News

Blue Origin, uzay turizmi roketi için bilet satışına başlayacağını duyurdu

Blue Origin’den uzay turizmi açıklaması: Biletler satışa çıkıyor

Blue Origin’den uzay turizmi açıklaması: Biletler satışa çıkıyor

Erdeundleben.com-

Hususla ilgili ayrıntılar ve bilet fiyatlarına dair bilginin ise 5 Mayıs’ta açıklanacağı belirtildi. Mevzuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Hava ve Uzay Hukuku Uzmanı İlyas Gölcüklü, “Her ne kadar Blue Origin şirketi, ayrıntıları şimdi tam açıklamamış olsa da uzay turizmi rekabeti, beklediğimiz ve oluşacağını öngördüğümüz bir alandı.

Şirketler ortası rekabetin bir üst boyuta taşındığı ve daha da çok taşınacağı bir vakit diliminde yaşıyoruz. Uzay turizmi noktasında, uzaya çıkış biletlerinin açıklanması, birtakım sonuçları doğuruyor” dedi.

Jeff Bezos tarafından kurulan ve merkezi Washington’da bulunan havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin, uzay turizmi için tasarladığı New Shepard roketinin uçuşları için bilet satmaya başlayacağını açıkladı. Biletlerle ve şartlarla ilgili şimdi bilgi vermeyen şirket, 5 Mayıs’ta internet sitesi üzerinden tüm ayrıntıların paylaşılacağını duyurdu.

Şirketin Twitter hesabından bir görüntü paylaşarak yaptığı açıklamanın akabinde, toplumsal medyada Elon Musk’ın havacılık ve uzay araştırma şirketi SpaceX de gündem oldu. İki şirket ortasındaki uzay turizmi çalışmaları hem güvenilirlik hem ekonomik hem de hukukî açıdan kıyaslanmaya başlandı.

Mevzuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Hava ve Uzay Hukuku Uzmanı Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlyas Gölcüklü, “Her ne kadar Blue Origin şirketi, ayrıntıları şimdi tam açıklamamış olsa da uzay turizmi rekabeti, beklediğimiz ve oluşacağını öngördüğümüz bir alandı. Münasebetiyle şirketler ortası rekabetin bir üst boyuta taşındığı ve daha da çok taşınacağı bir vakit diliminde yaşıyoruz. Uzay turizmi noktasında, uzaya çıkış biletlerinin açıklanması, birtakım sonuçları doğuruyor. Bu alanın, sigorta hukukuna bakan tarafları, bilet satış fiyatlarına yönelik meseleleri olacak. Öbür taraftan uzay yolcusu beşerler, uzay turizmi noktasında bir hizmet alımı için bilet satın alacak. Diyelim ki bir sorun çıktı ve vaat edilen sonuç gerçekleşmedi. Örneğin, kaza olabilir, hukukî bir pürüz olabilir. Bu usul sorunlar, şirketler hukuku üzere özel hukuk alanlarında da birçok sorunu tartışacağımızı gösterir” dedi.

İKİ ŞİRKET ORTASINDAKİ REKABET UZAY TURİZMİNİ GELİŞTİRİYOR

SpaceX ve Blue Origin şirketlerinin projeleri ve çalışmalarına dair bilgi veren Gölcüklü, “Space X şirketi, çok gezegenli ömür anlayışına dönük projeler gerçekleştiriyor. Robot teknolojilerini de bunun üzerine geliştiriyor. Space X, çok daha fazla projeyi olabildiğince kısa bir müddette hayata geçirmeye çalışıyor. Bu uğraşla, ortaya çıkan kusurlardan ders alarak ilerlemeye çalışıyor. Blue Origin ise, daha yavaş adımlarla ilerleyen bir şirket ve kusur oranı çok daha az. İşte bu iki şirket ortasındaki rekabet, uzay turizminin gelişmesi noktasında çok önemli” diye konuştu.

Bilet fiyatlarının merak edildiğini, fakat şirketin şimdi bir bilgi vermediğini kaydeden Gölcüklü, kelamlarına şöyle devam etti:

“Yabancı basında yer alan haberlere baktığımızda, Blue Origin’in New Shepard roketi ile uzaya gitmek için 250-300 bin dolar üzere bir fiyatın ödeneceğinin argüman edildiğini görüyoruz. SpaceX ise bunun çok daha altında bir fiyatla isteyenleri uzaya gönderebileceğini söylüyor. Bunlar vakitle netleşecek ayrıntılar. Ama her ne olursa olsun, günümüzdeki gelişmelere baktığımızda ticari şirketler artık uzay yarışında yer aldılar diyebiliriz. Devletlerin uzay ajansları tek başına yer almıyor. Zira uzay turizmi dediğimiz kısım, karmaşık ve çok gelişmiş uzay araçları gerektiren bir alan. Birebir vakitte devletler ortasında iş birliği de gerektiriyor. Hasebiyle şirketler hem kendilerini finanse ederek hem de devletin uzay ajanslarıyla iş birliği yaparak bu alanda gelişmeye çaba ediyor.”

