News

Geliştirici Araçları

BulutfonXM – Geliştirici Araçları – Bulutfon A.Ş

BulutfonXM ile çağrı anında taraflara ses dosyası dinletebilir,bastıkları tuşları algılayabilirsiniz. Bu sayede tahsilat,anket vb sistemler geliştirebilirsiniz.

BulutfonXM - Geliştirici Araçları - Bulutfon A.Ş

BulutfonXM’i sadece santral hizmetinden faydalanan aboneler kullanabilir.

BulutfonXM, sizlerin servisiyle HTTP protokolünüyle JSON veri formatıyla haberleşir. Entegrasyonu yapacak olan geliştiricilerin HTTP, JSON, webserver bilgileri olması yeterlidir. Telekomünikasyon bilgisi gerekmemektedir. BulutfonXM’in zaten amacı geliştiricilere telekomünikasyon bilgisine sahip olmadan santral sistemlerini anlık olarak programlamlatabilmektir.

Ubuntu Make Developer Tools 18.05, geliştirici araçlarını yükleyin

Aşağıdaki makalede, Ubuntu’da geliştirici araçlarını kurabilmek için Ubuntu Make Developer Tools 18.05’in nasıl kurulacağını göreceğiz.

Ubuntu Make Developer Tools 18.05, geliştirici araçlarını yükleyin

ubuntu make geliştirici araçları yükleyicisi 18.05 hakkında

Bir sonraki yazıda Ubuntu Make’e bir göz atacağız. Bazı meslektaşlarının daha önce bahsettiği bu uygulama önceki makalelerbize izin verecek geliştirici araçlarını Ubuntu sistemlerine yükleyin. 18.05 sürümüne güncellendi. Atom Beta, Goland veya Eclipse Javascript gibi IDE’leri, düzeltmeleri ve diğer iyileştirmeleri içerir.

Ubuntu Make bir komut satırı aracı geliştiricilerin bazı popüler geliştirme araçlarının en son sürümünü indirmesini ve yüklemesini kolaylaştırmak için oluşturulmuştur. Bu, Linux Mint veya temel işletim sistemi gibi Ubuntu ve Gnu / Linux dağıtımlarında yapılabilir.

Ubuntu Make geliştirici araçları 18.05, geliştirici ortamımızı kolayca yapılandırmak, sürdürmek ve özelleştirmek için bir dizi işlev sağlar. Tüm bağımlılıklarla ilgilenecek, Ubuntu’da olmayanlar bile. Ayrıca kurduğumuz araçların en son sürümlerini de yükleyecektir.

Bahsettiğim gibi, ubuntu-yapmak seni geliştirmek için kullanılan ana araçları kurmanıza izin verir, ancak hepsini değil. Bu devasa bir görev olurdu … Ubuntu Make 50’den fazla ortamı yapılandırabilir geliştiriciler için. Bunlara Android Studio, Golang, ItelliJ IDE, Visual Studio Code, Rust vb. Dahildir.

Spring Tools da yeniden etkinleştirildi ve Visual Studio Code ve bağımlılıkları için bazı düzeltmeler yapıldı. Dahil edilen diğer değişiklikler, Android Studio’ya eklenen env değişkenleridir. StartupWMClass, Firefox Developer ve Visual Studio Code’a da eklendi.

Oyunlar için bir geliştirme ortamı istemeniz durumunda Dartlang veya oyun geliştirme ortamı için dart da bulacağız. Ayrıca emrimizde olacak farklı genel IDE’ler diğerleri arasında arduino, Atom, Netbeans, clion, eclipse-jee, eclipse, fikir, phpstorm ve webstorm gibi.

Indeks

Yapabiliriz Ubuntu Make’i bir PPA’dan yükleyin veya karşılık gelen hızlı paketama ikisinden de değil. Daha sonra iki kurulum seçeneğine gidiyoruz:

Ubuntu, kurulum seçeneği yazılımını Ubuntu yapar

Bu programı snap paket aracılığıyla ele geçirmek istiyorsak, sadece bunu takip et bağlantı ve Ubuntu Yazılım seçeneğinden kuracağız. Ayrıca bir terminal (Ctrl + Alt + T) açabilir ve bu ek paketi yazarak elde edebileceğiz:

Ubuntu Make snap paketini kullanarak kurulumla ilgili olarak, biraz buluşabiliriz hata segfault bazı durumlarda bazı geliştirici araçlarını yüklemeye çalışırken. Bu hata raporu, bunun Ubuntu Make değil snapd’deki bir sorundan kaynaklandığını söylüyor. Bu size gelirse, aşağıda göreceğimiz iki PPA’dan birini kullanın. en son Ubuntu Make kodunu şuradan alın: GitHub.

