiyle ülkelerin elçilerine verdiği diplomatik statü ve ayrıcalıkların aynısını vermeyeceğini iletti.

AB’de 46 yıl üye olarak kalan ve 31 Aralık 2020’de Brüksel ile yollarını ayıran İngiltere’nin kararı taraflar arasında tartışmaya neden oldu.

AB’nin dünya çapında, ev sahibi ülkeler tarafından verilen tam diplomatik statüye sahip 143 delegasyonu bulunuyor.

BBC’nin haberine göre, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab’a konuyla ilgili önerilerinin anlaşma için makul bir temel oluşturmadığını söylediği bir mektup gönderdi.

Borrell, mektupta “Sunulan düzenlemeler AB’nin özel karakterini yansıtmıyor. AB ile İngiltere arasında önemli bir üçüncü ülke (üye olmayan) olarak gelecekteki ilişkilere cevap vermiyor.” şeklinde yazdı.

Habere göre, AB kaynakları, İngiltere’yi “sersemlik ve ikiyüzlülükle” suçladı.

Londra’daki Dışişleri Bakanlığı’nın “AB’nin Birleşik Krallık delegasyonu için uzun vadeli düzenlemeler konusunda AB ile angajman devam ediyor.” dediği de aktarıldı.

İngiltere, Brexit öncesi dönemde AB elçilerine tam diplomatik statü vermeyi kabul ediyordu.

Bu haberi paylaş

Brexit Haberleri – Son Dakika Güncel Brexit Gelişmeleri

Brexit haberleri ve güncel son dakika gelişmeleri için tıklayın! Brexit ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler Hürriyet’te

Brexit Haberleri - Son Dakika Güncel Brexit Gelişmeleri

İngiltere’ye bağlı Jersey Adası’nın Fransız balıkçılara avlanma ruhsatı vermemesi, iki ülke arasında gerilime sebep oldu. Fransa adaya sağladığı elektiriği kesme tehdidinde bulunurken İngiltere bölgeye donanma gemilerini gönderdi.

Avrupa’da sular ısındı! İngiltere, Manş Denizi’nde avlanma konusunda Fransa ile anlaşmazlık nedeniyle Jersey Adası’na iki devriye gemisi gönderiyor. Devriye gemileri Kraliyet Donanmasına ait… Savaş hazırlığına benzer adımların ardından İngiliz medyası da ‘silah başına’ manşetleri atmaya başladı.

Avrupa’da sular ısındı! İngiltere, Manş Denizi’nde avlanma konusunda Fransa ile anlaşmazlık nedeniyle Jersey Adası’na iki devriye gemisi gönderiyor. Devriye gemileri Kraliyet Donanmasına ait… Savaş hazırlığına benzer adımların ardından İngiliz medyası da ‘silah başına’ manşetleri atmaya başladı.

İngiltere’de yaklaşık 48 milyon seçmen, yerel yönetimleri belirlemek için 143 seçim bölgesinde sandık başına gidiyor.

İki yıl boyunca Kuzey Kore’de yaşayan İngiliz diplomatın eşi, Kim Jong-un yönetimi altındaki hayatın insani yönünü ortaya koyan görüntüler paylaştı.

Nick Hornby’nin hayata, kadın-erkek ilişkilerine, futbola, müziğe bakışını yazarın özgün dilinde okumaktan heyecan duyan okurları mest edecek bir roman: ‘Senin Gibi’. İngiliz dilinin popüler ve eğlenceli kalemlerinden Hornby bu kez iki Londra sakini olan Lucy ve Joseph’in sıradışı aşkına götürüyor bizi. 40’larındaki iki çocuk annesi, bekâr, beyaz İngiliz, öğretmen Lucy ile 20’lerindeki siyah İngiliz, müzisyen olma çabasındaki kasap tezgâhtarı Joseph’i buluşturuyor. Üstelik tüm ülke Brexit tartışmalarıyla çalkalanırken… Nick Hornby’ye ‘Senin Gibi’yi sorduk…

Avrupa Birliği Konseyi, merakla beklenen AB ve İngiltere arasında Brexit sonrası dönemde ticari ilişkileri belirleyecek anlaşmayı onayladı. Anlaşma 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek.

Cenevre’de kritik Kıbrıs zirvesini değerlendiren dış politika uzmanı Mark Meirowitz, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’ın 2 egemen devlet yaklaşımını ‘yeni ve yaratıcı’ olarak nitelendirdi. Meirowitz, ‘Tatar’ın yeni yaklaşımına bir şans vermeliyiz’ dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Cenevre’deki 5+1 gayri resmi Kıbrıs konferansının ardından açıklamalarda bulundu. Guterres, ‘Kıbrıs sorunun çözümü için resmi görüşmelerin başlaması için yeterli ortak zemin bulamadık’ dedi.

