News

Oyunculukta Fark Yaratan Brad Pitt in Efsane Filmleri

Oyuncu olmadan önce modellik yapmış ünlüler

Oyuncu olmadan önce modellik yapmış ünlüler

24.05.2017’de eklendi.

670 okunma

Oyuncular, şimdilerde sefasını sürdükleri meşhurluğa erişene kadar birçok şey deniyor ve birçok yoldan geçiyorlar. Ve biz, onlar parlayana kadar ne iş yaptıklarını da, hangi emeklerle bu raddeye geldiklerini de bilmiyoruz. Mesela yıllar önce aldığınız bir derginin kapağında şimdi adını neredeyse her gün duyduğunuz bir ünlü olabilir ve muhtemelen siz onu tanımayıp “Güzel kızmış.” ya da “Aa yakışıklı çocukmuş.” deyip geçmişsinizdir. Kariyerlerine modellik yaparak başlayan isimleri duyunca “Vay

Oyuncular, şimdilerde sefasını sürdükleri meşhurluğa erişene kadar birçok şey deniyor ve birçok yoldan geçiyorlar. Ve biz, onlar parlayana kadar ne iş yaptıklarını da, hangi emeklerle bu raddeye geldiklerini de bilmiyoruz. Mesela yıllar önce aldığınız bir derginin kapağında şimdi adını neredeyse her gün duyduğunuz bir ünlü olabilir ve muhtemelen siz onu tanımayıp “Güzel kızmış.” ya da “Aa yakışıklı çocukmuş.” deyip geçmişsinizdir. Kariyerlerine modellik yaparak başlayan isimleri duyunca “Vay be!” diyeceksiniz. 

İmdb Puanına Göre Netflix’teki En İyi Filmler

Senin için, IMDb’de aldığı puanlara göre Netflix’te bulunan en iyi filmler listesi oluşturdum.

İmdb Puanına Göre Netflix’teki En İyi Filmler

Öncelikle IMDb’nin ne olduğuyla başlayalım… Açılımı, Internet Movie Database yani internet film veritabanı olan IMDb filmler, oyuncular, yönetmenler, televizyon programları gibi bilgiler içeren bir internet sitesi. Neredeyse dünyanın tüm yapımlarıyla ilgili inanılmaz detaylar ve kullanıcı yorumları içeren bir bilgi okyanusu. Burada, filmler ile ilgili bir puanlama sistemi var. Siteye herkes girebiliyor ve herkes kayıt oluşturabiliyor. Sitedeki filmler, kayıtlı kullanıcılar tarafından puanlanıyor ve filmin beğeni oranı buna göre belirleniyor. Bugün 70 milyondan fazla kullanıcısı olan bir site. Senin için, IMDb’de aldığı puanlara göre Netflix’te bulunan en iyi filmler listesi oluşturdum. 

1995’te vizyona giren David Fincher imzalı bu olağanüstü yapımda Brad Pitt ve Morgan Freeman çok büyük bir oyunculuk sergiliyor. IMDb puanı 8.6! Bazı filmler hiç akıldan çıkmaz ya işte bu onlardan biri. İzlemediysen daha fazla geç kalmamalısın.    

Esaretin Bedeli; 9.3 puanla IMDb’nin tüm zamanların en iyi 250 filmi listesinin birinci sırasını yıllardır korumaya devam ediyor. Frank Darabont’un yönetmenliğinde, Morgan Freeman ve Tim Robbins’in baş rolü üstlendiği bu başyapıt 7’den 70’e dünyadaki herkes için özel bir yere sahip. Tekrar izlememek için bir neden görmüyorum.  

Christopher Nolan imzalı 2008 yapımı The Dark Night, tüm zamanların en iyi Batman’i olarak tanımlanıyor. Batman bu defa işleri suça karşı çıkmaktan öteye götürüyor ve şehirdeki tüm suç örgütlerini yok etmeye soyunuyor. Yine Joker’le savaşıyor ve Gotham şehri yine karışıyor. IMDb puanı 9 olan The Dark Night, en yüksek puanlı filmler arasında.   

