News

Seboreik Dermatit Nedir?

Kalıcı Kepek (Seboreik Dermatit) Nedir? Nasıl Geçer?

Saçında ne yaparsan yap geçmeyen inatçı kepekler varsa bu yazımıza dikkatlice okumalısın. Kalıcı kepek problemi ile nasıl başa çıkabilirsin?

Kalıcı Kepek (Seboreik Dermatit) Nedir? Nasıl Geçer?

Saç derisinde yağlanma ve kabuklanma görüyorsan sebebi kalıcı kepek yani seboreik dermatit olabilir. Saç derisinin kaşınarak tahriş olması ileri dönemde kabuklanmaya kadar uzanabilir. Genellikle sarı renkli ve yağlı kabuk olarak karşımıza çıkan kalıcı kepek problemi doğru kepek şampuanı ve tedaviyle ortadan kalkabilir. Sen de kalıcı kepek problemi yaşıyorsan veya bu semptomları kendinde gözlemliyorsan yazımıza göz atmalısın.

Editörün Notu: Eğer saç derinde kalıcı kepek yani seboreik dermatit gibi bir şikayetin varsa, doğru tedavi ve uygulama önerileri için mutlaka bir dermatologa görünmeni öneriyoruz.

Seboreik dermatit genellikle saçlı deride karşımıza çıkıyor. Yoğunlukla saçların içinde, bazen de sakalların arasında kalıcı kepek görülebilir. Kalıcı kepek oluşan deri kızarık ve pembe bir ton alır. Kızaran deri üzerindeki yağlı sarı kepek şeklini andıran kabuklanmalara da kalıcı kepek denir. 

Kalıcı kepek sorunu kozmetik görünüm dışında sağlığımıza zarar vermiyor. Fakat Seboreik dermatit kepeğe karşı önlem almadığında bu problem ilerleyerek Seboreik Ekzemaya dönüşebilir. 

Kalıcı kepek probleminin ana sebebi derimizde yaşayan Malaszesia mantar mikrobudur. Tamamen zararsız olan bu mantar mikrobu çevresel sebeplerden ötürü aşırı derecede artmaya başlar. Savunma sistemiz ise bu artışı normal olarak görmez ve karşılık olarak kalıcı kepek problemi meydana çıkar. 

Kalıcı kepek probleminde Malaszesia mantar artışının sebeplerinin başında stres, mevsim geçişleri, medikal ilaçlar ve kimyasal içerikler geliyor. 

Kalıcı kepeğin en yaygın belirtisi kaşıntı ve kaş derisindeki pul pul kepek görünümü. Saçlarını kaşıdığında açık sarı renkli yağlı kepekler omuzlarına düşmeye başlıyorsan sende kalıcı kepek meydana gelmiş demektir. Kalıcı kepek oluştuğunda saç derisi tahriş olabilir ve sebum üretiminden dolayı saç tellerinde dökülme meydana gelebilir.

Kalıcı kepek sorununu saç egzamasından ayırmak için mutlaka uzman bir hekime danışmalısın. Saç egzaması problemi yaşayanların yarısında kalıcı kepeklenme sorunu görülebilir. 

Tekrarlayan kepek problemi yaşayanların en sevdiği ürün La Roche-Posay Kerium DS Şampuan oluyor. Tahriş olan saç derisini rahatlatan ve kepek problemini kökten çözen bu şampuan, saçlarının sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Kepek problemi yaşıyorsan Kerium DS Şampuan’ı  4 haftalık kür halinde haftada 2 kere uygula. 4 haftanın sonunda saçların daha az kaşınacak ve kepek problemi gözle görülür bir şekilde azalacak. 

Kalıcı kepek problemi yaşıyorsan endişelenme! Uzman dermatoloğa giderek kalıcı kepek problemi ilerlemeden bu sorunu durdurabilirsin. 