TÜRKİYE’NİN DE TİCARİ UZAY KANUNU OLABİLİR

Uzay turizminde yaşanan gelişmelerin rekabeti kızıştırdığını lisana getiren Gölcüklü, uzay çalışmaları konusunda öncü ülkelerin ‘ticari uzay kanunu’ düzenlediğini söyledi. Gölcüklü, “O araçların pencereleri, uçaktaki pencereler kadar küçük değil. Orada gaye, yolcuların yüksek bir yerden dünyayı ve uzayı görebilmesi. Hasebiyle devasa büyüklükte camekanlar düşünülüyor. Seyahatin az sayıda kişi ile gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Bunların tamamı hem rekabeti kızıştırmak hem de özel hukukta hiç alışık olmadığımız apayrı sorunları yaratma noktasında kayda kıymet gelişmeler. Bunun sonucu olarak artık ABD üzere ülkeler, eski kanun düzenlemelerini yetersiz buluyor. Zira ticari şirketlerin bu işe bu kadar girebileceğini düşünmeden yapılmış birtakım Birleşmiş Milletler antlaşmaları ve düzenlemeleri var. Bunlar artık kâfi olmuyor. Bu nedenle ABD üzere bu işin öncü devletleri, ticari uzay kanunu düzenliyorlar. Bizim de bu noktada bu türlü bir ticari uzay kanunumuz olabilir. Zira dünyanın gidişatı bu tarafta. Ben mevzuya, yalnızca Space X ve Blue Origin rekabeti olarak bakmıyorum. İleride çok farklı şirketlerin de bu alanda yer alacağını söyleyebiliriz” diyerek kelamlarına son verdi.

“İMKAN OLSA UZAYA GİTMEK İSTERDİM”

Blue Origin’in yaptığı açıklamanın akabinde birçok kişinin uzaya gitme hayali yine gün yüzüne çıktı. Toplumsal medyada en çok eleştirilen husus bilet fiyatları olurken, Didem Gölbaşı (25), “Ben param olsaydı katiyen roketle uzaya gitmek isterdim. Fakat yabancı basında yer alan haberlerde gördüğüm kadarıyla bu turizm hizmetinin maliyeti 250 bin dolar civarında. Münasebetiyle şu anda bu türlü bir şeyi yapmayı pek de düşünmüyorum. Lakin param olsaydı mutlaka bunu deneyimlemek isterdim” dedi.

Barış Turan da gelişen dünyada bu usul alanların oluşmasının heyecan verici olduğunu söz ederek, “İçinde bulunduğumuz dünya ziyadesiyle eskidi. Yeniliklere açık olmak lazım, ben yeniliklere açık biriyim. Bu türlü bir imkanımız olursa ben uzaya gitmek isterim” diye konuştu.

Okan Yıldız ise, uzay turizminin gereksiz ve kıymetli olduğunu söyleyerek, “Ben uzaya gitmek istemezdim. Bence uzay turizmi de gereksiz bir çalışma. Çok gereksiz ve pahalı” tabirlerini kullandı.

Jeff Bezos uzay turizmi için bilet satışına başlıyor – Netyorum

Jeff Bezos uzay turizmi için bilet satışına başlıyor - Netyorum

Jeff Bezos uzay turizmi için bilet satışına başlıyor

Jeffe Bezos’un şirketi Blue Origin, Twitter hesabından uzay turizmi roketi New Sherpard’ın uçuşları için bilet satmaya başlayacağını duyurdu.

Jeff Bezos tarafından kurulan ve merkezi Washington’da bulunan havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin, uzay turizmi için tasarladığı New Shepard roketinin uçuşları için bilet satmaya başlayacağını açıkladı. Biletlerle ve koşullarla ilgili henüz bilgi vermeyen şirket, 5 Mayıs’ta internet sitesi üzerinden tüm detayların paylaşılacağını duyurdu.

Şirketin Twitter hesabından bir video paylaşarak yaptığı açıklamanın ardından, sosyal medyada Elon Musk’ın havacılık ve uzay araştırma şirketi SpaceX de gündem oldu. İki şirket arasındaki uzay turizmi çalışmaları hem güvenilirlik hem ekonomik hem de hukuksal açıdan kıyaslanmaya başlandı.