8.7 IMDb puanı ile en sevilen filmler arasına giren Matrix 1999’da vizyona girdi. Gösterildiği günden beri bilim kurgu dünyasını etkileyen, çok önemli bir yapım olarak kabul edildi. Bilim kurgu olmaktan öte, ciddi bir felsefesi olan ve tartışma üreten bir yapım olarak sayısız kaynakta adı geçti. Dünyada büyük bir hayran kitlesi olan bu filmi izledikten sonra hem sinemaya hem hayata bambaşka bir gözle bakacağından emin olabilirsin. İzlemediysen, elinde ne varsa bırak ve televizyon karşısına geçip Matrix’i izle.   

Hollywood’un en büyük, en yaratıcı ve belki de en muzip yönetmenlerinden biri olan Quentin Tarantino’nun sinema tarihine altın harflerle girmiş bu başyapıtını izlemek her zaman iyi bir fikirdir. IMDb puanı 8.3 olan Pulp Fiction’ı, Samuel L. Jackson, Bruce Willis, Uma Thurman ve John Travolta’nın efsane performansı için bile tekrar tekrar izlenebilir.  

Hollywood Sinemasının Unutulmaz Film Karakterleri

İşte Hollywood film dünyası! Hollywood’un unutulmaz film karakterleri ve dünya yıldızları hatta oynadıkları filmler aslında Stan Lee’nin çizgi romanlarından tutun günümüz film yapımlarına kadar bir çoğumuzun sevgilisi haline gelmiş …

Hollywood Sinemasının Unutulmaz Film Karakterleri

Harry Potter - 2001 (IMDb - 7,6)

İngiliz yazar Rowling tarafından yazılan efsane bir roman olan Harry Potter dünya tarihine girmiş ve adından sıkça söz ettirmiştir. Daniel Radcliffe tarafından canlandırılan serinin başı Felsefe Taşı kitabı 2000’lerden önce piyasaya çıkmıştır, Günümüzde toplam 7 kitap halinde seriyi tamamlamıştır. Harry hiç bir zaman sevmediği teyzesi, eniştesi ve gerizekalı kuzeni dudley ile mecburiyetten dolayı beraber yaşamak zorunda kaldı. Hogwarts ‘ta Rubeus Hagrid’in verdiği mektupla okula davet edildi ve olayların farklı bir biçimde seyrettiğini fark etti çünkü Harry Anne ve Babasının öldüğünü sanıyordu. Harry’nin üvey anne ve babası Voldemort tarafından öldürülmüştü. Harry’nin Hogwarts’ta büyücülük eğitimi başlar ve hayatında gizemli olaylara tanıklık eder.

Daniel Radcliffe’ın canlandırdığı karakterle göz kamaştıran usta oyuncunun oynadığı filmler;

Örümcek Adam - 2002 (IMDb - 7,3)

Genç kuşakları kendinden söz ettiren efsane bir yapım aslında orjinali Stan Lee’nin çizdiği çizgi romanlara dayanır Marvel’in göz bebeği diyebiliriz, eski bir çizgi roman olan Örümcek Adam serisi beyaz perdeye aktarıldığı zaman çok sevilmiştir. Örümcek adam karakterler olarak duygusal bir benliğe sahip ve amcası Ben Parker’in ölümü sonrası ”Büyük güç büyük sorumluluk getirir.” Sözünü ilkesi haline getirdi. Film çıktıktan sonra bir çok Örümcek Adam filmi yapıldı fakat hiç biri Tobey Maguire’nin canlandırdığı ilk serinin yanından bile geçemedi. Filmin ana oyuncusu Peter Parker çok çalışkan tabiri caizse inek bir öğrenci olarak bilinir okul arkadaşları tarafından dışlanan ve alay edilen Peter platonik bir şekilde sevdiği Mary Jane Watson ile beraber birbirinden güçlü 12 örümceğin olduğu bir sergiye gider ve burada fotoğraf çektirirken örümceğin kendisini sokması ile beraber özel güçlere sahip olur ve eski Peter’dan eser kalmaz bu kahramanlık öyküsü ile kavrulan film serisi günümüz dünyasında en çok izlenen yapımlar arasındadır.

