News

İran da son 24 saatte 349 kişi Kovid-19 dan hayatını kaybetti

Koronavirüste son durum: İtalyada ölenlerin sayısı 2 bini aştı; İsviçrede olağanüstü hal

Koronavirüste son durum: İspanya’da ölü sayısı 309’a yükseldi, Çin dışındaki vaka sayısı Çin’i geçti

Koronavirüste son durum: İtalyada ölenlerin sayısı 2 bini aştı; İsviçrede olağanüstü hal

dünya

Bu haberi paylaş

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüsün (Covid-19) bulaştığı kişi sayısı 173 bini aştı. Virüs nedeniyle 6 bin 600’den fazla kişi hayatını kaybederken, 77 binden fazla kişi ise iyileşti.

Son dünyada koronavirüs salgınında yaşanan son gelişmeler şöyle;

İsviçre hükümeti, virüsün ülkede hızla yayılması üzerine olağanüstü hal ilan etti. İsviçre Konfederasyon Başkanı Simonetta Sommaruga yaptığı açıklamada gece 00.00’dan itibaren ülkede olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.

OHAL kapsamında 8 bin ordu mensubunun salgına karşı verilen mücadeleye katıldığı açıklandı. Bunun yanı sıra restoranlar ve eğlence yerleri de kapatıldı ve tüm kamusal etkinlikler iptal edildi. Benzin istasyonları, bankalar, tren istasyonları, postaneler, kamu idaresi ve oteller ise açık kalacak.

Karar doğrultusunda sınırlarda sıkı denetime geçen İsviçre, ülkeye sadece İsviçre vatandaşları, oturma izni olanlar ve iş seyahatlerine gelenleri alacak.

İsviçre’de şu ana kadar 2 bin 353 Kovid-19 vakası tespit edildi, 18 kişi yaşamını yitirdi.

İtalya’da yeni tip koronavirüsten ölenlerin sayısı 349 kişi artarak 2 bin 158’e yükseldi.

Ülkedeki yeni vaka sayısı ise 3 bin 233 olurken, toplam vaka sayısı 27 bin 980’e çıktı.

İtalya’da Covid-19 vakalarının en çok görüldüğü Lombardiya Bölgesi’nde, yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranı çok yüksek seviyelere ulaştı.

Ülkede 10 milyonluk nüfusa ev sahipliği yapan Lombardiya Bölgesi, üç hafta önce patlak veren Kovid-19 salgını nedeniyle olağanüstü günlerden geçiyor. İtalya’daki toplam 21 bin 157 vakadan 11 bin 685’inin görüldüğü bölgede, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 966 oldu.

Hollanda Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık ve Çevre için Devlet Enstitüsü (RIVM) yaptığı açıklamada, ülkedeki Covid-19 vaka sayısının 278 kişi artarak bin 413’e, ölü sayısının ise 24’e yükseldiğini duyurdu.

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle acil durum ilan edilen İspanya’da ölü sayısı 309’a çıkarken vaka sayısı 9 bini aştı.

İspanyol hükümetinin aldığı kararla cumartesi akşamı yürürlüğe giren acil durum kapsamında ülke genelinde serbest dolaşıma kısıtlama getirildi. Ülkede sadece eczane, market, berber ve kuru temizleme dükkanlarının açık olmasına izin veriliyor.

New York FED’den Pazartesi gün ortası yapılan açıklamada piyasalardaki akışkanlığı devam ettirebilmek adına ek 500 milyar dolarlık likidite enjekte edileceği duyruldu.

Repo operasyonu ile enjekte edilecek olan bu para geçen hafta açıklanan 1,5 trilyon dolarlık enjeksiyona ek olarak geldi.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, ülke genelinde hafta başından itibaren acil durum ilan edildiğini açıkladı. Acil durum önlemleri kapsamında 50 kişiyi aşan tüm etkinlikler yasaklandı.

Yerel sağlık yetkilileri, koronavirüs tedavisi gören veya izole halde bulunan en az 50 hastanın Herat’taki bölgesel hastaneden kaçtığını bildirdi.