Ubuntu marka sürümü

Daha önce de söylediğim gibi diğer seçenek bu programı resmi PPA’lardan yükleyin. Bir terminal açmamız (Ctrl + Alt + T) ve aşağıdaki PPA’lardan birini kullanmamız gerekecek:

Günlük PPP:

Kararlı PPA:

için Ubuntu Make geliştirici araçlarının nasıl kullanılacağını öğrenin, aşağıdaki komutu bir terminalde çalıştırın (Ctrl + Alt + T):

Ubuntu, geliştirici araçlarının yardım etmesini sağlar

için Atom Beta’yı yükle, Ubuntu Make 18.05’e yeni eklenen, şunları kullanabilirsiniz:

Ubuntu umake ide atom beta yapar

Veya netbeans yükle, Çalıştırmak:

Ubuntu Make geliştirici araçları ile Netbean kurulumu

Net fasulyeleri kullanmak için, Ubuntu’da bir başlatıcı bulamayacağız. Ancak programı şu şekilde başlatabiliriz:

Ubuntu, geliştirici araçlarının netbeans'ı başlatmasını sağlıyor

IDE’yi kaldırın kurulumu kadar kolaydır. Daha önce kurduğumuz ağ fasulyelerini kaldırmak için, sadece terminale yazmanız gerekir (Ctrl + Alt + T):

umake -r IDE net fasulyeleri

Zaten bildiğiniz gibi, tercih ettiğiniz geliştirme ortamını kurmanın farklı yolları vardır. Eğer bilmiyorsan, zaten bir tane daha var. Bunun avantajı, yazı boyunca görüldüğünü düşündüğüm gibi, istikrarlı ve güvenli bir geliştirme ortamı yaratın. Bu, sizi ilgilendiren şeylere odaklanmanıza, hangisinin gelişeceğine izin verecektir.

Huawei Geliştirici Konferansı Başladı: Yeni İşletim Sistemi, Geliştirici Araçları ve Yeni Ürünler Tanıtılıyor – Türk İnternet

Huawei Geliştirici Konferansı Başladı: Yeni İşletim Sistemi, Geliştirici Araçları ve Yeni Ürünler Tanıtılıyor

Huawei Geliştirici Konferansı Başladı: Yeni İşletim Sistemi, Geliştirici Araçları ve Yeni Ürünler Tanıtılıyor - Türk İnternet

Huawei Geliştirici Konferansı Başladı: Yeni İşletim Sistemi, Geliştirici Araçları ve Yeni Ürünler Tanıtılıyor

Bugün gerçekleştirilen Huawei Geliştirici Konferansı 2020 açılış konuşmasında, HarmonyOS 2.0, EMUI 11, HMS, HUAWEI HiLink ve HUAWEI Research için gelecek büyük güncellemeler duyuruldu. Bu güncellemeler, kullanıcılar için gelişmiş ve yenilikçi kullanıcı deneyimleri sağlamaları için, küresel geliştiricileri ve ekosistem ortaklarını daha da destekliyor.

Etkinlikte Huawei’nin tüm senaryo deneyimine katkıda bulunacak altı yeni ürün de tanıtılacak: HUAWEI MateBook X, HUAWEI MateBook 14, HUAWEI WATCH GT 2 Pro, HUAWEI WATCH FIT, HUAWEI FreeBuds Pro, HUAWEI FreeLace Pro.

Önümüzdeki üç gün boyunca Huawei, Lakeside Talks, Tech. Hour, Tech. Sessions ve Codelabs gibi çeşitli heyecan verici etkinliklerle dünyanın dört bir yanından geliştiricileri bir araya getirecek. Etkinlikler, geliştiricilere iletişim kurma, iş birliği yapma ve her kullanıcıya akıllı tüm senaryo deneyimleri getirmenin yollarını keşfetme fırsatları sağlayacak.

