News

Hindistan cevizi yağı zararlı mı?

Hindistan cevizi yağı faydaları nelerdir?

Hindistan cevizi yağı faydaları nelerdir?

Hindistan cevizi yağı faydaları nelerdir?

satır arası

Hindistan cevizi, palmiyegiller ailesinde yer alan palmiye türlerinden birinin meyveleridir. Tropikal iklimlerde yetişen bu meyve, oldukça lifli ve besleyicidir. Tropikal bölgelerde yetişmesine karşın hindistan cevizi tüm dünyada sevilerek tüketilen ve kolaylıkla bulunan meyvelerden bir tanesidir. Parçalar halinde tatlılarda ve pasta süslemelerinde, hindistan cevizi sütü halinde vegan beslenmede ve tatlı yapımında, doğal hali ile ise bir meyve olarak tüketilebilir. Bununla birlikte uzun yıllardır kozmetik sektöründeki ürünlerin bileşiminde yer almasına karşın saf hindistan cevizi yağının tek başına kullanımı da son dönemde oldukça popülerleşmiştir. Saç, tırnaklar ve cilt üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle hindistan cevizi yağı yalnız başına veya farklı malzemelerle bir arada bakım amaçlı olarak tercih edilebilir. Bunun yanı sıra tatlıların ve bazı yemeklerin içerisinde kullanmak için de uygundur. Hoş aroması sayesinde güzel bir tat ve koku vermesi sebebiyle özellikle sütlü tatlılarda kullanıldığında hem lezzet hem de sağlık açısından avantaj sağlar. İşte hindistan cevizi yağına ve faydalarına ilişkin tüm bilinmesi gerekenler…

Hindistan cevizi yağı, özellikle son beş yılda popülerliğinde büyük bir artış görülen bitkisel ürünlerden biridir. Gerek süpermarketlerde gerekse kozmetik mağazalarında kavanozlar halinde hindistan cevizi yağı bulabilmek mümkündür. Bunun yanı sıra ambalajlı olarak satılan hazır gıda ve atıştırmalıkların da içeriğine bakıldığında bazılarının hindistan cevizi içerdiğini görebilirsiniz. Özellikle tahıl barları ve tatlı atıştırmalıkların içerisinde, hindistan cevizi aromalı olan gofret gibi gıdaların içerisinde hindistan cevizi yağının bulunma olasılığı yüksektir. Hindistan cevizinden fabrika koşullarında özel cihazlarla üretilen hindistan cevizi yağı, aslında ev koşullarında da kolaylıkla elde edilebilir. Kabuğundan ayrılmış hindistan cevizi parçaları güneşte veya fırının düşük bir ayarında kurutulduktan sonra katı meyve sıkacağından geçirildiğinde doğal bir hindistan cevizi yağı elde etmek mümkündür. Hindistan cevizinin son yıllardaki popülerliğinin en önemli nedeni, sağlık üzerindeki faydalarıdır. Birçok vitamin ve minerali, ayrıca bazı yararlı bitkisel bileşenleri önemli miktarda içeren hindistan cevizi yağı, hindistan cevizinin bir meyve olarak içerdiği lif haricindeki birçok yararlı öğeyi konsantre şekilde içerir. Bu özellikleri nedeniyle şampuanlar, saç kremleri, vücut losyonları ve nemlendirici özellikli kozmetik ürünlerin birçoğunun içeriğinde yer alır. Ayrıca vücut üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle hem cilde, saçlara yüzeysel olarak uygulanabilir hem de besinlerin içerisine eklenerek tüketilebilir.