Koronavirüs salgını nedeniyle darbe alan ekonomiyi rahatlatmak için Uluslararası Para Fonu (IMF), 1 trilyon dolarlık kredi kapasitesini aktif hale getirmek için hazır olduğunu açıkladı.

Ermenistan hükümeti, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ülke genelinde 16 Nisan’a kadar acil durum ilan etti. Sağlık Bakanı Arsen Torosyan, ülkede şimdiye kadar 30 kişide virüsün tespit edildiğini, bunlardan birinin taburcu edildiğini söyledi. Yerel basındaki haberlere göre, ülkede vaka sayısının artmasından endişe ediliyor. Başkent Erivan’a 20 kilometre mesafedeki Eçmiadzin kentinde 130 kişinin koronavirüs tahlili için karantinada tutulduğu aktarıldı.

İran’da koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 129 kişi artarak 853’e yükseldi.

İran Sağlık Bakanlığı, vaka sayısını 14 bin 991 olarak duyurdu. Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, 4 bin 996 kişinin ise tedavilerinin tamamlanmasının ardından hastanelerden taburcu edildiğini aktardı.

Son rakamlarla dünya genelinde Çin dışındaki vaka sayısı Çin’deki vaka sayısını geçmiş oldu.

John Hopkins Üniversitesi verilerine göre Çin’de görülen Covid-19 vaka sayısı 81 bin olurken Çin dışındaki toplam vaka sayısı 88 bini aştı.

Bu arada Çin ana karasında koronavirüs salgınında ölü sayısının 3 bin 213 olduğu bildirildi.

Afganistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Vahid Mayar, yaptığı açıklamada, 12’si ülkenin batısındaki Herat’ta olmak üzere toplam 21 kişide Covid-19 tespit edildiğini bildirdi. Virüs bulaşan kişilerin yakın zamanda İran’dan döndüğünü ifade eden Mayar, söz konusu kişilerin hastanelerde tedavi altına alındığını belirtti. Mayar, halen İran sınırından her gün binlerce kişinin ülkeye girmesinin kaygı verici olduğuna dikkat çekti. Covid-19 vakasının artmaya başlamasıyla ülke genelinde okullar, üniversiteler ve medreselerde eğitime ara verilirken, Nevruz kutlamaları ve çiftçi bayramının yanı sıra tüm spor etkinlikleri de iptal edildi.

Hong Kong, Covid-19 salgını nedeniyle ABD, İngiltere ve İrlanda’ya seyahat uyarısında bulundu.

Ülke basınında yer alan habere göre, sağlık yetkilileri, uyarının yurt dışından daha fazla Covid-19 taşınmasını önlemek amacıyla yapıldığını açıkladı. Yetkililer, bu ülkelerden gelenlere 14 günlük karantina sürecinin uygulanacağını da ifade etti. Söz konusu uyarı, Hong Kong’da hafta sonu 14 yeni Covid-19 vakasının görülmesinin ardından yapılırken toplam vaka sayısı 149’a yükseldi. Geçen hafta aralarında İtalya, Fransa, Almanya, Japonya ve İspanya’nın bulunduğu ülkelere de seyahat uyarısı yapılmıştı.

Bangladeş’te koronavirüsün yayılmasını önleme çalışmaları kapsamında tüm eğitim kurumlarının yarından itibaren ay sonuna kadar kapatıldığı bildirildi.

Eğitim Bakan Yardımcısı Mohibul Hasan Chowdhury, “İlk olarak eğitim kurumlarının 17-31 Mart’ta kapatılmasına karar verdik. Gerekli görülmesi durumunda ilave kararlar 31 Mart’tan sonra verilecek.” ifadesini kullandı.

Körfez ülkesi Bahreyn’de koronavirüs kaynaklı ilk ölüm kaydedildi. Ülkede şu ana kadar 77 kişinin atlattığı salgın nedeniyle 1’i ağır 143 kişi halen tedavi altında.