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu CEO’su Richard Yu, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu;

“Huawei’nin ekosistem geliştirmedeki atılımı, küresel geliştiriciler ve iş ortaklarının güçlü desteğinin bir sonucudur. Huawei, temel teknolojileri, yazılım ve donanım yeteneklerini geliştiricilere tamamen açacak ve tüm senaryolara yönelik akıllı bir ekosistemin daha fazla inovasyonunu teşvik etmek için onlarla iş birliği yapacak. Yıldızlar en karanlık gecede bile parlar. Geliştiricilerimizin her biri bir yıldızdır. Birlikte muhteşem bir takım yıldızı oluşturuyorlar. Bu, yolumuzu aydınlatacak”.

Huawei, tüm senaryo deneyimi işletim sistemi HarmonyOS’u 2019’da duyurdu. O zamandan beri, sistem için güçlü bir cihaz serisi geliştirildi ve hızlı cihaz keşfi, anında bağlantı, donanım iş birliği ve birden fazla akıllı cihaz arasında kaynak paylaşımını kolaylaştırdı. Yazılım veri yolu, veri yönetimi ve güvenlik dahil olmak üzere mevcut dağıtılmış yeteneklerine kapsamlı bir yükseltme getirerek HarmonyOS 2.0’ı bugün duyurdu. Huawei ayrıca, geliştiricilerin on milyonlarca yeni cihaza ve kullanıcıya hızlı bir şekilde ulaşmasına olanak tanıyan uyarlanabilir bir UX çerçevesi de sunuyor.

En son güncellemeyle birlikte HarmonyOS, resmi olarak açık kaynak olacak ve geliştiriciler emülatörlere, SDK paketlerine ve IDE araçlarına erişebilecekler. OpenHarmony adlı açık kaynak projesi, ilk olarak 2020 yılının sonunda geliştiriciler için planlanan mobil HarmonyOS beta sürümü ile aşamalı olarak başlatılacak.

Richard Yu, açılış konuşmasında HarmonyOS için yol haritasını açıkladı;

“Bugünden itibaren HarmonyOS kullanımı, akıllı TV’ler, giyilebilir cihazlar, arabalar ve daha fazlası gibi 128KB-128MB IoT cihazlarına açık. Nisan 2021’de 128MB-4GB cihazlara kullanımı açacağız ve Ekim 2021’de HarmonyOS 4GB üstü cihazlar için kullanılabilir duruma getireceğiz”

HarmonyOS’taki dağıtım teknolojisine dayanan EMUI 11, akıllı telefonların ötesinde etkileşim sağlıyor. Akıllı cihazların HarmonyOS tabanlı IoT cihazlarıyla etkileşime girmesine izin vererek, görüntülü arama için daha büyük ekranlı bir cihazın kamerasını kullanmak da dahil olmak üzere, kullanıcılara benzersiz bir tüm senaryo deneyimi sunuyor. Süreç, akıllı telefon ve HarmonyOS tabanlı akıllı telefon ev cihazları arasındaki temassız bağlantıyı güçlendirilerek ekran projeksiyonunu ve daha fazlasını sağlar. EMUI 11, gelecekte HarmonyOS’a yükseltilebilir.

HMS Core 5.0 Haziran 2020’de piyasaya sürüldüğünden bu yana, 7 ana alanı kapsayan açık kaynak yetenekler, geçen yıl HDC’den 14 Kit’ten 56 Kit’e artırılırken, API sayısı 885’ten 12.981’e yükseldi. Tek bir yıl içinde HMS Core, ekosisteme farklılaştırılmış ve yenilikçi avantajlar sağlayan çeşitli yetenekler sundu. Örneğin, Grafik alanındaki CG Kiti grafikleri, görüntü kalitesini ve deneyimi iyileştirmenin yanı sıra oyun ekranı oluşturma verimliliğini de iyileştiriyor. Uygulama Hizmetleri kategorisindeki konum kiti, metre ve santimetreye kadar farklı senaryolarda konumlandırma doğruluğu gereksinimlerini karşılıyor.

Huawei, temel yazılım ve donanım yeteneklerini tamamen açık kaynak yapmaya kararlı. Uygulama geliştirmede yeniliği hızlandırmak için göz atma, arama, harita, ödeme, reklam kitleri gibi temel yazılım hizmetlerini açık kaynak yaptı. Huawei aynı zamanda birinci sınıf kamera yetenekleri, iletişim ve aktarım araçları gibi donanım yeteneklerinin yanı sıra önde gelen gizlilik ve güvenlik koruma yeteneklerini de açık kaynak yaptı. Bunlar aracılığıyla Huawei, geliştiricilerin farklı kategorilerde yeni nesil ve çok sevilecek yenilikçi uygulamalar yaratmalarını sağlamayı amaçlıyor.