Yatırım bankası Morgan Stanley, Birleşik Krallık’ı oluşturan dört devletten biri olan İskoçya’nın bağımsız olma ihtimalinin yüzde 15, Citibank ise yüzde 35 seviyesinde olduğunu bildirdi.

Avrupa Parlamentosu, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasının (Brexit) ardından Londra ile varılan ticaret anlaşmasını onayladı.

Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, İngiltere’nin Brexit sonrası yapılan balıkçılık anlaşmasına uymaması halinde misilleme yapacaklarını belirtti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Bu anlaşma, bağlayıcı bir uzlaşmazlık çözüm mekanizması ve gerektiğinde durumu düzeltmeye yönelik tek taraflı tedbirler alınmasını sağlayan maddeler içeriyor.” dedi.

İngiltere’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) tanımayı değerlendirdiği, böyle bir adımın İngiltere ile KKTC arasında doğrudan uçuşların başlamasını sağlayabileceği iddia edildi.

FIFA Futbol Gelişim Direktörü Arsene Wenger, “Süper Lig, Premier Lig’i yüzde 100 yok ederdi.” dedi.

Kuzey İrlanda’da devam eden şiddet olaylarında birlik yanlıları polise molotofkokteyli ve taşlarla saldırıp bir aracı ateşe verdi.

Kuzey İrlanda’da devam eden şiddet olaylarında birlik yanlıları polise molotofkokteyli ve taşlarla saldırıp bir aracı ateşe verdi.

Kuzey İrlanda’da devam eden şiddet olaylarında birlik yanlıları polise molotofkokteyli ve taşlarla saldırıp bir aracı ateşe verdi.

Birleşik Krallık’a bağlı Kuzey İrlanda’da İngiltere yanlıları ve ayrılıkçılar arasında yaşanan kavgadan sonra ortalık adeta savaş alanına döndü. Otobüs ve etraftaki araçları yakan birlik yanlılarının çıkardığı olaylar sonrasında İngiltere Başbakanı Boris Johnson da açıklama yapmak zorunda kaldı ve durumdan duyduğu endişeyi dile getirdi.

TİCARET Bakanı Ruhsar Pekcan, “Avrupa Birliği (AB) üyeliği, Türkiye için stratejik bir hedef olmaya devam ediyor. 25-26 Mart tarihindeki AB Zirvesinden somut çalışmaların önünü açacak bir netice bekliyoruz. Türkiye ile AB arasında daha fazla ekonomik iş birliği her iki tarafa da büyük fayda sağlayacaktır” dedi.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, İngiltere’ye aşı ihracatını durdurmaya yönelik bir öneri üzerine fikir ayrılığı yaşamaya devam ediyor. AB yetkililerinin açıklamasına göre aşıyla ilgili yaşanan sorunlar tamamen AstraZeneca kaynaklı.

Avrupa Birliği (AB), İngiltere’yi mahkemeye verdi. Sebebi ise Cebelitarık’ta sağlanan ve yasa dışı bulunan vergi muafiyetlerini tahsil etmediğine yönelik İngiltere’yi suçlaması.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Kuzey Kore yönetimi ile iletişime geçmeye çalıştıklarına dair basına yansıyan iddiaları doğruladı, karşı taraftan henüz bir yanıt alamadıklarını belirtti.

Avrupa Birliği (AB), Brexit anlaşmasının Kuzey İrlanda protokolünü ihlal ettiği gerekçesiyle İngiltere’ye karşı hukuki süreç başlattı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Başkanı Tayfun Küçükoğlu, geçen yıl bilişim sektörü dışında yüzde 9,1’lik artışla en yüksek büyümeyi inşaat malzemeleri sanayisinin gösterdiğini belirterek, “Bu büyümeden aldığımız güçle, ülkemiz ekonomisine katkımızın giderek daha fazla artacağına inanıyoruz.” ifadesini kullandı.

İngiltere, 1 yıl içinde Covid-19 pandemisiyle mücadelede en ilginç örneklerden biri haline geldi. Avrupa’da can kaybının en fazla olduğu ülke ama Alman gazeteleri “Sizi kıskanıyoruz” diye manşetler atıyor. İşte İngiltere’nin inişli çıkışlı pandemi hikayesi…

Almanya’nın, en önemli ticaret ortağı Çin’e ihracatı ocakta 2020’nin aynı ayına kıyasla yüzde 3,1 artarak 7,5 milyar avroya ulaştı.

Cumhurbaşkanlığı, Türkiye’nin eylül ayında 533 baz puan olan risk priminin şubat ortasında 284 puana kadar gerilediğine dikkat çekti. Hazırlanan raporda “Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ekonomilerde 2021 yılında cari açık kaynaklı finansman açığının azalacağı öngörülmektedir” tespiti yapıldı.