İran’da Uzmanlar Meclisi Üyesi Ayetullah Haşim Bathai Gulpeyagani, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Covid-19 salgınına yakalanan 78 yaşındaki Bathai, hastanede tedavi görüyordu.

Uzmanlar Meclisi, İran’da dini lideri belirleyen birim olarak faaliyet yürütüyor.

ABD’de koronavirüs kaynaklı ölü sayısı 65’e yükseldi, tedbirler arttırılıyor

ABD’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) kaynaklı vaka sayısı 3 bin 500’e yaklaştığı ve ölü sayısı ise 65’e yükseldi.

Ülkedeki koronavirüs salgınına ilişkin verileri takip eden Johns Hopkins Üniversitesinin açıkladığı güncel rakamlara göre, ABD genelindeki koronavirüs vaka ve ölü sayısı artmaya devam ediyor.

Ülkedeki 50 eyaletin 49’unda görüldüğü rapor edilen koronavirüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı pazar akşamı itibariyle 65’e, vaka sayısı ise 3 bin 485’e yükseldi.

Söz konusu ölümlerin 42’si, virüsün ABD’de ilk görüldüğü eyalet olan Washington’dan rapor edilirken, Kaliforniya’da 6, Florida’da 4 ve New York’ta da 3 ölüm gerçekleşti.

Koronavirüs salgını yayılmaya devam ederken, ABD’nin birçok eyaletinde restoranlarda yeni düzenlemeler getirildi. Sinemalar, tiyatrolar, barlar ve gece kulüplerinin faaliyetleri askıya alındı.

Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, başkentte restoran, kafe, bar gibi eğlenme mekanlarına bir dizi yeni düzenleme getirdiklerini açıkladı.

Buna göre, Washington’da gece kulübü veya çok amaçlı tesis olarak tescil edilmiş mekanlar faaliyetlerini askıya alacak, bar sandalyeleri veya ayakta servis yapılmayacak. Restoranlarda bir masada en fazla 6 kişinin oturmasına izin verilecek, masalar arasındaki mesafe de minimum 180 cm olacak şekilde düzenlenecek.

Öte yandan koronavirüs ihtimaline karşı kendini karantinaya aldığını açıklayan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, pazar akşamı Twitter hesabından yaptığı açıklamayla koronavirüs testinin “negatif” çıktığını duyurdu.

Bu süreçte kendisine destek veren herkese teşekkür eden Graham, Kongreye dönerek Başkan Trump ve Kongreye koronavirüsle mücadelede destek vermeye devam edeceğini ifade etti.

Amerikan medyası, Washington eyaletinde bugün klinik ortamda ilk aşı denemelerinin başlayacağını açıklamıştı.

Sağlıklı 45 gönüllü denek üzerinde başlayacak aşı testlerinin başarıyla sonuçlanması durumunda ilgili federal kurumlardan onay alabilmesi ve halkın kullanımına sunulabilmesi için yetkililer 12 ila 18 ay arasında bir süre öngörüyor.

Orta Amerika ülkesi Guatemala’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 85 yaşındaki bir hasta hayatını kaybetti.

Ülke basınındaki haberlere göre, başkent Guatemala’da düzenlenen basın toplantısında Covid-19 vakaları ve önlemler konusunda bilgi veren Sağlık Bakanı Hugo Monroy, evinde kendini tecrit eden bir Guatemalalının yaşamını yitirdiğini ve bunun ülkede Covid-19’dan kaynaklanan ilk ölüm olduğunu duyurdu.

Monroy, İspanya’dan 6 Mart’ta Guatemala’ya dönen 85 yaşındaki kişinin herhangi bir semptom göstermediği bilgisini paylaştı.

Guatemala’nın aldığı önlemlere de değinen Monroy, tüm Avrupalıların ülkeye girişinin durdurulduğunu açıkladı.

Ülkeye girişler konusunda Guatemala’dan daha radikal karar alan Panama ise tüm yabancılara kapıyı kapattı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Devlet Başkanı Nito Cortizo, Panamalılar ve oturum izni olanlar dışındaki kişilerin ülkeye girişlerinin durdurulduğunu duyurdu.