Dünya çapında 1,8 milyondan fazla kayıtlı geliştiricinin desteğiyle, HMS (Huawei Mobil Servisleri) bir yıl içinde hızla üçüncü en büyük küresel mobil uygulama ekosistemi haline geldi. HUAWEI AppGallery şu anda HMS Core ile entegre 96.000’den fazla uygulamaya ve 490 milyondan fazla küresel aktif kullanıcıya sahip. Ayrıca, Ocak ve Ağustos 2020 arasında 261 milyar uygulama indirmesi ve dağıtımı gerçekleşti.

IoT cihazlarının standartlaştırılmış dili olan HiLink, farklı marka ve üreticilerin IoT cihazları arasındaki engelleri ortadan kaldırarak cihazların kolayca bağlanabileceği ve sorunsuz bir şekilde etkileşim kurabileceği birleşik bir platform sağlıyor.

Bu yıl beş temel alanda HUAWEI HiLink’e güncellemeler yapılacak: bağlantı, etkileşim, operasyon, çözüm sağlayıcı ve kimlik doğrulama. Amaç, tüm senaryo donanım ekosistemini etkinleştirmek için milyarlarca IoT cihazın daha kolay bağlanmasını, daha kolay yönetilmesini ve kontrol edilmesini, sonuç olarak sorunsuz bir şekilde etkileşime girmesini sağlamak. Şu anda, Smart Life Uygulamasının kümülatif 400 milyon indirilmesiyle, 50 milyon aktif kullanıcı her gün 1 milyardan fazla tüm senaryo cihaz etkileşim isteğine katkıda bulunuyor.

Otomobil aynı zamanda IoT endüstrisinin temel ilkelerinden biri. HiCar platformu otomobil endüstrisini güçlendirmeye devam edecek. HiCar şu anda 150’den fazla araba modeli ile iş birliği yapıyor. Bu sayıdan çok daha fazlası da planlama aşamasında. Böylece yakın gelecekte daha fazla araç sahibi yeni akıllı seyahat deneyiminin tadını çıkaracak.

Huawei, IoT donanım ekosisteminin büyümesini amaçlıyor. HiLink platformuna erişimi olan daha fazla cihaz sağlayarak, IoT geliştirmeyi daha kolay ve verimli hale getirmeye çalışıyor ve Huawei’nin IoT sektöründe endüstri liderliğini kurmada ortaklarını eşzamanlı olarak destekliyor.

Ön uç araştırmalara odaklanan HUAWEI Research, HUAWEI Araştırma Kiti ve HUAWEI Araştırma Bulutu olmak üzere iki temel platform özelliğini kullanıma sunuyor. Bu yetenekler, verimli yenilikçi araştırma süreçlerini kolaylaştırdığı gibi, teknolojik atılımları hızlandırıyor, uygulama inovasyonuna kuluçka döneminde destekliyor ve sonuç dönüşümünü hızla gerçekleştiriyor. Sonuç olarak, bilimsel araştırma kurumları, inovasyon kurumları, endüstri kuruluşları, tıbbi kurumlar ve diğer endüstri ortakları desteklenerek, tüm sektörlerden endüstrilerin gelişmesi sağlanıyor.

Huawei, Aktif Sağlık alanında toplanan sağlık araştırması verilerinin doğru ve çeşitli olmasını sağlayarak kalp sağlığı araştırmalarına yardımcı oluyor. Seyahat Güvenliği alanında, mobil ve giyilebilir cihazlar, çarpışma önleme sistemi ve sürücü yorgunluğu gibi yeni güvenli sürüş teknolojilerini getirmek için otomobil üreticileri ile iş birliği yapıyor. Huawei, Ev Yaşam alanında düşme algılama, endüktif olmayan solunum izleme ve uzamsal konumlandırma gibi özellikler sağlamak için çok cihazlı kablosuz algılama yeteneklerinden yararlanıyor.

Huawei, yazılım ve donanım ekosistemini ileriye taşımaya devam edecek. Temel teknolojiler ile yetenekleri daha da genişletmeyi ve küresel geliştiricileri ile ortakları birlikte yeni olanaklar yaratmaları için desteklemeyi taahhüt ediyor.

Türk İnternet’ten buna benzer yazılar için bildirim almak ister misiniz?

referans :
www.bulutfon.com
ubunlog.com
turk-internet.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button