Birçok meyve türü yüksek oranda karbonhidrat içerir. Fakat hindistan cevizinin büyük bir kısmı yağdan oluşur. Bu nedenle yağ elde etmek için oldukça elverişli bir meyvedir. Ayrıca B grubu vitaminleri ve bazı mineral türleri için de iyi bir kaynaktır. 1 su bardağı (100 gram) çiğ hindistan cevizi 354, aynı miktarda kurutulmuş hindistan cevizi ise 650 kkal enerji içerir. Çiğ hindistan cevizinin 100 gramında 3 gram protein, 15 gram karbonhidrat, 9 gram lif ve günlük gereksinimin %75’i kadar manganez minerali bulunur. Ayrıca magnezyum, bakır, selenyum ve fosfor gibi mineralleri de önemli ölçüde barındırır. Hindistan cevizinde bulunan yağın büyük bir kısmı orta zincirli yağ asitlerinden oluşur. Bitkisel kaynaklı doymuş yağlar olan orta zincirli yağ asitleri, uzun zincirli yağ asitlerine oranla daha hızlı bir şekilde emilir ve enerji eldesinde kullanılır. Bu özelliği nedeniyle obezite hastalarında hindistan cevizi yağı kullanımının diğer yağ türlerine oranla kilo vermeyi kolaylaştırdığını destekleyen bazı bilimsel çalışmalar da mevcuttur.

Hindistan cevizi faydaları ile uzun yıllardır bilinen ve kullanılan bir doğal üründür. Sağladığı faydalardan bazıları ise şu şekilde sıralanabilir:

Hindistan cevizinin en büyük faydalarından bir tanesi saç sağlığını geliştirmesidir. Saçların daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olan hindistan cevizi yağı, bir saç bakım ürünü veya saç maskesi olarak kullanılabilir. Özellikle saçlardaki cansız ve mat görünümün giderilmesine yardımcı olan hindistan cevizi yağı aynı zamanda saç derisinin güçlendirilmesinde de etkilidir.

Yapılan bazı bilimsel araştırmalarda hindistan cevizi yağının cilt üzerine uygulanmasının, cildin koruyucu bariyerlerini güçlendirdiği ve inflamasyonu azalttığına yönelik sonuçlara ulaşılmıştır. Bu nedenle cildin güzelleştirilmesi, nemlendirilmesi, UV ışınları gibi zarar verici etkenlerden korunması ve akne, kuruluk gibi cilt sorunlarıyla mücadele edilmesi gibi açılardan hindistan cevizi yağının bir bakım olarak kullanımı önerilebilir.

İnsan vücudunda antioksidan olarak görev yapan birçok bitkisel kaynaklı fenolik bileşen, hindistan cevizi yağında yer alır. Gallik asit, salisilik asit, kumarik asit, kafeik asit gibi bu bileşenler vücutta serbest radikalleri nötralize ederek oksidatif stresi azaltır. Bu nedenle hindistan cevizi yağı; vücudu ve cildi hasar, kanserleşme, stres gibi olumsuzluklara karşı korumada etkilidir.

Bazı bilimsel çalışmalarda mantar enfeksiyonlarının önemli bir kısmından sorumlu olan Candida Albicans adlı mantar türünün hindistan cevizi yağına karşı hassas olduğu görülmüştür. Henüz nedeni tam olarak bilinmemesine karşın bu etkinin cildin koruyucu bariyerlerini güçlendirmesi veya antienflamatuar etkisinden kaynaklı olabileceği üzerinde durulur. Dolayısıyla C. Albicans enfeksiyonundan korunmada hindistan cevizi yağının etkili olabileceği düşünülür.

Yukarıdaki faydaların yanı sıra mutlaka belirtilmesi gereken bir diğer nokta ise hindistan cevizi yağının tıpkı diğer yağlar gibi fazla miktarda tüketildiğinde olumsuz etkiler yaratabileceğidir. Gereğinden fazla yağ tüketiminin obezite, yüksek kolesterol ve trigliserit düzeyleri, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini artırma gibi sorunlara yol açtığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle günlük yağ gereksinimi karşılanırken tercih edilen yağların bir miktarı hindistan cevizi yağı ile değiştirilerek kullanılmalıdır.