Cortizo, ülkeye girenlerin de 14 gün boyunca mutlaka evlerinde önleyici tecritte kalacaklarını vurguladı.

Çin ana karasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ölü sayısının 3 bin 213 olduğu bildirildi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamada, Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte hepsi Hubey eyaletinde olmak üzere 14 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Çin ana karasında yeni tip koronavirüs salgınında yaşamını yitirenlerin sayısının 3 bin 213’e çıktığı ifade edilen açıklamada, son bir gün içinde 16 yeni vakanın tespit edilmesiyle toplam vaka sayısının 80 bin 860’a yükseldiği ve bunlardan 9 bin 898’inin tedavi altında olduğu kaydedildi.

Açıklamada, bugüne kadar iyileşerek taburcu edilenlerin sayısı 67 bin 749 olarak belirtildi.

Çin ana karası dışında, yeni tip koronavirüs nedeniyle 4 kişinin hayatını kaybettiği Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde de vaka sayısının 148’e yükseldiği ifade edildi.

Yeni tip koronavirüsten (Covid-19) ölenlerin sayısının 5’e, virüse yakalananların sayısının da 313’e yükseldiği Avustralya’da, 14 günlük karantina süresine uymayanlara para ve hapis cezası verileceği

açıklandı.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison’un, yurt dışından dönen herkesin kendilerini 14 gün süreyle karantinaya alması ve uluslararası yolcu gemilerinin 30 gün boyunca Avustralya limanlarına yanaşamayacağını açıklamasının ardından eyalet hükümetleri harekete geçti.

Yeni Güney Galler (NSW), Queensland ve Victoria eyalet başbakanları yaptıkları açıklamalarda, bugünden itibaren yürürlüğe giren yeni kurallara uymayanlara para ve hapis cezası uygulanacağını duyurdu.

Kendilerini tecrit etmeleri gerekirken buna uymayanlara Victoria’da 20 bin, Queensland’da 13 bin ve NSW’de 11 bin dolara kadar para ve 6 aya kadar hapis cezası verilebilecek.

Karantina kurallarına uymayanların, güvenlik birimlerinin rastgele kontrolleriyle takip edileceği belirtildi.

Yaşları 78- 95 arasında değişen 5 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği Avustralya’da toplam vaka sayısı 313’e ulaştı.

Güney Amerika ülkelerinden Venezuela’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını karşısında başkent Caracas ile 6 eyalet karantina bölgesi ilan edilirken, Kolombiya’da, Kolombiyalılar ve oturum iznine sahip yabancılar dışındaki kişilerin ülkeye girişleri durduruldu.

Devlet televizyonu VTV’de yayınlanan konuşmasında ülkedeki Covid-19 vakaları ve önlemleri ile ilgili son bilgileri paylaşan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, virüsü taşıyanların sayısının 17’ye yükseldiğini aktardı.

Venezuela’daki durumun halen ağır olmadığını fakat ülke olarak hiçbir zaman yaşamadıkları kadar zor bir döneme girdiklerini anlatan Maduro, sivil, askeri ve polisiye tedbirler üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.

“Karantinayı sürdürmek karmaşık ve zor olacak fakat bunu önlemek için başka seçeceğimiz yok. Ya karantinaya gireriz ya da şimdi Avrupa’da olduğu gibi bu salgın bizi bitirecek” ifadelerini kullanan Maduro, Covid-19 salgını karşısında başkent Caracas’ın da yer aldığı Vargas, Miranda, Zulia, Tachira, Apure ve Cojedes eyaletlerinde karantina ilan ettiklerini duyurdu.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ülkesindeki hastalar arasında Kolombiya’da koronavirüs kapanların da bulunduğunu söyledi.

İki ülke arasında 2 bin 200 kilometreden fazla sınır olduğunu hatırlatan Maduro, Dünya Sağlık Örgütüne Kolombiya ile ülkesi arasında sağlık alanında iletişim kurulmasını sağlamaları için başvurduklarını ve örgütten kısa süre içinde cevap beklediklerini vurguladı.