Jeff Bezos uzay turizmi için bilet satışına başlıyor

İKİ ŞİRKET ARASINDAKİ REKABET UZAY TURİZMİNİ GELİŞTİRİYOR

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Hava ve Uzay Hukuku Uzmanı İlyas Gölcüklü, “Her ne kadar Blue Origin şirketi, detayları henüz tam açıklamamış olsa da uzay turizmi rekabeti, beklediğimiz ve oluşacağını öngördüğümüz bir alandı. Şirketler arası rekabetin bir üst boyuta taşındığı ve daha da çok taşınacağı bir zaman diliminde yaşıyoruz. Uzay turizmi noktasında, uzaya çıkış biletlerinin açıklanması, birtakım sonuçları doğuruyor” dedi.

Space X ve Blue Origin şirketlerinin projeleri ve çalışmalarına dair bilgi veren Gölcüklü, “Space X şirketi, çok gezegenli yaşam anlayışına dönük projeler gerçekleştiriyor. Robot teknolojilerini de bunun üzerine geliştiriyor. Space X, çok daha fazla projeyi olabildiğince kısa bir sürede hayata geçirmeye çalışıyor. Bu gayretle, ortaya çıkan hatalardan ders alarak ilerlemeye çalışıyor. Blue Origin ise, daha yavaş adımlarla ilerleyen bir şirket ve hata oranı çok daha az. İşte bu iki şirket arasındaki rekabet, uzay turizminin gelişmesi noktasında çok önemli” diye konuştu.

Jeff Bezos uzay turizmi için bilet satışına başlıyor

SPACEX DAHA UCUZ OLABİLİR

Bilet fiyatlarının merak edildiğini, ancak şirketin henüz bir bilgi vermediğini kaydeden Gölcüklü, sözlerine şöyle devam etti:

“Yabancı basında yer alan haberlere baktığımızda, Blue Origin’in New Shepard roketi ile uzaya gitmek için 250-300 bin dolar gibi bir fiyatın ödeneceğinin iddia edildiğini görüyoruz. SpaceX ise bunun çok daha altında bir fiyatla isteyenleri uzaya gönderebileceğini söylüyor. Bunlar zamanla netleşecek detaylar. Fakat her ne olursa olsun, günümüzdeki gelişmelere baktığımızda ticari şirketler artık uzay yarışında yer aldılar diyebiliriz. Devletlerin uzay ajansları tek başına yer almıyor. Çünkü uzay turizmi dediğimiz kısım, karmaşık ve çok gelişmiş uzay araçları gerektiren bir alan. Aynı zamanda devletler arasında iş birliği de gerektiriyor. Dolayısıyla şirketler hem kendilerini finanse ederek hem de devletin uzay ajanslarıyla iş birliği yaparak bu alanda gelişmeye gayret ediyor.”

TÜRKİYE’NİN DE TİCARİ UZAY KANUNU OLABİLİR

Uzay turizminde yaşanan gelişmelerin rekabeti kızıştırdığını dile getiren Gölcüklü, uzay çalışmaları konusunda öncü ülkelerin ‘ticari uzay kanunu’ düzenlediğini söyledi.

Gölcüklü, “O araçların pencereleri, uçaktaki pencereler kadar küçük değil. Orada amaç, yolcuların yüksek bir yerden dünyayı ve uzayı görebilmesi. Dolayısıyla devasa büyüklükte camekanlar düşünülüyor. Yolculuğun az sayıda kişi ile gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Bunların tamamı hem rekabeti kızıştırmak hem de özel hukukta hiç alışık olmadığımız bambaşka problemleri yaratma noktasında kayda değer gelişmeler. Bunun sonucu olarak artık ABD gibi ülkeler, eski kanun düzenlemelerini yetersiz buluyor. Çünkü ticari şirketlerin bu işe bu kadar girebileceğini düşünmeden yapılmış bazı Birleşmiş Milletler antlaşmaları ve düzenlemeleri var. Bunlar artık yeterli olmuyor. Bu nedenle ABD gibi bu işin öncü devletleri, ticari uzay kanunu düzenliyorlar. Bizim de bu noktada böyle bir ticari uzay kanunumuz olabilir. Çünkü dünyanın gidişatı bu yönde. Ben konuya, sadece Space X ve Blue Origin rekabeti olarak bakmıyorum. İleride çok farklı şirketlerin de bu alanda yer alacağını söyleyebiliriz” diyerek sözlerine son verdi.

Kaynak: Haber7Netyorum

Referans :
www.erdeundleben.com
www.netyorum.net

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir.

Back to top button