Hindistan cevizi yağı, yemeklerin ve tatlıların içerisinde tıpkı diğer yağlar gibi kullanılabilir.  Yemeklerin içerisinde kullanılırken hindistan cevizi yağı az miktarda kullanılmalı, tüketiminde kesinlikle aşırıya kaçılmamalıdır. Ayrıca bilinen ve güvenilir markaların ürünleri tercih edilmeli, yalnızca bakım amaçlı olmayıp tüketilebilir nitelikte olan hindistan cevizi yağları alınmalıdır. Hindistan cevizi yağı tüketmek isteyip herhangi bir sağlık sorunu olan kişiler tüketime başlanmadan önce mutlaka hekimlerine danışmalıdır. Bunların yanı sıra hindistan cevizi yağı cilt üzerine, tırnaklara uygulama gibi yöntemlerle bakım amacıyla da kullanılabilir. Özellikle hindistan cevizi yağı saça faydaları nedeniyle saç maskelerinin içerisinde sıklıkla yer alır. Bununla birlikte tek başına veya farklı sağlıklı bitkisel yağlarla karıştırılarak da saç maskesi şeklinde kullanılabilir. Hindistan cevizi cilde faydaları ile uzun yıllardır bilinen ve kullanılan bir doğal üründür. Özellikle cildin nemlendirilmesi ve yumuşak, canlı bir görünüme kavuşması için hindistan cevizi yağı içerikli doğal kozmetik ürünlerinden yararlanılabilir. Hindistan cevizi yağı yüze faydaları haricinde tüm vücut için tercih edilebilen bir bakım ürünüdür. Çatlakların önlenmesi, cildin yumuşatılması ve nemlendirilmesi üzerinde de oldukça etkilidir.

Eğer siz de cilt, tırnak veya saç bakımı yapmak veya yemeklerinize katmak için hindistan cevizi yağı kullanmak istiyorsanız bilinen ve güvenilen markaların, gıda veya sağlık otoritelerince onaylanmış ürünleri arasından seçim yapınız. Bununla birlikte sağlıklı beslenme ve düzenli egzersize önem vererek, düzenli olarak sağlık kontrollerinizi yaptırarak çok daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

satır arası

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Hindistan cevizi yağı neye iyi gelir? Faydaları nelerdir, nasıl kullanılır?

Hindistan cevizi yağı, sağlığa faydaları nedeniyle çok popülerdir. Ancak yüksek oranda doymuş yağ içerdiği için fazla kullanılmaması gerekir.

Hindistan cevizi yağı neye iyi gelir? Faydaları nelerdir, nasıl kullanılır?

Hindistan cevizi yağı, sağlığa faydaları nedeniyle çok popülerdir. Ancak yüksek oranda doymuş yağ içerdiği için fazla kullanılmaması gerekir. Bir yandan laurik asit gibi faydalı yağ asitleri içermesi nedeniyle vücudu iltihaba karşı korurken öte yandan bağışıklık sistemini güçlendirir. Hindistan cevizi yağı sağlığa faydalarının yanı sıra, cilt ve saç bakımında çok etkilidir ve yemeklerde bitkisel yağ yerine kullanılabilir. Yüksek pişirme sıcaklıklarına dayanıklıdır ve kızartma yağı olarak tercih edilebilir. Ayrıca enerji verir ve kan şekerini dengeler. Hindistan cevizi suyu iştah kesicidir, zayıflama amaçlı tüketilebilir.

İçindekiler

Hindistan cevizi ağacı, palmiyegiller ailesinden, tropikal iklimlerde 100 yaşına dek yaşayabilen ve 10 yaşından 60 ila 70 yaşına dek meyve veren bir ağaçtır. Meyvesi olan hindistan cevizi, sert, kabuklu ve tüylü, iç kısmı beyaz etli bir yapıdadır. Kozmetik ürünlerde en çok kullanılan meyvelerden biridir. Toz ve tanecikler halinde tatlandırıcı olarak tüketilmektedir. Hindistan cevizi yağı, meyvesi preslenerek elde edilir.

Hindistan cevizinin besin değeri, meyvenin tüketilen kısmına göre değişir. Hindistan cevizinin etli kısmı magnezyum, potasyum, kalsiyum, çinko, E, K, C vitamini, demir gibi vitamin ve mineraller içerir ve iyi bir lif kaynağıdır. Ayrıca birçok faydalı yağ asiti (stearik, oleik, miristik) ve türevlerini (betainler, etanolamid, etoksilatlar, esterler) içerir.