Tobey Maguire’nin canlandırdığı filmlerin listesi şöyle;

The Joker - 2008 (IMDb - 9,0)

Batman filminin bir karakteri özellikle seçtik çünkü Joker karakteri bu film ile özleşti ve bizim listemizde bir yer edindi açıkcası yönetmen Christopher Nolan Kara Şovalye filmini biraz değiştirmişe benziyor ve mükemmel bir senaryo yarattı çünkü Batman’de Örümcek Adam gibi çizgi roman kahramanlarıydı. Heath Ledger tarafından canlandırılan Joker tiplemesi batman’in en büyük düşmanı olarak görülüyor.

Heath Ledger’in canlandırdığı filmler;

Hollywood Sinemasının Unutulmaz Film Karakterleri

Forrest Gump - 1994 (IMDb - 8,8)

Mükemmel bir dram hikayesi ve tabikide Tom Hanks oyunculuğu ile bir dünya starı olduğunu gösterdi ve İlk çıktığı vakit ABD ‘de çok sevildi ve övgüler aldı.Forrest İçine kapanık bir çocukluk geçirmiştir ve yaşı ilerledikçe hayat hikayesini anlatmaya başlar herşey bir otobüs durağında başlıyor. Forest kambur olduğu için bacak aparatları takmaya başlar ve diğer çocukların alaylarına maruz kalır, Okula gittiği sırada serviste gördüğü kız arkadaşı Jenny’e aşık olur. Kendisine zorbalık yapıldığı sırada forrest birden koşmaya başlar ve bacağındaki aparatlar kendiliğinden kırılır daha sonra normalin üzerinde hızlı koşabildiğini keşfeder ve bir üniversitede burs kazanarak akıl almaz başarılar elde ettiği bir serüvenin içine düşer.

Efsane usta oyuncu Tom Hanks’in rol aldığı yapımlar;

Iron Man - 2008 (IMDb - 7,9)

Hala çok seviliyor demek doğru olur, Marvel’in ilk çizgi roman karakterlerinden biridir ve sonra yayınlanan filmlerde en çok izlenen yapımlar arasında yerini aldı tabikide canlandıran oyuncunun Robert Downey Jr. olması bu filmi biraz daha özel kılıyor diyebiliriz. Avengers filmleri ile şuan ki ününü korumuştur. Howard Stark babası , annesi Maria Stark’tır. İron Man’in babası Kaptan Amerika ile beraber çalışmıştır ve o Meşhur kalkanı kendisi vermiştir. Kaptan Amerika uzun yıllar yaşayabilen ve hiç yaşlanmayan biri olduğu için Howard Stark’ın arkadaşıdır. İron Man ‘de babasından kalan şirketin başına geçmektedir.

Robert Downey JR filmleri;

Hollywood Sinemasının Unutulmaz Film Karakterleri

Rocky Balboa - 2006 (IMDb - 7,1)

2006 yapımı rüya filmi Rocky Balboa filmini canlandıran Sylvester Stallone tarafından beyaz perdede hayat verildi. Philadelphia’lı boksör Rocky’nin eşi Adrian Pennino’nun kanserden ölümünden sonra sakin bir hayat yaşamaktadır ve düzenli olarak mezarını ziyaret etmektedir. Hayat ona hiç bir şey ifade etmiyordu aslında Rocky’nin ona hiç yaklaşmayan bir oğlu vardır daha sonra Rocky tanışdığı bir kızla tekrar hayata dönmeye çalışır ve boks lisansı için tekrar başvurur.

Sylvester Stallone filmlerinden bazıları;

Hannibal Lecter - 2001 (IMDb - 7,2)

Thomas Harris’in yazdığı romandan esinlenerek yapılmış harika bir film ilk kez Red Dragon adı ile piyasaya sürüldü bu karakteri canlandıran usta oyuncu Anthony Hopkins’ dir. Zeki bir psikiyatrist yamyam ve seri katil rollerine bürünmüştür. Kulağa korkunç gelen bu yapım adından uzun yıllar söz ettirdi.