Saç derisi yoğun bir şekilde kaşınıyor, pul şeklinde kepeklenme oluyorsa mutlaka uzman bir hekime göstermelisin. Eğer kalıcı kepeğin ilk döneminde bu saç problemini kontrol altına almazsan egzama ve saç dökülmesine kadar ilerleyebilir, bizden söylemesi!

Hassas ve kaşınan saç derisi için Vichy Dercos serisinin Kepek Karşıtı Şampuan çeşitlerini kullanabilirsin. Dercos Şampuan, saç derisindeki kepek sorununu çözmene yardımcı olacak ve kuru saç derisinin nem oranını düzenleyecek. Dercos şampuan sayesinde hassaslaşan ve tahriş olan saç derisi rahatlıyor ve kepek sorununun çözülmesine destek oluyor. Kepek sorununa güle güle demek için en iyi kepek şampuanını düzenli olarak kullanmalısın. 

La Roche-Posay Kerium DS Şampuan

Egzama (Atopik Dermatit) Belirtileri ve Tedavisi

Egzama (atopik dermatit) ciltte kuru, pullu yama tarzında lezyonlara ve yoğun kaşıntıya neden olan kronik bir cilt rahatsızlığıdır.

Egzama (Atopik Dermatit) Belirtileri ve Tedavisi

Egzama (atopik dermatit) ciltte kuru, pullu yama tarzında lezyonlara ve yoğun kaşıntıya neden olan kronik bir cilt rahatsızlığıdır.

Cildin kaşınması, kırmızı kabarık noktalara, kalınlaşmış deriye ve cilt yüzeyinde açık kesiklere neden olabilir.

Genetik ve çevresel faktörler egzamanın nedeni olarak gösterilmiştir: Yapılan araştırmalarda hastaların büyük bir kısmında kalıtsal olarak cildin üst tabakasını sağlamlaştıran bir proteinin eksik veya hatalı üretiminin olduğu, bu nedenle çevreden gelen alerjen maddelere karşı, diğer bireylere kıyasla, cildin daha geçirgen olduğu saptanmıştır.

Egzama her yaş ve cinsiyette insanı etkileyebilir. Egzama vakalarının çoğu çocukluk döneminde başlar, ancak yetişkin olarak ilk kez egzama gelişmesi mümkündür.

Egzama bir alerji olmamakla beraber, sık olarak alerjik hastalıklarla birlikte seyreden bir durumdur. Bununla beraber, egzamalı bireylerin ciltleri diğer bireylere kıyasla bir miktar daha geçirgen olduğu için alerjen madde geçişlerine daha fazla izin vermekte, bu nedenle egzamalı bireylerde alerjik hadiselere daha sık rastlanmaktadır.

Egzama çocuklar ve yetişkinlerde; alerji, stres ve aşırı titizliğe bağlı nedenlerle de görülebilir. Özellikle ev kadınları, inşaat işçileri, kuaförler ve temizlik işçilerinde sıklıkla görülebilir.

Daha büyük çocuklar ve yetişkinlerde ise genellikle eller, ayaklar, kol içleri ve dizlerin arkası lezyonların daha sık görüldüğü bölgelerdir.

Semptomlar şunları içerebilir

Dermatolog tarafından muayene bulguları ve ciltteki belirtilerden yola çıkarak egzama teşhisi koyabilir.

Bunun yanı sıra, egzamalı kişilerde sık görülen bir takım alerjik durumları tespit etmek için Deri Prick Testi ve kan testi gibi bir takım alerji testleri istenebilir.

Egzama için bir tedavi kesin bir yoktur; ancak, uygulanan tedaviler ile cildin korunması, kaşıntının giderilmesi, iltihap ve enfeksiyonların önlenmesi veya kontrol altına alınması mümkündür.

Kapsamlı bir tedavinin hedefleri şunlardır:

Cildin aşırı sıvı kaybını ve kuruyarak çatlamasını engelleyecek nemlendiriciler ile cilt bariyerini sağlamlaştıracak nemlendiriciler tedavide kullanılabilir.