Magnezyum nedir? Neye iyi gelir? Mg eksikliğinin belirtileri ve çözümü

Yarım fincan Hindistan cevizi sütünde, 276 kalori, 7 gram karbonhidrat, 3 gram lif, 3 gram protein, 29 gram yağ (25 gramı doymuş yağ olmak üzere) ve 4 gram şeker vardır. Ayrıca 316 mg (miligram) potasyum, 44 mg magnezyum, 18 mg sodyum, ve 2 mg demir içerir.

Bir çorba kaşığı hindistan cevizi yağı 11 gram doymuş yağ içerir. Bu oran tereyağında 7 gramdır. Doymuş yağ oranı yüksek olmasına rağmen Hindistan cevizi yağının %62 kadarı faydalı yağ asitlerinden oluşur. Bu yağlar vücuda zararlı olan kısa ve uzun zincirli hayvansal yağlardan farklı olarak orta zincirli yağ asitlerinden oluşur. Bunlar, laurik, kaprilik ve kaprik yağ asitleridir.

Hindistan cevizi nedir?

Yağın faydaları doğada nadir bulunan bu yağ asitlerinden kaynaklanır. Bu yağların sindirimi nispeten daha kolaydır ve karaciğerde işlendiğinden yağ olarak depolanması güçtür, bunun yerine enerji verir. Hindistan cevizi yağının %40 kadarını anne sütünde bulunan Laurik asit oluşturur, bu asitin vücutta işlenmesiyle bağışıklık sistemi güçlenir, hastalıklar ve virüslerle mücadele yeteneği gelişir. Eğer kalp ve damar sağlığı riski bulunmuyorsa ve aşırı tüketilmiyorsa Hindistan cevizi yağının sakıncası yoktur. (1)

Biberiyenin faydaları nelerdir? Biberiye çayı ve yağı neye iyi gelir?

Alzheimer hastalarının beyninde enerji için glukoz kullanımı azalır. Hindistancevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitleri beynin kolaylıkla işleyebileceği ketonlar yaratır. Ketonlar beyne glukozun işlenmesi için insüline ihtiyaç duymadan enerji sağlar.

Böylece Alzheimer hastalığının başlangıcında beyin fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca çocuklarda uygulanan ketojenik diyet (az kalori, çok yağ) içerisinde yer alan Hindistancevizi yağı epilepsi hastası çocuklarda nöbet sıklığını azaltır.

Hindistan cevizi nedir?

Hindistancevizi yağında bulunan laurik asit, tip1 diyabeti olan kişilere faydalı olabilir. Orta zincirli yağ asitlerinin insülin direncine koruma sağladığı hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda ortaya konmuştur. Hindistancevizi yağı kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olarak hastalığın etkilerini en aza indirger.

Sarı kantaron yağının faydaları nelerdir? Kantaron yağı nasıl kullanılır ve yapılır?

Hindistancevizi yağı iyi HDL kolesterolü artıran doymuş yağlar içerir. Bu yağlar kötü LDL kolesterolünün de zararlarını törpüler. Yapılan araştırmalara ve karşılaştırmalara göre hindistancevizi yağı kalp sağlığı için faydalı bir yağdır. (2)

Kolesterol nedir? Neden yükselir? Tedavisi ve iyi gelen yiyecekler

Hindistancevizi yağının iştahı azalttığı ve kalori yakımını hızlandırıcı etkileri olduğu saptanmıştır. Uzun süre hindistancevizi yağı tüketiminin vücut kilo vermeye yardımcı olabilir. Abdominal obezitesi olan kadınlarla yapılan çalışmaya göre günde 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağını diyete katmanın göbek yağının azalmasında etkili olduğu bulunmuştur.