Usta Oyuncu Anthony Hopkins’in Tarihe geçen yapımları;

Tony Montana - 1983 (IMDb - 8,3)

Kurgusal bir mafya lideri ve bunu canlandıran usta bir isim Al pacino kübalı bir uyuştucusu mafyasının lideridir ve mafya hayatında yaşadıkları filme konu edinmiştir. İş dünyasına bulaşıkçı olarak başlamıştır ama daha sonra hayat onu tehlikenin içine doğru sürükledi. Al Capone isimli mafya liderinden esinlenerek yapılmıştır. Dünyanın bir çok yerinde idol ikonu oldu ve birçok Fİlmde ve Bilgisayar Oyununda konu edindi.

Efsane İsim Al Pacino Filmleri;

Tyler Durden - 1999 (IMDb - 8,8)

Efsane Dövüş Kulübü filminden ortaya çıkan hayali karakteri bu psikolojik filmler arasında en ilgi çekici film olarak gösteriliyor. Kimlik bozukluğuna sahip olan karakter geceleri başka gündüzleri daha başka bir karaktere bürünüyor.Tyler Empire dergisi tarafından en büyük film karakteri seçildi daha sonra ilk 10’a girmeyi başardı bana soracak olursanız bu filmde olan Brad Pitt eğer olmasaydı bu kadar tanınırmıydı bilinmez çünkü Brad Pitt’in oynaması bu karakterin bugünkü ününü arttırmıştır. Tyler uykusuzluk problemi yaşayan ve kimsesiz adamları toplamaya başlar ve kapalı kapılar ardında bir dövüş kulubü kurmuş olur ve kimsenin bunu bilmesini istemez. Dövüş kulübü filmi dünyada en çok konuşulan filmler arasında yerini alır.

Angelina Jolie’nin eski kocası o bir yıldız Brad Pitt ve filmleri;

Jack Sparrow - 2006 (IMDb - 7,8)

Walt Disney’in belkide en çok sevdiğim filmi Karayip Korsanları serisinde canlandırılan karakteri Johnny Depp tarafından canlandırıldı inanılmaz yetenekli bir oyuncu olduğunu söylemek isterim mükemmel oyunculuğu ile filme başka bir hava katmıştır.Geçmişi hakkında pek bilgi olmasa bile babası Korsanlar Lord’u olarak bilinir ve kendiside bu itibar içerinde tanınır.Jack Siyah inciyi yüzdürmesi için Davy Jones’ile anlaştı ve bedel olarak yıllar sonra canını vermeyi kabul etti. Karayip Korsanları filmi serisi uzun yıllar devam etti ve bir çok hayranı bulunuyor, sevilerek izleniyor.

Başarılı bir korsan olan Johnny Depp’in Film listesi;

James Bond

O bir ajan bir efsane yada manken ne denir bilmiyorum ama ortalama yaşlı kadınların hayranı olduğu biri olduğunu söylemek gerekir hep bu ajanlar neden bu kadar yakışıklı ve yetenekli olur bilinmez ama adından defalarca söz ettirmiştir. James Bond serisi o kadar uzun yıllar devam ettiki birden fazla oyuncu tarafından canlandırmıştır belkide hiç bir filmde bu kadar oyuncu değişikliği olmamıştır. James Bond’un oluşma evresi 1950’lere kadar gider, James yetenekli bir ingiliz ajanıdır, dünya’daki neredeyse tüm ülkelere göreve gitmiştir.

James Bond Karakterini bir çok oyuncu canlandırdı bildiğiniz gibi aslında bu filmi en özel filmler listesine almakta fayda var.