Egzamalı bireylerin ciltlerinde genel olarak kuru, kızarık ve kaşıntılı yangı bölgeleri bulunmaktadır. Bu yangı reaksiyonlarının önlenebilmesi için steroid içeren kimi yüzeyel kremler kullanılmaktadır.

Yüzeyel kremler yeterince güçlü olmadığında, aşağıdaki gibi yangı reaksiyonunun daha kısa sürede kontrolünü sağlamak için aşağıdaki gibi daha geniş kapsamlı tedaviler de kullanılabilir:

Antihistaminikler kaşıntı için temel tedavi olarak uzun süredir kullanılmaktadır. Hastaların gece boyunca daha rahat uyumalarına yardımcı olur.

Cilt yüzeyinde oluşan çatlakların enfekte olması halinde antibiyotikler kullanılabilir. Hekiminiz tarafından aksi belirtilmedikçe düzenli olarak ilaçlarınızı kullanmayı ihmal etmeyin.

Bunların yanı sıra, hekiminize de danışabileceğiniz, hassas cilt türleri için tavsiye edilen ürünlerin kullanılması, kaşıntıyı arttırabilecek yünlü, dar kıyafetlerden kaçınılması gibi yaşam tarzı değişikliklerinden de hastalar fayda görmektedir.

Egzama, çocukluk döneminde başlayıp ileri yaşlarda ise astım ve saman nezlesi gibi hastalıklarında habercisi olan kronik bir hastalıktır. Egzama hastalığı ciltte kurumaya bağlı yoğun bir kaşıntı şeklinde görülür ve bulaşıcı bir hastalık değildir. 

Egzama sadece ciltte değil aynı zamanda saçlı deride de görülebilir. Saçlı deride görülen egzama seboreik dermatit bilinmektedir. Seboreik dermatitin en önemli nedenlerinden birisi cildin yağlılık oranıdır. Yağlanmaya bağlı olarak kızarıklık ve kaşıntıyla birlikte küçük kabuklanmalara neden olur. 

Saç derisinde meydana gelen egzama derinin pullu ve kepekli görünmesine neden olur, bu da kişileri oldukça rahatsız edebilir. Saç egzamasında ortaya çıkan belirtiler arasında saç derisinde kızarıklık, kaşınmalar, yağlanma, hassasiyet ve dökülmeye neden olabiliyor. 

Seboreik dermatit burun kenarları, alın bölgesi, yanaklar ve kaşlarda da kabuklanma şeklinde gözlemlenebilir. Seboreik dermatit özel şampuanlar ve losyonlar kullanılarak tedavi edilebilir bir hastalıktır. Seboreik dermatit bulaşıcı bir hastalık değildir. 

Çocuklarda ve bebeklerde görülen egzamayı tedavi etmek için öncelikle nedenini bulmak gerekir. Bebeğe ya da çocuğa dokunabilecek besin içerikleri veya (ıslak mendil, krem ya da benzeri ürünleri) kimyasal maddeleri uzak tutmak gerekir. 

Çocuklarda ya da bebeklerde görülen egzamada cildi nemli tutmak çok önemlidir. Kullanılacak olan nemlendirici ürünleri organik seçmek ve kimyasal ürünlerden uzak tutmak gereklidir. Ayrıca giydirilecek kıyafetlerin %100 pamuklu ürün olması tercih edilmelidir, yünlü ürünlerden uzak durulmalıdır. 

Egzamanın tedavisinden önce hangi tipi olduğu belirlenmelidir. Hastalığın öyküsü, hastalığın seyri ve daha önce tekrarlayıp tekrarlamadığına göre tedavi yöntemleri değişebilmektedir. Örneğin; seboreik egzama şampuan ve özel losyonlarda tedavi edilebilirken, atopik egzama da ise hastaya öncelikle kortizonlu ilaçlar veya kremler verilebilir.

Acıbadem Sağlık Grubu Dermatoloji (Cildiye) bölümleri; deri, saç, tırnak ve ağız içi gibi mukoza hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenmektedir.

Haber Kaynagi :
www.cildimveben.com
www.acibadem.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button