Hindistancevizi yağı, antibakteriyel bir çözeltidir. Ağızda bulunan mikroplarla etkili bir şekilde savaşır. Diş etleri ve çevresinde gelişen bakteri üreme sürecini engeller. Kötü koku ve diş çürüğü gibi sorunları giderir. Bunun için hindistancevizi yağının dişlere sürülmesi gerekir ve yan etkiye neden olmaz. Gargara olarak da kullanılabilir. (3)

Özellikle kuru ciltleri nemlendirir ve egzama semptomlarını azaltabilir. Ciltte meydana gelen çatlakların engellenmesi için sürülebilir. İçerdiği faydalı asitlerle cildi besler. Hamileliğin yarattığı çatlakların engellenmesi için günde 2 kez karın bölgesine sürülmesi önerilmektedir. Çatlamış dudaklar için de kullanılabilir.

Karanfil yağı neye iyi gelir? Karanfilin faydaları nelerdir?

Ancak güneşin ultraviyole ışınlarına karşı koruyuculuğu yoktur. Hindistancevizi yağını göz altı kremi ya da makyaj temizleyici olarak da kullanmak mümkündür. Yüze uygulandıktan sonra ılık suyla durulanır. (4)

Hindistancevizi yağı mineral yağlardan daha iyi nüfuz eder. Şampuandan sonra saç tellerine sürülen hindistancevizi yağı yaklaşık 5 dakika bekletilir ve ardından saçlar durulanır. Düzenli kullanımla birlikte saçlar parlar ve güçlenir. Saçlarda oluşan protein kaybını azaltır. (5)

Saf hindistancevizi yağı kemik esnekliğini artıran yağ asitleri barındırır. Kemik dejenerasyonunu engeller ve kemiklerin etrafındaki bağ kasları ve dokuları güçlendirir. Kemik erimesi ve artrit gibi rahatsızlıklara karşı faydalıdır. (6)

Osteoporoz (kemik erimesi) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Hindistan cevizi yağında bulunan laurik asit vücutta monolaurin adı verilen antiviral bir maddeye dönüşür ve farklı tiplerde patojen ve virüslere karşı savaşta etkilidir. Tehlikeli bir patojen olan Staphylococcus aureus’un bakterileri öldürmedeki laurik asit ve monolaurinin etkinliği kanıtlamıştır. Helicobacter pylori bakterilerine karşı etkili olduğu gösterilmiştir.

Hindistancevizi yağında bulunan laurik asit bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı patojenleri öldürebilir. Özellikle mantar enfeksiyonlarını iyileştirmek için etkilenen bölgelere hindistancevizi yağı uygulayabilirsiniz.

Hindistancevizi yağındaki kaprik asitte tüketildikten sonra monokaprine dönüşür ve bulaşıcı virüslerle savaşmaya teşvik eder. Viral bir enfeksiyonun olduğunda organik hindistancevizi yağı tüketmek sağlık için faydalıdır.

Orta zincirli yağ asitleri antibakteriyel özelliklere sahiptir. Besin maddelerinin daha kolay emilmesini sağlamaktadır. Özellikle yağda eriyen vitaminleri, kalsiyum ve magnezyumun emilimine yardımcı olur. İrritabl bağırsak sendromu, kolit, mide ülseri ve Crohn hastalığı gibi sindirim hastalıklarının tedavisine yardımcı olabileceği iddia edilmektedir.

Kekiğin faydaları nelerdir? Kekik yağı neye iyi gelir? Nasıl kullanılır?

Lavanta nedir, yağı nasıl kullanılır? Lavantanın faydaları

Hindistancevizi kırılmadan önce suyunun alınması gerekir. Bunun için keskin bir bıçakla delme işlemi gerçekleştirilir. Delme işlemi için cevizinin üzerinde bulunan noktalar seçilir. Akan su bir bardağa doldurulur. Sonra kabuğun üzerindeki çizgilere vurularak çatlaklar oluşturulur ve bıçakla parçalara ayrılarak açılır.

Detoks nedir, nasıl yapılır? Detoxun faydaları ve zararları nelerdir?

Kırıldıktan sonra içindeki etli kısım kabuğundan ayrılarak yenilir. Hindistancevizi önce 180 derece ısıtılmış fırında bir süre bekletilirse kabuk ve etli kısmı daha kolay ayrılır.

Kaynaklar ve Referanslar:

YAZIYI PAYLAŞ

Referans :
www.medicalpark.com.tr
www.medikalakademi.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button