İndiana Jones - 1981 (IMDb - 8,4)

Macera severler ekran başına sakın bana ben daha önce bu filmi izlemedim demeyin çünkü bir baba ile oğulun beraber izlemesi gereken ilk film diyebilirim İndiana karakterini canlandıran Harrison Ford başarılı oyunculuğu ile gündeme gelmişti, Aynı zamanda asker ve arkeoloji profösörü olan İndiana gizli görevlerin peşine düşer bazen tek bazende kendisi gibi profösör olan babası ile yola çıkar, bu müthiş seriyi baştan izlemenizi tavsiye ederim.

Belkide genç yaşlı demeden herkesin tanıdığı bir yıldız evet o kişi Harrison Ford ve yapımları;

Vito Carleone - 1972 (IMDb - 9,2)

Carleone Mafya Ailesinin kurucusunu canlandıran Marlon Brando sinema tarihinin en başarılı filmi olan The Godfather’ın baş rolüdür. Gençliği Robert De Niro yaşlılığı ise Marlon Brando oynadığı için ikiside Oscar ödülünü kazanmıştır. Sinema Tarihinin en beğenilen mafya filmi olan Baba filmi dünyanın en çok sevilen yapımları arasındadır. Vito’ nun karısı Carmela Corleone’dir. Eşine 4 Çocuk vermiştir ve Vito eşi Carmela’ya büyük saygı duyar çünkü en zor zamanlarında bile yanında durmuştur, premiere dergisi tarafından tarihteki en büyük film karakteri olarak seçildi

Marlon Brando yapımlarından bazıları;

Tom Cruise,Ethan Hunt, Görevimiz Tehlike

Ethan Hunt, diğer adıyla Tom Cruise’un canlandırdığı efsane film karakteri olan Görevimiz Tehlike serisinin bir diğer yabancı ismi ile Mission İmpossible filminin başrol oyuncusu.Olağanüstü gizlilik ile yürüttüğü ajan faaliyetlerinin yanı sıra beraber kurduğu ekip ile dünyayı nükleer felaketten ve kötü amaçlı diğer gizli servislerin saldırılarından korumaya çalışan bir Amerikan Gizli Servis Ajanı.Toplamda yeni çıkacak seri ile 7 filmden oluşan filmin kadrosu ve ajan ekibi Rebecca Ferguson, Simon Pegg,Jeremy Renner ve Ving Rhames gibi ünlü oyunculardan oluşuyor.Aslında Film 1960 ile 1970’li yıllarda bir televizyon dizisiydi,yıllar sonra beyazperdeye aktarılan efsane aksiyon filmi Görevimiz Tehlike olarak kayıtlara alındı.İlk filmde Jean Reno,John Voight gibi efsane isimler rol almıştır. Ethan Hunt (Tom Cruise) takımın kilit adamıdır.

Tom Cruise’un efsane yapımlarında bir çok aksiyon filmi mevcut, bunlardan bazıları

Keyser Söze ,Olağan Şüpheliler,Kevin Spacey

Her ne kadar bir Hollywood filmi olsa da konusu bizi çok ilgilendiriyor diyebiliriz. Çünkü bu filmde bir Türk’ün karakter analizi ön plana çıkarılmıştır.Filmde bir Türk’ü canlandıran Kevin Spacey yani Keyser Söze veya Soze’nin annesi Türk babası ise Alman Asıllıdır.Filmin konusu Macar çetelerin bir gün Türk toprakları içinde Keyser Söze’nin ailesi karısı ve çocuklarına tacizi ve katletmesi sonucu Keyser Söze’nin aldığı intikamı anlatır.Keyser Söze Macarların peşine düşüp onları birer paket etmeyi başarmıştır,bununla kalmayıp dava dosyasından suçsuz olacak şekilde sıyrılmayı da başarmıştır.Kevin Spacey’in Oscarlık performansının yanı sıra neredeyse olağanüstü kaliteli bir film diyebiliriz,kesinlikle izleyin.

Efsane Sahne Keyser Söze’nin Hayat Hikayesi filmde şöyle konu alınıyor

Kevin Spacey’in filmlerinden bazıları

Referans :
www.milliyet.com.tr
hopi.com.tr
bannygo.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button