News

Anneler Günü Tuzağına Düşmeyin!

Kanal 7 – Anneler gününde tuzağa düşmeyin!

Anneler gününde tuzağa düşmeyin!

Kanal 7 - Anneler gününde tuzağa düşmeyin!

Anneler gününde tuzağa düşmeyin!

Emir, Gizlice Eve GİRDİ! | Yemin Dizisi

Hz.Yusuf’un Halasının Cenazesi | Hz. Yusuf Dizisi

Tire Efesi Olmanın Şartları – İzmir | Şoray Uzun Yolda

Damat , Gelini Kucağında Taşımaz Mı | Emanet Dizisi

“Şeytanla insanın ezeli mücadelesinin anlatıldığı Tuzak, her bölümde insanın şeytanın tuzakları karşısında düştüğü …

#Emanet dizisi 176. bölüm fragmanı yayında! Sevilen dizi #Emanet yeni bölümleriyle hafta içi her gün 20:00’de Kanal 7’de.

”Benim en sevdiğim koku, teyzenin kokusu”?‍❤️‍?‍??

? Emanet’in tüm bölümlerine izle7.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Shlok annesine söz veriyor! ?

Anneler Günü İçin Hediye Alırken Bu Tuzağa Düşmeyin! – Tamindir

Anneler Günü için hediye alırken oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Siber dolandırıcılar, bu özel gün için yapılan alışverişleri fırsata çevirmeye çalışıyor.

Anneler Günü İçin Hediye Alırken Bu Tuzağa Düşmeyin! - Tamindir

Anneler Günü için internet üzerinden hediye alırken siber dolandırıcıların tuzağına düşebilirsiniz. Dolandırıcıların bu özel gün için yapılan alışverişleri fırsata çevirmek için sahte e-ticaret siteleri oluşturduğu ortaya çıktı. Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, konu ile ilgili çok önemli bir açıklama yaptı. Günal tarafından yapılan açıklama ile ilgili merak edilen tüm detaylar haberimizde.

Her yıl olduğu gibi bu yılda da çok sayıda insan annesine hediye almak için interneti kullanıyor. 9 Mayıs Pazar günü için internetten alışveriş yapmak isteyen kişilerin sahte e-ticaret sitelerine yönelik çok dikkatli olması gerekiyor. Dolandırıcılar, özellikle sahte kampanyalar düzenleyerek internet kullanıcılarını kandırmayı hedefliyor.

Özel günlerde gerçekleştirilen hediye alışverişi, diğer günlere kıyasla oldukça yüksek oluyor. Birçok e-ticaret platformu, özel günlerde pek çok kampanya ve indirim yapıyor. Bu durumu fırsatı çevirmeye çalışan siber suçlular, internet üzerinden hediye almak isteyen kullanıcıları büyük indirimler, kampanyalar ve hediye teklifleri ile kandırarak kişisel verilerini ele geçirmeyi amaçlıyor.

Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, yaptığı açıklamada, bireysel kullanıcıların yanı sıra e-ticaret platformlarının da bilgisayar korsanları ve KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) yükümlülükleri konusunda dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin sayısı, yeni tip koronavirüs salgını nedeni ile önemli ölçüde arttı. Özellikle e-ticaret sitesi bulunan kurumların, alışveriş yapmak isteyen kullanıcılardan elde etmek istediği kişisel veriler konusunda kullanıcıları bilgilendirmesi gerektiğini söyleyen Serap Günal, alışveriş veya kampanyalar dahilinde elde edilen kişisel verilerin işlenebilmesi için her ayrıntının açık ve net şekilde veri sahibine aktarılması ve açık rızasının alınmasının oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Özel günlerde gelen kampanya ve indirim e-postaları konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirten Serap Günal, sahte kampanyalara karşı kişisel verilerini korumak isteyen kullanıcılar için çok önemli önerilerde bulundu. Kişisel bilgileri korumak için yapılması gerekenler şu şekilde:

Anneler Gn hediyesi alrken dolandrclarn tuzana dmeyin – stanbul haberleri

Anneler G

Anneler Gn hediyesi alrken dolandrclarn tuzana dmeyin - stanbul haberleri

Anneler Gn ncesi pek ok kii hediye alma telanda. Pandeminin etkisiyle byle zel gnlerde internet siteleri zerinden yaplan satlarda art yaanyor. Bunu frsat bilen siber dolandrclar ise ok sayda kiiyi farkl yntemlerle madur ediyor.

nternetten alveri yapan kiiler, çou zaman sipari verdii ürünlerin aksine ya kalitesi düük ya da farkl ürün teslim aldklar yönünde youn ikayetlerde bulunuyor. Ayrca, kredi kart veya banka hesap bilgileri dolandrclar tarafndan ele geçirilen kiilerin hesaplarnn boaltlmas ise daha büyük kayplar yaatyor.

“KEND HACKERMZ KENDMZ OLUTURMU OLUYORUZ”

Özel günler bata olmak üzere internetten alveri yapan tüketicileri dolandrclara kar uyaran Siber Güvenlik Uzman Osman Demircan, “Kötü niyetli kiiler maalesef özel günleri kolluyor. Annemizi sevindirelim derken hem annemiz hem de biz üzülen tarafta olacaz. ki ekilde dolandrlyoruz. Dolandrcy ya kendimiz tespit ediyoruz ya da dolandrc bizi tespit ediyor. Arama motoruna her hangi bir alveri sitesinin ismini yazdmzda ya da almak istediimiz bir ürünü aratmak istediimizde sponsorlu reklamlar çkyor. Biz bu sponsorlu reklamlarn doruluunu sorgulamyoruz. Bu reklamlara tkladmzda kendi hackerimizi kendimiz oluturmu oluyoruz. Kredi kart bilgilerimizi verdiimizde bütün bilgilerimizi kaptrm oluyoruz” dedi.

stanbul

“TELEFON REHBERNZ KÖTÜ NYETL KLERN ELLERNE VERM OLABLRSNZ”

Siber saldrganlarn alveriin youn olduu dönemi frsata çevirmek için strateji gelitirdiklerine deinen Demircan, “Anneler günü hediye kampanyas büyük markalardan yaplyormu gibi  insanlara SMS’ler gönderiliyor. Sosyal medya hesaplarnda reklamlar görünüyor. Ünlü markann ürününü ucuza almak için linke tkladnzda telefon rehberinizi kötü niyetli kiilerin elline vermi olabilirsiniz. Büyük firmalar kesinlikle ücretsiz ürün datmaz. Burada dikkat etmemiz gereken ey ürünün gerçek sitesine girmek. Genellikle Anneler Günü’nde çiçek ya da teknolojik ürünler alyoruz. nsanlar, online çiçek servisleriyle alakal çok ciddi dolandrcla maruz kalabilirler. Teknolojik ürünlerde bin liralk ürünü 100-200 liraya hiç kimse vermez. Bu tarz kampanyalarn olduu sayfalar direk kapatn. Annesine tak almak isteyenler online alverie dikkat etmesi gerekiyor” diye konutu. 

“EN SALIKLI YÖNTEM MOBL UYGULAMAYI TERCH ETMEK”

Siber saldrganlarn kurban olmamak için bata girilen sitenin gerçek olup olmadn dorulamak gerektiine dikkati çeken Siber Güvenlik Uzman Osman Demircan sözlerine öyle devam etti:

“Alveri yaptmz sitelerin devlet tarafndan salanan güven damgasnn olup olmadn mutlaka kontrol etmeliyiz. Bu sitelerde dolandrlma olasl çok daha az olacaktr. Dolandrclarn kullandklar en önemli yöntem web sayfalarnn sahtelerini yapmak. Alveriler için yaplabilecek en salkl yöntem mobil uygulamay tercih etmek olacaktr. Mobil uygulamalar bir dizi kontrolden geçiriliyorlar. Alverilerde gerçek kredi kartn kullanmayn.  Sadece aktardmz kadar paray kullanabileceimiz kartlar kullanrsak bir dolandrma durumunda zararmz daha az olacaktr. Anneler Günü hediyesi olarak kozmetik ürünler çok tercih ediliyor. Fiyatlar çok iyi analiz edilmeli. Fiyatlar düük ürünler alarak sevindirmek istediimiz annemizin salyla da oynam oluruz.”

“DÜZENL OLARAK GÜNCELLENEN TELEFONLAR LE ALIVER YAPILMALI”

Özellikle sosyal medya hesaplarnn Anneler Günü’ne özel satlar yaptn söyleyen Demircan, “Bu hesaplarn büyük bir ksm ciddi takipçi saylarna sahipmi gibi görünürken aslnda satn alnm bot takipçiler tarafndan takip ediliyorlar. Sayfaya bakldnda güven salamas için bu yöntemi kullanyorlar. Alveriler için genellikle link gönderip kredi kart bilgisine sahip olmak üzerine çalan dolandrc sosyal medya hesaplarna kar dikkatli olunmal. Kapda ödeme seçenei tercih edilmeli. Güncelleme alabilen ve düzenli olarak güncellenen telefonlar ile alveri yapmak bu tarz oltalama saldrlarna kar koruyaca gibi, hacklenme potansiyelini de düürecektir” ifadelerini kulland.

“DOLANDIRICILAR TEKNK YÖNLER GÜÇLÜ OLAN KLERDR”

nsanlar dolandrcla maruz brakan kiilerin aslnda tamamen teknik bilgisi yüksek kiiler olduunu vurgulayan Demircan, “Dolandrmann ne demek olduunu psikolojik yönleriyle çok iyi bilen ve insanlar kandrmayla alakal alabilecekleri eitimi kendi kendine alarak gelitirmi insan olmann yannda ayn zamanda da teknik yönleri güçlü insanlar. Bunlar yapabilmek için belli bir teknik güce sahip olmak gerekiyor. Bizi dolandran insanlar sokakta yanmzdan geçen insanlarn ötesinde insanlar nasl dolandracan bilen ve gerçekten teknik insanlar” dedi.

stanbul

KÜÇÜK: TÜKETCLER KENDLERNE GÖNDERLEN MESAJLARA TBAR ETMESN

Tüketiciler Dernei Genel Bakan Levent Küçük ise özel günlerde insanlarn sevdiklerini mutlu etmek isterken ihtiyaçlarn da iyi belirleyip iyi piyasa ve fiyat aratrmas yapmalar gerektiini söyledi.

Özel günlerde kötü niyetli kii ve firmalarn, tüketicileri madur ettiklerini dile getiren Küçük, “Pandemi dönemiyle birlikte internet üzerinden yaplan alverilerde ciddi oranda art var. Bu dönemde de dolandrclar maalesef bo durmuyorlar. Bazen dolandrclar ünlü alveri sitelerini kopyalayp sahtesini yapabiliyorlar. SMS ve E-postalarla ifreleri ele geçirmeye çalyorlar. Tüketiciler kendilerine gönderilen mesajlara itibar etmesinler. Güvenilir sitelere, kurumsal kimlii bilinen ve daha önce alveri yaptklar siteleri tercih etsinler. Fiyat karlatrmas yapsnlar. Alveri yaparken kontrollü teslimat seçsinler. Kapda ödeme seçenekleri tercih edilebilir. 14 gün içerisinde cayma hakk var. Olumsuz bir durum karsnda Tüketici Hakem Heyetlerine bavurulabilir” diye konutu. 

referans :
www.facebook.com
www.tamindir.com
www.dha.com.tr

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button