İngiltere, Fransa, Endonezya ve Hindistan’ın Ankara büyükelçileri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı mücadelede, salgın sonrası dönemde ve gelecek afetlere hazırlıkta uluslararası iş birliğinin önemine dikkati çekti.

Avrupa Birliği ve ABD arasında yürütülen Dünya Ticaret Örgütü (WTO) nezdinde yer alan tarımsal ürün kota düzenlemesine ilişkin görüşmelerin tamamlandığı duyuruldu.

Avrupa Birliği (AB), Kuzey İrlanda’ya giden ürünlere bir süre daha gümrük kontrolü yapmayacağını açıklayan İngiltere’yi, Brexit anlaşmasını ve uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladı.

Almanya’nın İngiltere’ye ihracatı Brexit ticaret anlaşmasının yürürlüğe girmesinden sonra ocakta bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 30 düştü.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen AB çapında dijital aşı pasaportu için gereken yasal düzenlemeye ilişkin tekliflerini Mart ayı içinde sunacaklarını açıklarken, aşı programına Brexit anlaşması ile birlikten ayrılan İngiltere’nin de dahil olacağını duyurdu.

WhatsApp’ta gizlilik sözleşmesini kabul etmek için son tarih 15 Mayıs. Bu tarihten sonra sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılar mesaj alamayacak ve gönderemeyecek. Peki ya sonra?

İngiltere’de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) şubatta tahminlerin üzerinde artış kaydetti.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, ülke ekonomisinin salgının gölgesinde geçen 2020 yılını yüzde 1,8 büyümeyle tamamlamasını, takdire şayan bir performans olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Fransız Le Journal du Dimanche gazetesinin Türkiye’ye yönelik suçlamalarına ilişkin, Fransa ile Türkiye arasında anlaşmazlıkların olabileceğini ancak farklılıkların iyi ilişkileri engellemeyeceğini ve Türkiye’ye yönelik korkunç saldırıları haklı göstermeyeceğini belirtti.

Türkiye’de ekonomi ve hukuk alanındaki reformların doğrudan yatırımları hızlandırması beklenirken, bu süreçte yabancıların otomotiv, beyaz eşya, yazılım ve lojistik sektörlerine ilgisinin artması öngörülüyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Uzay ve havacılık sanayimizi güçlendirecek, uzaya bağımsız erişim sağlayacak tesis ve teknolojileri Birleşik Krallık ile geliştirebiliriz” dedi.

Türkiye ile Birleşik Krallık arasında 2020 sonunda imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ile ihracatın bu yıl hızla ivme kazanması beklenirken, geçen ay Birleşik Krallık’a en fazla ihracatı 200 milyon 677 bin dolarla otomotiv endüstrisi yaptı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni nesil ihtisas serbest bölge modelinin dünyadaki iyi uygulama örnekleri arasına gireceğini, üreticiye ve ihracatçıya cazip imkanlar sunacağını belirterek, yatırım yapma çağrısında bulundu.

Spor malzemeleri ve kıyafetleri alanında faaliyet gösteren İngiliz perakende şirketi JD Sports’un Başkanı Peter Cowgill, İngiltere’nin AB’den ayrılmasının ardından tedarik zincirinde oluşan gecikme ve artan bürokrasinin çift haneli milyonlarca sterlinlik ek maliyet oluşturduğunu söyledi.

İngiltere’de bir milyondan fazla kullanıcının kişisel verilerini korumadığı gerekçesiyle sosyal medya şirketi Facebook hakkında dava açıldı.

Yüzlerce İngiliz firmasının Brexit nedeniyle karşılaştıkları sorunlardan kurtulmak için Hollanda’ya yerleşmeye hazırlandığı belirlendi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs meselesindeki pozisyonlarının Türkiye ile tam uyum içinde olduğunu, egemen eşitliğe dayalı ve yan yana yaşayan iki devletin iş birliğini savunduklarını ifade etti.

Yunanistan, AB’den çıkan İngiltere’nin Türkiye ile ilişkilerini güçlendirmesinden endişe ediyor. Londra’yı ziyaret eden Yunan Bakan Dendias kaygısını dile getirdi.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), Avrupa Birliği’nde (AB) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 2020’de azalan otomobil satışlarının bu yıl yüzde 10 artmasını bekliyor.

15 ülkenin dahil olduğu Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (RCEP), tüm dünyayı yakından ilgilendiriyor. Dünyanın en büyük ticari birliği oluşurken yapılan anlaşmanın dünya ve Türkiye üzerindeki etkileri değerlendirildi. Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Nihat Zeybekci, “Türkiye’nin RCEP konusunda mutlaka milli politika belirlemesi gerekiyor” dedi.

referans :
tr.euronews.com
www.hurriyet.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button