Maduro, Kolombiyalı mevkidaşı Ivan Duque’ye de iki ülke arasında bu yönde bir ilişkinin başlatılması için çağrıda bulundu.

Bu arada Kolombiya hükümeti salgın karşısında aldığı önlemleri genişletmeye devam ediyor.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Devlet Başkanı Ivan Duque, Kolombiyalılar ve oturum iznine sahip yabancılar dışındaki kişilerin 14 Nisan’a kadar ülkeye girişlerinin durdurulduğunu açıkladı.

Duque ayrıca üniversiteler dahil devlete bağlı tüm okullarda eğitim faaliyetlerine ara verildiğini duyurdu.

Bu arada bölge ülkelerinde yeni tip koronavirüs vaka sayılarında da artış yaşanıyor.

Covid-19 nedeniyle bir kişinin hayatını kaybettiği Panama’da virüs bulaşanların sayısı 43’e yükselirken, Kolombiya’da yeni tip koronavirüs vaka sayısı 34’e ulaştı.

2 hastanın öldüğü Ekvador’da ise virüs taşıyanların sayısı 37’ye çıktı.

İran’da yeni tip koronavirüs Covid-19 nedeniyle 113 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle can kaybı 724’e, vaka sayısı ise 13 bin 938’e yükseldi.

İran devlet televizyonunun haberine göre, Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle ülke genelinde 113 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. Böylece toplam ölü sayısının 724’e çıktığını belirten Cihanpur, vaka sayısının da 1209 artarak 13 bin 938’e ulaştığı bilgisini verdi.

Cihanpur, 4 bin 590 kişinin ise tedavilerinin tamamlanmasının ardından taburcu edildiğini aktardı

Bu haberi paylaş

hakkında fazla habere ulaşın

İran’da son 24 saatte 349 kişi Kovid-19’dan hayatını kaybetti « Ulakçı Haber

TAHRAN (AA) – İran’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 349 artarak 73 bin 568’e yükseldi. İran Sağlık …

İran’da son 24 saatte 349 kişi Kovid-19’dan hayatını kaybetti « Ulakçı Haber

TAHRAN (AA) – İran’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 349 artarak 73 bin 568’e yükseldi.

İran Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, vaka ve can kayıplarının yanı sıra aşı verileri de paylaşıldı.

Açıklamada, Kovid-19 salgınında son 24 saatte 15 bin 872 yeni vaka tespit edildiği ve bunlardan 2 bin 449’unun hastanelere yatırıldığı belirtildi.

Vaka sayısının 2 milyon 591 bin 609’a çıktığı bilgisi verilen açıklamada, 349 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybının 73 bin 568 olduğu ifade edildi.

Kovid-19’a yakalanan hastalardan 5 bin 499’unun yoğun bakım ünitelerinde tedavi gördüğü, salgının başlangıcından bu yana iyileşenlerin sayısının ise 2 milyon 39 bin 427’ye ulaştığı bildirildi.

Yaklaşık 83 milyon nüfusa sahip ülkede yapılan toplam test sayısı ise bugün itibarıyla 16 milyon 511 bin 987 oldu.

– İran’da toplam 1 milyon 350 bin 290 doz aşı yapıldı

Açıklamada ayrıca ülkede 1 milyon 115 bin 722 kişiye aşının ilk dozunun, 234 bin 568 kişiye ise ikinci dozunun yapıldığı aktarıldı.

Böylece ülkede şu ana kadar 1 milyon 350 bin 290 doz aşı uygulandığı açıklandı.

Öte yandan ülke genelinde 102 şehrin “kırmızı”, 235’inin “turuncu”, 111’inin “sarı” olduğu ve “mavi” kategoride şehir kalmadığı aktarılırken, kırmızı ve turuncu kategorideki şehirlere giriş-çıkışların yasak olduğu belirtildi.

Haber Kaynagi :
tr.euronews.com
ulakci.com

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button